1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF) به قلم جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا

مترجم: سعید.ش

🔳پیشگیری از عفونت

تحقیقات حاکی از آن است که عدم رعایت بهداشت دست ها علت اصلی ایجاد عفونت است. شما و ملاقات کننده هایتان بهتر است دست های خود را به صورتی که در ادامه نشان داده شده است بشویید :

📎تصویر نحوه صحیح شستشوی دست ضمیمه مقاله شده است.

1

🔰یادآوری: استفاده از ناخن مصنوعی یا لاک ناخن شرایط تجمع باکتری را فراهم می کند و تعداد میکرو ارگانیسم های موجود روی دست را افزایش می دهد؛ بدین ترتیب [استفاده از ناخن مصنوعی یا لاک ناخن] ریسک عفونت را افزایش می دهد.

🔳اطلاعات عمومی

✳️مروری بر آناتومی دستگاه تناسلی زنان ترنس قبل و بعد از جراحی واژینوپلاستی

📎تصویر آناتومی دستگاه تناسلی زنان ترنس قبل و بعد از جراحی واژینوپلاستی ضمیمه مقاله شده است.

1

✳️بهبودی

بهبودی پروسه ای پیچیده و متشکل از سری مراحل متوالی است که یک سال به طول می انجامد و در انتها به ریکاوری کامل ختم می شود.

در طی سه هفته نخست پس از جراحی ترشح از ناحیه زخم طبیعی است. تورم تا چهار الی شش ماه نخست پس از جراحی طبیعی است.

⚠️اگر ترشحات همراه با چرک یا بوی تعفن دارید ، لطفا به بخش «رایج ترین عوارض و مشکلات پس از جراحی واژینوپلاستی» در این مقاله مراجعه نمایید.

🔰تا یک سال پس از جراحی ممکن است اسکار (جای برش) ها ظاهری قرمز رنگ و متورم داشته باشند.

💠فیبرین

فیبرین زرد رنگ است و در نزدیکی زخم پدید می آید. تشکیل فیبرین بخشی غیر قابل اجتناب از پروسه طبیعی ترمیم و بهبودی است. اگر چه تشکیل بیش از اندازه فیبرین روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. رطوبت تشکیل فیبرین را تشدید می کند ، لذا حائز اهمیت است زخم های خود را تمیز و به خوبی خشک کنید.

اگر فیبرین روی زخم هایتان شکل گرفته است ، تا جای ممکن زخم های خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند. بدین ترتیب فیبرین خشک می شود و به خودی خود می افتد.

اگر فیبرین از بین نرفت با ما تماس بگیرید.

✳️تورم

💠ولوا (قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه)

ورم و کبودی ناحیه ولوا طبیعی است. کبودی ممکن است تا لگن و زانو ها گسترش یافته باشد. کبودی به مرور زمان تغییر رنگ می دهد و به تدریج برطرف می شود.

🔰عدم تقارن لب های بزرگ آلت تناسلی زنانه طبیعی است. این مسئله با کاهش تورم ناحیه تناسلی [به تدریج] برطرف می شود ، اما [برطرف شدن کامل عدم تقارن لب های بزرگ] ممکن است تا یک سال به طول انجامد.

💠کلیتوریس و پیش آبراه

با وجود ورم و لخته خون ممکن است نتوانید کلیتوریس و دهانه پیش آبراه را به خوبی مشاهده نمایید. با توجه به این که ممکن است کلیتوریس زیر لب های کوچک آلت تناسلی زنانه و پوست غلفه مخفی گردد ، توصیه می شود از هفته هشتم پس از جراحی شروع به اکتشاف ناحیه کلیتوریس نمایید.

تقریبا یک سال پس از جراحی رنگ لب های کوچک آلت تناسلی زنانه و غلفه کلیتوریس از قرمز به صورتی تغییر خواهد یافت.

💠واژن

بنا بر دلایل مختلف ممکن است گرافت پوستی که به جهت ساخت کانال واژن مورد استفاده قرار گرفته است ، به طور کامل به دیواره کانال واژن اتصال نیابد. هنگام انجام دوش واژینال ممکن است تکه های کوچک پوست مرده از کانال واژن خارج گردد.

🔰پس از خارج کردن قالب واژن {قالبی که پس از اتمام جراحی واژینوپلاستی توسط جراح درون کانال واژن قرار داده شده است} ، ترشحات خونی واژینال به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای خواهید داشت. رنگ این ترشحات به مرور زمان به صورتی – زرد تغییر خواهد یافت. ترشحات واژینال باید اندک بوده و به مرور زمان کاهش یابد.

⚠️اگر خونریزی واژینال به رنگ قرمز روشن است و هر ساعت نیاز به تعویض نوار بهداشتی خود دارید ، کادر پرستاری را باخبر کنید.

✳️بخیه

برای بستن زخم های جراحی «بخیه جذبی» استفاده می گردد؛ این نوع بخیه ها پس از گذشت حدود 30 الی 90 روز کاملا جذب خواهند شد. لذا جای هیچگونه نگرانی در خصوص کشیدن این نوع بخیه ها وجود نخواهد داشت.

هنگامی که دوران نقاهت خود را در خانه ریکاوری Asclépiade سپری می کنید ، کادر پرستاری آنجا بخیه هایی که پانسمان ناحیه تناسلی ، قالب واژن ، و سوند ادراری را نگاه داشته اند خارج خواهند ساخت.

⚠️هرگز بخیه های خود را نکشید.

✳️ماساژ اسکار (جای برش)

بمنظور افرایش خونرسانی و بهبود انعطاف پذیری بافت های مجاور ناحیه جراحی ، حائز اهمیت است که بلافاصله بعد از بسته شدن برش ها ماساژ اسکار ها را آغاز نمایید.

اسکار ها را در جهت موافق اسکار با استفاده از کرم ویتامین E یا کرم با پایه سیلیکن ماساژ دهید. این نوع کرم ها را می توانید از دراگ استور تهیه نمایید.

⚠️از استعمال روغن روی برش های جراحی اکیدا خودداری کنید.

🔰حائز اهمیت است دست های خود را قبل و بعد از لمس ناحیه تناسلی بشویید.

✳️ادرار و سوند ادراری

نشت ادرار از اطراف سوند طبیعی است. اگر این مسئله برایتان آزار دهنده است از نوار بهداشتی استفاده نمایید و به طور مرتب آن را تعویض کنید. هر دو – سه ساعت یک مرتبه مثانه خود را تخلیه کنید.

سوند ادراری معمولا در روز ششم دوران نقاهت توسط کادر پرستاری خانه ریکاوری Asclépiade خارج می گردد.

ممکن است هنگام ترخیص از خانه ریکاوری Asclépiade همچنان نیازمند استفاده از سوند ادراری باشید. در چنین شرایطی جهت کشیدن سوند باید ملاقاتی با پزشک یا پرستار خود ترتیب دهید. در این خصوص نسخه ای در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

🔰پس از کشیدن سوند ممکن است جریان ادرار بدلیل وجود ورم تغییر کند. تا چندین ماه پس از جراحی ممکن است بی نظمی جریان ادرار {پخش شدن یا چند شاخه شدن جریان ادرار} را تجربه نمایید؛ این علامت خطر نیست. اگر این مشکل تا بیش از شش ماه به طول انجامید ، با ما تماس حاصل نمایید.

✳️درد و دارو

شدت دردی که هر شخص احساس می کند با شخص دیگر متفاوت است. تسکین درد پس از بیدار شدن از خواب در انجام فعالیت های روزانه به شما کمک می کند و تسکین درد پیش از خواب جهت خواب بهتر سودمند است.

🔹در بازه های زمانی کوتاه تا حد امکان ، به مدت ده دقیقه یخ روی ناحیه ای که احساس درد می کنید قرار دهید. یخ نباید تماس مستقیم با پوست داشته باشد. برای استعمال مجدد یخ صبر کنید تا حداقل یک ساعت از نوبت قبل بگذرد؛

🔹استراحت کنید. استراحت تاثیر دارو ها را به حداکثر می رساند ، استرس را کاهش می دهد ، و روند بهبودی را سهولت می بخشد؛

🔹جهت تسکین درد ، سایر متد های غیر دارویی مانند ریلکسیشن ، موسیقی ، حضور شخص مورد علاقه ، و … را امتحان کنید؛

🔹از استامینوفن (تایلنول) به مدت حداکثر دو هفته بصورت مرتب استفاده نمایید. مطابق با نسخه ای که برایتان تجویز گردیده است عمل کنید و جهت حصول اطمینان از مصرف ایمن تایلنول با داروساز یا پزشک خود مشورت نمایید؛

🔹اگر دردی آزار دهنده دارید از داروی مسکن مخدر که جراحتان تجویز نموده است استفاده نمایید. حتی اگر در حال مصرف تایلنول هستید نیز خود را از مصرف مسکن های تجویزی منع نکنید. به یاد داشته باشید هر چه شدت درد بیشتر باشد تسکین آن به مراتب دشوار تر خواهد بود. مطابق با نسخه خود عمل نمایید و در صورت عدم موفقیت در تسکین درد با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

📎تصویر لیست دارو های تجویزی پس از جراحی واژینوپلاستی ضمیمه مقاله شده است.

1

✳️رانندگی

اگر دارو های مسکن مخدر مصرف می کنید از شخص دیگری بخواهید به جای شما رانندگی کند.

⚠️راندن وسائل نقلیه تا زمانی که داروی مسکن مخدر مصرف می کنید ممنوع است.

با توجه به این که در حین رانندگی باید بتوانید حرکات آزادانه و غیرقابل پیش بینی انجام دهید ، و از طرفی رانندگی به نواحی تناسلی شما فشار وارد می کند و موجب درد می شود ، توصیه می کنیم از راندن وسائل نقلیه تا دو هفته پس از جراحی خودداری کنید.

زمانی که توانستید رانندگی کنید ، مسافت های کوتاه بپیمایید. اگر مجبور به رانندگی در مسافت های طولانی هستید ، به صورت مکرر توقف کنید ، اندکی پیاده روی کنید و مثانه خود را تخلیه کنید؛ این اقدامات فشار روی نواحی تناسلی را کاهش می دهد.

🔰جهت کسب اطلاعات بیشتر با کمپانی بیمه اتومبیل خود مشورت کنید.

✳️یبوست

بدلیل مصرف دارو های مسکن مخدر و کاهش فعالیت بدنی ممکن است دچار یبوست شوید. یبوست منجر به مشکلات دیگری اعم از خونریزی زخم جراحی هنگام تلاش برای دفع مدفوع خواهد شد.

🔻رعایت نکاتی که در ادامه ذکر گردیده است بمنظور بازگشت [فعالیت دستگاه گوارش] به حالت عادی خود توصیه می گردد :

▪️روزانه حداقل دو – سه لیتر آب بنوشید؛

▪️فیبر مصرفی روزانه خود را با مصرف آلو تازه ، آلو خشک ، یا آب آلو ، سریال جوانه ®All-Bran ، میوه جات ، سبزیجات و … افزایش دهید؛

▪️مصرف مواد غذایی مملوء از قند و چربی را کاهش دهید؛

▪️مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه ، چای ، و نوشابه را کاهش دهید؛

▪️از مصرف الکل خودداری کنید چرا که موجب کم آبی بدن می شود؛

▪️تا جای ممکن مطابق با برنامه ریزی و میزان تحمل خود پیاده روی کنید. از زمانی که مجاز به انجام فعالیت بدنی هستید فعالیت های بدنی خود را به تدریج از سر بگیرید؛

▪️برای کاهش یبوست ناشی از مصرف دارو های مسکن مخدر به طور منظم استامینوفن (تایلنول) مصرف کنید؛

▪️در طی دوران ریکاوری خود در خانه ریکاوری Asclépiade ، سنوکوت (یک لاگزاتیو طبیعی) را به همان صورتی که جراحتان تجویز نموده است مصرف کنید.

🔰اگر با رعایت نکات فوق یبوست برطرف نگردید ، این مسئله را هنگام اقامت در خانه ریکاوری Asclépiade با کادر پرستاری آنجا ، یا پس از بازگشت به خانه با داروساز در میان بگذارید.

✳️رژیم غذایی

پس از جراحی برای پیشگیری از حالت تهوع با رژیم غذایی سبک متشکل از براث (آبِ گوشت) یا سوپ ، کراکر ، و ژله شروع کنید. رژیم غذایی متعادل را مطابق با راهنمای تغذیه کانادا به تدریج از سر بگیرید.

🔰برای پیشگیری از یبوست ، افزودن فیبر به رژیم غذایی روزانه خود را فراموش نکنید.

✳️استراحت و فعالیت روزانه

ضروری ست که میان استراحت و فعالیت خود تعادل برقرار کنید. استراحت کنید و بسته به میزان تحملتان در اسرع وقت ممکن فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

🔴حائز اهمیت است که :

▫️تا چهار هفته پس از جراحی از بلند کردن اشیاء سنگین تر از 4.5 کیلوگرم (10 پوند) خودداری کنید. پس از بازگشت به خانه برای نظافت ، خرید خواروبار ، رختشویی و … درخواست کمک نمایید.

▫️تا شش هفته پس از جراحی از شرکت در فعالیت های شدید بدنی خودداری نمایید.

▫️حداقل چهار مرتبه در روز ، هر مرتبه به مدت پانزده الی بیست دقیقه پیاده روی را اکیدا توصیه می کنیم.

🔰تا جای ممکن مطابق با برنامه ریزی و میزان تحمل خود پیاده روی کنید. پیاده روی درد را تسکین می بخشد ، موجب بهبود گردش خون در پا ها می شود ، و از رکود خون در رگ ها – عامل لختگی خون (ترومبو فلبیتیس) – جلوگیری می کند.

✳️الکل و تنباکو

از مصرف الکل تا دو هفته پس از جراحی خودداری کنید.

🔹مصرف الکل همراه با دارو ها منجر به واکنش های غیر قابل پیش بینی و ناخواسته خواهد شد.

🔻اکیدا توصیه می کنیم از استعمال سیگار تا شش هفته پس از جراحی خودداری کنید. مواد سمی تنباکو :

🔸منجر به تنگی عروق خونی کوچک می شود که بر پروسه ترمیم و بهبودی زخم تاثیر منفی می گذارد؛

🔸موجب حالت تهوع ، استفراغ ، و سرفه بیش از اندازه هنگام بیدار شدن از خواب می شود به طوری که ریسک خونریزی پس از جراحی را افزایش می دهد.

⚠️دیگر اشکال نیکوتین (نیکورت و …) تاثیرات مضری مشابه با سیگار بر گردش خون اعمال می کنند؛ لذا استعمال این مواد نیز در این دوره توصیه نمی گردد.

🔳هفته نخست پس از جراحی : دوران نقاهت در خانه ریکاوری Asclépiade

🔻در طی دوران نقاهت

🔹تا بهبودی کامل زخم ها هر روز برش های جراحی خود را از لحاظ ابتلا به عفونت بررسی نمایید؛

🔹ناحیه تناسلی را همواره تمیز و خشک نگاه دارید. هنگامی که در بستر هستید ناحیه تناسلی خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید؛

🔹پوست شما داغی یا سردی را به گونه ای متفاوت نسبت به قبل احساس می کند چرا که عصب ها تحت تاثیر قرار گرفته اند. ممکن است تفاوت های دمایی را احساس نکنید. مراقب باشید خود را نسوزانید.

🔻اقدامات مهم در طی اقامت در خانه ریکاوری Asclépiade

▪️باز کردن پانسمان ناحیه تناسلی (روز چهارم)؛

▫️استحمام (یا استحمام نشیمن) (روز چهارم)؛

▪️خارج نمودن قالب واژن (روز پنجم)؛

▫️آغاز دوش واژینال (روز پنجم)؛

▪️دیلاته واژن (روز پنجم)؛

▫️خارج نمودن سوند ادراری (روز ششم).

✳️باز کردن پانسمان ناحیه تناسلی (روز چهارم)

1️⃣ پس از باز کردن پانسمان ناحیه تناسلی هر روز دوش بگیرید. دوش گرفتن تکنیک ارجح در رعایت بهداشت است ، با این حال اگر دوش گرفتن برایتان امکان پذیر نیست و تصمیم دارید حمام کنید ، از پاکیزه بودن وان حمام اطمینان حاصل نمایید و قبل از هر مرتبه استفاده ، وان حمام را به خوبی آبکشی کنید. در طی دوران ریکاوری در خانه ریکاوری Asclépiade برای پاکسازی دوش و حمام پس از هر مرتبه استفاده می توانید از کادر اعضای آنجا درخواست کمک کنید؛

2️⃣ از صابون ملایم ، غیر معطر ، و بدون الکل (مانند صابون Dove یا Ivory) برای شستشوی ناحیه تناسلی استفاده نمایید؛

3️⃣ تمامی قسمت های ولوا (قسمت بیرونی آلت تناسلی زنانه) از جمله لب های بزرگ و لب های کوچک را کاملا تمیز کنید؛

4️⃣ صابون اضافی را کاملا آبکشی کنید؛

5️⃣ با دقت ناحیه تناسلی را با ضربه های آرام حوله اى تمیز خشک کنید و سپس اجازه دهید به مدت حدود 15 دقیقه در هوای آزاد خشک شود؛

6️⃣ تا دو ماه روزی دو مرتبه استحمام نشیمن انجام دهید (بخش بعدی را مطالعه نمایید).

🔻برای احساس راحتی بیشتر :

🔸شورت راحتی پنبه ای ، سفید رنگ ، و جادار بپوشید به گونه ای که در برخورد با ناحیه تناسلی اصطکاک ایجاد نکند؛

🔸زخم های بهبود نیافته را با استفاده از گاز پانسمان کنید.

✳️استحمام (یا استحمام نشیمن) (روز چهارم)

استحمام نشیمن – غوطه ور شدن در آب گرم و صابون – بمنظور پاکسازی ناحیه تناسلی انجام می پذیرد.

💠متد اول استحمام نشیمن (متد ارجح) : 15 میلی لیتر صابون مایع غیر معطر و بدون الکل را در آب گرم مخلوط کنید و در این آب حمام کنید. حمام حتما پاکیزه باشد و به خوبی آبکشی شده باشد.

💠متد دوم استحمام نشیمن (فقط در شرایطی که انجام متد اول امکان پذیر نیست) : استحمام نشیمن را مطابق با مراحلی که در ادامه ذکر گردیده است انجام دهید.

🔻آماده سازی :

1) نشیمن توالت را با دستمال مرطوب برند ®Lysol تمیز کنید و دست های خود را بشویید؛

2) وسیله استحمام نشیمن خود را با مایع ظرفشویی و پارچه ای نرم تمیز کنید. هرگز از اسفنج ساینده استفاده نکنید؛

3) پنج میلی لیتر یا یک قاشق چایخوری صابون مایع غیر معطر و بدون الکل (Dove یا Ivory) را اضافه کنید و وسیله استحمام نشیمن خود را با آب گرم پر کنید. وسیله استحمام نشیمن خود را روی توالت قرار دهید؛

4) دست های خود را بشویید.

🔻انجام استحمام نشیمن :

5) از سمت جلو به عقب پاکسازی کنید. از ناحیه تناسلی به سمت مقعد را با یک «دستمال مرطوب بچه» تمیز کنید؛

6) اگر همچنان از سوند ادراری استفاده می کنید از غوطه ور شدن آن در آب جلوگیری کنید. هنگامی که روی وسیله استحمام نشیمن نشسته اید و استحمام نشیمن خود را انجام می دهید ، از آغاز تا پایان سوند ادراری را در دستان خود نگاه دارید؛

7) ناحیه تناسلی را به مدت ده دقیقه در آب غوطه ور سازید و از تماس این ناحیه با آب اطمینان حاصل نمایید. لب های بزرگ آلت تناسلی زنانه را از یکدیگر باز کنید و تمامی قسمت های آلت تناسلی زنانه را به طور کامل تمیز کنید؛

8) ناحیه تناسلی را با ضربه های آرام حوله اى تمیز خشک کنید.

🔻پاکسازی وسائل و تجهیزات :

9) وسیله استحمام نشیمن خود را با مایع ظرفشویی بشویید؛

10) آن را در مکانی تمیز و خشک قرار دهید تا خشک شود؛

11) دست های خود را بشویید.

🔰اکیدا توصیه می کنیم پس از استحمام نشیمن ناحیه تناسلی خود را حداقل به مدت 15 دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید. این کار را تا بهبودی کامل زخم هایتان ادامه دهید.

✳️خارج نمودن قالب واژن (روز پنجم)

لحظه خارج نمودن قالب واژن لحظه مهمی ست چرا که برای نخستین بار واژن خود را خواهید دید.

بخیه هایی که قالب واژن را در جایگاه خود نگاه داشته بودند کشیده خواهند شد. پس از آن دوش می گیرید و نخستین دوش واژینال خود را انجام می دهید.

✳️آغاز دوش واژینال (روز پنجم)

دوش واژینال با استفاده از محلول سالین فیزیولوژیکال (که از این به بعد به آن NaCl می گوییم) انجام می پذیرد. دوش واژینال بخش قدامی کانال واژن را تمیز می کند. استفاده از NaCl برای پاکسازی تمامی انواع زخم ها توصیه می گردد چرا که با بافت انسان سازگار است و استفاده از آن با خطر آسیب رسانی به بدن انسان همراه نیست. با توجه به این که واژن از پوست و غشاء مخاطی ساخته شده است ، تکه های کوچک پوست مرده درون کانال واژن تشکیل می گردد؛ این مسئله پاکسازی منظم و مداوم کانال واژن را حتی پس از بهبودی کامل گرافت ضروری می سازد.

🔻جهت انجام دوش واژینال به توصیه هایی که در ادامه ذکر گردیده است عمل کنید :

🔘طی دو ماه نخست

▪️نوع آب مورد استفاده در مخزن دوش واژینال : NaCl

▪️تعداد دفعات انجام دوش واژینال : دو مرتبه در روز ، پس از انجام اولین و آخرین دیلاته واژن

🔘پس از گذشت دو ماه نخست : در صورتی که ترشحات واژینال شفاف ، زرد رنگ یا خونی باشد

▪️نوع آب مورد استفاده در مخزن دوش واژینال : NaCl

▪️تعداد دفعات انجام دوش واژینال : یک یا دو مرتبه در روز بسته به میزان فراوانی ترشحات. انجام دوش واژینال را تا دو الی چهار هفته پس از توقف ترشحات واژینال ادامه دهید. پس از آن ، روزانه یک مرتبه دوش واژینال با استفاده از آب روان انجام دهید.

🔘پس از گذشت دو ماه نخست : در صورتی که ترشحات واژینال متوقف شده باشد

▪️نوع آب مورد استفاده در مخزن دوش واژینال : آب روان ولرم

▪️تعداد دفعات انجام دوش واژینال : یک مرتبه در روز تا آخر عمر.

🔰دستورالعمل ارائه شده از جانب جراح : اگر ترشحات واژینال تا بیش از شش ماه پس از جراحی ادامه یافت ، جهت انجام معاینه واژینال با پزشک خود مشورت نمایید.

دوش واژینال را مطابق با مراحلی که در ادامه ذکر گردیده است انجام دهید.

🔻آماده سازی :

1) مثانه خود را تخلیه کنید و دست های خود را بشویید؛

2) مخزن دوش را با NaCl پر کنید.

🔻انجام دوش واژینال :

3) زیر دوش حمام یا بالای توالت بایستید؛

4) سر دوش واژینال را تا حداکثر سه اینچ (~ 7.6 سانتی متر) وارد واژن خود کنید؛

5) مخزن دوش را به آرامی بفشارید و محتویات دوش را درون واژن تخلیه کنید؛

6) سر دوش واژینال را از واژن خود خارج کنید و اجازه بدهید تا مایع دوش از واژن خارج گردد؛

7) با یک حوله تمیز خود را از سمت جلو به عقب پاک کنید و دست های خود را بشویید.

🔻پاکسازی وسائل و تجهیزات :

8) مخزن و سر دوش واژینال را با مایع ظرفشویی بشویید و با آب روان کاملا آبکشی کنید؛

9) مخزن را در مکانی تمیز و خشک قرار بدهید تا خشک شود.

🔰اکیدا توصیه می کنیم پس از انجام دوش واژینال ، ناحیه تناسلی خود را حداقل به مدت 15 دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید. این کار را تا بهبودی کامل زخم هایتان ادامه دهید.

✳️درک اهمیت حفظ بهداشت واژن

تجمع پوست مرده در واژن و عدم رعایت بهداشت این ناحیه ، پروسه بهبودی را به صورتی که در ادامه ذکر گردیده است به تاخیر می اندازد :

🔹مرحله اول: تجمع پوست مرده و عدم رعایت بهداشت

🔹مرحله دوم: بروز تورم

▫️بروز ترشحات غلیظ و زرد رنگ واژینال

🔹مرحله سوم: ریسک بروز زخم واژینال

▫️افزایش ترشحات بدبو و خونی واژینال

🔹مرحله چهارم: پیشروی و گسترش سطح زخم

▫️ریسک عفونت واژن و درمان زخم واژن

🔰بنابراین پاکسازی منظم کانال واژن پس از خارج نمودن قالب واژن ضروری است و حتی پس از بهبودی کامل گرافت نیز همچنان باید در حفظ بهداشت واژن کوشید.

✳️دیلاته واژن

دیلاته مهم ترین اقدام درمانی در دوران ریکاوری است. دیلاته دهانه کانال واژن و عمق آن را حفظ می کند. در روز دوم و سومی که دیلاته انجام می دهید ، بدلیل افزایش تورم درون واژن ممکن است درد بیشتری احساس کنید و قرار دادن دیلاتور در واژن دشوار تر شود.

🔴توجه داشته باشید حتی اگر احساس درد می کنید هرگز دیلاته واژن را متوقف نکنید. صبور باشید و زمان اختصاص دهید. انسداد کانال واژن نتیجه جبران ناپذیر توقف دیلاته واژن است. اگر در حین انجام دیلاته واژن با مشکلی مواجه شدید با ما تماس حاصل نمایید.

دیلاته واژن با استفاده از سه دیلاتور انجام می پذیرد که قطر هر کدام با دیگری متفاوت است. برنامه زمان بندی دیلاته از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به همان صورتی که در ادامه نشان داده شده است انجام پذیرد.

📎تصویر برنامه زمان بندی دیلاته واژن پس از جراحی واژینوپلاستی ضمیمه مقاله شده است.

1

در نخستین دفعات انجام دیلاته واژن ، عضوی از تیم مراقبتی شما را همراهی می کند تا مراقب سلامتی شما باشد ، شما را راهنمایی کند ، و به تمامی پرسش هایتان پاسخ دهد.

🔻آماده سازی :

1) دست های خود را بشویید ، دیلاتور ها را با مایع ظرفشویی بشویید ، و آن ها را با آب روان کاملا آبکشی کنید؛

2) روی بستر در جایی که باسن خود را قرار می دهید ، پوشش آبی رنگ یک بار مصرف پهن کنید؛

3) ده نفس عمیق بکشید تا آرام و ریلکس شوید.

🔻انجام دیلاته واژن :

4) پایه دیلاتور را نگاه دارید به طوری که نوک دیلاتور رو به بالا باشد؛

5) نوک دیلاتور را به حدود یک قاشق غذاخوری روان کننده آغشته سازید؛

6) به کمک آینه دهانه واژن را پیدا کنید و دیلاتور را به آرامی و با ملایمت به صورتی که در ادامه ذکر گردیده است در واژن قرار دهید :

▪️اولین بخش دیلاتور (حدود 5 سانتی متر) را به آرامی با شیب منفی {بصورتی که پایه دیلاتور در سطح پایین تری نسبت به نوک دیلاتور قرار داشته باشد} در واژن قرار دهید؛

▪️زاویه را کمتر کنید به طوری که دیلاتور به موازات بستر قرار گیرد {پایه دیلاتور و نوک دیلاتور در یک سطح قرار گیرند} و به همین صورت ادامه دهید؛

▪️هنگامی که دیلاتور به انتهای واژن رسید ، فشار اندک و مداومی اعمال کنید؛

▪️برای جلوگیری از آسیب به واژن ، فشار بیش از اندازه وارد نکنید.

7) دیلاتور را تا مدت زمان لازم که در برنامه زمان بندی دیلاته ذکر گردیده است در واژن نگاه دارید؛

8) دیلاتور را به آرامی خارج کنید و آن را روی «پیشبند دندانپزشکی» قرار دهید؛

9) روان کننده باقی مانده را از واژن (به خصوص بخش خلفی دهانه واژن) پاک کنید؛

10) دست های خود را بشویید.

🔻پاکسازی وسائل و تجهیزات :

11) دیلاتور های خود را با مایع ظرفشویی بشویید و با آب روان کاملا آبکشی کنید؛

12) دیلاتور ها را خشک کنید و آنها را در جایگاه مخصوص خود قرار دهید.

🔰هنگام انجام دیلاته ، توجه و اتکا به احساس واژن حائز اهمیت است. با توجه به این که با برطرف شدن تورم ، ضخامت لب های بزرگ آلت تناسلی زنانه کاهش می یابد ، ممکن است این تصور برایتان ایجاد شود که عمق واژن کاهش یافته است. لذا علامت گذاری دیلاتور متد معتبری برای اندازه گیری عمق واژن محسوب نمی گردد.

⚠️ممکن است در روز ترخیص از خانه ریکاوری Asclépiade زمان کافی برای انجام هر چهار نوبت دیلاته واژن نداشته باشید. با مشورت با پرستار خود برنامه زمان بندی دیلاته واژن تنظیم نمایید. در خصوص انجام دیلاته واژن در روزی که مسافرت در پیش دارید ، یک روش این است که دیلاتور ها را به مدت طولانی تری از آنچه که در برنامه زمان بندی آمده است در واژن خود نگاه دارید (برای مثال به جای این که دیلاتور شماره 3 را به مدت 10 دقیقه نگاه دارید ، می توانید در این روز آن را به مدت 15 دقیقه نگاه دارید؛ یا این که دیلاتور شماره 4 را به جای 10 دقیقه ، به مدت 20 دقیقه نگاه دارید.)

اگر مسافرت با هواپیما یا قطار در پیش دارید ، همواره دیلاتور هایتان را در چمدان قابل حمل همراه خود داشته باشید.

✳️خارج نمودن سوند ادراری

سوند ادراری و بخیه های نگاهدارنده آن در روز ششم پس از جراحی کشیده خواهند شد. عضوی از کادر پرستاری از ترمیم کامل دستگاه ادراری تان اطمینان حاصل خواهد نمود.

🔳دو هفته پس از جراحی و بعد از آن

🔴اگر مسافرتی که به سمت خانه خود در پیش دارید بیش از چهار ساعت به طول می انجامد ، حداقل یک نوبت دیلاته واژن را پیش از ترک خانه ریکاوری Asclépiade ، و نوبت دیگر را پس از رسیدن به خانه انجام دهید.

✳️هفته دوم و سوم : بازگشت به خانه

▫️استحمام نشیمن ، دوش واژینال ، و دیلاته واژن را مطابق با برنامه زمان بندی خود ادامه دهید؛

▫️به یاد داشته باشید که پس از کشیدن سوند ممکن است جریان ادرار بدلیل ورم تغییر کند. تا چندین ماه پس از جراحی ممکن است بی نظمی جریان ادرار {پخش شدن یا چند شاخه شدن جریان ادرار} را تجربه نمایید. اگر این مشکل بیش از شش ماه به طول انجامید با ما تماس بگیرید؛

▫️هر روز برش های جراحی خود را از لحاظ ابتلا به عفونت بررسی نمایید و تا بهبود کامل زخم ها این روند را ادامه دهید؛

▫️[برش های جراحی خود را] از لحاظ تشکیل فیبرین بیش از اندازه بررسی کنید. در صورت تشکیل فیبرین ، بخش «فیبرین» این مقاله را مطالعه نمایید؛

▫️ممکن است همچنان لخته ای روی کلیتوریس وجود داشته باشد ، این مسئله نگران کننده نیست. لخته را جدا نکنید ، به مرور زمان به خودی خود خواهد افتاد؛

▫️اگر نوار بهداشتی شما هر ساعت به خون قرمز روشن آغشته می شود ، با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی واژینال باید اندک باشد و به مروز زمان کاهش یابد؛

▫️پس از بازگشت به خانه می توانید مصرف سایر دارو های خود را – به استثناء دارو های حاوی استیل سالیسیلیک اسید یا آسپرین در نخستین هفته ای که در خانه هستید – از سر بگیرید.

🔘آب سالین (NaCl) در خانه

🔹1) محلول NaCl را از دراگ استور خریداری نمایید. سایزی را انتخاب کنید که بیش از یک هفته باقی نمی ماند و از دستورالعمل های محافظتی که روی بسته بندی محصول نوشته شده است با دقت پیروی نمایید ، یا این که؛

🔹2) خودتان محلول NaCl درست کنید.

🔻طرز تهیه محلول NaCl :

1️⃣ دست های خود را بشویید؛

2️⃣ یک لیتر آب را به مدت 20 دقیقه بجوشانید؛

3️⃣ دو قاشق غذاخوری نمک به آب جوش بیفزایید؛

4️⃣ محلول NaCl را به مدت 48 ساعت در دمای اتاق در محفظه ای تمیز نگاه دارید (محفظه را از قبل باید در ماشین ظرفشویی یا با آب داغ و صابون شسته باشید و سپس به خوبی آبکشی کرده باشید).

🔰اگر از محفظه ای با درپوش فلزی استفاده می کنید ، کاملا مطمئن شوید که فلز زنگ نزده باشد.

⚠️جهت پیشگیری از سوختگی ، حائز اهمیت است که پیش از استفاده اجازه بدهید آب سرد شود.

✳️هفته چهارم و پنجم پس از جراحی

🔸هنگام انجام فعالیت های روزانه توانایی و تحمل جسمانی خود را در نظر داشته باشید؛

🔸در طی چهارمین هفته پس از جراحی روند جذب بخیه ها آغاز خواهد شد. اگر از آویزان بودن بخیه ها اذیت می شوید می توانید نخ اضافی را قیچی کنید. حواستان باشد گره بخیه را قیچی نکنید. هرگز بخیه هایتان را نکشید؛

🔸ماساژ اسکار (جای برش) های خود را مطابق با دستورالعمل های ارائه شده در این مقاله آغاز نمایید.

🔳از هفته ششم پس از جراحی

▪️می توانید فعالیت های بدنی و ورزشی خود را به تدریج از سر بگیرید؛

🔻در صورت بهبود کامل زخم هایتان می توانید :

▪️در استخر ، وان آب داغ ، یا دریاچه شنا کنید؛

▪️مو های ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنید.

🔳از هفته هشتم پس از جراحی

🔻حال می توانید :

▫️تعداد دفعات انجام دوش واژینال را مطابق با توصیه های درج شده در این مقاله کاهش دهید؛

▫️در صورت استشمام بو یا مشاهده ترشحات بو دار از ناحیه واژن ، برای حفظ سلامت واژن خود پروبیوتیک های خوراکی مصرف کنید. جهت کسب اطلاعات پیرامون محصولات موجود با پزشک خانواده یا داروساز مشورت نمایید؛

▫️به استحمام نشیمن پایان دهید؛

▫️به کمک انگشتان خود به اکتشاف کلیتوریس بپردازید؛

▫️در صورت تمایل و در صورت بهبود کامل زخم هایتان می توانید جلسات لیزر حذف مو بر روی قسمت های بیرونی ناحیه تناسلی را آغاز نمایید.

⚠️اکیدا مخالف با پیرسینگ ناحیه تناسلی هستیم.

✳️رابطه جنسی و ارگاسم

از هفته دوازدهم پس از جراحی می توانید رابطه جنسی دهانی ، دخول واژینال یا مقعدی داشته باشید.

تجربه ارگاسم برای هر شخص متفاوت با دیگر اشخاص است. به اکتشاف ناحیه تناسلی خود زمان اختصاص دهید و نواحی لذت بخش آن را شناسایی کنید.

🔰حائز اهمیت است با همان سرعتی که راحت تر هستید پیش بروید.

⚠️به یاد داشته باشید هر گونه فعالیتی که عضلات تحت تاثیر جراحی را درگیر کند ممکن است با درد همراه باشد.

🔳رایج ترین عوارض و مشکلات پس از جراحی واژینوپلاستی

در صورتی که یکی از عوارضی که در ادامه ذکر گردیده است را تجربه نموده اید یا در این خصوص اطمینان کافی ندارید ، از طریق ایمیل زیر با ما در تماس باشید. جهت تسهیل روند پیگیری ، عکسی از زخم هایتان ضمیمه ایمیل کنید و علائم خود را شرح دهید.

🔻آدرس ایمیل
asclepiade@cmcmontreal.com

🔰اگر به پزشکی مراجعه نموده اید ، ما را در جریان تشخیص و درمان تجویزی ایشان قرار دهید.

✳️عفونت زخم

هر روز برش های جراحی خود را از لحاظ بروز علائم و نشانه های عفونت که در ادامه ذکر گردیده است بررسی نمایید :

⭕️علائم و نشانه های عفونت

▪️قرمزی ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️احساس گرمی و حرارت در ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️حساسیت ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️تورم ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️ترشح چرک همراه با بوی تعفن؛

▪️افزایش درد ناحیه جراحی؛

▪️لرز و تب بالاتر از 38.5 درجه سلسیوس یا 101 درجه فارنهایت به مدت بیش از 24 ساعت.

✳️عفونت ادراری

در جراحی واژینوپلاستی آناتومی طبیعی دستگاه ادراری نیز اصلاح می گردد. با توجه به این که پیش آبراه پس از جراحی واژینوپلاستی کوتاهتر از قبل است ، باکتری ها آسان تر و سریع تر از قبل می توانند به مثانه راه پیدا کنند.

🔘پیشگیری از ابتلا به عفونت ادراری

🔸روزانه حداقل 2 تا 3 لیتر آب بنوشید؛

🔸روزانه 1 تا 2 لیوان آب کرنبری بنوشید؛

🔸مثانه خود را به طور مرتب و به طور کامل تخلیه کنید؛

🔸پس از دستشویی رفتن به بهداشت ناحیه پرینیوم (حد فاصل مقعد و ناحیه تناسلی) توجه ویژه داشته باشید.

⭕️تشخیص علائم و نشانه های عفونت ادراری

🔹نیاز مکرر و شدید به دفع ادرار؛

🔹احساس سوزش هنگام دفع ادرار؛

🔹تکرر ادرار با حجم کم؛

🔹ادرار ابری شکل ، به رنگ صورتی یا قهوه ای ، و همراه با بوی تعفن؛

🔹درد لگن ، کمر درد ، و درد رکتال (راست روده)؛

🔹لرز و تب بالاتر از 38.5 درجه سلسیوس یا 101 درجه فارنهایت به مدت بیش از 24 ساعت.

✳️واژینیتیس (Vaginitis)

واژینیتیس تورم ناشی از عفونت کانال واژن است.

🔘پیشگیری از ابتلا به واژینیتیس

▫️نواحی تناسلی خود را تمیز نگاه دارید و به بهداشت عمومی این ناحیه توجه ویژه داشته باشید؛

▫️از صابون ملایم و غیر معطر (Dove یا Ivory) استفاده کنید؛

▫️از حمام حباب یا ژل دوش معطر ، نوار بهداشتی معطر ، و روان کننده های طعم دار خودداری کنید؛

▫️لباس های گشاد و راحت بپوشید؛

▫️شورت سفید پنبه ای (بیکینی یا باکستر استایل) بپوشید. از پوشیدن شورت بندی خودداری کنید؛

▫️شب بدون شورت بخوابید؛

▫️از رطوبت خودداری کنید ، برای مثال لباس حمام خود را به مدت طولانی بر تن نداشته باشید؛

▫️جهت تقویت باکتری های مفید بدن ، ماست یا پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی روزانه خود بیافزایید.

⭕️تشخیص علائم و نشانه های واژینیتیس

▪️حساسیت ، سوزش ، خارش ، یا تورم واژن و نواحی پیرامون آن (لب های بزرگ ، لب های کوچک ، پرینیوم)؛

▪️ترشحات غلیظ ، سفید رنگ ، یا زرد رنگ همراه با بوی شدید از ناحیه واژن.

🔰اگر فکر می کنید به عفونت واژن دچار شده اید ، جهت درمان فورا با پزشک خانواده تماس حاصل نمایید یا به یک کلینیک مراجعه نمایید. هرگز از دارو های بدون نسخه مانند Canesten بدون تجویز و توصیه پزشک استفاده نکنید.

✳️بافت هایپر گرنولیشن (Hypergranulation tissue)

طی پروسه طبیعی بهبودی این امکان وجود دارد که عوارض و مشکلات مشخصی رخ دهند؛ یکی از این عوارض و مشکلات ، رشد بیش از حد بافت جدیدی است که طی پروسه بهبودی تشکیل شده است و با عنوان هایپر گرنولیشن شناخته می شود.

بافت هایپر گرنولیشن درخشان و به رنگ قرمز روشن است ، بافتی خوش ترکیب و همانند تمشک است.

هایپر گرنولیشن از سرعت پروسه طبیعی بهبودی می کاهد. به علاوه با توجه به این که این نوع بافت به زخم هجوم می آورد ، اگر در کانال واژن یا دهانه واژن تشکیل گردد رابطه جنسی یا دیلاته واژن را با دشواری مواجه می سازد.

تشکیل بافت گرنولیشن ممکن است منجر به خونریزی واژینال شود.

🔰هایپر گرنولیشن باید با استفاده از نقره نیترات درمان گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید.

✳️رشد مو درون کانال واژن

اگر فکر می کنید درون کانال واژنتان مو رشد کرده است یا این که پزشکتان در حین معاینه زنان متوجه رشد مو در کانال واژنتان شده است ، می توانید مو را بسوزانید. با پزشک خانواده تان تماس حاصل نمایید.

🔰جراحان مرکز جراحی Métropolitain و خانه ریکاوری Asclépiade روند سوزاندن مو را ارائه نمی کنند.

⚠️هرگز کانال واژن خود را در معرض لیزر کربن دی اکساید قرار ندهید.

🔳در مواقع ضروری با چه کسی تماس گرفته شود ؟

🔹خانه ریکاوری Asclépiade با شماره تماس 514-333-1572 الی 200 یا با آدرس ایمیل asclepiade@cmcmontreal.com
در عرض 24 الی 48 ساعت پرستاری با شما تماس خواهد گرفت یا به ایمیل شما پاسخ خواهد داد.

🔹پزشکتان

🔹خدمات مشاوره سلامت منطقه تان (در کبک ، اطلاعات بهداشت : 811)

🔹خدمات اورژانسی منطقه تان (در کانادا : 911)

🔳فالوآپ (پیگیری) پزشکی

✳️خانه ریکاوری Asclépiade

پس از بازگشت به خانه ، برایتان چهار ملاقات فالوآپ تعیین می کنیم و از طریق ایمیل یا تماس تلفنی به اطلاعتان می رسانیم تا اطمینان حاصل نماییم که دوران نقاهت به خوبی پیش می رود. طی هفته اول ، دوم ، چهارم ، و هشتم پس از ترخیص از خانه ریکاوری Asclépiade ، یک ایمیل یا تماس تلفنی دریافت خواهید نمود.

🔰اگر ایمیل ها یا تماس های تلفنی ما را دریافت نمی کنید با ما تماس بگیرید و ما را در جریان قرار دهید.

✳️ملاقات با جراح

اگر در کبک یا استان های همجوار زندگی می کنید ، سومین ملاقات فالوآپ (یک ماه پس از جراحی) توسط جراحتان انجام خواهد پذیرفت. حضور در این ملاقات حائز اهمیت است چرا که فرصتی مناسب برای شما ست تا اگر هر گونه نگرانی یا ناراحتی مداومی را در خود احساس نموده اید ، در صورت لزوم با جراحتان در این خصوص گفتگو نمایید.

🔻پیش از ترک خانه ریکاوری Asclépiade جهت تعیین تاریخ ملاقات با شماره 514-288-2097 تماس حاصل نمایید.

✳️ملاقات با پزشک تجویز کننده هورمون

دو ماه پس از جراحی ملاقاتی با پزشک خود ترتیب دهید و اطمینان حاصل کنید که برنامه هورمون درمانی شما [پس از جراحی واژینوپلاستی] به درستی تنظیم شده باشد.

✳️ملاقات با پزشک خانواده

🔸ملاقات های سالیانه خود را با پزشک خانواده ادامه دهید.

🔸سالیانه معاینه پروستات انجام دهید. پزشکتان می تواند پروستات را از طریق دیواره قدامی واژن لمس کند.

🔸سالیانه معاینه واژن انجام دهید و از سلامت واژن اطمینان حاصل نمایید.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله جایگزینی برای دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراحی که توسط ایشان جراحی واژینوپلاستی خود را انجام داده اید نمی باشد؛ دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و فقط مطابق با دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.grsmontreal.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved