1

پاسخ به پرسش های پرتکرار در خصوص جراحی واژینوپلاستی در زنان ترنس (MTF) به قلم جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا

مترجم: سعید.ش

🔳1. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی می توانم صاحب فرزند شوم ؟

خیر ، جراحی واژینوپلاستی توانایی فرزند آوری را برایتان ایجاد نمی کند. هدف اصلی این جراحی دستیابی به طبیعی ترین نواحی تناسلی خارجی زنانه تا حد ممکن است. برای داشتن فرزند ، کاشت اندام های جنسی داخلی زنان مانند رحم ، تخمدان ها ، و سلول های تخم در بدنتان ضروری است که در حال حاضر چنین امری امکان پذیر نیست.

🔳2. برای داشتن فرزند بیولوژیک چه متدی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

پزشک بسته به اهداف و انتظاراتتان اطلاعات و منابعی را در اختیارتان قرار خواهد داد. پیش از انجام جراحی در مورد گزینه های پیش رویتان با پزشک خود گفتگو نمایید.

🔳3. به چه علت باید سه هفته قبل و دو هفته بعد از عمل جراحی هورمون درمانی را متوقف کنم ؟

هورمون های زنانه ساز بدن را مستعد شکل گیری لخته های کوچک می کنند. با توجه به وضعیت قرارگیری شخص در طی عمل جراحی و بدلیل تحرک جسمانی کمتر در دوران ریکاوری ، هورمون درمانی در چند هفته قبل و بعد از عمل جراحی ریسک ترومبوز سیاهرگی و امبولیسم ریوی را افزایش می دهد.

🔳4. آیا در جراحی واژینوپلاستی الزاما باید کانال واژن نیز ایجاد گردد ؟

خیر ، انجام جراحی واژینوپلاستی بدون ایجاد کانال واژن نیز امکان پذیر است. در صورتی که این روند انتخاب شما باشد ، همواره می توانید در آینده جهت ساخت کانال واژن اقدام نمایید.

🔳5. آیا عمق واژن برحسب طول آلت مردانه و سایز کیسه بیضه فرد تعیین می شود ؟

خیر ، این موارد تنها وجود یا عدم وجود پوست کافی جهت پوشش کامل دیواره واژن را مشخص می کند. در مواقعی که میزان پوست موجود ناکافی باشد ، جراح بمنظور ساخت واژنی با عمق رضایت بخش ، گرافت پوستی از نواحی کمر ، باسن ، یا ران شخص بر می دارد.

🔳6. از چه طریقی می توانم بدانم که آیا پوست آلت مردانه و کیسه بیضه ام جهت اجتناب از برداشت گرافت پوستی کافی است یا خیر ؟

برداشت گرافت پوستی ندرتا ضرورت می یابد. اگر چه ، پس از انجام ارزیابی جسمانی که پیش از جراحی صورت می پذیرد ، جراح تعیین می کند که آیا برداشت گرافت پوستی ضروری خواهد بود یا خیر.

اگر جراحی ارکیکتومی را پیش از جراحی واژینوپلاستی انجام داده باشید ، برداشت گرافت پوستی به احتمال بسیار ضرورت خواهد یافت چرا که پوست کیسه بیضه به مرور زمان جمع می شود و لذا [جهت اجتناب از برداشت گرافت پوستی] ناکافی خواهد بود.

🔳7. آیا ختنه بودن آلت مردانه مشکل ساز است ؟

ختنه بودن آلت مردانه هیچگونه تاثیری بر عمل جراحی ندارد.

🔳8. آیا پیش از جراحی واژینوپلاستی بمنظور حذف مو های کیسه بیضه باید الکترولیز و/یا لیزر درمانی انجام دهم ؟

خیر ، ضرورتی به حذف مو های کیسه بیضه وجود ندارد ، چرا که جراحان در طی عمل جراحی مو های پوستی که از کیسه بیضه برداشته می شود را با دقت می سوزانند تا از رشد مجدد مو در کانال واژن جلوگیری بعمل آید. احتمال رشد مجدد مو در کانال واژن عموما از بین می رود. اگر چه ممکن است مو هایی که بسیار نازک و غیر قابل دیدن هستند سوزانده نشوند و لذا پس از جراحی به رشد خود ادامه دهند.

🔻اگر همچنان مایل هستید پیش از جراحی جهت حذف دائمی مو با استفاده از لیزر و/یا الکترولیز اقدام نمایید ، یک متخصص زیبایی می تواند شما را از تعداد تقریبی جلسات درمانی مورد نیاز آگاه سازد. جلسات درمانی حذف دائمی مو باید حداقل سه ماه قبل از جراحی کاملا به پایان رسیده باشد تا از حذف تمامی مو ها اطمینان حاصل گردد.

🔳9. آیا پس از جراحی باید برای کشیدن بخیه ها اقدام کنم ؟

دو نوع بخیه مورد استفاده قرار می گیرد؛ نوع اول را هنگامی که در حال گذراندن دوران نفاهت در خانه ریکاوری Asclépiade هستید ، پرستاران خارج می سازند. دیگر بخیه ها از نوع «بخیه های جذبی» هستند. این نوع بخیه ها پس از گذشت حدود 30 الی 90 روز به طور کامل جذب خواهند شد.

🔳10. اگر پس از جراحی واژینوپلاستی دچار رشد مو در واژن شدم ، چگونه می توانم جهت حذف این مو ها اقدام نمایم ؟

در صورت رشد مجدد مو در واژن ، پزشک می تواند پس از گذشت یک سال از انجام جراحی این مو ها را هنگام معاینه اسپکولوم با استفاده از یک موچین بلند حذف نماید. اگر رشد مجدد مو به صورت گسترده رخ داده باشد ، متخصص زنان می تواند این مو ها را با استفاده از کوتر جراحی بسوزاند. معمولا این روند با استفاده از بیحسی موضعی انجام می پذیرد.

🔻سوزاندن مو های درون واژن توسط جراحان مرکز GRS Montréal انجام نمی پذیرد.

🔳11. پس از جراحی چه دارو هایی برای من تجویز خواهد شد ؟

پس از جراحی دارو های انتی بیوتیک ، ضد التهاب ، و دارو هایی جهت تسکین درد تجویز خواهد شد. دارو هایتان بر اساس وضعیت پزشکی شخص شما تنظیم و تعیین خواهد شد.

🔳12. برنامه دیلاته به چه صورت است ؟

برنامه به این صورت است که در ماه نخست پس از جراحی روزانه چهار مرتبه دیلاته انجام خواهید داد. پس از آن ، تعداد دفعات انجام دیلاته به سه مرتبه ، و سپس به دو مرتبه کاهش می یابد. در نهایت پس از گذشت حدود یک سال از انجام جراحی یک مرتبه در هفته دیلاته انجام خواهید داد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که انجام دیلاته بصورت منظم تا آخر عمرتان ضروری خواهد بود. بدون انجام دیلاته کانال واژن بسته خواهد شد. دیلاته واژن یکی از مهم ترین درمان های پس از جراحی محسوب می گردد.

🔳13. آیا پس از جراحی دوز هورمون های زنانه ساز همانند قبل از جراحی خواهد بود ؟

جهت بررسی دوز دارو های مصرفیتان ، دو ماه پس از جراحی قرار ملاقاتی با اندوکرینولوژیست یا پزشک تجویز کننده روند هورمون درمانی خود تنظیم نمایید.

🔳14. چه مدت پس از جراحی می توانم کلیتوریس را تحریک کنم ؟

حدود 8 هفته پس از جراحی می توانید به اکتشاف ناحیه کلیتورال به وسیله انگشتان خود بپردازید. در طی عمل جراحی پایانه های عصبی تحت تاثیر قرار می گیرند و لذا ممکن است احساستان نسبت به قبل از جراحی به گونه ای متفاوت باشد یا این که تقلیل یافته باشد. جهت کشف و شناخت این احساسات جدید ، به اکتشاف نواحی تناسلی جدیدتان زمان اختصاص دهید. تحریک عصبی از طریق لمس و ماساژ به اتصال مجدد پایانه های عصبی کمک می کند و این امکان را برایتان فراهم می سازد که بتوانید احساسات خود را مجددا باز یابید.

🔳15. چه مدت پس از جراحی می توانم روابط جنسی همراه با دخول جنسی داشته باشم ؟

به طور معمول باید تقریبا 12 هفته پس از جراحی صبر کنید تا بتوانید رابطه جنسی دهانی ، دخول واژینال یا مقعدی داشته باشید. لطفا توجه داشته باشید هر گونه فعالیتی که عضلات تحت تاثیر جراحی را درگیر کند ممکن است همراه با درد باشد.

🔳16. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی ممکن است کانال واژن هنگام رابطه جنسی همراه با دخول واژینال دچار پارگی گردد ؟

خیر ، کانال واژن دچار پارگی نخواهد شد.

🔳17. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی ، واژن به طور طبیعی روان کننده تولید می کند ؟

بله. با توجه به این که [هنگام جراحی] غدد کوپر دست نخورده باقی می مانند ، روان سازی واژن به طور طبیعی امکان پذیر است. این غدد مسئول ترشح مایع پیش از انزال هستند. لذا ممکن است هنگام برانگیختگی جنسی ، روان سازی واژن به طور طبیعی انجام پذیرد. ترشح یا عدم ترشح مایع پیش از انزال از شخصی به شخص دیگر بسیار متفاوت است. قبل از جراحی نمی توانیم پیش بینی کنیم که آیا پس از جراحی واژن به طور طبیعی روان سازی خواهد شد یا خیر. در صورتی که واژن به طور طبیعی روان کننده تولید نکند یا میزان تولید روان کننده ناکافی باشد ، هنگام رابطه جنسی می توانید از روان کننده ای با پایه آب استفاده نمایید.

🔳18. پس از جراحی واژینوپلاستی بهتر است از چه نوع روان کننده ای استفاده نمایم ؟

جراحان مرکز GRS Montréal اکیدا توصیه می کنند از روان کننده ای غیر معطر ، فاقد الکل ، و با پایه آب استفاده نمایید.

🔳19. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی این امکان وجود دارد که مو های ناحیه تناسلی را به روش های اصلاح با تیغ ، لیزر ، الکترولیز ، و/یا کرم مو بر اصلاح نمایم ؟

پس از گذشت حدود شش هفته از انجام جراحی و در صورتی که زخم هایتان کاملا بهبود یافته باشد می توانید از تیغ اصلاح و کرم مو بر استفاده نمایید. جهت حذف مو با استفاده از لیزر حذف مو باید حداقل هشت هفته پس از جراحی صبر کنید و از بهبود کامل زخم هایتان اطمینان حاصل نمایید.

🔳20. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی باید معاینات پزشکی زنان انجام دهم ؟

توصیه می شود نخستین معاینه پزشکی خود را یک سال پس از جراحی ، و سپس بصورت سالیانه انجام دهید؛ مگر این که جراح یا پزشکتان بازه زمانی متفاوتی را توصیه نموده باشد. معاینه اسپکولوم واژن این امکان را فراهم می سازد که دیواره داخلی واژن مورد بررسی قرار گرفته و سلامت و کیفیت واژن مورد تایید قرار گیرد. اگر هنگام معاینه موردی غیر عادی آشکار شد ، پزشکتان می تواند در تمامی ساعات و روز ها با ارسال فکس یا ایمیل با تیم جراحی مرکز GRS Montréal ارتباط برقرار نماید.

استفاده از اسپکولوم جهت معاینه واژن تا پیش از گذشت حداقل یک سال از انجام جراحی واژینوپلاستی توصیه نمی شود ، مگر این که جراحتان دستورالعمل متفاوتی را تعیین نموده باشد.

🔳21. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی باید درخواست معاینه پروستات از پزشک خود داشته باشم ؟

با توجه به این که پروستات هنگام جراحی واژینوپلاستی حذف نمی شود ، حائز اهمیت است که معاینات سالیانه پروستات توسط پزشک ادامه یابد. پس از جراحی واژینوپلاستی ، معاینه پروستات از طریق واژن انجام خواهد پذیرفت.

🔳22. آیا پس از جراحی واژینوپلاستی احتمال ابتلا به واژینیتیس وجود دارد ؟

بله ، پس از جراحی واژینوپلاستی احتمال ابتلا به واژینیتیس وجود دارد. این بیماری به نوعی التهاب واژن است که در اثر عفونت کانال واژن بروز می کند. پرستاران چگونگی پیشگیری از ابتلا به واژینیتیس را به شما آموزش خواهند داد و شما را از علائم و نشانه های این بیماری آگاه خواهند ساخت تا در صورت بروز این بیماری قادر به تشخیص آن باشید.

رعایت بهداشت واژن به میزان چشمگیری به پیشگیری از ابتلا به این عفونت کمک می کند. طریقه مناسب رعایت بهداشت در حین مراقبت پس از جراحی توضیح داده خواهد شد.

⚠️[توجه داشته باشید اطلاعات این مقاله غالبا بر اساس تکنیک های جراحی جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا ارائه گردیده است؛ تکنیک های جراحی ، دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از جراحی ، نتیجه حاصل از جراحی ، و عوامل مهم دیگر ممکن است از جراحی به جراح دیگر یا از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. لذا حائز اهمیت است پاسخ تمامی پرسش های خود در خصوص روند جراحی واژینوپلاستی را فقط از پزشک جراحی که قصد انجام جراحی توسط ایشان دارید جویا شوید و همواره فقط مطابق با دستورالعمل های پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.grsmontreal.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved