1

تزریق زیرجلدی تستسترون ، جایگزینی ایمن و موثر برای تزریق درون عضلانی تستسترون

مترجم: سعید.ش

در امریکای شمالی روی بروشور همراه تستسترون به فرم تزریقی نوشته شده است که تستسترون فقط بصورت درون عضلانی تزریق گردد ، با این حال تعداد رو به افزایشی از پزشكان متخصص هورمون و غدد تزریق زیرجلدی تستسترون را به عنوان جایگزینی آسان و موثر برای تزریق درون عضلانی تستسترون توصیه می نمایند.

🔳تزریق زیرجلدی (SC, SQ, Sub-Q, Sub-cu, Subcut)

تفاوت اساسی میان تزریق زیرجلدی و درون عضلانی در عمق تزریق است. تزریق زیرجلدی مستقیما زیر لایه درمیس و اپی درمیس پوست در عمق 3-8 میلی متری (0.15-0.2 اینچ) صورت می گیرد ، در حالی که تزریق درون عضلانی در عمق حداقل 2.5 سانتی متری (یک اینچ) درون عضله انجام می پذیرد. تزریق زیرجلدی در ناحیه شکم ، بازو ، و ران صورت می گیرد.

1

🔻راین سلنز (به انگلیسی: Ryan Sallans) ویدیو مفید و آموزنده ای را منتشر نموده است و در آن نحوه تزریق زیرجلدی تستسترون را آموزش داده است:

🔳بررسی تزریق زیرجلدی

در مطالعه ای که توسط Dr. Norman Spach پزشک متخصص هورمون و غدد مشهور آغاز گردید ، محققان در پی ارزیابی ایمنی و جذب تستسترون تزریقی زیرجلدی در مردان ترنس FTM و مردان سیسجندر مبتلا به هایپوگنادیسم (کم کاری غدد جنسی) بودند. یافته های ایشان حاکی از آن بود که تزریق زیرجلدی تستسترون می تواند جایگزینی ایمن ، موثر ، و مقرون به صرفه برای تزریق درون عضلانی تستسترون باشد.

📄سطح تستسترون به خوبی در محدوده نرمال قرار گرفت و از 320 تا 824ng/dl (با میانگین 608± 82SE) متغیر بود. هیچگونه واکنش منفی در ناحیه تزریق یا سایر نقاط بدن گزارش یا مشاهده نشد. تمامی شرکت کنندگان به استثناء یک شرکت کننده که نابینا بود ، تزریقات را خود به آسانی انجام دادند. یافته های اولیه این مطالعه در زمینه تزریق زیرجلدی تستسترون امیدوار کننده است. تزریق زیرجلدی تستسترون به خوبی تحمل گردید و غلظت سرمی هدف را با دوز هایی عموما پایین تر از دوز مورد نیاز در تزریقات درون عضلانی ایجاد نمود. یافته های این مطالعه پایه و اساسی برای مطالعات بیشتر در زمینه فارماکوکینتیک ، اثرگذاری ، و ایمنی تزریق زیرجلدی تستسترون به فرم تزریقی ارائه نموده است و امیدوار هستیم تزریق زیرجلدی تستسترون به عنوان جایگزینی ایمن ، راحت ، و مقرون به صرفه برای تزریق درون عضلانی تستسترون معرفی گردد.

🔳مزایای تزریق زیرجلدی تستسترون

🔹در تزریق زیرجلدی تستسترون ، اغلب با تزریق دوز هایی پایین تر از آنچه که در تزریق درون عضلانی مورد نیاز است می توان به سطح پایدار تستسترون دست یافت ، که این امر هزینه های تهیه دارو را برای اشخاص کاهش می دهد.

🔸تزریق زیرجلدی تستسترون توسط خود فرد ، با سهولت بسیار بیشتری نسبت به تزریق درون عضلانی تستسترون انجام می پذیرد. تزریق زیرجلدی تستسترون نه تنها متدی آسان برای تزریق توسط خود فرد به شمار می رود ، بلکه موجب صرفه جویی در هزینه های اشخاصی می شود که برای انجام تزریقات به کلینیک مراجعه می نمایند.

🔹سوزن های کوتاهتری که در تزریق زیرجلدی تستسترون مورد استفاده قرار می گیرند ایده آل نوجوانان ترنس با توجه به ساختار عضلانی کوچکتر ایشان است.

🔸در تزریق زیرجلدی تستسترون دیگر هیچگونه نگرانی در مورد تشکیل بافت اسکار عضلانی – مسئله ای که در اثر تزریقات درون عضلانی رخ می دهد – وجود نخواهد داشت.

🔹در تزریق زیرجلدی تستسترون ریسک آسیب به عصب سیاتیک – مسئله ای که در اثر تزریق درون عضلانی تستسترون در عضله درسوگلوتئال (عضله پشتی باسن) رخ می دهد – وجود نخواهد داشت.

بنظر می رسد روز به روز تعداد مردان ترنسی که تستسترون به فرم تزریقی را بصورت زیرجلدی تزریق می کنند ، به ویژه در مردان ترنسی که هورمون درمانی را در سنین نوجوانی آغاز نموده اند افزایش می یابد؛ با این حال باید مطالعات بیشتری در زمینه نرخ جذب ، نیمه عمر ، تبدیل به استرادیول ، و تاثیر بر سطح دی هیدرو تستسترون (DHT) صورت پذیرد تا یافته های اخیر را استحکام بخشد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://transguys.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved