1

پاسخ به پرسش های پرتکرار در خصوص جراحی فالوپلاستی در مردان ترنس (FTM) به قلم جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا

مترجم: سعید.ش

🔳1. آیا پس از جراحی فالوپلاستی می توانم صاحب فرزند (پدر فرزند) شوم ؟

خیر ، جراحی فالوپلاستی توانایی پدر شدن را برایتان ایجاد نمی کند. هدف اصلی این جراحی دستیابی به طبیعی ترین نواحی تناسلی خارجی مردانه تا حد ممکن است. برای این که بتوانید صاحب فرزند شوید ، بدنتان باید اندام های جنسی داخلی مردان مانند بیضه ها و پروستات را داشته باشد.

🔳2. برای داشتن فرزند بیولوژیک چه متدی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

پزشک بسته به اهداف و انتظاراتتان اطلاعات و منابعی را در اختیارتان قرار خواهد داد. پیش از انجام جراحی در مورد گزینه های پیش رویتان با پزشک خود گفتگو نمایید.

🔳3. پیش از جراحی فالوپلاستی انجام چه اقداماتی ضروری است ؟

▫️هیسترکتومی (تخلیه رحم) همراه با حذف دهانه رحم (حداقل شش ماه پیش از جراحی)؛

▫️حذف دائمی مو های ناحیه اهدا کننده ساعد دست با استفاده از لیزر و/یا الکترولیز (پیش از جراحی باید تکمیل شده باشد)؛

▫️اشخاص سیگاری کاندیدای جراحی فالوپلاستی محسوب نمی شوند. اگر سیگار می کشید ، استعمال تنباکو و محصولات مشتق شده از تنباکو را حداقل شش ماه قبل و بعد از جراحی باید متوقف کنید.

رعایت موارد فوق جزء ضروریات است؛ در صورت عدم انجام موارد فوق عمل جراحی موکول خواهد شد.

🔳4. چرا باید مو های ساعد دست خود را حذف کنم ؟

پوست ساعد دست جهت ساخت آلت مردانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، لذا حذف مو های ساعد دست ضروری است؛ چرا که در غیر این صورت :

▫️رشد مو «درون» پیش آبراه محتمل است و عوارضی را در پی خواهد داشت؛

▫️رشد مو روی آلت مردانه محتمل است؛ در این خصوص می توانید حذف مو را پس از بهبودی کامل زخم هایتان ادامه دهید.

هنگام ملاقات پیش از جراحی ، جراحتان پوست ساعد دستی که برای جراحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت را مشخص می کند و در خصوص ناحیه حذف مو اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد. پس از این ملاقات در اسرع وقت ممکن حذف دائمی مو را آغاز نمایید.

🔻در صورت تمایل می توانید همین حالا با یک متخصص زیبایی شناختی مشورت نمایید تا از مناسب ترین روش حذف مو برای خود و همچنین مدت زمان تقریبی برای تکمیل روند حذف مو آگاه شوید. سپس این اطلاعات را در جلسه مشاوره با جراح پیش از جراحی به همراه خود داشته باشید.

🔳5. در حال حاضر روی یک یا هر دو ساعد دستم نقش تتو دارم. با توجه به این موضوع آیا همچنان مجاز به انجام جراحی فالوپلاستی هستم ؟

بله ، صرف نظر از نقش تتو جراحی فالوپلاستی را می توانید انجام دهید. اگر چه احتمال دارد پس از جراحی نقش تتو [ساعد دست] روی آلت مردانه تان یافت شود. جلسه مشاوره پیش از جراحی فرصت مناسبی است که با جراح خود در خصوص گزینه های پیش رویتان گفتگو نمایید.

🔳6. از چه طریقی می توانم بدانم که کدامیک از ساعد دست هایم (دست اهدا کننده) جهت ساخت آلت مردانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت ؟

پوست معمولا از دست غیر غالب گرفته می شود مگر این که دلیل پزشکی برای عدم انجام این امر وجود داشته باشد یا این که روی ساعد دست خود نقش تتو داشته باشید و مایل نباشید که روی آلت مردانه قرار گیرد. در ملاقات پیش از جراحی ، جراحتان با انجام تستی بدون درد تعیین می کند که کدام دست بهترین اهدا کننده خواهد بود و جزئیات گزینه های جایگزین را با شما در میان خواهد گذاشت.

🔳7. آیا پیش از جراحی برای تقویت عضلات ساعد دست خود باید تمریناتی را انجام دهم ؟

خیر ، تمرین ساعد دست قبل از جراحی هیچگونه تاثیر سودمندی بر عمل جراحی یا ریکاوری پس از جراحی اعمال نمی کند. البته حائز اهمیت است که سلامت و تناسب اندام خود را حفظ نمایید.

پس از انجام جراحی به جهت تسریع روند بهبودی باید تمرینات ویژه ای را با ساعد دست جراحی شده خود انجام دهید. تیم مراقبتی اطلاعات لازم را در مورد این تمرینات و بازه زمانی انجام آنها در اختیارتان قرار خواهد داد.

🔳8. آیا پس از جراحی احساس ساعد دستم نسبت به قبل کمتر خواهد بود ؟

با توجه به این که عصب ها تحت تاثیر قرار می گیرند ، ساعد دست اهدا کننده پس از جراحی در ناحیه گرافت دیگر احساسی همانند قبل از جراحی نخواهد داشت. لذا پس از جراحی توجه ویژه به این ناحیه حائز اهمیت است چرا که احساس درد پس از آسیب و درک تغییرات دمایی [در این ناحیه] تغییر خواهد یافت.

🔳9. چرا پس از جراحی فالوپلاستی باید از اسلیو فشرده ساز (Compression Sleeve) استفاده کنم ؟

اسلیو فشرده ساز میزان جلب توجه اسکار (جای برش) های ساعد دست را کاهش می دهد. پس از بهبودی کامل زخم های ساعد دست باید از اسلیو فشرده ساز در 24 ساعت روز ، به استثناء زمانی که در حال استحمام هستید ، تا حدود یک سال استفاده نمایید. هنگامی که در خانه ریکاوری Asclépiade در حال بهبودی هستید نسخه ای بدین منظور در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

🔳10. آیا پس از جراحی فالوپلاستی می توانم ساعد دست اهدا کننده را تتو کنم ؟

بله ، ساعد دست جراحی شده را می توانید پس از گذشت حدود یک سال از انجام جراحی تتو کنید.

🔳11. آیا می توانم طول و سایز آلت مردانه ام را انتخاب کنم ؟

طول و سایز آلت مردانه بر اساس ضخامت و طول پوست ساعد دست تعیین می گردد. در جلسه مشاوره پیش از جراحی ، جراحتان در این خصوص اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهد داد.

🔳12. آیا می توانم جراحی فالوپلاستی را بدون انجام هیچگونه اقدامی جهت بستن واژن انجام دهم ؟

خیر. این امکان وجود ندارد که فالوپلاستی کامل بدون واژینکتومی (تخلیه واژن) انجام دهید ، چرا که بافت واژن جهت ساخت پیش آبراه مورد استفاده قرار می گیرد.

🔻در صورتی که واژینکتومی (تخلیه واژن) انجام نپذیرد ، فقط آلت مردانه را می توان ایجاد نمود. در این صورت ساخت پیش آبراهی که انجام ادرار در موقعیت ایستاده را برایتان امکان پذیر نماید یا ساخت کیسه بیضه ای با ظاهر مردانه ممکن نخواهد بود.

🔳13. آیا بهتر است تستسترون درمانی را قبل یا بعد از جراحی متوقف کنم ؟

خیر ، می توانید تستسترون درمانی را مطابق با برنامه منظم خود ادامه دهید.

🔳14. آیا پس از جراحی باید برای کشیدن بخیه ها اقدام کنم ؟

دو نوع بخیه مورد استفاده قرار می گیرد؛ نوع اول را پرستار یا پزشک سه هفته پس از جراحی خارج می سازد. دیگر بخیه ها از نوع «بخیه های جذبی» هستند. این نوع بخیه ها پس از گذشت حدود 30 الی 90 روز به طور کامل جذب خواهند شد.

🔳15. آیا پس از جراحی فالوپلاستی می توانم ارگاسم شوم ؟

بله. در طی جراحی عصب های کلیتوریس آزاد می شود و امکان رشد آنها درون آلت مردانه فراهم می گردد. کلیتوریس حفظ می شود و در پایه آلت مردانه دفن می گردد. لذا احساس و لذت جنسی خود را در این ناحیه و احتمالا روی آلت مردانه باز خواهید یافت.

باززایی عصبی (Nerve Regeneration) به میزان قابل توجهی به سن و عادت های زندگی شخص مانند استعمال سیگار بستگی دارد. هر چه جوان تر و سالم تر باشید شانس باززایی عصب ها بیشتر است. در صورت عدم رشد عصب ها همچنان می توان کلیتوریس را در مکان جدید آن واقع در پایه آلت مردانه تحریک نمود. پس از جراحی فالوپلاستی ، توانایی دستیابی به ارگاسم اساسا همانند قبل از جراحی خواهد بود.

🔳16. آیا پس از جراحی فالوپلاستی ، ارگاسم با انزال همراه خواهد بود ؟

خیر ، چرا که اندام های جنسی داخلی مردان مانند پروستات ، کیسه منی ، و غدد مربوطه وجود ندارد. اگر چه ممکن است غدد اسکن (که در طی جراحی دست نخورده باقی می مانند) مایع شفافی را ترشح کنند که از پیش آبراه خارج می گردد. میزان خروج این مایع از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

🔳17. آیا پیش از جراحی کاشت پنایل ایمپلنت ، می توانم طول پنایل ایمپلنت خود را انتخاب کنم ؟

پنایل ایمپلنت هایی با طول های متفاوت موجود است ، اما طول پنایل ایمپلنت شما را جراحتان در اتاق عمل بر اساس طول آلت مردانه تان انتخاب خواهد نمود.

🔳18. آیا پس از کاشت پنایل ایمپلنت می توانم رابطه جنسی همراه با انجام دخول جنسی داشته باشم ؟

بله ، در حدود شش هفته پس از جراحی می توانید روابط جنسی همراه با انجام دخول جنسی داشته باشید چرا که آلت مردانه از میزان سختی رضایت بخش برخوردار خواهد بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که طول آلت مردانه افزایش نخواهد یافت و آلت مردانه هنگام نعوظ به اندازه مردان بیولوژیک بالا نخواهد آمد.

🔳19. طول عمر ایمپلنت بیضه و پنایل ایمپلنت به چه میزان است ؟

تا زمانی که عوارض جانبی ایجاد نشده باشد ایمپلنت ها در جایگاه خود باقی خواهند ماند. اگر به هر گونه مشکلی برخوردید حائز اهمیت است که با جراحتان تماس حاصل نمایید.

⚠️[توجه داشته باشید اطلاعات این مقاله غالبا بر اساس تکنیک های جراحی جراحان کلینیک جراحی پلاستیک GRS Montréal کانادا ارائه گردیده است؛ تکنیک های جراحی ، دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از جراحی ، نتیجه حاصل از جراحی ، و عوامل مهم دیگر ممکن است از جراحی به جراح دیگر یا از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. لذا حائز اهمیت است پاسخ تمامی پرسش های خود در خصوص روند جراحی فالوپلاستی را فقط از پزشک جراحی که قصد انجام جراحی توسط ایشان دارید جویا شوید و همواره فقط مطابق با دستورالعمل های پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.grsmontreal.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved