1

حقایقی در خصوص پیوند آلت تناسلی مردانه ، چاپ سه بعدی آلت تناسلی مردانه ، و آلت تناسلی مردانه رشد یافته در آزمایشگاه ویژه مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔳پیوند آلت مردانه در مردان ترنس (FTM) ؟ نه به این سرعت.

این روز ها گفتگو در مورد خبر جدید پیوند موفقیت آمیز آلت تناسلی مردانه توسط جراحان دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور در میان مردان ترنس (FTM) به موضوعی داغ تبدیل شده است.

این اولین مرتبه است که پیوند آلت مردانه و کیسه بیضه انجام می پذیرد ، با این حال پیوند آلت مردانه [به تنهایی] تا به امروز چهار مرتبه گزارش شده است؛ این روند پیش تر در چین ، افریقای جنوبی ، و بوستون انجام پذیرفته است.

هر مرتبه که خبری در خصوص پیوند آلت تناسلی مردانه انتشار می یابد ، مقالات پر بازدید بسیاری در فید های خبری به گردش در می آیند با این پرسش که : «آیا پیوند آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM) قابل اجرا است ؟»

واقعیت امر این است که پیوند آلت تناسلی مردانه در مردان ترنس (FTM) – اگر اصلا چنین امری امکان پذیر باشد – در آینده دور قابل اجرا خواهد بود. امروزه موانع بسیار زیادی از لحاظ علمی و سایر جنبه ها بر سر راه انجام چنین امری قرار دارد.

✳️اولین مانع ، هزینه است.

ارتش ایالات متحده برای [کمک به بهبود] جانبازانی که هنگام انجام وظیفه دچار صدمات جبران ناپذیر دستگاه تناسلی شده اند ، میلیون ها دلار صرف تحقیقات در زمینه پیشرفت های پزشکی نموده است.

بر طبق گزارش ها ، جدید ترین پیوندی که انجام پذیرفت بین 300,000 تا 400,000 دلار امریکا هزینه داشته است و جانز هاپکینز این هزینه را متقبل شده است. با توجه به این که پیوند آلت تناسلی مردانه روندی تجربی است ، هیچیک از کمپانی های بیمه چنین هزینه ای را متقبل نخواهند شد.

ا Dima Elissa ، سئو و مؤسس VisMed 3D – کمپانی ثبت شده در شیکاگو با محوریت نگاه به آینده چاپ سه بعدی اندام های بدن ، بیان می دارد «هزینه ، زمان ، و استعداد های بسیاری برای انجام پیوند پیچیده و دشوار آلت تناسلی مردانه مورد نیاز است و همین امر انجام چنین پیوندی را برای اشخاصی که متعلق به جوامع محروم هستند یا جوانانی که متقاضی انجام چنین روندی هستند چالش برانگیز می کند.»

✳️مسئله دیگر ، کمبود اهدا کنندگان است.

یافتن اهداکننده موفق نیازمند یافتن تطابق ایمونولوژیکال است. Lista Williams ، مدیر خدمات اجتماعی بنیاد Living Legacy در مریلند – سازمان تامین کننده ارگان و ارائه دهنده خدمات به دانشگاه جانز هاپکینز ، بیان می دارد «درصد کثیری از اشخاصی که تمایل به اهدای [ارگان] دارند فاقد تطابق [ایمونولوژیکال] هستند ، لذا در اکثریت مواقع ما در این خصوص با خانواده [اهدا کننده] گفتگویی نخواهیم داشت»

«گفتگوی اصلی با خانواده [اهدا کننده] در مورد ارگان ها و بافت معمول انجام می پذیرد»

وی در گفتگو با Inverse اشاره داشت که هنگام گفتگو [با خانواده اهدا کننده] به طور معمول در خصوص نواحی تناسلی – و همچنین صورت و دستان [اهدا کننده] – سخنی به میان نمی آید.

ا Williams بیان می دارد «آنچه که اهدای آلت تناسلی مردانه را با چالش مواجه می سازد این است که خانواده اهدا کننده به این موضوع فکر می کنند که آیا این اقدام واقعا آن چیزی است که اهدا کننده خواستار آن باشد ؟»

دکتر Jeffrey Kahn ، متخصص اخلاق زیستی در جانز هاپکینز با اشاره به این پرسش که آیا روند پیوند آلت تناسلی مردانه به مردان ترنسجندر متقاضی نیز قابل تعمیم است یا خیر ، بیان داشت «شما به اهدا کنندگان چه خواهید گفت ؟ موضوع جوان 23 ساله ای که هنگام انجام وظیفه زخمی شده است بسیار متفاوت است با شخصی که قصد تطبیق جنسیت دارد.»

ا Williams بیان می دارد «صرف نظر از انتقادات اخلاقی این دیدگاه ، توجه به این نکته حائز اهمیت است که موارد استفاده از ارگان اهدا شده چندان تحت کنترل خانواده اهدا کننده نیست.» با این وجود ، وی درک می کند که چرا انسان ها تا این اندازه در حفظ جواهرات خانواده خود می کوشند ، و همین امر علت جمعیت اندک اهدا کنندگان را توجیه می کند.

✳️بعلاوه ، ریسک پس زدن پیوند آلت تناسلی مردانه توسط بدن فرد متقاضی نیز مطرح است.

[در صورت انجام پیوند] دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی باید مادام العمر مورد استفاده قرار گیرند که همین امر موجب افزایش استعداد ابتلا به بیماری ها ، سرطان ، و آسیب های کلیوی و کبدی خواهد شد.

🔳نگاه به آینده : آلت تناسلی مردانه رشد یافته در آزمایشگاه

دکتر Loren Schechter ، جراحی در شیکاگو با یکی از بیشترین آمار تجربیات انجام روند جراحی فالوپلاستی در ایالات متحده ، بیان می دارد » احساسات شخصی ام اینگونه می گوید که طب احیا کننده نسبت به پیوند امیدوار کننده تر و با احتمال موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.»

وی بیان می دارد » آلت تناسلی مردانه رشد یافته در آزمایشگاه تمامی موانع [موجود بر سر راه پیوند] را دور می زند چرا که بافت هایی که از بدن خود شخص بدست آمده باشند از رشد ارگان حمایت می کنند. لذا سیستم ایمنی شخص ، آلت تناسلی مردانه جدید را شیء خارجی به حساب نیاورده و در جهت تخریب آن تلاش نمی کند ، و شخص متقاضی نیز احساس همبستگی قوی تری با ارگان جدید در خود احساس می کند.»

محققانی که تحقیقات خود را بر روی آلت تناسلی مردانه زیست مهندسی شده معطوف نموده اند تا به حال در خصوص این که چگونه می توان آلت تناسلی مردانه ای برای یک ترنس مرد رشد داد به طور جدی تفکر ننموده اند ، چرا که با تکنولوژی کنونی این امر محال است.

اگر دانشمندان قصد داشته باشند آلت مردانه ای کامل و دارای عملکرد را در آزمایشگاه رشد دهند ، نیازمند سلول های بافت نعوظی آلت تناسلی مردانه از خود شخص متقاضی خواهند بود. اشخاصی که با جسم زنانه متولد شده اند فاقد سلول های بافت نعوظی آلت تناسلی مردانه هستند.

در اکثریت مواقع ، آلت تناسلی مردانه رشد یافته در آزمایشگاه جهت ترمیم آسیب های ناشی از صدمات مانند آنچه که سربازان تجربه می کنند ، سرطان ، یا نواقص مادرزادی مورد تحقیق قرار می گیرد.

علم ممکن است روشی را برای رشد آلت تناسلی مردانه ویژه مردان ترنس بیابد ، اما این امر سال های بسیار – یا شاید دهه های بسیار – به طول خواهد انجامید.

دکتر Schechter بیان می دارد «در خوشبینانه ترین حالت ممکن ، همانگونه که پزشکان روش های بهتری را جهت اتصال بافت ها و عصب ها و افزایش احساس می یابند ، تکنیک های مبنای جراحی به پیشرفت خود ادامه خواهند داد. طب نظامی از این امر حمایت می کند.»

وی با اشاره به جراحی تطبیق زن به مرد بیان می دارد «اما بشخصه هیچ نقطه روشنی در چشم انداز کنونی نمی بینم بطوریکه انقلابی را موجب شود»

🔳چشم انداز آینده از نمایی نزدیک تر : چاپ سه بعدی آلت تناسلی مردانه

چاپ سه بعدی اندام های آناتومیکال که Elissa و همکاران وی در VisMed 3D در حال کار بر روی آن هستند ، روش واقع بینانه تری جهت [خلق] نواحی تناسلی در مردان ترنسجندر و در مدت زمانی کوتاه تر می باشد.

«با [ظهور] تکنولوژی چاپ سه بعدی ، من معتقدم که سال ها – و نه دهه ها – به طول خواهد انجامید تا به اندام های آناتومیکال با هزینه ای بسیار پایین تر و به عنوان روش فردی مناسب تر دست یافته و این اندام ها را بازتولید نماییم.»

با وجود این که پیوند آلت تناسلی مردانه ، آلت تناسلی مردانه رشد یافته در آزمایشگاه ، و چاپ سه بعدی آلت تناسلی مردانه ویژه مردان ترنس هنوز به حقیقت نپیوسته است – و ممکن است هرگز به وقوع نپیوندد – اما با این حال تفکر در این خصوص که پیشرفت های علمی تا چه اندازه به سود نسل های آتی خواهد بود هیجان انگیز است !

در عین حال ، مردان ترنس نسبت به همیشه دسترسی بیشتری به روند شگفت انگیز فالوپلاستی دارند. این حقیقت که می توان بافتی را با حفظ خونرسانی و همراه با عصب های آن از ناحیه ای از بدن به ناحیه دیگری جا به جا نمود خارق العاده است و [از آن خارق العاده تر این که] این روند همین حالا قابل اجرا است و نه در آینده ای دور و در هاله ای از ابهام.

ما می توانیم در خصوص دست آورد های آتی بیاندیشیم ، اما بیاییم از دست آورد عظیم علمی عصر حاضر – فالوپلاستی – نیز تجلیل نماییم.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.phallo.net/penis-transplants.htm

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved