1

بررسی هشت تصور نادرست رایج در مورد جراحی نواحی تناسلی در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

1️⃣❌تصور نادرست : ترنس مردی که جراحی نواحی تناسلی انجام نداده است ، مرد «واقعی» محسوب نمی شود

چشم انتظار آمدن روزی هستم که در آن نیازی نباشد بگویم که : مرد بودن بسیار فراتر از آنچه است که در شلوار یک شخص است.

مرد بودن در وهله اول و پیش از هر چیز دیگری به معنای شناخت خود به عنوان یک مرد ، تلاش برای تبدیل شدن به مردی که می خواهیم باشیم ، و شناخته شدن به عنوان یک مرد در اجتماع و زندگی شخصی است در شرایطی که این امر در جهت خود شکوفایی ضرورت داشته باشد. هر شخص بهتر از تمامی دیگر افراد از مرد بودن خویش آگاه است و اجتماع مرد بودن یا نبودن شخصی را تعیین نمی کند.

این احتیاجات در مردان سیسجندر و ترنسجندر مشترک است ، و علاوه بر آن ، هنگامی که مردانگی مردان ترنسجندر بر اساس عوامل خارجی مانند آناتومی ایشان زیر سوال می رود یا انکار می گردد ، احساس درد و رنج (و احتمالا تهدید شدن) را تجربه می کنند. هیچ تفاوتی ندارد که نواحی تناسلی شخصی در معرض دید قرار داشته باشد (که البته این مسئله در 95 درصد از این نوع برخورد ها نقشی ندارد) یا پنهان باشد ، اصل موضوع همچنان پای بر جا ست.

2️⃣❌تصور نادرست : جراحی نواحی تناسلی فقط به یک روش انجام می پذیرد

رسانه های اجتماعی اشخاص ترنسجندر را به گونه ای در حال اقدام برای انجام «عمل جراحی» به تصویر می کشند – که البته منظور همان عمل جراحی واحد «تغییرجنس» است.

اما واقعیت این است که اشخاص ترنس خواستار انجام جراحی های بسیاری جهت تطبیق جنسیت خود هستند ، و محبوب ترین عمل جراحی در میان مردان (جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه) هیچگونه ارتباطی به نواحی تناسلی ندارد.

🔻حقیقت این است که جراحی نواحی تناسلی ، عمل جراحی است که طی آن آلت تناسلی مردانه (یا هر نام دیگری که هر مرد برای اشاره به این ارگان بکار می برد) خلق می گردد. برای دستیابی به این هدف ، مردان در واقع دو روند جراحی متفاوت پیش روی خود خواهند داشت.

🔹جراحی متودیوپلاستی؛ که طی آن رباط های اطراف کلیتوریس/آلت مردانه که در اثر تستسترون درمانی افزایش سایز داشته است حذف می گردد؛ بدین ترتیب کلیتوریس/آلت مردانه در موقعیتی جلوتر از قبل قرار می گیرد.

🔸جراحی فالوپلاستی؛ که طی آن آلت تناسلی مردانه با استفاده از بافتی که از نواحی ساعد دست ، پهلوی قفسه سینه ، ناحیه شرمگاهی ، یا ران پا برداشته می شود خلق می گردد. گاهی اوقات مردان ابتدا جراحی متودیوپلاستی انجام می دهند و سپس مدت ها بعد جهت انجام جراحی فالوپلاستی اقدام می نمایند.

🔹علاوه بر جراحی های فوق ، جراحی های دیگری از جمله یوریتروپلاستی/افزایش طول پیش آبراه ، اسکروتوپلاستی (ساخت کیسه بیضه) ، و گلنزپلاستی (ساخت کلاهک آلت تناسلی مردانه) نیز انجام می پذیرد که طی آن بافت های بدن جهت ساخت یا اصلاح اندام ها مورد استفاده قرار می گیرند.

🔸به علاوه ، جراحی های دیگری از جمله هیسترکتومی (تخلیه رحم) ، اوفرکتومی (تخلیه تخمدان ها) ، و واژینکتومی/کالپکتومی (تخلیه واژن) نیز جهت حذف ارگان های جنسی داخلی انجام می پذیرد. در طی جراحی تخلیه مونس نیز چربی اضافی ناحیه شرمگاهی تخلیه می گردد تا نواحی تناسلی در موقعیتی بالاتر قرار گیرند.

مردان ترنس به تمامی جراحی هایی که ذکر گردید اصطلاحا «جراحی پایین تنه» می گویند. اگر ترنس مردی بگوید قصد انجام جراحی پایین تنه دارد ، شنونده الزاما نمی تواند متوجه شود مقصود ایشان کدام عمل جراحی است ، و نباید هم متوجه شود.

اندام های بدن یک شخص جزء حریم شخصی و خصوصی وی به شمار می روند ، مگر این که ایشان تمایل داشته باشند اطلاعات شخصی و خصوصی در مورد بدن خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. هیچ شخصی اجازه ندارد که به بهانه کنجکاوی تلاش کند از مسائل شخصی و خصوصی دیگران سر در بیاورد یا به حریم خصوصی دیگران تجاوز کند.

3️⃣❌تصور نادرست : تمامی مردان ترنس خواستار انجام جراحی نواحی تناسلی هستند

بخشی از این تصور نادرست از باوری فرهنگی نشأت گرفته است که معتقد است هیچ مردی خودش را بدون داشتن آلت تناسلی مردانه ای که حداکثر شباهت را به آلت تناسلی میانگین مردان سیسجندر داشته باشد ، تمام و کمال نمی داند.

اما واقعیت این است که نیاز ها و ترجیحات مردان ترنس با یکدیگر متفاوت است (و البته شکل ناحیه تناسلی مردان سیسجندر نیز با یکدیگر متفاوت است!).

همانگونه که باور یک شخص از جنسیت خویش را محترم می شماریم ، انتظار می رود این حقیقت را که هر شخصی نیاز های بدن خویش را بهتر از دیگران می داند نیز محترم شماریم.

✳️در اینجا لازم است به دو عامل بازدارنده اشاره شود : الف. محدودیت های اقتصادی ، و ب. شناخت هویت با گذشت زمان.

بسیاری از مردانی که خواستار انجام جراحی نواحی تناسلی هستند استطاعت مالی و توان تامین هزینه های این جراحی را ندارند. بنابراین مشخص است که چرا تصور می شود تعداد بسیار اندکی از مردان ترنس خواستار انجام جراحی هستند ، و از طرفی این عامل یکی از دلایلی است که جنبه بسیار مهم و حیاتی ایجاد اصلاحات در بیمه سلامت را آشکار می سازد.

مورد دیگر این است که مردان ترنس ممکن است بدون انجام جراحی نواحی تناسلی سال های سال زندگی شادی را سپری کنند ، اما پس از گذشت چند سال به این نتیجه برسند که به عنوان بخشی از سفر ترنزیشن خویش نیاز به انجام جراحی نواحی تناسلی دارند.

هر گونه تغییری که شخص به مرور زمان در خودشناسی و درک و برداشت از هویت خویش احساس می کند ، به هر تصمیمی که در این خصوص دست می زند و هر ترجیحی که دارد باید محترم شمرده شود ، حتی اگر با آنچه که دیگران از پیشینه وی «اطلاع دارند» ظاهرا در تضاد و تناقض باشد.

4️⃣❌تصور نادرست : هیچیک از مردان ترنس خواستار انجام جراحی نواحی تناسلی نیستند

ده ها سال است چنین باوری در جوامع ترنس و خارج از آن در گردش است و مفهوم اصلی آن این است که : جراحی های نواحی تناسلی «بیهوده و فاقد ارزش» هستند. این باور با توجه به مواردی از قبیل هزینه های جراحی ، دردی که شخص تا بهبودی کامل متحمل می شود ، زمانی که صرف جراحی و بهبودی و … می شود ، یا رضایت از نتیجه جراحی شکل گرفته است.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که چنین فرضیاتی عملا بی پایه و اساس هستند. گرایش به انکار نیاز به داشتن آلت تناسلی مردانه در میان مردان ترنس وجود دارد (یا اینگونه احساس می کنند که نیازی به داشتن آلت تناسلی مردانه ندارند) چرا که خود را بدون عمل جراحی نیز مرد می دانند ، و احتمالا از شدت آسیب زنندگی کلیشه های جنسیتی مانند «اهمیت سایز» به خوبی آگاه اند.

علاوه بر مورد فوق ، Shannon Minter در مقدمه کتاب Hung Jury : تجربیات مردان ترنسکشوال از جراحی نواحی تناسلی (انتشارات Transgress Press ، سال 2012) اشاره داشت که بسیاری از مردان ترنسی که قادر به انجام جراحی نیستند «اظهارات پوچی» را به عنوان مکانیسم سازگاری در برابر این مسئله درونی سازی نموده و در خود تداوم بخشیده اند :

«ما [مردان ترنس] هنگامی که با موانع اقتصادی و سایر مشکلات مواجه هستیم و انجام جراحی های نواحی تناسلی برایمان امکان پذیر نیست ، ممکن است ارزش و اهمیت آنچه را که قادر به انجامش نیستیم برای خود پایین آوریم تا بدین ترتیب از خود محافظت نماییم. علاوه بر این مسئله ، با توجه به این که عمیق ترین نیاز های بسیاری از مردان ترنسجندر تحت شرایط و عوامل محیطی و اجتماعی سرکوب گردیده و نادیده انگاشته شده است ، این باور در ما شکل گرفته است که لایق انجام جراحی نواحی تناسلی نیستیم ، یا حتی بصورت ناخودآگاه هراس از این داریم که اگر جسارت انجام جراحی نواحی تناسلی را داشته باشیم مورد تنبیه و بی مهری قرار خواهیم گرفت.»

در حقیقت بسیاری از مردان ترنس به جراحی نواحی تناسلی نیاز دارند تا خود را از لحاظ جسمانی تمام و کمال بدانند. لذا گفتگویی آشکارا و به دور از شرم ، خجالت یا طردشدگی در مورد تمایل شخص به داشتن آلت تناسلی مردانه و بررسی واقعیت ها در این زمینه حائز اهمیت است. آگاهی از وجود گزینه های جراحی رضایت بخش برای تمامی مردان ترنس ضروری است.

5️⃣❌تصور نادرست : جراحی نواحی تناسلی با ریسک عوارض و مشکلات بسیاری همراه است

هر عمل جراحی با ریسک هایی همراه است و روند های جراحی نواحی تناسلی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. جراحی های متداول اعم از متودیوپلاستی ، فالوپلاستی ، هیسترکتومی ، و اسکروتوپلاستی ریسک های متفاوتی دارند. روند های جراحی مشخص نیز در چندین مرحله و با استفاده از تکنیک های مختلف انجام می پذیرند که این مسائل نیز بر ریسک عمل جراحی تاثیر گذار است. عامل نهایی در زمینه خطر جراحی ، بدن خود شخص و پیشینه سلامتی وی است.

با این حال اگر بخواهیم این باور نادرست را از لحاظ فلسفی مورد بحث قرار دهیم ، این سوال مطرح می شود که از دیدگاه هر شخص خطرات بسیار و بازدارنده از انجام عمل جراحی چگونه معنا می شود ؟ با توجه به این که پزشک انجام روند جراحی را ایمن می داند ، برداشت و تصور از ریسک های جراحی عمدتا به خود شخص متقاضی بستگی دارد. و این برداشت ها و تصورات غالبا با آمار ها تطابقی ندارند.

این دیدگاه ، با پرسش قبلی مبنی بر ارزش و فایده انجام جراحی ، و همچنین پرسشی که در ادامه با عنوان «آیا مردان ترنس پس از جراحی نواحی تناسلی قادر به … با بدن خود هستند ؟» مطرح می شود ، ارتباط نزدیکی دارد؛ و تعداد پاسخ ها به این پرسش به تعداد انسان های موجود روی زمین است.

اگر انتظاراتی از قبیل «آلت تناسلی مردانه ‹واقعی› باید شکل و ظاهر مشخصی داشته باشد» ، یا «آلت تناسلی مردانه فقط در صورتی ارزشمند است که عملکرد مشخصی داشته باشد» را به حاشیه ای برانیم ، متوجه می شویم که «بیش از اندازه بودن خطرات جراحی» علت اصلی رواج این باور نادرست نیست ، و محرز می شود که چگونه هنجار های محدود کننده جنسیتی (که در هر صورت غالبا منبع خوبی برای اخذ تصمیمات در زمینه تطبیق جنسیت محسوب نمی شوند) به نوعی بر ارزیابی ریسک عوارض و مشکلات جراحی تاثیر گذاشته است.

6️⃣❌تصور نادرست : اگر پس از جراحی نواحی تناسلی قادر به … نباشید ، پس هیچ دلیلی ندارد که تحت چنین عمل جراحی قرار گیرید

غیر قابل انکار است که : آلت تناسلی مردانه در جوامع مردسالار از جایگاه و ارزش خاصی برخوردار است. در جوامع غربی اگر شخصی با نوع مشخصی از آلت تناسلی مردانه (آلت تناسلی مردانه ای با ظاهر و عملکرد مشخص) یا بدون آن متولد شود ، به صورت خودکار «مرد» یا «غیر مرد» شناخته می شود. به همین جهت است که داشتن آلت مردانه ای رسمی از لحاظ پزشکی و قانونی نه تنها جنس بیولوژیکال شخص را مشخص می کند ، بلکه جایگاه و امتیاز اجتماعی نیز برای وی به ارمغان می آورد.

برای پاسخ به این تصور نادرست ، ابتدا باید بپرسم که : چرا باید «آلت تناسلی مردانه = مرد» باشد ؟ چنین دیدگاهی در مورد عضوی از بدن انسان که انتخاب آن هیچگاه با خود وی نبوده است ، فضای کافی برای تنوع زیبای جنسیت ها باقی نمی گذارد.

هیچ شخصی ، چه ترنس باشد چه سیسجندر ، نباید برای محترم شمرده شدن جنسیت خویش مجبور به «اثبات» وجود اندام های مشخصی در بدن خود باشد. و حقیقت این است که یک ترنس مرد حتی بدون هیچگونه مداخله جراحی نیز می تواند خود را دارای آلت تناسلی مردانه بداند.

پر کردن جای خالی تصور نادرست فوق به قدری آسان است که می توان این کار را با دیدگاه های نادرست رایج انجام داد. مواردی از قبیل : «انجام ادرار در موقعیت ایستاده» ، «باردار نشدن» ، «داشتن آلت مردانه ای با طول X اینچ» ، «انجام دخول جنسی» ، «داشتن بیضه» ، «انزال اسپرم» ، «نعوظ بدون کمک دست» ، «نداشتن واژن» ، «داشتن ناحیه تناسلی با فرم خاص» ، «تجربه احساسات مشخص» ، «باردار نمودن شخصی دیگر» ، و …

اما مجددا باید اشاره داشت که علت انجام جراحی نواحی تناسلی در مردان ترنس بسیار پیچیده تر از انتظارات کلیشه ای است. بدون شک هر شخصی تمامی این موارد را برای خود نمی خواهد. بعلاوه اگر مردان ترنس خواستار ویژگی هایی برای نواحی تناسلی خود باشند که با انجام جراحی به طور کامل قابل دستیابی نباشد نیز به این معنا نیست که انجام جراحی نواحی تناسلی اقدامی کاملا غیر ضروری در سفر ترنزیشن ایشان باشد. در حقیقت دستیابی به ناحیه تناسلی «ایده آل» مردانه بر اساس چنین دیدگاه هایی برای بسیاری از مردان سیسجندر نیز امکان پذیر نیست.

7️⃣❌تصور نادرست : در روند های جراحی موجود پیشرفت های اندکی صورت پذیرفته است/خواهد پذیرفت

با تمرین و کسب دانش و تجربه جراحان ، جراحی های نواحی تناسلی نیز درست مانند اکثریت سایر جراحی ها به پیشرفت خود ادامه خواهند داد. همانگونه که محقق ، دکتر Trystan Cotten در کتاب Hung Jury اشاره نمود :

«هر ساله پیشرفت ها و موفقیت های تازه ای در عرصه دانش پزشکی ، تکنیک های جراحی ، و تکنولوژی پدید می آید. نتیجه جراحی به عوامل متعددی بستگی دارد … که از روش های منحصر به فرد و با توجه به وضعیت هر شخص به کار برده می شوند و بر روی روند بهبودی و نتیجه جراحی هر شخص تاثیر متفاوتی دارند. لذا تعمیم عینی دشوار (و به نوعی غیر ممکن) است …»

تصورات نادرستی که در خصوص عدم پیشرفت جراحی نواحی تناسلی مطرح گردیده است عمدتا متوجه جراحی فالوپلاستی است. اما با توجه به تکنیک های موجود واضح است که این روند جراحی در طى چندین دهه گذشته پیشرفت های عظیمی داشته است و به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

امروزه در روند جراحی فالوپلاستی گزینه های متعددی در زمینه انتخاب پوست نواحی اهدا کننده ، طول و ظاهر آلت تناسلی مردانه؛ نعوظ آلت تناسلی مردانه و حفظ حالت نعوظ؛ و ساخت کیسه بیضه (در صورت لزوم) وجود دارد.

مراجعه به وبسایت های جراحان و آگاهی از تکنیک های جراحی ایشان ، مشاوره مستقیم با جراحان ، گفتگو با مراجعه کنندگان قبلی ، و مطالعه تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است از جمله سریع ترین روش ها جهت نقض این تصور نادرست به شمار می روند.

8️⃣❌تصور نادرست : مردان ترنس بدون انجام جراحی نواحی تناسلی قادر به تصحیح مدارک رسمی جنسیتی خود نیستند

پاسخ من به این تصور نادرست عمدتا مبتنی بر قوانین ایالات متحده است ، چرا که تجربیاتی که دارم مربوط به این کشور است؛ اما تصور می کنم و امیدوارم که این پاسخ قابل تعمیم به شرایط و قوانین بسیاری از دیگر کشور ها نیز باشد.

در گذشته در ایالات متحده ، اشخاص ترنسجندر برای این که قادر به تغییر نشان جنسیت درج شده روی مدارک رسمی خود باشند باید اثبات می کردند که جراحی «تغییرجنس» انجام داده اند. اگر چه بر اساس اعلام مرکز ملی برابری ترنسجندر ها ، حدود نیمی از ایالت های امریکا این قانون را لغو نموده اند و انتظار می رود در آینده تعداد بیشتری از ایالت ها نیز چنین کنند.

با تغییر عظیمی که اخیرا در سیاست های سازمان تامین اجتماعی رخ داد ، این حقیقت که تمامی مردان ترنس الزاما نیازی به انجام جراحی ندارند ، و در صورت نیاز به انجام جراحی نیز ، اینگونه نیست که تمامی آنها قادر به انجام جراحی باشند را تصدیق نمود.

تعداد مدارک شناسایی که یک شخص در موقعیت های مختلف به آن نیاز پیدا می کند بسیار است؛ از کارت شناسایی ایالتی گرفته تا پاسپورت ، گواهی تولد ، سند ازدواج ، گواهی فوت ، کارت تامین اجتماعی ، و …

در مرز های ایالتی با گذشت زمان قوانین و سیاست های مربوط به تصحیح مدارک شناسایی تغییر یافت ، و همین امر موجب شد تا تعیین عمل جراحی ضروری جهت تصحیح مدارک شناسایی (و تعیین ‹نوع› عمل جراحی ضروری ، با توجه به این که جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه نیز اغلب حساب می شود) ناممکن گردد.

در هر صورت بدون شک ، ترنس مرد یک ‹مرد› است؛ چه نشان جنسیت مرد «M» بر روی تمامی مدارک خود داشته باشد ، چه روی هیچیک از مدارک خود نداشته باشد ، و چه مخلوطی از نشان های متعلق به جنسیت های مختلف را داشته باشد؛ چه نیاز به انجام جراحی داشته باشد و بدین جهت اقدام نماید ، چه نیازی به انجام جراحی در خود احساس نکند و جراحی انجام ندهد؛ و در پایان ، چه از امکانات اجتماعی – اقتصادی لازم برای دسترسی به مراقبت های بهداشتی برخوردار باشد ، چه نباشد. ترنس مرد همواره یک ‹مرد› است.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.huffingtonpost.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved