1

اطلاعات جراحی مردانه سازی بدن در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔳تعریف جراحی مردانه سازی بدن

جراحی مردانه سازی بدن (Body Masculinization Surgery یا به اختصار BMS) نام دسته ای از روند های جراحی با هدف مردانه سازی شکل و فرم بدن است؛ به ویژه در مردان ترنسی که احساس می کنند شکل و فرم بدنشان با تستسترون درمانی و جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به اندازه کافی مردانه نشده است.

انجام روند های جراحی مردانه سازی بدن نسبت به جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه کمتر رایج است ، با این حال این جراحی ها به طور مرتب و گاهی اوقات همراه با جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه انجام می پذیرند.

بسیاری از مردان ترنس از تغییراتی که در اثر هورمون درمانی در شکل و فرم بدنشان ایجاد می گردد راضی و خوشنود هستند؛ با این حال دیگر مردان ترنس تغییرات حاصل از هورمون درمانی را در مردانه سازی شکل و فرم بدن خود کافی نمی دانند و همین امر بر تصویر ذهنی ایشان از بدن خود ، عزت نفس ، و اعتماد بنفس ایشان تاثیر منفی می گذارد. در شرایطی که رژیم غذایی و ورزش چندان چاره ساز نیست ، جراحی مردانه سازی بدن روشی مفید در جهت مردانه سازی بدن خواهد بود.

🔳فیزیک «ایده آل» مردان

با وجود این که فرم بدن واحدی وجود ندارد به گونه ای که بدن «ایده آل» را توصیف کند – چرا که فرم «ایده آل» بدن از شخصی به شخص دیگر متفاوت است – با این حال می توانیم فیزیک ایده آل مردان را به عنوان یک رفرنس تعریف نماییم و هنگام توجه به اهداف و مزایای جراحی مردانه سازی بدن از آن بهره جوییم.

🔰سینه قوی و عضلانی ، شانه های پهن ، کمر باریک ، و ذخایر چربی اندک در نواحی لگن ، باسن ، و ران ها به طور مرسوم توصیف کننده فیزیک ایده آل مردان است که گاهی اوقات ژست «کلاسیک V شکل» نامیده می شود.

1

دست یابی به ظاهر کلاسیک V شکل برای بعضی از مردان ترنس چالش برانگیز است. هورمون درمانی و جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه ، همراه با رژیم غذایی هوشمندانه و انجام تمرینات با وزنه غالبا بهترین روش برای دستیابی به اندامی مردانه تر محسوب می گردد.

حفظ وزن ایده آل قوس و انحنای بدن را به صورت کلی کاهش می دهد و در عین حال تمرینات نواحی کمر و شانه بالاتنه را عریض تر و عضلانی تر می کند. این دو عامل همراه با هم به دستیابی به نسبت کمر به سینه ای مطابق با با ژست کلاسیک V شکل مردان کمک می کتد. با این حال بسیاری از مردان ترنس کاهش چربی موجود در بعضی از نواحی بدن را بدون مداخله جراحی تقریبا غیرممکن می یابند.

تفاوت های میان هورمون های جنسی مردان و زنان مقصر اصلی این مسئله است.

عموما میزان چربی بدن مردان کمتر از زنان است و چربی اضافی در بدن مردان در ناحیه بالاتنه ذخیره می گردد ، در حالی که چربی اضافی در بدن زنان بیشتر در نواحی لگن ، باسن ، و ران ها تجمع می یابد.

در نتیجه توزیع وزن اضافی در بدن بسیاری از مردان ترنسجندر نیز به گونه ای است که قوس و انحنای زنانه بدن را بیشتر مشخص می کند. به همین علت جای تعجب نیست که جراحی مردانه سازی بدن به طور فزاینده ای به عنوان بخشی ضروری از جراحی تغییرجنس زن به مرد انجام می پذیرد.

🔳جراحی مردانه سازی بدن جهت دستیابی به بدنی با فرم مردانه تر بر روی کدام نواحی از بدن انجام پذیر است ؟

هدف جراحی مردانه سازی بدن ایجاد سینه و شانه هایی با ظاهر عریض تر و در عین حال کمری باریک تر است تا بدین ترتیب بالاتنه به صورت V شکل در آید. جراحی مردانه سازی بدن به طور معمول بر روی نواحی که در ادامه ذکر گردیده است انجام می پذیرد :

▪️بالاتنه : سینه و کمر
▫️شکم (ابدومینوپلاستی که به آن «تامی تاک» نیز گفته می شود)
▪️پهلو ها (چربی های پهلو و کمر)
▫️لگن
▪️باسن
▫️داخل و خارج ران ها

1

در یک مرحله جراحی می توان چند ناحیه را همزمان جراحی نمود. برای مثال ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن لگن و ران ها اغلب با هم انجام می پذیرد. این رویکرد به جراح اجازه می دهد تا بدن شخص را به صورت یک واحد مستقل از لحاظ زیبایی شناختی تصور کند و بهترین نتیجه را خلق نماید.

🔳مردانه سازی بدن = لیپوساکشن

جراحی مردانه سازی بدن به روش لیپوساکشن انجام می پذیرد. لیپوساکشن روندی ایمن است که چربی را از نواحی هدف ساکشن و تخلیه می کند.

برای مثال در جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه ، لیپوساکشن جهت تخلیه چربی ناحیه ای از سینه که زیر بازو ها قرار گرفته است مورد استفاده قرار می گیرد و به عضلات پکتورال سینه ظاهری مردانه می بخشد. در جراحی مردانه سازی بدن ، لیپوساکشن به جهت تخلیه چربی پهلو ها ، ران ها و سایر نواحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد تا شکل و فرم بدن باریک و موزون – با ویژگی های فیزیک کلاسیک مردان – گردد.

لیپوساکشن بصورت سرپایی ، تحت بیهوشی عمومی ، یا بیحسی موضعی با استفاده از تکنیک آرام بخشی توایلایت انجام می پذیرد. در طی این روند یک لوله توخالی 3.7 – 5 میلی متری (کانولا) از طریق برش های کوچکی که به طور استراتژیک روی بدن ایجاد شده اند وارد بدن می گردد ، عمل مکش انجام می پذیرد تا چربی شکسته شده و ساکشن گردد. (لیپوساکشن روندی تقریبا بدون اسکار (جای برش) محسوب می گردد چرا که برش های حاصل از این جراحی بسیار کوچک هستند.)

مدت زمان جراحی به تعداد و سایز نواحی تحت جراحی بستگی دارد؛ این روند عموما یک الی دو ساعت به طول می انجامد.

💠متد VASER Hi-Def

لیپوساکشن VASER Hi-Definition ، متد پیشرفته لیپوساکشن است؛ نتیجه حاصل از آن بهتر است و از لیپوساکشن مرسوم کم عارضه تر است. لیپوساکشن VASER Hi-Definition چربی را امولسیون می کند ، در تخلیه چربی ها کارایی بهتری دارد ، و در عین حال امکان آسیب به بافت های مجاور را به حداقل ممکن کاهش می دهد.

در طی این روند ، ابتدا مایعی به درون بافت چربی تزریق می گردد که منجر به شکسته شدن عروق خونی و انبساط چربی می گردد؛ سپس چربی ها تحت تاثیر انرژی فراصوت مخصوص چربی قرار می گیرند و پس از آن تخلیه می گردند. با انجام این پروسه کم تهاجمی تر ریسک برآمدگی/فرورفتگی نتیجه جراحی کاهش می یابد ، پوست بهتر جمع می شود ، و در طی یک روند جراحی می توان چند ناحیه را به طور همزمان جراحی نمود.

🔳کاندیدای ایده آل جراحی مردانه سازی بدن

هر ترنس مردی کاندیدای مناسبی برای جراحی مردانه سازی بدن محسوب نمی گردد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که جراحی مردانه سازی بدن جایگزین رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم نیست. مردان ترنسجندری که از سلامتی برخوردار هستند ، وزن ایشان نزدیک به وزن ایده آل است ، تون ماهیچه ای خوبی دارند ، پوست اضافه و آویزان ندارند ، و تنها [در بعضی نواحی] ذخایر چربی دارند که به استراتژی های کاهش وزن پاسخ نداده است ، کاندیدای ایده آل مردانه سازی بدن محسوب می گردند.

🔳پس از جراحی مردانه سازی بدن

پس از جراحی جلیقه گنی به تن اشخاص پوشانیده می شود. به طور معمول از جلیقه گنی باید در 24 ساعت روز و در هر هفت روز هفته به استثناء هنگام استحمام تا حدود چهار هفته استفاده گردد. بسته به نواحی جراحی شده ممکن است از درین های Jackson-Pratt نیز همانگونه که اغلب در جراحی تخلیه و مردانه سینه مورد استفاده قرار می گیرد ، استفاده گردد.

🔳آنچه که پس از جراحی مردانه سازی بدن مورد انتظار است

🔹ناراحتی عمومی ، درد با شدت ملایم تا متوسط
🔹تورم ، ممکن است تا هفته ها ادامه یابد
🔹کبودی

🔳توصیه هایی جهت ریکاوری پس از جراحی مردانه سازی بدن

◾️تا چند روز پس از جراحی به استراحت در رختخواب بپردازید و فعالیت های خود را محدود کنید؛ درد باید پس از گذشت چهار – پنج روز از انجام جراحی به میزان قابل توجهی کاهش یابد. پیاده روی سبک توصیه می گردد.

◽️در صورت لزوم دارو های مسکن مصرف نمایید. (درد داشتن روند بهبودی را دشوار تر می کند.)

◾️به جهت کاهش ریسک عفونت ، انتی بیوتیک هایی که برایتان تجویز شده است را مصرف نمایید.

◽️پس از یک هفته می توانید فعالیت بدنی سبک را از سر بگیرید.

◾️از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام تمرینات با شدت بالا به مدت حداقل چهار هفته ، یا احتمالا به مدت طولانی تری بسته به سایز و تعداد نواحی جراحی شده خودداری نمایید.

◽️بمنظور کاهش تورم و کبودی پس از جراحی در خصوص ارنیکا ، روش های درمانی هومیوپاتیک ، بروملین ، و سایر مکمل ها با جراح خود گفتگو نمایید.

یک روز پس از جراحی ملاقات فالوآپ (پیگیری) با جراح خواهید داشت؛ سایر ملاقات های فالوآپ معمولا پس از گذشت یک هفته و یک ماه از انجام جراحی ، و در صورتی که در نزدیکی جراح سکونت داشته باشید با فواصل زمانی طولانی تری انجام خواهند پذیرفت.

🔳موارد مهمی که باید مدنظر قرار دهید

🔻عوارض مقطعی
ناراحتی ملایم تا متوسط ، کبودی ، تورم

🔻عوارض جانبی نادر
عفونت ، تجمع مایعات (هماتوم ، سروما) ، آسیب عصبی ، لختگی خون

لیپوساکشن از جمله روند های جراحی بسیار ایمن به شمار می رود ، اگر چه تمامی جراحی ها با ریسک های بالقوه ای همراه هستند. این گفته بدین معنا ست که با پیروی از دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از جراحی می توان از وقوع بسیاری از عوارض جانبی جلوگیری نمود.

تخلیه چربی دائمی است ، با این حال برای حفظ نتیجه جراحی باید رژیم غذایی سالم و ورزش منظم به صورت جزئی از عادات زندگی شخص در آید.

لیپوساکشن باسن باید با دقت و احتیاط فراوان انجام پذیرد تا از شل شدگی و افتادگی پوست پس از جراحی جلوگیری بعمل آید. درمان شل شدگی پوست ، عدم تقارن ظاهری ، یا برآمدگی/فرورفتگی ناحیه جراحی شده در بعضی از اشخاص نیازمند جراحی مجدد ترمیمی است.

در نهایت باید اشاره داشت که با وجود این که جراحی مردانه سازی بدن ظاهر شخص را مردانه تر می کند ، با این حال نتیجه حاصل از جراحی ممکن است «کامل» نباشد. بسیار حائز اهمیت است که اشخاص انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

🔳آنچه که در جلسات مشاوره با جراح مورد انتظار است

🔹مرور پیشینه سلامتی؛ شامل جراحی های سابق ، حساسیت های دارویی ، عادات روزانه و سبک زندگی.

🔹بحث و گفتگو در مورد روند(های) جراحی دلخواه؛ شامل ریسک ها و نتیجه مورد انتظار.

🔹ارزیابی شکل و فرم بدن؛ شامل ارزیابی پوست اضافی ، ذخایر چربی ، تون ماهیچه ای. ممکن است اندازه گیری هایی نیز انجام پذیرد.

🔳هزینه جراحی مردانه سازی بدن به چه میزان است ؟

هزینه جراحی مردانه سازی بدن به سایز و تعداد نواحی که جراحی بر روی آنها انجام می پذیرد بستگی دارد. هزینه ها غالبا شامل دستمزد جراح ، دستمزد هوشبر ، هزینه های اتاق عمل ، جلیقه گنی ، و ملاقات های فالوآپ (پیگیری) می شود. به طور کلی انتظار هزینه ای بین 3500 تا 15,000 دلار امریکا را داشته باشید. در صورتی که جراحی مردانه سازی بدن را همزمان با جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه انجام دهید ممکن است تخفیف شامل حالتان شود.

جراحی مردانه سازی بدن (BMS) روندی ایده آل ویژه مردان ترنسی است که خواستار بدنی با شکل و فرم مردانه تر هستند و مناسب اشخاصی ست که با انجام استراتژی های کاهش وزن و ساخت و پرورش عضلات هیچ نتیجه ای نگرفته اند. در جراحی مردانه سازی بدن چربی به طور دقیق از نواحی هدف تخلیه می گردد؛ بدین ترتیب فیزیک مردان ترنس را بیش از پیش با اهداف ترنزیشن ایشان تطابق می بخشد. افزایش عزت نفس و بازگشت اعتماد بنفس از جمله دلایل مهمی هستند که جراحی مردانه سازی بدن را در بسیاری از مردان ترنس به عنوان مرحله ای ضروری از روند ترنزیشن تعریف می کنند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.ftmsurgery.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved