1

بررسی ریسک ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال غدد درون ریز است که مشخصه آن تشکیل کیست در تخمدان ها و افزایش سطح هورمون تستسترون و هورمون لوتئینه کننده (LH) می باشد.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک شامل پریود نامنظم ، اکنه ، ناباروری ، چاقی ، بروز خصوصیات مردانه ، اپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) ، نوسانات خلق و خو ، افسردگی ، اضطراب ، و عزت نفس پایین می باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است ریسک ابتلا به سرطان رحم را نیز افزایش دهد.

بعضی از تاثیرات مردانه سازی سندرم تخمدان پلی کیستیک نظیر رشد موی صورت و بدن ممکن است باب میل مردان ترنس بنظر آید؛ با این حال ارتباط این سندرم با چاقی ، کلسترول بالا و مقاومت نسبت به انسولین ، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک در 5-15% از اشخاصی که با جسم زنانه متولد شده اند مشاهده می گردد. با وجود متداول بودن سندرم تخمدان پلی کیستیک ، علل زمینه ای بروز این سندرم هنوز به طور کامل درک نگردیده است. ممکن است ژنتیک در ایجاد این سندرم نقش داشته باشد ، اما ژن های مسئول و نحوه وراثت هنوز شناسایی نشده است.

اگر چه هنوز نوع ارتباط آندروژن ها با سندرم تخمدان پلی کیستیک کاملا آشکار نیست ، با این حال مطالعات حاکی از آن است که بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک با آندروژن مازاد ارتباط نزدیکی دارد. مطالعات متعددی حاکی از آن است که در مردان ترنسی که هورمون درمانی انجام می دهند ، تخمدان ها خصوصیاتی شبیه به سندرم تخمدان پلی کیستیک از خود نشان می دهند :

▪️قشر تخمدان ضخیم تر و کلاژنیزه تر است

▫️استرومای تخمدان حاوی فولیکول های کیستیک و آترتیک بسیار بیشتری است

▪️هایپرپلازی پراکنده استرومای تخمدان مشاهده می گردد

▫️لوتئینه شدن سلول های استرومال مشاهده می گردد

برخلاف تعدادی از مطالعاتی که ارتباطی میان سندرم تخمدان پلی کیستیک و مردان ترنس تعریف نموده اند ، مطالعه ای که در سال 2012 انجام پذیرفت به این نتیجه دست یافت که دارو های آندروژنی با دوز بالا که جهت هورمون درمانی در مردان ترنس FTM مورد استفاده قرار می گیرند ، با وجود این که در قشر و استرومای تخمدان تغییراتی ایجاد می کنند ، اما منجر به بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک در مردان ترنس نمی شوند.

تازه ترین مطالعه ای که در سال 2018 انتشار یافت نیز به این نتیجه دست یافت که «تستسترون درمانی منجر به بروز یا تشدید خصوصیات متابولیکی مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک نمی شود.»

اکثریت مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک ترنس نیستند ، با این حال نرخ بالایی از سندرم تخمدان پلی کیستیک در ترنسکشوال های مرد FTM به چشم می خورد. اگر فکر می کنید ممکن است دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک باشید ، حتما در این خصوص با پزشکتان صحبت کنید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.hysto.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved