1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) به قلم جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا

مترجم: سعید.ش

🔳پیشگیری از عفونت

تحقیقات حاکی از آن است که عدم رعایت بهداشت دست ها علت اصلی ایجاد عفونت است. شما و ملاقات کننده هایتان بهتر است دست های خود را به صورتی که در ادامه نشان داده شده است بشویید :

📎تصویر نحوه صحیح شستشوی دست ضمیمه مقاله شده است.

1

🔳اطلاعات عمومی

✳️بهبودی

بهبودی پروسه ای پیچیده و متشکل از سری مراحل متوالی است که در انتها به ریکاوری کامل ختم می شود. در طی سه هفته نخست پس از جراحی ترشح از ناحیه زخم طبیعی است. تورم تا چهار الی شش ماه نخست پس از جراحی طبیعی است. ورم آلت تناسلی مردانه و کبودی ناحیه جراحی نیز طبیعی است. کبودی به مرور زمان تغییر رنگ می دهد و در نهایت بر طرف می شود.

⚠️ترشحات همراه با چرک یا بوی تعفن احتمالا نشانه عفونت زخم است. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا بخش «رایج ترین عوارض و مشکلات پس از جراحی فالوپلاستی» این مقاله را مطالعه نمایید.

🔰از روز چهارم پس از جراحی به مدت چهار هفته آلت تناسلی مردانه خود را مطابق با دستورالعمل های جراحتان «در حالت ایستاده پانسمان کنید» و هر دو – سه ساعت یک مرتبه حتما آن را جا به جا کنید. چهار الی شش هفته پس از جراحی ، زمانی که برش اطراف پایه آلت مردانه کاملا بسته شد ، آلت مردانه را تمام وقت رو به پایین «پانسمان» کنید.

✳️بخیه

برای بستن زخم های جراحی از دو نوع بخیه استفاده می گردد.

🔹بخیه جراحی تیره رنگ را پرستار یا پزشک معمولا سه هفته پس از جراحی خارج می سازد. نسخه ای بدین منظور در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

🔹دیگر بخیه های جراحی پس از گذشت حدود 30 الی 90 روز جذب خواهند شد. لذا جای هیچگونه نگرانی در خصوص کشیدن این نوع بخیه ها وجود نخواهد داشت.

⚠️هرگز بخیه های خود را نکشید.

✳️ادرار و سوند ادراری

نشت ادرار از اطراف سوند طبیعی است. اگر این مسئله برایتان آزار دهنده است از نوار بهداشتی استفاده نمایید و به طور مرتب آن را تعویض کنید. برای جلوگیری از اعمال فشار به نواحی تناسلی ، هر دو – سه ساعت یک مرتبه مثانه خود را تخلیه کنید.

🔰هنگام استفاده از سوند ادراری ممکن است دچار اسپاسم مثانه و ناراحتی مثانه شوید. اکسی بوتینین (Oxybutynin) دارویی است که به جهت درمان اسپاسم مثانه مورد استفاده قرار می گیرد؛ کادر پرستاران خانه ریکاوری Asclépiade ممکن است این دارو را برایتان تجویز نمایند.

⚠️سوند ادراری معمولا باید پس از گذشت سه هفته از انجام جراحی خارج گردد؛ بدین منظور با پزشک یا پرستار خود قرار ملاقاتی ترتیب دهید.

✳️درد و دارو

شدت دردی که هر شخص احساس می کند با شخص دیگر متفاوت است. تسکین درد پس از بیدار شدن از خواب در انجام فعالیت های روزانه به شما کمک می کند و تسکین درد پیش از خواب جهت خواب بهتر سودمند است.

🔸استراحت کنید. استراحت تاثیر دارو ها را به حداکثر می رساند ، استرس را کاهش می دهد ، و روند بهبودی را سهولت می بخشد.

🔸جهت تسکین درد ، سایر متد های غیر دارویی مانند ریلکسیشن ، موسیقی ، حضور شخص مورد علاقه ، و … را امتحان کنید؛

🔸از استامینوفن (تایلنول) به مدت حداکثر دو هفته بصورت مرتب استفاده نمایید. مطابق با نسخه ای که برایتان تجویز گردیده است عمل کنید و جهت حصول اطمینان از مصرف ایمن تایلنول با داروساز یا پزشک خود مشورت نمایید؛

🔸اگر دردی آزار دهنده دارید از داروی مسکن مخدر که جراحتان تجویز نموده است استفاده نمایید. حتی اگر در حال مصرف تایلنول هستید نیز خود را از مصرف مسکن های تجویزی منع نکنید. به یاد داشته باشید هر چه شدت درد بیشتر باشد تسکین آن به مراتب دشوار تر خواهد بود. مطابق با نسخه خود عمل نمایید و در صورت عدم موفقیت در تسکین درد با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

📎تصویر لیست دارو های تجویزی پس از جراحی فالوپلاستی ضمیمه مقاله شده است.

1

✳️رژیم غذایی

برای پیشگیری از حالت تهوع با رژیم غذایی سبک متشکل از براث (آبِ گوشت) یا سوپ ، کراکر ، و ژله شروع کنید. برای پیشگیری از یبوست افزودن فیبر به رژیم غذایی روزانه خود را فراموش نکنید.

🔰در ماه نخست پس از جراحی از مصرف نعناع ، شکلات ، و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای ، قهوه ، و نوشابه خودداری کنید.

✳️یبوست

بدلیل مصرف دارو های مسکن مخدر و کاهش فعالیت بدنی ممکن است دچار یبوست شوید. یبوست منجر به مشکلات دیگری اعم از خونریزی زخم جراحی هنگام دفع مدفوع خواهد شد.

🔻رعایت نکاتی که در ادامه ذکر گردیده است بمنظور بازگشت [فعالیت دستگاه گوارش] به حالت عادی خود توصیه می گردد :

▪️روزانه حداقل دو – سه لیتر آب بنوشید؛

▪️فیبر مصرفی روزانه خود را با مصرف آلو تازه ، آلو خشک ، یا آب آلو ، سریال جوانه ®All-Bran ، میوه جات ، سبزیجات و … افزایش دهید؛

▪️مصرف مواد غذایی مملوء از قند و چربی را کاهش دهید؛

▪️از مصرف الکل خودداری کنید چرا که موجب کم آبی بدن می شود؛

▪️برنامه منظمی برای انجام فعالیت بدنی داشته باشید؛

▪️برای کاهش مصرف دارو های مسکن مخدر ، به طور منظم استامینوفن (تایلنول) مصرف کنید؛

▪️سنوکوت (یک لاگزاتیو طبیعی) را به همان صورتی که جراحتان تجویز نموده است مصرف کنید.

🔰اگر با رعایت نکات فوق یبوست برطرف نگردید ، این مسئله را هنگام اقامت در خانه ریکاوری Asclépiade با کادر پرستاری آنجا ، یا پس از بازگشت به خانه با دکتر داروساز در میان بگذارید.

✳️استراحت و فعالیت روزانه

ضروری ست که میان استراحت و فعالیت خود تعادل برقرار کنید. استراحت کنید و بسته به میزان تحملتان در اسرع وقت ممکن فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

🔴حائز اهمیت است که :

▫️تا چهار هفته پس از جراحی از بلند کردن اشیاء سنگین تر از 4.5 کیلوگرم (10 پوند) خودداری نمایید. پس از بازگشت به خانه برای نظافت ، خرید خواروبار ، رختشویی و … درخواست کمک نمایید.

▫️تا شش هفته پس از جراحی از شرکت در فعالیت های شدید ورزشی خودداری نمایید.

▫️حداقل چهار مرتبه در روز ، هر مرتبه به مدت ده الی پانزده دقیقه پیاده روی را اکیدا توصیه می کنیم.

🔰تا جای ممکن مطابق با برنامه ریزی و میزان تحمل خود پیاده روی کنید. پیاده روی درد را تسکین می بخشد ، موجب بهبود خونرسانی به پا ها می شود ، و از رکود خون در رگ ها – عامل لختگی خون (ترومبو فلبیتیس) – جلوگیری می کند.

✳️رانندگی

اگر دارو های مسکن مخدر مصرف می کنید از شخص دیگری بخواهید به جای شما رانندگی کند.

🔰راندن وسائل نقلیه تا زمانی که داروی مسکن مخدر مصرف می کنید ممنوع است.

با توجه به این که هنگام رانندگی باید بتوانید حرکات غیرقابل پیش بینی انجام دهید ، و از طرفی رانندگی به نواحی تناسلی شما فشار وارد می کند و موجب درد می شود ، توصیه می کنیم از راندن وسائل نقیله تا دو هفته پس از جراحی خودداری کنید.

زمانی که توانستید رانندگی کنید ، مسافت های کوتاه بپیمایید. اگر مجبور به رانندگی در مسافت های طولانی هستید ، به صورت مکرر توقف کنید ، اندکی پیاده روی کنید و مثانه خود را تخلیه کنید؛ این اقدامات فشار روی نواحی تناسلی را کاهش می دهد.

🔰جهت کسب اطلاعات بیشتر با کمپانی بیمه اتومبیل خود مشورت کنید.

✳️الکل و تنباکو

از مصرف الکل تا دو هفته پس از جراحی خودداری کنید.

🔹مصرف الکل همراه با دارو ها منجر به واکنش های غیر قابل پیش بینی و ناخواسته خواهد شد.

🔻اکیدا توصیه می کنیم از استعمال سیگار تا شش هفته پس از جراحی خودداری کنید. مواد سمی تنباکو :

🔸منجر به تنگی عروق خونی کوچک می شود که بر پروسه ترمیم و بهبودی زخم تاثیر منفی می گذارد؛

🔸موجب حالت تهوع ، استفراغ ، و سرفه بیش از اندازه هنگام بیدار شدن از خواب می شود به طوری که ریسک خونریزی پس از جراحی را افزایش می دهد.

⚠️دیگر اشکال نیکوتین (نیکورت و …) تاثیرات مضری مشابه با سیگار بر گردش خون اعمال می کنند؛ لذا استعمال این مواد نیز در این دوره توصیه نمی گردد.

🔳هفته نخست پس از جراحی : دوران نقاهت در خانه ریکاوری Asclépiade

✳️پانسمان ناحیه تناسلی ، بهداشت ، و مراقبت از زخم

🔻از روز هفتم پس از جراحی :

1️⃣ هر روز دوش بگیرید؛

2️⃣ از صابون ملایم ، غیر معطر ، و بدون الکل مانند صابون Dove یا Ivory برای شستشوی ساعد دست و آلت تناسلی مردانه استفاده نمایید؛

3️⃣ صابون اضافی را کاملا آبکشی کنید؛

4️⃣ با دقت ناحیه تناسلی را با ضربه های آرام حوله اى تمیز خشک کنید و سپس اجازه دهید به مدت حدود 15 دقیقه در هوای آزاد خشک شود؛

5️⃣ پس از دوش و استحمام ، ساعد دست خود را به مدت یک ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود؛

6️⃣ ناحیه را مطابق با دستورالعمل پرستار خانه ریکاوری Asclépiade مجددا پانسمان کنید.

🔻برای احساس راحتی بیشتر :

▫️شورت راحتی پنبه ای ، سفید رنگ ، و جادار بپوشید به گونه ای که در برخورد با ناحیه تناسلی اصطکاک ایجاد نکند. شورت همچنین باید از آلت تناسلی مردانه به خوبی محافظت کند. از پوشیدن شورت باکسر خودداری نمایید؛

▫️زخم های بهبود نیافته را با استفاده از گاز پانسمان کنید.

✳️تمرینات دست و پا

این تمرینات را باید چهار مرتبه در روز ، هر مرتبه به مدت 5 الی 10 دقیقه با استفاده از تکنیک های زیر انجام دهید :

📎تصویر تمرینات دست و پا پس از جراحی فالوپلاستی ضمیمه مقاله شده است.

1

✳️احساس پوست

پوست شما داغی یا سردی را به گونه ای متفاوت نسبت به قبل احساس می کند چرا که عصب ها تحت تاثیر قرار گرفته اند. ممکن است تفاوت های دمایی را احساس نکنید. مراقب باشید خود را نسوزانید.

🔳دو هفته پس از جراحی و بعد از آن

💠هفته دوم و سوم : بازگشت به خانه

▪️تا بهبودی کامل زخم هایتان هر روز برش های جراحی خود را از لحاظ ابتلا به عفونت بررسی نمایید.

▪️پس از بازگشت به خانه مصرف سایر دارو های خود را از سر بگیرید.

▪️حال می توانید رژیم غذایی متعادل را از سر بگیرید. اکیدا توصیه می کنیم با راهنمای تغذیه کانادا مشورت نمایید.

⚠️تا یک ماه پس از جراحی از مصرف شکلات و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای ، قهوه ، و نوشابه خودداری کنید. این نوع مواد غذایی و نوشیدنی موجب تنگی عروق خونی کوچک می شوند و بر پروسه بهبودی و ترمیم زخم تاثیر منفی اعمال می کنند.

✳️ادرار و سوند ادراری

سوند ادراری باید سه هفته پس از جراحی خارج گردد ، مگر این که جراحتان دستورالعمل متفاوتی بدین منظور ارائه نموده باشد. نسخه ای که برای کشیدن سوند دریافت نموده اید را هنگام ملاقات با پزشکتان به ایشان تحویل بدهید.

🔰باید 48 ساعت قبل از کشیدن سوند ادراری مصرف اکسی بوتینین (Oxybutynin) را متوقف کنید.

پس از حذف سوند ممکن است جریان ادرار بدلیل ورم تغییر کند. تا چندین ماه پس از جراحی ممکن است بی نظمی جریان ادرار {پخش شدن یا چند شاخه شدن جریان ادرار} را تجربه نمایید؛ این علامت خطر نیست.

🔰اگر این مشکل تا بیش از شش ماه به طول انجامید ، با خانه ریکاوری Asclépiade با شماره تماس 514-333-1572 الی 200 ، یا با آدرس ایمیل asclepiade@cmcmontreal.com تماس حاصل نمایید.

💠هفته چهارم و پنجم پس از جراحی

🔹اگر روند ریکاوری تان سیر طبیعی خود را می پیماید می توانید فعالیت های روزانه خود را به تدریج افزایش دهید.

🔹در طی چهارمین هفته پس از جراحی روند جذب بخیه ها آغاز خواهد شد. اگر از آویزان بودن بخیه ها اذیت می شوید می توانید نخ اضافی را قیچی کنید. حواستان باشد گره بخیه را قیچی نکنید. هرگز بخیه هایتان را نکشید.

🔰از هفته چهارم – ششم پس از جراحی می توانید آلت تناسلی مردانه را رو به پایین پانسمان کنید.

✳️ماساژ اسکار (جای برش)

بمنظور افرایش خونرسانی و بهبود انعطاف پذیری بافت های مجاور ناحیه جراحی ، حائز اهمیت است که پس از بسته شدن کامل برش ها ماساژ اسکار های آلت تناسلی مردانه را آغاز نمایید.

اسکار ها را در جهت موافق اسکار با استفاده از کرم ویتامین E یا کرم با پایه سیلیکن ماساژ دهید. این نوع کرم ها را می توانید از دراگ استور محل سکونت خود تهیه نمایید.

کرم را دو – سه مرتبه در روز بر روی زخم ران پا استعمال کنید.

⚠️از استعمال روغن روی برش های جراحی اکیدا خودداری کنید.

✅اسلیو فشرده ساز (Compression Sleeve) میزان جلب توجه اسکار (جای برش) های ساعد دست اهدا کننده را کاهش می دهد. پس از بهبودی کامل زخم ها ، از اسلیو فشرده ساز به صورت تمام وقت (24 ساعت در روز) به استثناء زمانی که در حال استحمام هستید استفاده نمایید.

✳️رابطه جنسی و ارگاسم

از هفته چهارم پس از جراحی می توانید رابطه جنسی داشته باشید و از آلت تناسلی مردانه خود استفاده کنید. اما برای رابطه جنسی دهانی تا هفته ششم پس از جراحی یا تا بهبودی کامل زخم هایتان صبر کنید. برای رابطه جنسی مقعدی تا هفته هشتم پس از جراحی صبر کنید.

تجربه ارگاسم برای هر شخص متفاوت با دیگر اشخاص است. به کشف ناحیه تناسلی خود زمان اختصاص دهید تا نواحی لذت بخش آن را شناسایی کنید.

🔰حائز اهمیت است با همان سرعتی که راحت تر هستید پیش بروید.

⚠️به یاد داشته باشید هر گونه فعالیتی که عضلات تحت تاثیر جراحی را درگیر کند ممکن است با درد همراه باشد.

🔳شش هفته پس از جراحی و بعد از آن

🔸می توانید فعالیت های بدنی و ورزشی خود را به تدریج از سر بگیرید.

🔸در صورت بهبود کامل زخم هایتان می توانید در استخر ، وان آب داغ ، یا دریاچه شنا کنید.

🔸تا یک سال پس از جراحی زخم هایتان را در معرض نور خورشید قرار ندهید. پس از بهبودی کامل زخم های ساعد دست و ران پا ، هنگام خروج از خانه زیر نور خورشید از ضد آفتاب با درجه حفاظتی بالا استفاده نمایید.

🔸پس از بهبودی کامل برش هایتان می توانید مو های ناحیه تناسلی را اصلاح کنید.

🔸از ماه سوم به بعد و در صورت بهبودی کامل برش هایتان می توانید جلسات لیزر حذف مو را آغاز نمایید.

⚠️اکیدا مخالف با پیرسینگ ناحیه تناسلی هستیم.

🔳رایج ترین عوارض و مشکلات پس از جراحی فالوپلاستی

در صورتی که یکی از عوارضی که در ادامه ذکر گردیده است را تجربه نموده اید یا در این خصوص اطمینان کافی ندارید ، از طریق ایمیل زیر با ما در تماس باشید. جهت تسهیل روند پیگیری ، عکسی از زخم هایتان ضمیمه ایمیل کنید و علائم خود را شرح دهید.

🔻آدرس ایمیل
asclepiade@cmcmontreal.com

🔰اگر به پزشکی مراجعه نموده اید ، ما را در جریان تشخیص و درمان تجویزی ایشان قرار دهید.

✳️عفونت زخم

پس از بازگشت به خانه ، هر روز برش های جراحی خود را از لحاظ ابتلا به عفونت بررسی نمایید و تا بهبود کامل زخم ها این روند را ادامه دهید.

⭕️علائم و نشانه های عفونت

▪️قرمزی ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️احساس گرمی و حرارت در ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️حساسیت ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️تورم ناحیه جراحی و پیرامون آن؛

▪️ترشح چرک همراه با بوی تعفن؛

▪️افزایش درد ناحیه جراحی؛

▪️لرز و تب بالاتر از 38.5 درجه سلسیوس یا 101 درجه فارنهایت به مدت بیش از 24 ساعت.

✳️عفونت ادراری

در جراحی فالوپلاستی اصلاح آناتومی طبیعی دستگاه ادراری نیز انجام می پذیرد. در نتیجه ریسک ابتلا به عفونت ادراری بالا تر است.

🔘پیشگیری از ابتلا به عفونت ادراری

▫️روزانه حداقل دو (2) تا سه (3) لیتر آب بنوشید؛

▫️روزانه یک (1) تا دو (2) لیوان آب کرنبری بنوشید؛

▫️مثانه خود را به طور مرتب و به طور کامل تخلیه کنید؛

▫️پس از دستشویی رفتن به بهداشت ناحیه پرینیوم (حد فاصل مقعد و ناحیه تناسلی) توجه ویژه داشته باشید.

⭕️تشخیص علائم و نشانه های عفونت ادراری

🔹نیاز مکرر و شدید به دفع ادرار؛

🔹احساس سوزش هنگام دفع ادرار؛

🔹تکرر ادرار با حجم کم؛

🔹ادرار ابری شکل ، به رنگ صورتی یا قهوه ای ، و همراه با بوی تعفن؛

🔹درد لگن ، کمر ، و روده؛

🔹لرز و تب بالاتر از 38.5 درجه سلسیوس یا 101 درجه فارنهایت به مدت بیش از 24 ساعت.

✳️فیستول مجرای ادراری

در پروسه بهبودی ممکن است حفره های کوچکی در پیش آبراه پدید آید و ادرار از طریق آنها نشت کند. فیستول ها ممکن است به مرور زمان به خودی خود بسته شوند. اما اگر پس از شش ماه هیچگونه بهبودی حاصل نگردد ، ممکن است انجام عمل جراحی برای بستن فیستول ها ضرورت یابد.

🔰پیشگیری از ایجاد فیستول غیر ممکن است.

🔻اگر فکر می کنید دچار فیستول شده اید :

🔸با پرستاری در خانه ریکاوری Asclépiade تماس بگیرید؛

🔸هنگام دفع ادرار در جهت انسداد فیستول فشار اعمال کنید و جریان ادرار را به خروج از طریق دهانه لوله ادرار هدایت کنید؛

🔸هر زمان که ادرار می کنید از مدت زمان میان لحظه شروع دفع ادرار و لحظه تخلیه کامل مثانه یادداشت برداری کنید. اگر با هر مرتبه ادرار این مدت زمان افزایش می یابد ، لطفا با ما تماس حاصل نمایید.

✳️تنگی مجرای ادراری

تنگی مجرای ادراری اصطلاحی است که به باریک شدن محیط داخلی پیش آبراه اشاره دارد. تنگی مجرای ادراری ممکن است در هر زمانی در طی پروسه بهبودی رخ دهد.

⭕️علائم تنگی مجرای ادراری

▪️کم فشاری ادرار و کاهش جریان ادرار؛

▪️افزایش مدت زمانی که تخلیه مثانه به طول می انجامد؛

▪️احساس عدم تخلیه کامل مثانه؛

▪️نیاز مکرر و ناگهانی به دفع ادرار؛

▪️نیاز به تلاش مضاعف برای دفع ادرار.

🔰به محض این که یک یا چند علامت از علائم فوق را در خود مشاهده نمودید ، یادداشت برداری از تعداد دفعات انجام ادرار و مدت زمانی که تخلیه مثانه به طول می انجامد را آغاز نمایید.

✳️پارگی زخم

پارگی برش جراحی را اصطلاحا پارگی زخم یا Wound Dehiscence می نامند. با پیروی از سبک زندگی سالم می توان از بروز این عارضه پیشگیری نمود.

▫️از رژیم غذایی سالم و غنی از پروتئین پیروی نمایید؛

▫️از استعمال تنباکو و مصرف الکل خودداری نمایید؛

▫️از زخم هایتان به خوبی مراقبت کنید؛

▫️بین دوره های فعالیت و استراحت خود تعادل برقرار کنید؛

🔳در مواقع ضروری با چه کسی تماس گرفته شود ؟

🔹خانه ریکاوری Asclépiade با شماره تماس 514-333-1572 الی 200 یا با آدرس ایمیل asclepiade@cmcmontreal.com

🔹پزشکتان

🔹خدمات مشاوره سلامت منطقه تان (در کبک ، اطلاعات بهداشت : 811)

🔹خدمات اورژانسی منطقه تان (در کانادا : 911)

🔳فالوآپ (پیگیری) پزشکی

✳️خانه ریکاوری Asclépiade

پس از بازگشت به خانه ، برایتان چهار ملاقات فالوآپ تعیین می کنیم و از طریق ایمیل یا تماس تلفنی به اطلاعتان می رسانیم تا اطمینان حاصل نماییم که دوران نقاهت به خوبی پیش می رود. طی هفته اول ، دوم ، چهارم ، و هشتم پس از ترخیص از خانه ریکاوری Asclépiade ، یک ایمیل یا تماس تلفنی دریافت خواهید نمود.

🔰اگر ایمیل ها یا تماس های تلفنی ما را دریافت ننموده اید ، با ما تماس بگیرید و ما را در جریان قرار دهید.

✳️ملاقات با جراح

اگر در کبک یا استان های همجوار زندگی می کنید ، سومین ملاقات فالوآپ (یک ماه پس از جراحی) توسط جراحتان انجام خواهد پذیرفت. حضور در این ملاقات حائز اهمیت است چرا که فرصتی مناسب برای شما ست تا اگر هر گونه نگرانی یا ناراحتی مداومی را در خود احساس نموده اید ، در صورت لزوم با جراحتان در این خصوص گفتگو نمایید.

🔻پیش از ترک خانه ریکاوری Asclépiade با شماره 514-288-2097 جهت تعیین تاریخ ملاقات تماس حاصل نمایید.

✳️ملاقات با پزشک خانواده

ملاقات های سالیانه خود را با پزشک خانواده ادامه دهید.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله جایگزینی برای دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراحی که توسط ایشان جراحی فالوپلاستی خود را انجام داده اید نمی باشد؛ دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و فقط مطابق با دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.grsmontreal.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved