1

پاسخ Dr. Burt Webb به پرسش هایی در خصوص ایمنی جراحی هیسترکتومی (تخلیه رحم) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

وقتی راون فلدهاوس (به انگلیسی: Rowan Feldhaus) در ماه می سال 2017 بر اثر عوارض ناشی از جراحی هیسترکتومی جان سپرد ، برای بسیاری از مردان ترنس این پرسش ایجاد شد که «چطور یک عمل جراحی رایج می تواند منجر به مرگ شود ؟» در حقیقت سالیانه بیش از 600,000 عمل جراحی هیسترکتومی در ایالات متحده انجام می پذیرد که این آمار خود نشان دهنده رایج بودن این روند جراحی است.

پس از هر عمل جراحی احتمال بروز عوارض و مشکلات جدی وجود دارد ، با این حال نرخ مرگ ناشی از جراحی هیسترکتومی بسیار پایین (کمتر از 1%) است. پس چه به سر فلدهاوس آمد ؟

✳️چطور ممکن است عمل جراحی هیسترکتومی منجر به مرگ شود ؟

داستان وضعیت فلدهاوس توسط پایگاه خبری Augusta جورجیا انتشار یافت؛ براساس گزارش این پایگاه خبری ، فلدهاوس چند روز پس از جراحی دچار شوک سپتیک شد ، اکسیژن به مغزش نرسید ، و قبل از مرگ به کما رفت.

شوک سپتیک یک وضعیت تهدید کننده حیات است که منجر به عفونت شدید می شود ، عفونت از طریق جریان خون منتشر می شود ، و به موجب آن ارگان ها از کار می افتد و فشار خون به میزان خطرناکی پایین می آید.

علائم شوک سپتیک شامل لرز ، دشواری در تنفس ، کاهش میزان ادرار ، و گیجی است. بیماران مبتلا به شوک سپتیک نیازمند رسیدگی پزشکی فوری هستند.

جزئیات داستان فلدهاوس به طور کامل مشخص نیست ، با این حال احتمال دارد وی پس از جراحی دچار عفونت شده باشد و عفونت وی تا زمانی که دیگر بسیار دیر شده است ، تشخیص داده نشده باشد. فلدهاوس تنها 25 سال سن داشت.

طبق گزارش مطالعه ای که در سال 2010 انجام پذیرفته است ، ریسک عفونت پس از جراحی هیسترکتومی حدود 8% است. مطالعه ای که در سال 2013 انجام پذیرفته است توضیحات بیشتری در مورد ریسک عفونت پس از جراحی هیسترکتومی براساس تکنیک جراحی ارائه نموده است :

«رایج ترین عارضه پس از جراحی هیسترکتومی عفونت با نرخ 10.5% در هیسترکتومی شکمی ، 13.0% در هیسترکتومی واژینال ، و 9.0% در هیسترکتومی لاپراسکوپیک می باشد.»

ریسک شوک سپتیک پس از جراحی هیسترکتومی پایین است ، با این حال مشخص نیست چقدر احتمال دارد عفونت پس از جراحی هیسترکتومی تشخیص داده نشود و/یا عفونت ایجاد شده به شوک سپتیک منجر شود. این ریسک در مورد فلدهاوس 100% بوده است.

🔻برای درک بهتر این تراژدی ، پاسخ پرسش هایی در خصوص ایمنی جراحی هیسترکتومی را از دکتر Burt Webb ، یکی از مجرب ترین جراحان ایالات متحده در زمینه جراحی زنان در اشخاص ترنس FTM جویا شدیم :

🔳پس از جراحی هیسترکتومی چه عوارضی ممکن است رخ دهد و این عوارض تا چه اندازه رایج هستند ؟

عفونت ، خونریزی و نیاز به تزریق خون ، آسیب به سایر اندام های بدن نظیر روده ، مثانه ، یا لوله حالب که احتمالا منجر به جراحی های بیشتر و/یا بستری به مدت طولانی تری در بیمارستان می شود. خوشبختانه امروزه تجهیزات بسیار پیشرفته ای مورد استفاده قرار می گیرد و همین امر نرخ عوارض و مشکلات پس از جراحی را بسیار کاهش می دهد.

🔳ریسک های کدامیک از تکنیک های رایج جراحی هیسترکتومی بیشتر است ؟ ریسک های کدامیک کمتر است ؟

جراحی هیسترکتومی غالبا با ایجاد برشی بزرگ در ناحیه زیر شکم انجام می پذیرد؛ این عمل جراحی را از طریق واژن یا بصورت لاپراسکوپیک نیز می توان انجام داد. نرخ عوارض تمامی تکنیک های جراحی هیسترکتومی تقریبا یکسان است ، با این تفاوت اساسی که دو تکنیک آخر {هیسترکتومی واژینال و لاپراسکوپیک} ریکاوری سریع تری دارند.

🔳عوارض پس از جراحی هیسترکتومی تا چه اندازه خطرناک است ؟

آسیب به روده یا خونریزی نیازمند تشخیص سریع است ، چرا که در غیر این صورت منجر به عوارض جدی نظیر مرگ خواهد شد.

🔳آیا راهی برای کاهش ریسک عوارض جراحی هیسترکتومی وجود دارد ؟

مهم ترین کاری که می توانید در جهت کاهش ریسک عوارض جراحی هیسترکتومی انجام دهید این است که برای انجام جراحی خود پزشک زنانی را انتخاب نمایید که بیش از 10 سال تجربه انجام جراحی هیسترکتومی داشته باشد ، و ترجیحا در زمینه [مسائل مربوط به] اشخاص ترنسجندر تخصص داشته باشد.

🔻جهت مطالعه بیشتر:

💠ریسک ها و عوارض جراحی هیسترکتومی (تخلیه رحم و تخمدان ها)
https://helptranscenter.org/2017/01/21/27/

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hysto.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved