1

چگونه با کودک ترنسجندر خود رفتار کنیم ؟

مترجم: سعید.ش

زمانی که به تفاوت جنسیت حقیقی فرزندتان و جنس نسبت داده شده به وی در بدو تولد پی می برید ، احتمالا احساسات بسیاری نظیر گیجی ، غافلگیری ، نگرانی ، آسودگی خاطر و … را تجربه می کنید. این کاملا طبیعی است. در این مقاله روش هایی ذکر گردیده است که با بکار گیری آنها می توانید بهترین پدر و مادر برای فرزند ترنسجندر خود باشید.

01

🔳1. با جنسیت فرزندتان نجنگید

فرزندتان ترنسجندر است و در این خصوص کاری از دست شما ساخته نیست. جنگیدن با هویت فرزندتان خسته کننده است و با این کار درد و رنج عظیمی را به وی تحمیل می کنید. بپذیرید که فرزندتان متفاوت است و اجازه بدهید آنگونه که راحت است زندگی کند.

🔹ترنس هایی که پذیرفته می شوند و می توانند آزادانه مطابق با جنسیت حقیقی خویش زندگی کنند در معرض ریسک بسیار پایین تر ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند. شما نمی توانید سلامت فرزندتان را با تلاش فراوان در جهت تغییر یا انکار هویت وی حفظ کنید؛ او ترنس است. بهترین کاری که می توانید برای محافظت از فرزند ترنس خود انجام دهید این است که او را بپذیرید و دوست داشته باشید؛ بدین ترتیب نرخ ابتلا به بیماری های روانی در وی را بسیار کاهش می دهید.

02

🔳2. آگاه باشید که فرزندتان همان شخصی است که قبل از آشکارسازی بوده است

فرزندتان همچنان عضوی از خانواده است ، به همان اندازه شما را دوست دارد ، و شخصیت وی تغییری نکرده است.

🔹فرزندتان قبل از این که برای شما آشکارسازی نماید نیز ترنس بوده است ، تنها چیزی که تغییر کرده است این است که شما قبلا این موضوع را نمی دانستید و حال می دانید. فرزندتان تغییری نکرده است ، فقط حقیقت را با شما در میان گذاشته است.

🔸تبدیل درمانی امری بسیار خطرناک است و احتمال دارد منجر به خودکشی فرزند ترنس شما شود. یک کودک ترنسجندر زنده بهتر از یک کودک «نرمال» مرده است.

03

🔳3. فرزندتان را در رویارویی با مشکلات پیش رو یاری دهید

کودکان ترنس هم از طرف بزرگسالان و هم از طرف همسن و سال های خویش با زورگویی مواجه می شوند. این مسئله هم برای فرزندتان و هم برای شما مشکل ساز خواهد شد. روش های مقابله با زورگویی را بیاموزید و فرزندتان را در مقابله با زورگویی یاری دهید.

🔹فرزندتان باید شجاعت و ابراز وجود را بیاموزد و بداند که اگر با بدرفتاری مواجه شد به یک بزرگسال ایمن پناه ببرد. بکارگیری ابزار های کمک آموزشی نظیر کتاب ، فیلم و … در این زمینه مفید است.

🔸فرزندتان نباید به دلیل مواجه شدن با زورگویی سرزنش شود ، و تقصیر او نیست که بزرگسالان نخواهند به او کمک کنند. همه بزرگسالان انسان هایی شجاع یا مهربان و یاری دهنده نیستند.

🔹برای آموزش شجاعت و ابراز وجود به فرزندتان و دریافت کمک هنگام مواجه شدن با زورگویی ، از روش ایفای نقش بهره جویید. می توانید صورتک «افراد زورگو» درست کنید تا کودکتان بداند که زمانی صورتک را پوشیده اید و چیزی می گویید ، صرفا ایفای نقش برای آموزش وی است و صحنه واقعی نیست.

04

🔳4. در جستجوی مراکز و مراجع حامی باشید

در جستجوی گروه های حامی ویژه اشخاص ترنسجندر (از جمله گروه های حامی ویژه پدر و مادر های اشخاص ترنسجندر) ، رسانه های حامی اشخاص ترنس ، و سازمان هایی که در یافتن خدمات بهداشتی و روش های مقابله با تبعیض علیه ترنس ها شما را راهنمایی می کنند باشید. شما مجبور نیستید به تنهایی با این مسائل مواجه شوید.

05

🔳5. فرزندتان را بسیار تشویق و حمایت کنید

کودکان ترنسجندر درست همانند سایر کودکان نیازمند عشق و توجه فراوان هستند.

06

🔳6. ریسک ابتلا به بیماری های روانی را در نظر داشته باشید

اگر خانواده کودک ترنس را بپذیرند ، ریسک ابتلا به بیماری های روانی در وی بسیار کاهش می یابد. با این حال اگر فرزندتان در خارج از خانه با زورگویی یا تبعیض مواجه می شود ، احتمال دارد وی دچار اضطراب ، افسردگی ، یا سایر مشکلات شود.

🔹نشانه های اضطراب و افسردگی را بشناسید. اگر این علائم را در فرزندتان مشاهده نمودید ، وی را نزد پزشک ببرید و قبل از بدتر شدن وضعیت سریعا درمان را آغاز کنید.

07

🔳7. به فرزندتان اجازه ابراز وجود بدهید !

آشکارسازی به عنوان ترنسجندر حتی در حد خانواده نیز اقدامی بسیار شجاعانه است. اجازه بدهید فرزندتان چیز هایی را داشته باشد که با داشتن آنها احساس راحتی می کند؛ از جمله لباس های متفاوت ، مدل موی جدید ، یا دارو های متوقف کننده بلوغ – پس از این که بزرگتر شد. هر آنچه که موجب می شود فرزندتان با جسم خود احساس راحتی کند را انجام دهید.

🔰توصیه

فرزند ترنس خویش را درک نمایید و به نگرانی ها ، دلایل ، و خواسته های وی گوش سپارید. هرگز فرزندتان را از خود نرانید و وی را نادیده نگیرید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.wikihow.com/Raise-a-Transgender-Child

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved