1

اولین ترنس مردی که برای نخستین بار در دنیا تحت عمل جراحی فالوپلاستی قرار گرفت چه کسی بود ؟

مترجم: سعید.ش

اکثریت قریب به اتفاق مردم بر این باور هستند که مایکل دیلِن (به انگلیسی: Michael Dillon) اولین شخصی بوده است که عمل تغییرجنس از زن به مرد را با موفقیت پشت سر گذاشته است. براساس گزارش ها ، دیلن اولین شخصی بود که جهت ترنزیشن از زن به مرد از تستسترون درمانی بهره جست و در اواخر دهه 1940 میلادی جراحی های تخلیه و مردانه سازی سینه و فالوپلاستی را پشت سر گذاشت.

اما این روز ها داستان جدیدی انتشار یافته است که ادعا می کند اولین ترنزیشن کامل از زن به مرد بیش از 20 سال پس از ترنزیشن دیلن ، در اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام پذیرفته است.

تکنیک جراحی فالوپلاستی از زمانی که برای نخستین بار در دهه 40 میلادی انجام پذیرفت تا کنون مسیری طولانی را پیموده است. فکر می کنید اولین متقاضی جراحی فالوپلاستی چه احساسی داشته است ؟ آن هم بدون دریافت حمایت از سایر اشخاص ترنسی که تجربه این جراحی را داشته اند ، بدون گروه های حمایتی فیسبوک ، یا مطالعات آکادمیک که جهت برطرف نمودن ترس ها و شک های خویش بتواند به آنها مراجعه نماید ؟ بی شک اولین متقاضی جراحی فالوپلاستی مردی مصمم و شجاع بوده است. اما او چه کسی بود ؟

لورنس مایکل دیلن (متولد 1 می 1915 – درگذشته 15 می 1962) پزشکی بریتانیایی بود که علارغم این که با جسمی زنانه متولد شده بود ، از اعماق وجود خود را مرد می دانست. در سال 1939 ، دیلن برای درمان به دکتر جورج فاس (به انگلیسی: Dr. George Foss) مراجعه نمود و این پزشک قرص تستسترون خوراکی براى وى تجویز نمود.

🔳نقطه شروع فالوپلاستی

دیلن برای درمان آسیبی که به سرش وارد شده بود در بیمارستان بسر می برد که با یک جراح پلاستیک (تخصصی که در آن زمان نادر بود) آشنا شد و ایشان جراحی تخلیه هر دو سینه را براى وى انجام داد. (بنظر می رسد دیلن اولین متقاضی جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه نیز بوده است.)

آن جراح پلاستیک ، دیلن را با دکتر هرولد گلیز (به انگلیسی: Dr. Harold Gillies) که در آن زمان عمل جراحی فالوپلاستی روی سربازان مجروح انجام می داد آشنا نمود. در سال 1946 ، گلیز با انجام عمل جراحی فالوپلاستی موافقت کرد ، و طی سال های 1946 تا 1949 حداقل 13 عمل جراحی روی دیلن انجام داد. این متد فالوپلاستی به نام «تکنیک گلیز» مشهور شد :

«تکنیک گلیز یک روند جراحی پنج مرحله ای بود که طی آن بافت لوله مانندی از دیواره شکم لوله می گردید و بمنظور ساخت پیش آبراه مورد استفاده قرار می گرفت. گلیز این بافت را درون بافت لوله مانند پدیکل (متصل به بدن) دیگری قرار می داد و آن را به شکل آلت تناسلی مردانه در می آورد. سپس انتهای فوقانی لوله پدیکل (متصل به بدن) را [از دیواره شکم] جدا می نمود و پیش آبراه جدید را به پیش آبراه طبیعی بدن متصل می نمود. پایه فلپ را اصلاح و بافت اضافی آن را جدا می کرد. سپس انتهای لوله را به شکل کلاهک آلت تناسلی مردانه در می آورد و از قطر نیمه پایینی آلت تناسلی مردانه می کاست. این تکنیک پایه و اساس تکنیک های مدرن فالوپلاستی را بنیاد نهاد. گلیز متعاقبا تکنیک فلپ را در روند جراحی تغییرجنس از زن به مرد بکار برد و این متد تا 40 سال بعد به عنوان متد استاندارد فالوپلاستی باقی ماند.»

 

1

گلیز اولین جراحی بود که این روند را روی یک متقاضی ترنسکشوال انجام داد ، با این حال متد وی برگرفته از نوع قدیمی تر فالوپلاستی بود که توسط دکتر بوگوراز (به انگلیسی: Dr. Bogoraz) (گاهی «بوگوراس – Bogoras» نیز تلفظ می شود) ابداع شده بود؛ دکتر بوگوراز اولین جراحی فالوپلاستی دنیا را در سال 1936 انجام داد.

در تکنیک فالوپلاستی شکم دکتر بوگوراز ، یک فلپ شکمی لوله مانند [جهت ساخت آلت تناسلی مردانه] مورد استفاده قرار می گرفت؛ تکنیکی چند مرحله ای بود که ساخت پیش آبراه جدید نیز باید پس از آن انجام می پذیرفت. پیش از آن که دکتر گلیز این تکنیک را مشهور کند ، دکتر مکندو (به انگلیسی: Dr. McIndoe) و دکتر ملتز (به انگلیسی: Dr. Maltz) اصلاحاتی روی آن اعمال کرده بودند.

پیش از آن که اولین تکنیک های فلپ آزاد و فلپ پدیکل (متصل به بدن) فالوپلاستی در دهه 70 و اوایل دهه 80 میلادی پدید آید ، این نوع فالوپلاستی شکم سالیان متمادی به عنوان تکنیک استاندارد انجام می پذیرفت. امروزه فالوپلاستی شکم همچنان توسط جراحان بریتانیا و ایالات متحده انجام می پذیرد.

فالوپلاستی ساعد دست نیز برگرفته از تکنیک گلیز است : در دهه 80 میلادی ، روش «لوله در لوله» دکتر گلیز در فالوپلاستی ساعد دست متد Chang-design و Gottleib-design بکار برده شد.

2

🔳ادامه زندگی و مرگ دیلن

توجه رسانه ها به پیشینه نخبه سالارانه دیلن که علارغم خواسته وی بود موجب شد تا او به کشور هند بگریزد و در آنجا خود را وقف تعالیم بودایی کند.

دیلن بعد ها به لداخ مهاجرت نمود ، در آنجا راهبی تازه کار شد و اولین مرد سفید پوست اروپایی مورد پذیرش در سنت بودیسم تبتی گشت. دیلن نام لابزنگ جایواکا (به انگلیسی: Lobzang Jivaka) را برگزید و عمر خود را وقف تعالیم و نوشته های بودایی کرد. وی چهار کتاب در زمینه بودیسم منتشر نمود که از آن جمله می توان به «زندگی میلارِپا» که در مورد یوگی تبتی معروف قرن یازدهم نوشته شده بود اشاره داشت.

در سال 1962 ، وضعیت سلامت دیلن رو به افول نهاد و وی در سن 47 سالگی در بیمارستانی در هند دار فانی را وداع گفت.

«ذهن را نمی توان تغییر داد و با جسم متناسب ساخت ، این جسم است که باید تغییر کند و تا جایی که ممکن است خود را با ذهن متناسب سازد.»

– مایکل دیلن، برگرفته از کتاب «خويشتن : مطالعه ای در زمینه اندوکرینولوژی و اصول اخلاقی» (1946)

🔳پیشتاز جراحی تغییرجنس از زن به مرد در اتحاد جماهیر شوروی سابق

با وجود این که اکثریت قریب به اتفاق مردم بر این باور هستند که دیلن اولین شخصی بوده است که جراحی تغییرجنس از زن به مرد را با موفقیت پشت سر گذاشته است ، داستانی جدید با انتشار شواهد و مدارکی ادعا می کند که دیلن ترنزیشن «کامل» انجام نداده است و در واقع اولین جراحی کامل تغییرجنس از زن به مرد در اوایل دهه 70 میلادی در اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام پذیرفته است.

در این داستان از جزئیات تکنیک های جراحی سخنی به میان نیامده است ، اما جراحی انجام پذیرفته را ترنزیشن «کامل» شامل جراحی هیسترکتومی (تخلیه رحم) توصیف می کند و نشان می دهد که دیلن تحت این عمل جراحی قرار نگرفته بوده است.

ریگا پایتخت کشور لاتویا دکتر ویکتورز کلنبرس (به انگلیسی: Dr. Viktors Kalnberzs) هنوز روزی از روز های زمستان سال 1968 را به خاطر دارد که در آن روز تلفن مطب وی به صدا در آمد و زندگی اش را برای همیشه تغییر داد. سوی دیگر خط تلفن ، ولادیمیر دمیکوف (به انگلیسی: Vladimir Demikhov) پدر جراحی پیوند اعضا و دوست وی بود. دمیکوف با او در مورد شخصی به نام اینا که می خواهد «مرد شود» سخن گفت و می خواست بداند که آیا کلنبرس علاقه مند به پذیرش این متقاضی است یا خیر.

کلنبرس برای انجام این عمل جراحی ، خطر خشم مقامات شوروی و طرد شدگی دائمی از جامعه پزشکی را به جان خرید؛ عمل جراحی بی سابقه ای که تا ده ها سال یک راز باقی ماند.

بیش از 40 سال بعد ، Buzzfeed News و وبسایت روسی Meduza آدرس دکتر کلنبرس که حال نود سال سن دارد را پیدا کردند و متوجه شدند ایشان در حال حاضر در حومه آرام ریگا پایتخت لاتویا زندگی می کند. در آنجا بود که دکتر کلنبرس برای نخستین بار سخن گشود و از اولین جراحی تغییرجنس کامل زن به مرد در دنیا پرده برداشت.

اینا در تماسی تلفنی با دکتر کلنبرس چنین گفت : «می دانم قصد دارید مرا از انجام این کار منصرف کنید ، بهتر است به خودتان زحمت ندهید.» دکتر کلنبرس در پاسخ به اینا گفت : «اطمینان دارم که طبیعت مرتکب اشتباهی شده است و حال تو می توانی آن را اصلاح کنی.»

کلنبرس پس از ملاقات اولیه تحقیقات خویش را آغاز نمود ، اما اطلاعات چندانی در دست نبود. تمامی اطلاعاتی که وی توانست به دست آورد ، متون علمی مربوط به تنها چهار عمل ترنزیشن از زن به مرد بود. اما هیچیک از این عمل های جراحی تغییرجنس کامل نبود و طی این عمل ها ارگان های جنسی سابق دست نخورده باقی مانده بود و در کنار ارگان های جدیدی که به دست جراحان ساخته شده بود ، همچنان عملکرد خود را داشت. متقاضیانی که تحت این عمل های جراحی قرار گرفته بودند می توانستند باردار شوند و سیکل قاعدگی ایشان همچنان ادامه داشت.

کلنبرس پس از این که تمامی متون را مطالعه نمود ، تصمیم مهمی گرفت. او با خود اندیشید که اگر مصمم به انجام این عمل جراحی است ، باید آن را تمام و کمال ، و تا به انتها انجام دهد.

کلنبرس 9 عمل جراحی روی اینا انجام داد. پروسه کامل تغییرجنس از زن به مرد یک سال و نیم به طول انجامید. اولین عمل جراحی در 17 سپتامبر 1970 انجام پذیرفت و آخرین مرحله در 5 آپریل 1972 تکمیل شد.

پس از آخرین جراحی ، کادر بیمارستان اینا را «اینوکنتی» (به انگلیسی: Innokenty) نام نهادند و وی را با این نام خطاب می نمودند ، اما متقاضی پس از ترک بیمارستان نام دیگری برای خود برگزید که برای همیشه مخفی ماند. در بخشی از این داستان ، اینوکنتی در تاریخ 14 آگست 1972 یادداشتی به پزشک داده بود :

«پس از چندین و چند سال ، بالاخره از این دوگانگی که مرا اسیر خویش ساخته بود رها شدم. در هیبت جدیدم قادر هستم در میان انسان های دیگر خود واقعی خویش باشم. احساس می کنم قدرتی دارم که با آن می توانم تمامی چیز هایی که در زندگی سابقم از دست داده بودم را دوباره به دست آورم.»

اینوکنتی گفته بود که از شغلی که در یک انستیتو تحقیق و توسعه داشت استعفا نموده است و دیگر تصمیم ندارد شغل مهندسی خود را ادامه دهد. وی معتقد بود ک گ ب (سازمان اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق) علاقمند به گذشته اوست. او به پزشکان گفته بود که اسکار (جای برش های جراحی) او بدلیل جراحات ناشی از جنگ بوده است.

کلنبرس می گوید «حتی یک پزشک جراح نیز هرگز متوجه نشد که آلت تناسلی مردانه او ساخته دست بشر است. در آن زمان حتی در مخلیه هیچ کس نمی گنجید که جراحی های تغییرجنس در کشور ما انجام می شده است.»

صرف نظر از این که چه کسی اولین ترنزیشن «کامل» را پشت سر گذاشته است ، آشکار است که این پیشتازان انسان هایی مصمم و شجاع بوده اند. ایشان همان کسانی هستند که مسیر ظهور تکنیک های مدرن فالوپلاستی را هموار نموده اند و نسل ما همواره قدردان ایشان خواهد بود.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved