1

روش های کاهش درد پس از تزریق درون عضلانی تستسترون در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

تزریق درون عضلانی تستسترون در مردان ترنس ، متدی بسیار موثر جهت تحویل تستسترون به بدن به شمار می رود؛ با این حال تحقیقات نشان می دهد 40% از افراد تزریق درون عضلانی را بسیار دردناک توصیف می کنند. (Najafidolatabad, 2010.)

آیا روش هایی وجود دارد که بتوان با انجام آنها از شدت درد تزریق درون عضلانی کاست ؟ اگر در گوگل یا مطالب فیسبوک جستجویی انجام دهید انواع و اقسام اطلاعات ضد و نقیض را دریافت می نمایید. مروری بر مطالعات علمی که در ادامه ذکر گردیده است مستقیما به موضوع کاهش درد پس از تزریق درون عضلانی می پردازد.

🔻جهت کاهش درد پس از تزریق ، توجه به عوامل مهم و متعددی حائز اهمیت است :

▪️مکان تزریق

▫️طول سوزن ، اندازه سوزن ، و «تعویض سوزن»

▪️حجم تزریق

▫️تکنیک تزریق (شامل سرعت تزریق نیز می شود)

▪️ماساژ ناحیه تزریق و اعمال فشار با دست

✳️مکان تزریق

در تزریقات درون عضلانی (IM) ، تستسترون به طور عمیق در بافت عضلانی عروقی تزریق می گردد. عضلات دلتوئید (بازو) ، وستوس لترالیس (ران) ، و عضلات گلوتئال (عضلات جانبی/پشتی باسن) رایج ترین مکان های مناسب جهت تزریق درون عضلانی به شمار می روند.

تزریق در بعضی از مکان های مناسب تزریق نسبت به سایر نواحی با درد بیشتری همراه است. هر چه میزان چربی زیرجلدی ناحیه تزریق کمتر باشد ، تزریق عموما با درد کمتری همراه خواهد بود.

عضله ونتروگلوتئال {عضله جانبی باسن} نسبت به عضله درسوگلوتئال {عضله پشتی باسن} از بافت زیر جلدی کمتر و توده عضلانی حجیم تری برخوردار است. لذا با تزریق در عضله ونتروگلوتئال {عضله جانبی باسن} شانس ورود سوزن به بافت عضلانی بیشتر از زمانی است که تزریق در عضله درسوگلوتئال {عضله پشتی باسن} انجام می پذیرد. مطالعات متعددی حاکی از آن است که در اکثریت تزریقاتی که در عضله درسوگلوتئال {عضله پشتی باسن} انجام می پذیرد ، دارو در بافت چربی تزریق می گردد. گیرنده های درد در بافت چربی وجود دارند و بافت های عضلانی فاقد آنها هستند ، لذا تزریق در بافت زیرجلدی با درد بیشتر همراه خواهد بود. (Güneş, 2013.)

تعویض ناحیه تزریق بصورت چرخه ای یک الزام است !
پیش از آن که بخواهید تزریق مجدد در همان مکان قبلی انجام دهید ، یک یا دو هفته به ناحیه تزریق فرصت بدهید. این امر احتمال بروز واکنش های ناحیه تزریق و تشکیل بافت اسکار را کاهش می دهد.

مطالعات حاکی از آن است که پس از هر مرتبه تزریق درون عضلانی (IM) ، صرف نظر از نوع داروی تزریق شده ، نکروز (مرگ بافت) عضله رخ می دهد. تنها عامل متغیر ، اندازه ضایعه نکروز شده و شدت نکروز است. در صورتی که حجمی از مایع با فشار به درون فضایی بسته هدایت شود می توان انتظار آسیب را داشت. به عبارت دیگر ، عضلات و بافت های نزدیک به نوک سوزن هدف فشار تزریق توده مایع به آن ناحیه قرار می گیرند و در اثر فشار دچار نکروز می گردند. اندازه ضایعه نکروز شده به میزان سمیت دارو ، حجم داروی تزریق شده ، و حتی سرعت تزریق بستگی خواهد داشت. (Treadwell, 2003)

✳️طول سوزن ، اندازه سوزن ، و «تعویض سوزن»

سوزن تزریق باید به اندازه کافی بلند باشد تا از بافت زیرجلدی عبور کرده و وارد توده عضلانی شود؛ در غیر این صورت شخص درد بیشتری احساس خواهد نمود. (Güneş, 2013.)

اندازه (Gauge) سوزن مناسب جهت تزریق تستسترون بین 22 و 25 است. دلایلی مطرح شده است که تزریق با سوزن کوچکتر با درد کمتری همراه خواهد بود ، با این حال محققان با چنین دلایلی موافق نیستند. (Gill, 2007 و Flanagan, 2007.)

به سوزن کُند نه بگویید !
استفاده از سوزن [بزرگتر] برای کشیدن تستسترون به درون سرنگ ، دور انداختن این سوزن ، و «تعویض» با یک سوزن کوچکتر جهت انجام تزریق ، توصیه ای رایج در میان مردان ترنس است. دلیل این توصیه را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید :

1

تصور این که هر چه نوک سوزن کند تر باشد درد تزریق بیشتر است بسیار آسان است؛ با این حال مطالعات به صورت متفق القول به چنین نتیجه ای دست نیافته اند. (Rock, 2000 و Ağaç, 2011.)

✳️حجم تزریق

حجم تزریق بر شدت درد پس از تزریق می افزاید. هر چه حجم تستسترون تزریق شده کمتر باشد و بازه زمانی بین دو تزریق کوتاه تر باشد احتمالا درد پس از تزریق کمتر از زمانی است که حجم تستسترون تزریق شده بیشتر بوده و تزریقات با فاصله دو هفته از یکدیگر (یا با فاصله چند ماه از یکدیگر در خصوص تزریق تستسترون طولانی اثر مانند نبیدو) انجام پذیرد.

✳️تکنیک تزریق

تکنیک تزریق یکی دیگر از عواملی است که هنگام ارزیابی درد پس از تزریق در نظر گرفته می شود ، اما تحقیقات در این زمینه نیز نتایج ضد و نقیضی را نشان داده است. مطالعه ای حاکی از آن است که تکنیک قفل هوا (Air-Lock) در کاهش درد پس از تزریق درون عضلانی موثر تر از تکنیک Z واقع شده است. (Najafidolatabad, 2010.)

مطالعات قدیمی تر نیز حاکی از آن است که متد قفل هوا ، متد بهتری برای جلوگیری از جریان یافتن [داروی تزریق شده به ناحیه زیرجلدی و پوست] – که با جذب کمتر دارو و درد پس از تزریق همراه است – بوده است. (Quartermaine, 1995 و Mac Gabhann 1998.)

از طرفی دیگر ، سایر مطالعات مربوط به دهه 80 میلادی به عکس این نتیجه دست یافته اند و نشان داده اند که درد پس از تزریق با استفاده از متد Z کمتر است. (Keen, 1986 و Kim, 1988.)

ا Katsma و Smith (در سال 1997) علت درد پس از تزریق درون عضلانی را کینماتیک تزریقات (جا به جا شدن سوزن درون عضله و بافت) عنوان کردند و به این نتیجه دست یافتند که «هنگامی که سوزن وارد بافت می شود ، اگر مسیری که سوزن می پیماید بصورت مسیری خطی از نقطه تماس تا نقطه انتهایی تنظیم گردد ، می توان اثر کینماتیک تزریق را به حداقل ممکن کاهش داد.» به عبارت دیگر ، سوزن باید مستقیما وارد بافت شود و از مسیر خود اصلا منحرف نگردد.

✳️آیا سرعت تزریق بر شدت درد پس از تزریق اعمال اثر می کند ؟

پاسخ به این پرسش نیز به همان دلایلی که پیش تر مطرح گردید آسان نیست : دو مطالعه حاکی از آن است که سرعت تزریق تاثیری بر درد پس از تزریق ندارد (Mitchell, 2001 و Chan, 2001)؛ در حالی که مطالعه تازه تری نشان داده است که هر چه تزریق با سرعت بیشتری انجام پذیرفته است ، شدت درد پس از تزریق در کودکان کمتر بوده است. (Lundberg, 2008.)

✳️ماساژ مکان تزریق؛ آری یا نه ؟

پروتکل های متفاوتی برای تزریق درون عضلانی دارو های مختلف تعریف شده است ، لذا اینگونه نیست که تمامی مطالبی که در وبسایت های مختلف در خصوص تزریق درون عضلانی مطالعه می کنید الزاما برای تزریق تستسترون نیز صادق باشد. برای مثال در تزریق درون عضلانی واکسن باید از ماساژ مکان تزریق اکیدا خودداری شود چرا که این امر داروی تزریق شده را به لایه زیرجلدی هدایت می کند ، اثرگذاری دارو را کاهش می دهد ، و بالقوه موجب حساسیت می شود.

اثرگذاری تزریق زیرجلدی تستسترون به اثبات رسیده است؛ پس چرا ورود تستسترون به لایه زیرجلدی مشکل ساز است ؟ زیرا گیرنده های درد در ناحیه زیرجلدی واقع شده اند و بافت عضلانی فاقد این نوع گیرنده ها است (Güneş, 2013.) ماساژ ناحیه تزریق ، تستسترون را به لایه زیرجلدی – که حساسیت بیشتری نسبت به درد دارد – هدایت می کند.

گفتگو هایی که در شبکه های اجتماعی پرستاران انجام پذیرفته است و همچنین مقالات ژورنال در این زمینه حاکی از آن است که ماساژ مکان تزریق [به جهت تسکین درد پس از تزریق درون عضلانی] تکنیکی منسوخ است. (Beyea, 1995.)

در حقیقت در هندبوک ایمن سازی استرالیایی – رفرنس مهم پرستاری که در حال حاضر چاپ دهم آن انتشار یافته است – مالش مکان تزریق درون عضلانی نهی شده است و در آخرین چاپ توصیه به «اعمال فشار اندک به مدت یک یا دو دقیقه» پس از تزریق نیز حذف گردیده است.

اگر چه یافته ها در مطالعه ای که در سال 2001 انجام پذیرفت حاکی از آن بود که ماساژ مکان تزریق جهت کاهش احساس درد پس از تزریق درون عضلانی در بیماران بزرگسال موثر واقع شد.

حتی اگر بخواهیم با توجه به تحقیقاتی که براساس شواهد و مدارک انجام پذیرفته است نتیجه گیری نماییم ، یافتن پاسخ صحیح کار آسانی نیست !

✳️اعمال فشار قبل از تزریق چطور ؟

مطالعه ای در سال 1996 نشان داده است که اعمال فشار قبل از تزریق ، درد پس از تزریق را کاهش داده است. شرکت کنندگان مطالعه ای که در سال 2002 انجام پذیرفت نیز نمرات شدت درد پایین تری را پس از اعمال فشار با دست پیش از تزریقات گزارش کردند ، که نشان می دهد اعمال فشار با دست پیش از تزریقات می تواند روش موثری جهت کاهش درد پس از تزریق باشد. (Chung, 2002.)

صرف نظر از مطالعات علمی ، در ادامه به نکات عملی می پردازیم که با انجام آنها می توانید تزریق درون عضلانی را به تجربه ای لذت بخش برای خود مبدل سازید !

💠ده توصیه جهت کاهش درد پس از تزریق درون عضلانی (ممکن است شما تجربه متفاوتی داشته باشید)

🔷1. مکان هایی که تزریق در آنها با درد کمتر همراه است («نقطه های شیرین») را شناسایی کنید و تزریق چرخه ای را بر روی این نقاط انجام دهید. عضلات دلتوئید (بازو) ، وستوس لترالیس (ران) ، و ونتروگلوتئال (عضلات جانبی/پشتی باسن) مکان های قابل قبول جهت تزریق درون عضلانی محسوب می گردند. تزریق در عضله درسوگلوتئال {عضله پشتی باسن} با وجود متداول بودن آن توصیه نمی گردد.

🔶2. تجهیزات خود را عاقلانه انتخاب نمایید. از سوزنی استفاده نمایید که برای ورود به عمق عضله به اندازه کافی بلند باشد. از سوزنی با اندازه بزرگتر برای کشیدن تستسترون به درون سرنگ استفاده نمایید ، سپس برای تزریق از سوزنی با اندازه کوچکتر استفاده نمایید.

🔷3. بازه زمانی میان دو نوبت تزریق خود را کوتاه تر کنید. اگر دو هفته ای یک مرتبه تستسترون تزریق می کنید ، شاید بهتر باشد تزریق هفتگی تستسترون را امتحان نمایید تا ببینید که آیا تزریق تستسترون با حجم کمتر به کاهش درد پس از تزریق کمکی می کند یا خیر.

🔶4. در تکنیک تزریق خود تجدید نظر کنید. تکنیک قفل هوا را مورد استفاده قرار می دهید یا تکنیک Z ؟ آیا تزریق را بصورت مستقیم و خطی انجام می دهید یا این که هنگام تزریق ، سوزن از مسیر خود منحرف می شود ؟ سریع تزریق می کنید یا آهسته ؟ تغییرات کوچک نتایج بزرگ به ارمغان می آورند.

🔷5. عضله را گرم و ریلکس کنید. پیش از تزریق دوش آب گرم بگیرید و مکان تزریق را گرم کنید. هنگام تزریق ، عضله را ریلکس و آرام (و در حالت منقبض نشده) نگاه دارید.

🔶6. تستسترون را نیز گرم کنید ! به مدت چند دقیقه ویال تستسترون را در مشت بسته خود نگاه دارید ، آن را زیر آب داغ بگیرید ، یا به مدت یک دقیقه روی بخاری قرار دهید تا دمای آن به دمای اتاق یا کمی بالاتر برسد. اگر روغن گرم در عضله ای گرم تزریق شود ، درد پس از تزریق کمتر خواهد بود نسبت به زمانی که روغن سرد در عضله ای سرد تزریق گردد !

🔷7. پس از این که مکان تزریق را با استفاده از الکل استریلیزه کردید ، اجازه بدهید تا پوست خشک شود. اگر پیش از تبخیر الکل سوزن را وارد پوست خود کنید ممکن است درد گزش مانندی را احساس نمایید.

🔶8. پیش از تزریق به مدت ده ثانیه با دست خود فشاری به مکان تزریق وارد آورید. از استریل بودن مکان تزریق اطمینان حاصل نمایید !

🔷9. درد و ورم پس از تزریق را با استعمال ژل یا کرم موضعی ارنیکا (همیشه بهار کوهی) کاهش دهید و سپس مکان تزریق را سرد کنید.

🔶10. بعضی از اشخاص سوگند یاد می کنند که ماساژ به کاهش درد پس از تزریق کمک می کند ، لذا اگر فکر می کنید این روش کمکی به شما می کند می توانید مکان تزریق را پس از تزریق ماساژ دهید !

درد پس از تزریق درون عضلانی تستسترون مسئله ای بسیار متداول است ، در عین حال راهکار های متعددی وجود دارد که می توانید با انجام آنها درد پس از تزریق را کاهش دهید و یا حتی به طور کامل برطرف سازید.

🔰در پایان باید اشاره داشت که هر شخصی منحصر بفرد و متفاوت با دیگر اشخاص است ، و آنچه که برای شخصی مفید و موثر واقع می شود ممکن است برای شخص دیگر کاملا بی اثر باشد. لذا با آگاهی از این واقعیت که علم هنوز پاسخ تمامی پرسش هایی که در این خصوص مطرح گرديده است را ندارد ، تنها راهکار هایی را انجام دهید که برای «شخص شما» موثر و مفید واقع می شود و بدين ترتيب تزریقات بدون دردی را تجربه نمایید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://transguys.com/ref/intramuscular-testosterone-injection-pain

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved