1

اشتباهات متداول در مراقبت از اسکار (جای برش) پس از جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

اگر در وبسایت های مختلف برای کسب اطلاعات در خصوص روش های ترمیم و کاهش جلب توجه اسکار (جای برش) پس از جراحی های تغییرجنس جستجو نمایید ، اطلاعات بسیاری را خواهید یافت که اکثریت آنها گمراه کننده بوده و بالقوه مانع از دستیابی به هدفتان خواهند شد.

برای مراقبت از اسکار می توانید روشی بسیار ساده یا پیچیده را انتخاب کنید ، اما در هر صورت ضروری ست که اشتباهات متداولی که در ادامه ذکر گردیده است را مرتکب نشوید؛ چنین اشتباهاتی منجر به تشکیل بافت اسکار خواهند شد و مجبور می شوید بیش از آنچه نیاز است هزینه کنید.

🔳❌اشتباه متداول : بی توجهی به اهمیت تغذیه ، آب رسانی به بدن ، و دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی ارائه شده توسط جراحتان در تشکیل اسکار

یک روش آسان جهت موفقیت در مراقبت از اسکار ، پیروی از رژیم غذایی سالم پیش از جراحی است ! مواد غذایی ، ویتامین ها ، و مواد معدنی ویژه ای شناخته شده اند که به بهبود زخم کمک می کنند و تشکیل بافت اسکار را کاهش می دهند.

🔹پیروی از رژیم غذایی غنی از پروتئین خالص قبل از جراحی ، به بهبودی هر چه بیشتر زخم ها کمک می کند.

🔸زینک (روی) در رشد پوست جدید نقش مهمی ایفا می کند و با عفونت – که تشکیل اسکار بیشتر را موجب می شود – مقابله می کند.

🔹ویتامین C روند ترمیم زخم را شتاب می بخشد و تشکیل اسکار برجسته را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

دهیدراته شدن بدن (کم آبی بدن) تحویل اکسیژن و مواد مغذی ضروری به زخم را با دشواری مواجه می سازد؛ این مسئله روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و بدن را بیش از پیش مستعد عفونت می کند. در دوران ریکاوری آب فراوان بنوشید !

در دوران ریکاوری پس از جراحی غالبا زمانی فرا می رسد که احساس بسیار خوبی دارید و علاقه شدیدی به فعالیت بیش از اندازه ای که مجاز هستید از خود نشان می دهید. پیروی از توصیه های جراحتان در خصوص میزان فعالیت و مراقبت از زخم ، در پیشگیری از بروز عوارضی که منجر به تشکیل بافت اسکار مازاد خواهند گردید به شما کمک می کند.

🔳❌اشتباه متداول : محصولی را برای مراقبت از اسکار خریداری می کنید صرفا به این دلیل که شخصی گفته است که استفاده از این محصول برای وی مفید واقع شده است

«[محصول X] عالی است ، به نتیجه من نگاه کنید !»

دیدگاه هایی مانند دیدگاه فوق اگر چه در ظاهر مفید و کمک کننده اند ، اما در حقیقت در 99% مواقع دیدگاه هایی بی پایه و اساس هستند. چرا ؟ بدلیل فقدان آزمایش علمی/کنترل متدولوژی.

یک شخص در صورتی می تواند مفید بودن محصولی را به درستی بیان کند که یک قسمت از اسکار خود را بدون درمان رها کرده باشد. زمانی می توان یک روش درمانی را موثر دانست که قسمت تحت درمان (آزمایش) در قیاس با قسمتی که بدون درمان رها شده است (کنترل) از خود بهبودی نشان داده باشد. به مرور زمان اسکار ها به طور طبیعی محو می شوند ، لذا بدون پیروی از متد آزمایش/کنترل غیر ممکن است که بتوانیم علت بهبود اسکار را محصول X بدانیم.

🔳❌اشتباه متداول : نادیده گرفتن شواهد و مدارک فراوانی که علت توصیه سیلیکن توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی به عنوان اولین محصول مراقبت از اسکار را به اثبات رسانیده است

بیش از 30 سال است که ژل موضعی ، نوار ، و ورقه های سیلیکنی روش درمانی ارجح پزشکان در مراقبت از اسکار بوده است. محصولات مراقبت از اسکار سیلیکن مقرون به صرفه اند و این محصولات را به آسانی می توان از دراگ استور محلی یا فروشگاه های آنلاین نهیه نمود.

با توجه به این که تخمین زده می شود بازار جهانی محصولات مراقبت از اسکار تا سال 2023 به ارزشی تقریبا معادل با 35 بیلیون دلار دست یابد ، جای تعجب نیست که کمپانی ها در تلاش هستند تا محصولات سیلیکنی حاوی افزودنی های متعدد تولید نموده و به عنوان «معجزه ای دیگر» در عرصه مراقبت از اسکار عرضه کنند.

بعضی از این افزودنی ها (ویتامین C ، ارنیکا ، کلندولا) در جهت بهبود زخم بالقوه موثر واقع می شوند ، اما سایر افزودنی ها (پیاز ، ویتامین E ، روغن معدنی) بالقوه مضر هستند. بازاریاب هایی که در این کمپانی ها مشغول به کار هستند اطلاع دارند که کاهش میزان جلپ توجه اسکار ها تا چه اندازه برایتان حائز اهمیت است ، و به خوبی می دانند چگونه توضیحات متقاعد کننده ای در این خصوص ارائه نمایند. فریب نخورید !

اثرگذاری 100% سیلیکن در مطالعات بالینی متعددی به اثبات رسیده است و سیلیکن بهترین گزینه درمان موثر و مقرون به صرفه اسکار می باشد. اگر قصد دارید برای تمامی احتمالات آمادگی داشته باشید و به تمامی جنبه ها توجه کافی داشته باشید آزاد هستید که بسته به میل و انتخاب خودتان از محصولات بیشتری استفاده کنید ، اما در زمینه درمان موضعی اسکار بهتر است اولین گزینه انتخابی شما سیلیکن باشد.

💠به یاد داشته باشید که :

▪️سیگار نکشید ! ماریجوانا استعمال نکنید.

▫️از دستورالعمل های جراحتان پیروی کنید.

▪️اسکار های خود را تا حداقل یک سال پس از جراحی در معرض نور خورشید قرار ندهید (یا از ضد آفتاب SPF بالا استفاده کنید).

▫️ژنتیک در تشکیل اسکار نقش دارد.

▪️روند بهبودی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است.

▫️اسکار ها به مرور زمان محو می شوند.

📚جهت مطالعه بیشتر

✳️راهنمای جامع مراقبت از اسکار (جای برش) حاصل از جراحی تغییرجنس ترنس های زن به مرد (FTM) و مرد به زن (MTF)
https://helptranscenter.org/2017/02/19/51/

این مقاله حاوی اطلاعاتی در خصوص روش های درمانی جایگزین در جهت مراقبت از اسکار ، مناظره علمی در خصوص اثرگذاری ویتامین E در درمان اسکار ، و معرفی موادی است که جزء محتویات تشکیل دهنده بعضی از محصولات مراقبت از اسکار هستند و باید از استعمال آنها خودداری نمود (مانند اسطوخودوس و روغن معدنی که هر دو در محصول محبوب Bio-Oil به کار رفته اند).

🔻نگاه به آینده : دانشمندان روشی جهت ترمیم زخم بدون تشکیل بافت اسکار یافتند

اگر تا بحال این پرسش برایتان ایجاد شده است که چرا ظاهر بافت اسکار با پوست معمولی تفاوت بسیاری دارد ، دلیل این مسئله آن است که بافت اسکار فاقد سلول های چربی یا فولیکول های مو است.

دانشمندان در ایالات متحده روشی برای کنترل روند بهبود زخم کشف کرده اند تا به جای تشکیل بافت اسکار ، باززایی پوست صورت گیرد. راز بزرگ این کشف ، باززایی فولیکول های مو است.

پس از باززایی فولیکول های مو ، بازتولید چربی در پاسخ به سیگنال های ارسال شده از فولیکول های مو رخ خواهد داد. اگر تیم دانشمندان موفق به تکرار این آزمون بر روی انسان شود ، انتظار می رود روش های کاملا جدیدی در زمینه بهبود زخم بدون تشکیل بافت اسکار پدید آید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.topsurgery.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved