1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی افزایش طول پیش آبراه (Urethroplasty) در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Curtis Crane

مترجم: سعید.ش

ساخت پیش آبراه ، ترمیم تنگی پیش آبراهی ، و/یا تعمیر فیستول پیش آبراهی با نام یوریتروپلاستی (Urethroplasty) شناخته می شود. بسته به موقعیت ، از گرافت پوستی یا گرافت بافت دهانی جهت ساخت پیش آبراه استفاده می گردد. در این مقاله دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی یوریتروپلاستی با استفاده از گرافت پوستی و یا گرافت بافت دهانی ارائه شده است.

🔳تعاریف و اصطلاحات

▪️هیماچوریا (Hematuria) : وجود خون در ادرار؛ بروز این عارضه هنگام استفاده از سوند ادراری قابل پیش بینی است ، اما حجم بالای خون در ادرار به گونه ای که مانند «سس کچاپ» (به رنگ قرمز روشن و به میزان فراوان) بنظر آید غیر طبیعی است.

▫️اسپاسم مثانه (Bladder Spasms) : نیاز به دفع ناگهانی ادرار که گاهی اوقات با درد/ناراحتی همراه است؛ این مسئله اغلب در اشخاصی که از سوند ادراری استفاده می کنند دیده می شود ، چرا که مثانه در تلاش است تا سوند را دفع نماید.

▪️گرافت دهانی (Buccal Graft) : بافتی است که از درون گونه برداشته می شود و به جهت ساخت پیش آبراه جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

▫️گرافت زبانی (Lingual Graft) : بافتی است که از یک طرف زبان برداشته می شود و به جهت خلق پیش آبراه جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

▪️پیش آبراه (Urethra) : «لوله» ای که ادرار از طریق آن دفع می شود.

🔳دستورالعمل های ترخیص

✳️عمومی

🔹به مدت طولانی ننشینید؛ نشستن طولانی مدت ، ریسک بروز عوارض مرتبط با زخم جراحی را افزایش می دهد.

🔸ممکن است با تغییر شیوه نشستن خود بیشتر احساس راحتی نمایید. برای مثال می توانید به گونه ای بنشینید که تمرکز وزن روی باسن باشد تا بدین ترتیب مستقیما روی جای برش جراحی خود فشار وارد نکنید. یا این که می توانید از یک دونات ، یا کوسن/بالشت استفاده نمایید.

🔹استعمال وازلین یا پماد انتی بیوتیک روی نوک کلاهک آلت مردانه (در ناحیه ای که سوند خارج شده است) به کاهش ناراحتی های موجود کمک می کند.

🔸جهت تسکین درد ، تا 24 الی 48 ساعت می توانید هر دو ساعت یک مرتبه به مدت 20 تا 30 دقیقه یخ روی زخم قرار دهید؛ از قرار دادن یخ روی آلت تناسلی مردانه خودداری نمایید چرا که احساس درد گزش مانندی را تجربه خواهید نمود.

🔹در طی روز از کیف دور پای کوچکتر استفاده نمایید؛ کیسه تخلیه بزرگ را در طی شب مورد استفاده قرار دهید.

🔸از سوند خود غافل نشوید و تمام وقت حواستان باشد آن را در کجا قرار می دهید؛ این امر از کشیده شدن سوند و آسیب به ناحیه جراحی جلوگیری بعمل می آورد.

🔹بروز هیماچوریا به صورت گاه به گاه طبیعی است.

🔸هر از گاهی ممکن است نوک سوند در اثر موکوز مثانه «مسدود شود» و ادرار از اطراف سوند نشت کند؛ این مسئله قابل پیش بینی اما غیر متداول است.

🔹گاهی اوقات هنگام دفع مدفوع یا زمانی که به خود فشار می آورید ، ممکن است قدری ترشح سفید رنگ و/یا لخته خون مانند در اطراف سوند تجمع یابد؛ این طبیعی است.

🔸هر شیئی را تا جایی که به شما آسیب نمی رساند می توانید از زمین بلند کنید؛ پیاده روی توصیه می شود؛ تا شش هفته پس از جراحی از آهسته دویدن/ دو خودداری نمایید.

🔹تا شش هفته پس از جراحی از نشستن روی برش جراحی یا انجام فعالیت های با پا های باز (مانند دوچرخه سواری ، موتور سواری و …) خودداری نمایید.

🔸پس از خارج کردن سوند ادراری ممکن است پس از انجام ادرار قدری ادرار در پیش آبراه باقی بماند و به صورت قطره قطره خارج گردد؛ زیر کیسه بیضه خود را کمی فشار دهید تا میزان ادراری که در پیش آبراه باقی می ماند به حداقل ممکن کاهش یابد.

🔹تا شش هفته پس از جراحی از انجام دخول جنسی خودداری نمایید.

✳️پس از جراحی یوریتروپلاستی با استفاده از گرافت پوستی

🔻بهداشت

▪️شورت تور مانند را پس از 24 ساعت از تن خود خارج سازید.

▪️پانسمانی به ناحیه زیرین آلت تناسلی مردانه بخیه شده است؛ این پانسمان تا هفت الی ده روز در جای خود باقی خواهد ماند.

▪️پس از گذشت هفت الی ده روز از انجام جراحی یا پس از باز کردن پانسمانتان در مطب می توانید دوش بگیرید.

🔻مراقبت از جای برش جراحی

▪️از انجام فعالیت هایی مانند تمرین با بارفیکس یا درازنشست که به گرافت پوستی فشار وارد می کند خودداری نمایید.

▪️اغلب از بانداژی به نام Steristrips [برای بستن جای برش] استفاده می شود که حدود پنج تا هفت روز پس از جراحی به تدریج از پوست جدا می گردد؛ در این هنگام می توانید این بانداژ ها را در حین استحمام به طور کامل جدا کنید.

✳️پس از جراحی یوریتروپلاستی با استفاده از گرافت بافت دهانی

🔻بهداشت

▫️پس از گذشت 24 ساعت از انجام جراحی پانسمان و بیضه بند را باز کنید؛ پس از گذشت 24 ساعت می توانید دوش بگیرید.

🔻برنامه غذایی

▫️یک روز پس از جراحی به شما مایعات داده خواهد شد.

▫️دو روز پس از جراحی می توانید برنامه غذایی نرم (سس سیب ، پودینگ ، ژله و …) داشته باشید.

▫️سه روز پس از جراحی می توانید برنامه غذایی همیشگی خود را از سر بگیرید.

🔻مراقبت از دهان

▫️در صورت لزوم بمنظور تسکین درد هر 20 الی 30 دقیقه یخ روی صورت خود قرار بدهید.

▫️به مدت سه روز ، سه مرتبه در هر روز پس از صرف هر وعده غذا دهان خود را با دهان شویه Peridex بشویید و سپس دور بریزید.

🔳نسخه ترخیص

🔘دهان شویه Peridex : ضد عفونی کننده دهان؛ دهان خود را سه مرتبه در روز پس از صرف وعده های غذایی ، هر مرتبه به مدت 30 ثانیه با 15 میلی لیتر از این دهان شویه بشویید و سپس آن را دور بریزید؛ دهان شویه را فرو نبرید. در صورتی که در جراحی یوریتروپلاستی از گرافت موکوز دهانی استفاده نشده باشد این اقدام غیر ضروری است.

🔘قرص Oxycodone 5mg : داروی مسکن؛ فقط در صورت لزوم جهت تسکین درد شدید هر شش ساعت یک یا دو عدد قرص مصرف نمایید (در صورت نیاز به تسکین بیشتر درد می توانید از ایبوپروفن 200-400 میلی گرمی بدون نسخه استفاده نمایید؛ ایبوپروفن را می توانید همزمان با Norco {استامینوفن} مصرف نمایید چرا که کلاس دارویی این دو با یکدیگر متفاوت است)

🔻عوارض جانبی Oxycodone : اگر بیش از اندازه یا همراه با تایلنول {استامینوفن} مصرف گردد (قسمت استامینوفنی این دارو) ممکن است موجب نارسایی کبدی شود؛ این دارو ممکن است یبوست ایجاد کند.

🔘میرالاکس : ملین؛ تا زمانی که در حال مصرف دارو های مسکن هستید می توانید از این محصول استفاده نمایید؛ روزانه 17 گرم از این محصول را بصورت خوراکی میل نمایید (پودر را با مایعی به انتخاب خودتان مخلوط کنید). این محصول را می توانید بدون نسخه پزشک تهیه نمایید.

🔘دیتروپان (اکسی بوتینین) : در صورت نیاز جهت درمان اسپاسم مثانه هر 8 ساعت یک قرص (پنج میلی گرمی) مصرف گردد.

🔻عوارض جانبی دیتروپان : در 5 الی 10 درصد از اشخاص موجب خشکی دهان ، سردرد ، و یبوست می شود.

🔰این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو ها نیست. بروز عوارض جانبی نادر است ، با این حال موارد فوق رایج ترین عوارض جانبی در اشخاصی هستند که دچار عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو ها شده اند. اگر در مورد دارو هایتان هر گونه پرسشی دارید لطفا با مطب تماس بگیرید.

🔳فالوآپ (پیگیری)

در صورتی که تب ، لرز ، قرمزی و خروج چرک از برش جراحی ، درد تسکین ناپذیر با مصرف مسکن ، هیماچوریای مشابه با «آب گوجه» ، و/یا مشکلات مربوط به سوند ادراری را تجربه نموده اید جهت ارزیابی اضطراری با مطب تماس حاصل نمایید.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله جایگزینی برای دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراحی که توسط ایشان جراحی یوریتروپلاستی خود را انجام داده اید نمی باشد؛ دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و فقط مطابق با دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://brownsteincrane.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved