1

توصیه هایی جهت افزایش تاثیرات مثبت و کاهش عوارض جانبی روند هورمون درمانی در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

با انجام روش هایی که در ادامه ذکر گردیده است می توانید مطمئن باشید که روند هورمون درمانی تان تا حد امکان موثر و ایمن پیش می رود :

🔳آگاه باشید

آگاهی از نحوه عملکرد هورمون ها ، تاثیرات قابل پیش بینی هورمون درمانی ، عوارض جانبی ، ریسک های احتمالی ، و دستورالعمل های مراقبتی ابزاری را در اختیارتان قرار می دهد که به کمک آن می توانید مسئولیت سلامت خود را بر عهده داشته باشید و تصمیم های آگاهانه بگیرید. شخصا تحقیق کنید و سوال بپرسید.

🔳اگر سیگار می کشید در صدد ترک یا کاهش استعمال سیگار باشید

ریسک های هورمون درمانی با استعمال سیگار افزایش چشمگیری خواهد یافت. در اشخاص سیگاری سطح تستسترون (در مردان ترنس FTM) و سطح استروژن (در زنان ترنس MTF) باید در محدوده پایین حفظ گردد. اگر برای ترک سیگار نیاز به کمک دارید ، پزشکتان می تواند در برنامه ریزی و/یا ارجاع به دیگر مراکز به شما کمک کند. اگر آمادگی لازم برای ترک سیگار ندارید ، می توانید میزان استعمال سیگار را کاهش دهید : هر تلاشی در این زمینه هر چند اندک باشد مفید و ارزشمند است.

🔳پزشکی را بیابید که می توانید به او اعتماد کنید و با او صادق باشید

اگر می خواهید از روند هورمون درمانی خود بیشترین نتیجه ممکن را بگیرید ، باید بتوانید با پزشکتان در مورد خواسته ها و نگرانی هایتان ، و هر مشکلی که با آن مواجه می شوید آشکارا صحبت کنید. همچنین باید بتوانید با پزشکتان در مورد پیشینه سلامتی ، استعمال سیگار ، الکل ، مواد مخدر ، مکمل های رژیمی ، گیاهان دارویی ، و سایر دارو هایی که مصرف می کنید آشکارا صحبت کنید. تمامی این موارد بر ریسک های هورمون درمانی اثر می گذارد ، و صداقت در بیان این موارد به پزشکتان در تجویز برنامه هورمون درمانی مناسب شخص شما کمک می کند.

🔳در اسرع وقت جهت رفع عوارض و مشکلات اقدام نمایید

در صورتی که در اسرع وقت جهت رفع عوارض و مشکلات ناشی از دارو های هورمونی اقدام نمایید ، اکثریت این مشکلات از روش های خلاقانه ای قابل حل خواهند بود بدون این که نیازی باشد هورمون درمانی را به طور کامل متوقف کنید. درنگ کردن وضعیت سلامتی شما را با خطر بیشتری مواجه می سازد تا جایی که دیگر قادر به ادامه هورمون درمانی نخواهید بود.

🔳دارو هایتان را خودسرانه تغییر ندهید

اگر تصمیم دارید مصرف دارویی را شروع کنید ، مصرف داروهایتان را متوقف کنید ، یا دوز آنها را تغییر دهید با پزشکتان مشورت کنید. اگر داروهایتان را در فاصله زمانی کوتاه تری مصرف کنید یا دوزی که برایتان تجویز شده است را بالا ببرید ، سلامت خود را با خطر بیشتری مواجه خواهید ساخت و تاثیرات دلخواهتان آهسته تر ایجاد خواهند گردید. همچنین اگر برخلاف دستورالعمل های پزشکتان اقدام کنید ، اعتماد وی را از دست می دهید. لذا اگر قصد تغییر دارو های مصرفی خود را دارید ، ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

🔳رویکرد جامعی از سلامت خود داشته باشید

سلامتی فقط در سطح هورمون هایتان خلاصه نشده است ، و هورمون درمانی تنها یکی از روش های موجود در جهت ارتقاء کیفیت زندگی اشخاص ترنس به شمار می رود. ایجاد دایره مراقبتی متشکل از متخصصان بهداشت ، دوستان ، پارتنر ها ، و سایر اشخاصی که مراقب شما هستند ، در صورت بروز دیگر مشکلات مرتبط با سلامت در رویارویی با آنها به شما کمک می کند و در برابر ترنس ستیزی اجتماعی از شما حمایت می کند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://transhealth.phsa.ca

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved