1

اطلاعات جراحی زنانه سازی بدن در زنان ترنس (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔳تعریف جراحی زنانه سازی بدن

جراحی زنانه سازی بدن (Body Feminization Surgery یا به اختصار BFS) نام دسته ای از روند های جراحی با هدف زنانه سازی شکل و فرم بدن در زنان ترنسی است که احساس می کنند شکل و فرم بدنشان با استروژن درمانی و تغییراتی در سبک زندگی به اندازه کافی زنانه نشده است. جراحی زنانه سازی بدن اغلب همراه با جراحی های زنانه سازی صورت یا افزایش سایز پستان انجام می پذیرد.

بسیاری از زنان ترنس از تغییراتی که در اثر هورمون درمانی در شکل و فرم بدنشان ایجاد می گردد راضی و خوشنود هستند؛ با این حال دیگر زنان ترنس تغییرات حاصل از هورمون درمانی را در زنانه سازی شکل و فرم بدن خود کافی نمی دانند و همین امر بر تصویر ذهنی ایشان از بدن خود ، عزت نفس ، و اعتماد بنفس ایشان تاثیر منفی می گذارد. در شرایطی که هورمون درمانی ، رژیم غذایی و ورزش چندان چاره ساز نیست ، جراحی زنانه سازی روشی مفید در جهت زنانه سازی بدن خواهد بود.

🔳فرم «ایده آل» بدن زنان

با وجود این که فرم بدن واحدی وجود ندارد به گونه ای که بدن «ایده آل» را توصیف کند – چرا که فرم «ایده آل» بدن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است – با این حال می توانیم فیزیک ایده آل زنان را به عنوان یک رفرنس تعریف نماییم و هنگام توجه به اهداف و مزایای جراحی زنانه سازی بدن از آن بهره جوییم.

🔻محققان فرم بدن زنان را در چهار تیپ دسته بندی کرده اند :

🔘1. گلابی شکل: در این تیپ لگن از شانه ها عریض تر است؛ چربی بدن عمدتا در نواحی لگن ، باسن ، و ران ها تجمع یافته است.

🔘2. مستطیلی شکل: در این تیپ چربی بدن در نواحی کمر ، باسن ، سینه ، و صورت تجمع یافته است.

🔘3. سیبی شکل: در این تیپ شانه ها عریض تر از لگن است ، بالاتنه بزرگ بوده و کمر باریک نیست ، لگن باریک تر بوده و ران ها لاغر است؛ چربی بدن عمدتا در نواحی صورت ، بالاتنه ، و شکم ذخیره شده است.

🔘4. ساعت شنی: در این تیپ کمر بسیار باریک است؛ توزیع چربی به میزان مساوی در نواحی بالاتنه و پایین تنه صورت گرفته است.

1

دست یابی به فرم بدن زنان برای بعضی از زنان ترنس چالش برانگیز است. هورمون درمانی و جراحی افزایش سایز پستان ، همراه با رژیم غذایی هوشمندانه و ورزش غالبا بهترین روش برای ایجاد اندامی زنانه تر محسوب می گردد. با این حال بسیاری از زنان ترنس ، زنانه سازی بعضی از نواحی بدن را بدون مداخله جراحی تقریبا غیرممکن می یابند.

تفاوت های میان هورمون های جنسی مردان و زنان مقصر اصلی این مسئله است.

عموما میزان چربی بدن زنان بیشتر از مردان است و این چربی بیشتر در نواحی لگن ، باسن و ران تجمع می یابد و به گونه ای است که قوس و انحنای زنانه را پدید می آورد. چربی اضافی در بدن مردان معمولا در نواحی بالاتنه و عمدتا در ناحیه شکم ذخیره می گردد.

در نتیجه توزیع وزن اضافی در بدن بسیاری از زنان ترنسجندر نیز به گونه ای است که فیزیک مردانه را بیشتر مشخص می کند. به همین علت جای تعجب نیست که جراحی زنانه سازی بدن به طور فزاینده ای به عنوان بخشی ضروری از جراحی تغییرجنس مرد به زن انجام می پذیرد.

🔳جراحی زنانه سازی بدن جهت دستیابی به بدنی با فرم زنانه تر بر روی کدام نواحی از بدن انجام پذیر است ؟

هدف جراحی زنانه سازی بدن ایجاد و افزایش قوس و انحنای زنانه بدن با استفاده از لیپوساکشن و گرافت چربی است. جراحی زنانه سازی بدن به طور معمول بر روی نواحی که در ادامه ذکر گردیده است انجام می پذیرد :

▪️پستان ها
▫️کمر و لگن (جهت دستیابی به نسبت کلاسیک کمر به لگن)
▪️باسن
▫️شکم (ابدومینوپلاستی یا «تامی تاک»)

در یک مرحله جراحی می توان چند ناحیه را همزمان جراحی نمود. جراحی زنانه سازی بدن معمولا لیپوساکشن بدن همراه با افزایش سایز باسن را شامل می شود.

🔳زنانه سازی بدن = لیپوساکشن

جراحی زنانه سازی بدن به روش لیپوساکشن انجام می پذیرد. لیپوساکشن روندی ایمن است که چربی را از نواحی هدف ساکشن و تخلیه می کند. لیپوساکشن بصورت سرپایی ، تحت بیهوشی عمومی ، یا بیحسی موضعی با استفاده از تکنیک آرام بخشی توایلایت انجام می پذیرد.

در طی این روند یک لوله توخالی 3.7 – 5 میلی متری (کانولا) از طریق برش های کوچکی که به طور استراتژیک روی بدن ایجاد شده اند وارد بدن می گردد ، عمل مکش انجام می پذیرد تا چربی شکسته شده و ساکشن گردد. (لیپوساکشن روندی تقریبا بدون اسکار (جای برش) محسوب می گردد چرا که برش های حاصل از این جراحی بسیار کوچک هستند.)

مدت زمان جراحی به تعداد و سایز نواحی تحت جراحی بستگی دارد؛ این روند عموما یک الی دو ساعت به طول می انجامد.

💠متد SmartLipo

متد SmartLipo Triplex ، متد پیشرفته لیپوساکشن است؛ نتیجه حاصل از آن بهتر است و از لیپوساکشن مرسوم کم عارضه تر است. SmartLipo در تخلیه چربی ها کارایی بهتری دارد و در عین حال امکان آسیب به بافت های مجاور را به حداقل ممکن کاهش می دهد. SmartLipo از تکنولوژی لیزر با سه طول موج مجزا به جهت 1) امولسیون چربی 2) جمع کردن پوست و 3) کاهش خونریزی و کبودی پس از عمل بهره می جوید. متقاضیان با انجام این پروسه کم تهاجمی تر تجربه بهتری از عمل و ریکاوری پس از جراحی خواهند داشت.

◾️لیپوساکشن تنه : در این روند کمری باریک و باسنی با قوس و انحنای زنانه – ویژگی های اصلی فرم بدن «ساعت شنی» – حاصل می گردد و بدین ترتیب نسبت کمر به لگن کاهش می یابد.

◾️لیفت برزیلی باسن : در طی این روند باسنی زیبا بدون استفاده از ایمپلنت باسن خلق می گردد ! به جای استفاده از ایمپلنت باسن ، چربی هایی که از سایر نواحی بدن مانند کمر لیپوساکشن شده اند به باسن انتقال داده می شوند. این روند ایده آل زنان ترنس است چرا که باسن را خوش فرم و برجسته می کند و در عین حال چربی های ناخواسته موجود در بعضی از نواحی بدن را کاهش می دهد و آن را برای خلق بدنی زنانه تر و با قوس و انحنای بیشتر مورد استفاده قرار می دهد.

🔳کاندیدای ایده آل جراحی زنانه سازی بدن

هر ترنس زنی کاندیدای مناسبی برای جراحی زنانه سازی بدن محسوب نمی گردد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که جراحی زنانه سازی بدن جایگزین رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم نیست. زنان ترنسجندری که از سلامتی برخوردار هستند ، وزن ایشان نزدیک به وزن ایده آل است ، تون ماهیچه ای خوبی دارند ، پوست اضافه و آویزان ندارند ، و تنها [در بعضی نواحی] ذخایر چربی دارند که به استراتژی های کاهش وزن پاسخ نداده است ، کاندیدای ایده آل زنانه سازی بدن محسوب می گردند.

🔳پس از جراحی زنانه سازی بدن

پس از جراحی جلیقه گنی به تن اشخاص پوشانیده می شود. به طور معمول از جلیقه گنی باید در 24 ساعت روز و در هر هفت روز هفته به استثناء هنگام استحمام تا حدود چهار هفته استفاده گردد. بسته به نواحی جراحی شده ممکن است از درین های Jackson-Pratt نیز استفاده گردد.

🔳آنچه که پس از جراحی زنانه سازی بدن مورد انتظار است

🔹ناراحتی عمومی ، درد با شدت ملایم تا متوسط
🔹تورم ، ممکن است تا هفته ها ادامه یابد
🔹کبودی

🔳توصیه هایی جهت ریکاوری پس از جراحی زنانه سازی بدن

◾️تا چند روز پس از جراحی به استراحت در رختخواب بپردازید و فعالیت های خود را محدود کنید؛ درد باید پس از گذشت چهار – پنج روز از انجام جراحی به میزان قابل توجهی کاهش یابد. پیاده روی سبک توصیه می گردد.

◽️در صورت لزوم دارو های مسکن مصرف نمایید (درد داشتن روند بهبودی را دشوار تر می کند.)

◾️به جهت کاهش ریسک عفونت ، انتی بیوتیک هایی که برایتان تجویز شده است را مصرف نمایید.

◽️پس از یک هفته می توانید فعالیت بدنی سبک را از سر بگیرید.

◾️از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام تمرینات با شدت بالا به مدت حداقل چهار هفته ، یا احتمالا به مدت طولانی تری بسته به سایز و تعداد نواحی جراحی شده خودداری نمایید.

◽️بمنظور کاهش تورم و کبودی پس از جراحی در خصوص ارنیکا ، روش های درمانی هومیوپاتیک ، بروملین ، و سایر مکمل ها با جراح خود گفتگو نمایید.

یک روز پس از جراحی ملاقات فالوآپ (پیگیری) با جراح خواهید داشت؛ سایر ملاقات های فالوآپ معمولا پس از گذشت یک هفته و یک ماه از انجام جراحی ، و در صورتی که در نزدیکی جراح سکونت داشته باشید با فواصل زمانی طولانی تری انجام خواهند پذیرفت.

🔳موارد مهمی که باید مدنظر قرار دهید

🔻عوارض مقطعی
ناراحتی ملایم تا متوسط ، کبودی ، تورم

🔻عوارض جانبی نادر
عفونت ، تجمع مایعات (هماتوم ، سروما) ، آسیب عصبی ، لختگی خون

لیپوساکشن از جمله روند های جراحی بسیار ایمن به شمار می رود ، اگر چه تمامی جراحی ها با ریسک های بالقوه ای همراه هستند. این گفته بدین معنا ست که با پیروی از دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از جراحی می توان از وقوع بسیاری از عوارض جانبی جلوگیری نمود.

تخلیه چربی دائمی است ، با این حال برای حفظ نتیجه جراحی باید رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به صورت جزئی از عادات زندگی شخص در آید.

درمان شل شدگی پوست ، عدم تقارن ظاهری ، یا برآمدگی/فرورفتگی ناحیه جراحی شده در بعضی از اشخاص نیازمند جراحی مجدد ترمیمی است.

در نهایت باید اشاره داشت که با وجود این که جراحی زنانه سازی بدن ظاهر شخص را زنانه تر می کند ، با این حال نتیجه حاصل از جراحی ممکن است «کامل» نباشد. بسیار حائز اهمیت است که اشخاص انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

🔳آنچه که در جلسات مشاوره با جراح مورد انتظار است

🔹مرور پیشینه سلامتی؛ شامل جراحی های سابق ، حساسیت های دارویی ، عادات روزانه و سبک زندگی.

🔹بحث و گفتگو در مورد روند(های) جراحی دلخواه؛ شامل ریسک ها و نتیجه مورد انتظار.

🔹ارزیابی شکل و فرم بدن؛ شامل ارزیابی پوست اضافی ، ذخایر چربی ، تون ماهیچه ای. ممکن است اندازه گیری هایی نیز انجام پذیرد.

🔳هزینه جراحی زنانه سازی بدن به چه میزان است ؟

هزینه جراحی زنانه سازی بدن به سایز و تعداد نواحی که جراحی بر روی آنها انجام می پذیرد بستگی دارد. هزینه ها غالبا شامل دستمزد جراح ، دستمزد هوشبر ، هزینه های اتاق عمل ، جلیقه گنی ، و ملاقات های فالوآپ (پیگیری) می شود. به طور کلی انتظار هزینه ای بین 3000 تا 15,000 دلار امریکا را داشته باشید. در صورتی که جراحی زنانه سازی بدن را همزمان با جراحی افزایش سایز پستان یا زنانه سازی صورت انجام دهید ممکن است تخفیف شامل حالتان شود.

جراحی زنانه سازی بدن (BFS) روندی ایده آل ویژه زنان ترنسی است که خواستار بدنی با شکل و فرم زنانه تر هستند و مناسب اشخاصی ست که با انجام استراتژی های کاهش وزن و ورزش هیچ نتیجه ای نگرفته اند. در جراحی زنانه سازی بدن چربی به طور دقیق از نواحی هدف تخلیه گردیده و در نواحی هدف دیگری توزیع می گردد؛ بدین ترتیب فیزیک زنان ترنس را بیش از پیش با اهداف ترنزیشن ایشان تطابق می بخشد. افزایش عزت نفس و بازگشت اعتماد بنفس از جمله دلایل مهمی هستند که جراحی زنانه سازی بدن را در بسیاری از زنان ترنس به عنوان مرحله ای ضروری از روند ترنزیشن تعریف می کنند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.mtfsurgery.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved