Face-Map
Source

اطلاعات جامع در خصوص اکنه و جوش های پوستی و روش های پیشگیری و درمان آن در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

گردآورنده و مترجم: سعید.ش

⚠️سلب مسئولیت

اطلاعات این مقاله تنها به جهت مقاصد آموزشی ارائه گردیده است و این اطلاعات نباید به عنوان توصیه پزشکی در نظر گرفته شود. این اطلاعات «نباید» به عنوان جایگزینی برای مشاوره یا درمان توسط پزشک متخصص مجرب مورد استفاده قرار گیرد. لیست دارو هایی که در این مقاله ذکر گردیده است توسط نویسنده این مقاله تایید یا رد نمی شود.

🔳مقدمه

بسیاری از مردان پس از شروع تستسترون درمانی ، اکنه و مشکلات پوستی مرتبط با آن را تجربه می کنند. دو عامل اصلی علت بروز جوش های پوستی پس از شروع تستسترون درمانی است.

🔹نخست ، تستسترون ترشح سبوم (چربی) از غدد سباسه پوست را افزایش می دهد؛ اين امر با انسداد روزنه های پوستی شرایط بروز اکنه و ضایعات پوستی را فراهم می کند.

🔸دومین عامل اصلی این است که تستسترون میزان رشد مو در نواحی صورت ، گردن ، سینه ، دست ها ، و کمر را افزایش می دهد؛ اين امر با تحریک فولیکول های مو و بروز مو های زیر پوستی در این نواحی از بدن ، شرایط بروز ضایعات چرکی را فراهم می کند.

همزمان با افزایش میزان رشد مو در نواحی صورت و گردن ، بسیاری از مردان ترنس شروع به اصلاح مو های خود می کنند؛ اصلاح مو با بکار گیری تکنیک های نامناسب ، خود موجب بروز راش و مو های زیر پوستی می شود و به این مشکل دامن می زند.

روش های متعددی جهت پیشگیری و درمان اکنه ، مو های زیر پوستی ، و برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ وجود دارد؛ اما بمنظور اثرگذاری روش های درمانی ، شناخت مشکل و تلاش در راستای درمان آن حائز اهمیت است.

در صورتی که متد هایی که در این مقاله ذکر گردیده است برایتان مفید واقع نشود ، بهترین امر آن است که به یک درماتولوژیست (پزشک متخصص پوست) مراجعه نمایید — ممکن است دچار نوعی اکنه مقاوم و خاص باشید یا این که چند بیماری پوستی را بطور همزمان داشته باشید که درماتولوژیست بهتر می تواند در تشخیص آنها به شما کمک کند.

1

🔳اکنه چی ست ؟

اکنه اختلالی ست که واحد های پیلوسباسه پوست (PSU) را درگیر می کند. واحد های پیلوسباسه در برگیرنده غده «سباسه» (غده مولد چربی) هستند؛ غده سباسه به کانالی به نام «فولیکول» اتصال یافته است.

فولیکول در برگیرنده تار موی نازکی است؛ مو از طریق انتهای باز این کانال به سطح پوست راه یافته و رشد می کند. انتهای باز کانال فولیکول معمولا «روزنه» نامیده می شود. واحد های پیلوسباسه متعددی در نواحی صورت ، بالای کمر ، و قفسه سینه (قسمت هایی که مشکل اکنه اغلب بدتر است) یافت می شود.

غدد سباسه ماده ای روغنی به نام «سبوم» تولید می کنند؛ سبوم به طور طبیعی از طریق روزنه به سطح پوست راه پیدا می کند. مشکل از آن جایی شروع می شود که فولیکول مسدود گردیده و در نتیجه از تخلیه طبیعی سبوم جلوگیری می شود.

اگر فولیکول مو به هر دلیلی مسدود شود ، مخلوط سلول های چربی درون فولیکول به نوعی باکتری به نام پروپیونی باکتریوم (P. acnes) که به طور طبیعی روی سطح پوست زندگی می کند ، اجازه می دهند که درون فولیکول مسدود شده به رشد خود ادامه دهد.

پروپیونی باکتریوم درون فولیکول مسدود شده تکثیر می شود و موجب می شود تا بدن گلبول های سفید خون را به آن فولیکول ارسال کند ، بدین ترتیب ناحیه متورم و دردناک می شود. این امر موجب پیدایش ضایعات پوستی متعددی می گردد.

🔳انواع اکنه

🔹ساده ترین نوع ضایعه اکنه «کمدو – Comedo» نام دارد. کمدو یک فولیکول متورم و مسدود شده است.

🔸اگر کمدو زیر پوست باقی بماند «کمدوی بسته» نامیده می شود و برآمدگی سفید رنگی به نام «سرسفید» ایجاد می کند.

🔹کمدویی که به سطح پوست راه یافته و باز می گردد «سرسیاه» نام دارد چرا که روی سطح پوست ظاهر سیاه رنگی دارد.

🔸پاپول (Papule) ضایعه متورمی است که معمولا به شکل برآمدگی کوچک و صورتی رنگی روی سطح پوست پدید می آید و ممکن است دردناک باشد.

🔹پاسچول (Pustule) نوعی پاپول همراه با ضایعه ای چرکین روی آن است و پایه آن ممکن است به رنگ قرمز باشد — این ضایعه معمولا پیمپل (Pimple) نامیده می شود.

🔸ندول (Nodule) ضایعه ای بزرگ ، دردناک ، و سفت واقع در عمق پوست است.

🔹کیست (Cyst) ضایعه ای عمقی ، دردناک ، و چرکین است که اسکار (جای زخم ناشی از اکنه) بر جای می گذارد.

🔳علل ایجاد اکنه

علت دقیق ایجاد اکنه ناشناخته است ، با این حال یکی از عواملی که در ایجاد اکنه نقش مهمی ایفا می کند افزایش تستسترون است ، چرا که تستسترون تولید چریی از غدد سباسه را افزایش می دهد. سایر عواملی که انتظار می رود در ایجاد اکنه سهمی داشته باشند عبارت اند از :

▪️وراثت و پیشینه خانوادگی. ژنتیک در بروز اکنه نقشی را ایفا می کند. اگر پدر و مادر هر دو دچار اکنه باشند احتمال دارد شما نیز دچار اکنه شوید.

▫️تحریکات مکرر ناشی از مالش یا جداسازی پوست

▪️فشار ناشی از کلاه یا پوشاک تنگ و چسبان

▫️سایش بسیار شدید یا بسیار مکرر پوست

▪️اصطکاک یا اعمال فشار بر پوست. این امر ممکن است هنگام استفاده از وسائلی مانند تلفن ، موبایل ، کلاه هلمت ، دستبند های درخشان ، و کوله پشتی ایجاد گردد.

▫️محرک های محیطی

▪️مواد چرب یا روغنی. به گونه ای که پوست با لوسیون ها و کرم های روغنی تماس پیدا کند یا این که در محیط کار مانند آشپزخانه های عرضه کننده غذا های سرخ کردنی چرب شود.

▫️کلن ها یا سایر محصولات معطر

▪️استرس. اکنه با استرس ایجاد نمی شود؛ اما اگر در حال حاضر دچار اکنه باشید ، اکنه های موجود با استرس بدتر می شوند.

در مردان ترنس ، شروع تستسترون درمانی ممکن است با بروز اکنه همراه باشد. اکنه در مردان ترنس ممکن است وضعیتی مقطعی باشد و با گذشت ماه ها یا چند سال به خودی خود بهبود یابد (بسیار مشابه با دوران بلوغ) ، یا این که ممکن است مشکلی مداوم باقی بماند که در این صورت درمان جدی ضروری است.

🔳اکنه چگونه درمان می شود ؟

هدف از درمان اکنه ، بهبود تمامی ضایعات موجود ، جلوگیری از ایجاد ضایعات جدید ، و پیشگیری از ایجاد اسکار (جای زخم ناشی از اکنه) در حد امکان می باشد. اولویت با کاهش عواملی است که در ایجاد اکنه نقشی را ایفا می کنند؛ این عوامل عبارت اند از : تجمع غیر عادی سلول ها در فولیکول ، افزایش تولید چربی ، حضور باکتری ، و التهاب.

بسته به شدت اکنه ، یک یا چند مورد از استراتژی ها یا محصولات درمانی در رژیم درمانی شخص بکار برده می شود.

توصیه ها و تکنیک های متعددی موجود است که مطابق با گزارش ها به کاهش جوش کمک می کنند؛ همچنین محصولات بدون نسخه (OTC) متعددی جهت درمان اکنه ملایم تا متوسط موجود است. این محصولات و متد ها در ادامه ذکر گردیده اند.

✅جهت درمان اکنه شدید یا مداوم ، بهترین امر آن است که به توصیه درماتولوژیست عمل نمایید. درماتولوژیست ممکن است علاوه بر محصولات بدون نسخه (OTC) دارو هایی را نیز تجویز نماید ، و/یا ممکن است مشکلات پوستی دیگری را نیز تشخیص دهد (مانند مو های زیر پوستی یا سایر حساسیت های پوستی یا عفونت) که به بروز جوش صورت ، کمر ، یا شانه ها کمک می کنند. متداول ترین روش های درمانی تجویزی جهت درمان اکنه در پایان این مقاله درج گردیده است.

🔳باور های نادرست در خصوص علل بروز اکنه

⭕️مصرف مواد غذایی چرب یا با ارزش تغذیه ای پایین

ممکن است شنیده باشید که مصرف غذا های چرب یا شیرینی موجب بروز جوش و اکنه می شود. با وجود این که میان رژیم غذایی و اکنه ارتباطی وجود دارد ، اما این ارتباط درست مانند آن چه فکر می کنید نمی باشد.

دکتر Pipkin بیان می دارد «بسیاری از اشخاصی که از اکنه رنج می برند پوست چربی دارند ، به همین دلیل اشخاص در یک برهه از زمان این گونه می اندیشیدند که از مصرف غذا های چرب نیز باید خودداری شود.»

مصرف غذاهای چرب هیچگونه تاثیری بر اکنه ندارد یا تاثیر آن اندک است. اگر چه کار در محیط چرب مانند کار در آشپزخانه های عرضه کننده غذا های سرخ کردنی تاثیراتی بر اکنه اعمال می کند ، چرا که روغن به پوست می چسبد و موجب انسداد فولیکول های مو می شود. این مسئله موجب تحریک بیشتر پوست و بدتر شدن اکنه می شود.

مطالعات متعددی نشان داده است که غذا هایی مانند سیب زمینی سرخ کرده ، چیزبرگر ، و شکلات هیچگونه تاثیری بر سلامت پوست اعمال نمی کنند. اما اگر همین چربی روی پوست قرار گیرد مشکل چربی پوست را بدتر می کند ، موجب انسداد روزنه ها و بروز جوش و اکنه می شود.

در این خصوص شاید مصرف غذا های چرب مشکل ساز نباشد ، اما بعضی دیگر از مواد غذایی موجود در رژیم غذایی نقشی در ایجاد جوش و اکنه ایفا می کنند.

دکتر Pipkin متذکر می شود «مصرف شیر با افزایش ریسک بروز اکنه مرتبط بوده است. دیگر مطالعات حاکی از آن است که پیروی از رژیم غذایی با شاخص گلایسمیک پایین ، غنی از فیبر و میوه جات و سبزیجات در درمان اکنه موثر است. لذا در اشخاص دچار اکنه ، اجتناب از مصرف شیر یا پیروی از رژیم غذایی با شاخص کلایسمیک پایین ممکن است حقیقتا مفید واقع شود.»

مطالعات حاکی از آن است که بعضی از عوامل تغذیه ای اعم از شیر بدون چربی و غذا های غنی از کربوهیدرات – مانند نان ، نان باگل ، و چیپس – ممکن است اکنه را بدتر کنند. مطالعه کوچکی که بر روی 14 مرد دچار اکنه انجام پذیرفت حاکی از آن بود که مصرف شکلات با بدتر شدن علائم مرتبط بود. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا علت این رخداد و همچنین پاسخ به این پرسش که آیا پیروی از محدودیت های غذایی مشخص برای اشخاص دچار اکنه سودمند خواهد بود یا خیر ، مورد بررسی قرار گیرد.

⭕️عدم رعایت بهداشت

اکنه در اثر آلودگی پوست ایجاد نمی شود. در حقیقت ، سایش شدید پوست یا پاکسازی پوست با استفاده از صابون ها یا مواد شیمیایی خشن ، پوست را تحریک و اکنه را بدتر می کند.

⭕️باکتری های موجود روی سطح پوست

اکنه در اثر باکتری های موجود روی سطح پوست ایجاد نمی شود. یک نوع باکتری به نام پروپیونی باکتریوم (P. acnes) در عمق روزنه ها حضور دارد و در بخشی از پروسه بروز اکنه نقشی را ایفا می کند؛ باکتری های موجود روی سطح پوست در این پروسه نقشی ندارند. عدم لمس پوست از آن جهت حائز اهمیت است که از تحریک فیزیکی پوست و لذا بروز جوش های پوستی جلوگیری بعمل می آورد ، نه این که لمس پوست موجب جا به جایی باکتری ها به اطراف بشود.

⭕️سمیت و اختلال در عملکرد کبد

شواهد حاکی از آن است که اشخاص دچار اکنه عموما از اختلالات کبدی رنج نمی برند. در سال 2006 محققان دانشگاه کالیفرنیا نتیجه آنالیز بر روی 13,772 شخص که در حال مصرف داروی Accutane [جهت درمان اکنه شدید] بودند را منتشر نمود. علاوه بر سایر موارد ، تاثیر داروی Accutane بر عملکرد کبد مورد سنجش قرار گرفت. عملکرد کبد در 95% الی 99% از اشخاصی که از اکنه شدید رنج می بردند نرمال بود.

آنها نشان دادند عملکرد کبد 94.9% از شرکت کنندگان پیش از شروع درمان نرمال بوده است و 4.7% از این اشخاص دچار افزایش اندکی در سطوح آنزیم های کبدی بوده اند. مطالعه برزیلی در سال 2012 نیز نتایج مشابهی را نشان داد. در این آنالیز که بر روی 130 شخص [دچار اکنه] انجام پذیرفت ، سطوح آنزیم های کبدی در 98.9% از شرکت کنندگان پیش از درمان با داروی Accutane نرمال بوده است.

بعلاوه ، پزشکان داروی Accutane را معمولا فقط در اشخاص مبتلا به اکنه شدید تجویز می کنند؛ و اگر مشکلات و بیماری های کبدی موجب اکنه می شد ، پس انتظار می رفت اشخاصی که دچار اکنه شدید هستند از بیشترین مشکلات کبدی رنج ببرند. اما عملکرد کبد در 95 الی 99% از این اشخاص نرمال بوده است.

به جز صد ها نفر از هزاران نفری که در حال مصرف داروی Accutane [جهت درمان اکنه شدید] بوده و تست عملکرد کبد انجام داده اند ، هیچ شخصی تا بحال هیچ مورد غیر عادی را گزارش نکرده است. «بروز اکنه در اثر سمیت و اختلال در عملکرد کبد» ادعایی بی پایه و اساس است که از جانب صنعت بهداشت جایگزین رواج یافته است.

⭕️استفاده از لوازم آرایشی

استفاده از لوازم آرایشی ضرورتا اکنه را بدتر نمی کند ، به خصوص اگر از لوازم آرایشی بدون چربی استفاده نمایید که موجب انسداد روزنه ها نشود (لوازم آرایشی غیر کمدوژنیک) و به طور مرتب آرایش خود را پاک کنید. لوازم آرایشی بدون چربی مانع اثرگذاری دارو های اکنه نمی شوند.

⭕️استفاده از ضد آفتاب

دو نوع ضد آفتاب موجود است : ضد آفتاب های شیمیایی که نور فرابنفش را جذب می کنند (معمولا محتوی اکسی بنزون و آوو بنزون هستند) ، و ضد آفتاب های فیزیکی که اشعه های فرابنفش را بازتاب می کنند (معمولا محتوی تیتانیوم دی اکساید و زینک اکساید هستند).

بعضی از ضد آفتاب های شیمیایی موجب تجریک پوست ، التهاب ، و بروز جوش های پوستی می شوند؛ اما ضد آفتاب های فیزیکی در این خصوص حقیقتا مفید واقع می شوند. دکتر Germain بیان می دارد «زینک اکساید – جزء محتویات فعال رایج در ضد آفتاب های فیزیکی – ممکن است نوعی باکتری که در ایجاد اکنه نقش دارد را از بین ببرد.»
برچسب محتویات فعال ضد آفتاب خود را بررسی نمایید.

⭕️خود ارضایی و رابطه جنسی

اکنه در اثر خود ارضایی یا رابطه جنسی ایجاد نمی شود. این تفکر قدیمی از اوایل قرن هفدهم رواج یافت تا جوانان را از برقراری رابطه جنسی پیش از ازدواج باز دارد و هیچگونه پایه و اساس علمی ندارد.

🔳پیشگیری از بروز اکنه : توصیه ها و تکنیک ها

با وجود این که در درمان اکثریت اکنه های مداوم استفاده از حداقل بعضی از انواع پاک کننده ها و دارو های بدون نسخه ضروری است ، با این حال انجام (یا عدم انجام) چند نکته مبنا به میزان چشمگیری جوش های پوستی را کاهش می دهد.

✳️از جداسازی و مالش پوست خودداری کنید

در درجه نخست از جداسازی ، خاراندن ، یا مالش پوست دچار اکنه خودداری نمایید؛ و از جداسازی جوش های موجود اکیدا خودداری نمایید. آلودگی انگشتان و ناخن موجب انسداد بیشتر روزنه ها خواهد شد ، و عمل جداسازی موجب التهاب و حساسیت بیشتر و لذا بدتر شدن علائم خواهد شد.

از فشردن پیمپل های موجود نیز خودداری نمایید. در صورتی که ضایعه پوستی از نوع ندول یا کیست واقع در عمق پوست باشد رعایت این نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ از این جهت که فشردن چنین ضایعاتی احتمالا فقط باکتری و عفونت را به عمق بیشتر پوست هدایت می کند و در نتیجه کیست را عمقی تر و بیشتر تحریک می کند ، در عین حال مدت زمان ماندگاری کیست را نسبت به حالت نرمال و بدون دستکاری نیز طولانی تر می کند. این امر شانس ایجاد اسکار را نیز افزایش می دهد.

اگر یک پیمپل سرسفید روی سطح پوست ایجاد شده است به طوری که چرک آن بسیار نزدیک به سطح پوست است ، فشردن آن ممکن است به آسیب دائمی منجر نشود ، اما باکتری های آزاد شده پس از فشردن پیمپل به سایر روزنه های مجاور گسترش می یابند و ممکن است در عمق بیشتر خود این روزنه عفونی نیز گسترش یابند و موجب درد و قرمزی بیشتر شوند.

به طور کلی بهترین امر آن است که ضایعات اکنه را با استفاده از محصولات طبی درمان کنید و تا حد ممکن از جداسازی این ضایعات خودداری کنید.

✳️از استفاده از صابون/محصولات پوستی معطر یا سخت خودداری کنید

با توجه به این که مشکل اکنه با محرک های پوستی بدتر می شود ، شاید بهتر باشد که استفاده از محصولات معطر مانند کلن ها ، افترشیو ها ، صابون های خوشبو کننده ، یا روغن های معطر را متوقف نمایید. به یاد داشته باشید محصولات طبیعی مانند روغن های معطر نیز برای بعضی از اشخاص تحریک کننده هستند. محصولات با پایه الکل مانند بعضی از افترشیو ها نیز موجب تحریک پوست می شوند.

✳️پوست را به آرامی پاکسازی کنید

هنگام انتخاب صابون جهت شستشوی صورت یا سایر نواحی دچار اکنه ، در جستجوی پاک کننده ملایمی باشید که اثرات پاک کننده اعمال نماید اما رطوبت پوست را نزداید.

از صابون های خوشبو کننده یا صابون حمام معمولی استفاده نکنید چرا که این محصولات موجب خشکی و حساسیت بیشتر پوست خواهند شد. با استفاده از پد های سخت اسکراب یا ساینده ها پوست خود را با قدرت و شدت اسکراب نکنید؛ این امر پوست را تحریک نموده و مشکل را بدتر خواهد کرد. پوست خود را صبح یک مرتبه و غروب یک مرتبه دیگر بشویید ، و در صورت لزوم نیز می توانید پوست خود را پس از ورزش یا پس از انجام فعالیت هایی که موجب آلودگی بسیار می شوند نیز بشویید.

بعضی از مطالعات حاکی از آن است که شستشوی پوست با آب داغ عوارض جانبی منفی به همراه دارد که از آن جمله می توان به خشکی پوست ، ترشح چربی پوست ، و پیر شدن پوست اشاره نمود. لذا ایده بسیار خوبی است که از شستشو با آب داغ بپرهیزید. اگر چه ، مطالعاتی که تاثیرات شستشو با آب خنک یا آب سرد را مورد بررسی قرار داده باشد در دست نیست. بطور کلی بمنظور حفظ ایمنی و اجتناب از عوارض جانبی منفی بالقوه ناشی از شستشوی پوست با آب داغ ، پوست مستعد اکنه را با آب گرم (و نه جوش) یا آب خنک بشویید.

✳️از مرطوب کننده های غیر کمدوژنیک (مسدود کننده روزنه ها – Comedogenic) استفاده نمایید

بسیاری از داروهای بدون نسخه ای که در درمان اکنه مورد استفاده قرار می گیرند و نیز محصولات پاک کننده صورت با پایه الکل ، موجب خشکی پوست می شوند.

با وجود این که پاکسازی روغن و چربی مازاد پوست در جهت پیشگیری از بروز اکنه اقدام مناسبی به شمار می رود ، با این حال اگر پوست بسیار خشک شود میزان تولید چربی پوست برای جبران این خشکی افزایش خواهد یافت که این امر بالقوه موجب بروز جوش های پوستی بیشتری خواهد شد.

استفاده از مرطوب کننده های با کیفیت و غیر کمدوژنیک (با ویژگی عدم انسداد روزنه ها) همراه با پاکسازی ملایم پوست و استفاده از دارو های اکنه به حفظ تعادل و سلامت پوست کمک می کند.

در جستجوی مرطوب کننده هایی باشید که با برچسب ویژه «غیر کمدوژنیک» و غیر معطر عرضه می گردند؛ استفاده از این نوع محصولات میزان تحریک پوست و انسداد روزنه های پوستی را تا جای ممکن به حداقل می رساند.

در ادامه لیست موادی که در مقیاس 0 تا 5 کمدوژنیسیتی نمره 3 به بالا دریافت نموده اند ذکر گردیده است. اگر هر کدام از این مواد در لیست محتویات محصول انتخابی تان جزء هفت مورد نخست باشد ، شاید بهتر باشد در خرید این محصول تجدید نظر کنید. اما اگر هر کدام از این مواد جزء آخرین موارد موجود در لیست محتویات محصول انتخابی شما ست به این معنا ست که سازنده محصول مقادیر بسیار اندکی از این مواد را بکار برده است و لذا محصول جهت استفاده نسبتا ایمن خواهد بود. در صورت تمایل می توانید لیست موادی که در ادامه ذکر گردیده است را پرینت بگیرید و در فروشگاه همراه خود داشته باشید.

🔻مواد با نمره کمدوژنیسیتی : پنج

ایزوپروپیل ایزوستیرات (Isopropyl isostearate)
ایزوپروپیل میریستات (Isopropyl myristate)
میریستیل میریستات (Myristyl myristate)
لورث-4 (Laureth-4)
اولث-3 (Oleth-3)

🔻مواد با نمره کمدوژنیسیتی : چهار

کره/روغن نارگیل (Coconut butter/oil)
استیلاتد لانولین (Acetylated lanolin)
استیلاتد لانولین الکل (Acetylated lanolin alcohol)
لوریک اسید (Lauric acid)
ایزوپروپیل پالمیتات (Isopropyl palmitate)
ایزوستیریل ایزوستیرات (Isostearyl isostearate)
میریستیل لاکتات (Myristyl lactate)
استیریل هپتانوآت (Stearyl heptanoate)
ستیریل الکل + سیدرث 20 (Cetearyl alcohol + ceteareth 20)
کره کاکائو (Cocoa butter)

🔻مواد با نمره کمدوژنیسیتی : سه

روغن مینک (Mink oil)
روغن لوبیای سویا (Soybean oil)
روغن کبد کوسه (Shark liver oil)
اD&C red #30
استئاریک اسید : تری اتانول آمین (Stearic acid: TEA)
میریستیک اسید (Myristic acid)
بوتیل استئارات (Butyl stearate)
دسیل اولآت (Decyl oleate)
ایزوستیریل نئوپنتانوآت (Isostearyl neopentanoate)
گلیسریل استئارات (Glyceryl stearate SE)
گلیسرید جوانه گندم (Wheat germ glyceride)
لورث-23 (Laureth-23)

✳️تکنیک مناسب جهت اصلاح مو بکار ببرید

با توجه به این که اصلاح موجب تحریک پوست می شود ، بهترین امر آن است که تکنیک مناسب جهت اصلاح مو بکار ببرید و بدین ترتیب احتمال بروز انواع جوش های صورت اعم از مو های زیرپوستی ، برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ ، و اکنه را تا جای ممکن به حداقل برسانید.

✳️در پیروی از رژیم مراقبت از پوست خود ثابت قدم باشید

هر زمان رژیم پاکسازی ملایم ، استفاده از داروهای بدون نسخه یا روش های درمانی تجویز شده جهت درمان اکنه ، رطوبت رسانی ، و تکنیک مناسب جهت اصلاح مو را آغاز نمودید ، در پیروی از آن ثابت قدم بوده و پشتکار داشته باشید.

چندین هفته به طول می انجامد تا تاثیرات مثبت نمایان گردد. پس از پاکسازی جوش های کهنه نیز همچنان باید هوشیار باشید و از ایجاد جوش های آتی پیشگیری نمایید. این که فقط گهگاهی صورت خود را بشویید یا این که فقط یک – دو مرتبه در هفته از محصولی استفاده نمایید احتمالا به بهبودی اکنه مداوم کمکی نخواهد کرد.

✳️بیشتر آب بنوشید

با وجود این که رژیم غذایی تاثیر اندکی بر جوش های اکنه اعمال می کند ، با این حال بسیاری از اشخاص گزارش می کنند که افزایش میزان آب مصرفی در حفظ سلامتی پوست ایشان موثر بوده است. [تاثیرات مثبت نوشیدن آب فراوان بر حفظ سلامتی پوست] یک حقیقت پزشکی اثبات شده نیست ، با این حال امتحان آن ضرری ندارد.

✳️به محصولات مورد استفاده برای موی سر خود دقت داشته باشید

از استفاده از محصولات معطر ، روغن ها ، پماد ها ، یا ژل مو خودداری نمایید. اگر این محصولات با صورت شما تماس پیدا کنند موجب انسداد روزنه های پوستی و تحریک پوست خواهند شد. از شامپو و نرم کننده ملایم استفاده نمایید. موی چرب به میزان چربی پوستتان می افزاید ، لذا مو های خود را به طور مرتب بشویید ، به ویژه اگر دچار جوش و اکنه شده اید. اگر موهایتان بلند است آن ها را ببندید و از صورت خود دور نگاه دارید.

✳️در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید

پرتو های فرابنفش خورشید التهاب و قرمزی پوست را تشدید می کنند و موجب هایپرپیگمنتیشن پس از التهاب (تیرگی پوست) خواهند شد. بعضی از دارو هایی که جهت درمان اکنه مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است حساسیت پوست در برابر نور خورشید را تشدید کنند. مدت زمان کمتری در معرض نور خورشید قرار بگیرید (به ویژه بین ساعات ده صبح تا دو بعد از ظهر). لباس های محافظت کننده مانند پیراهن و شلوار آستین بلند و کلاه آفتابگیر مناسب بپوشید.

صرف نظر از این که دچار پیمپل باشید یا نباشید ، همیشه حداقل 20 دقیقه پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضد آفتاب طیف گسترده با SPF 30 یا بالاتر استفاده نمایید. در جستجوی برچسب «غیر کمدوژنیک» روی ضد آفتاب باشید تا [پس از استعمال] احتمال بروز پیمپل های جدید به حداقل میزان ممکن کاهش یابد. محتویات نوشته شده روی محصول را مطالعه نمایید تا از آنچه که برای صورت خود استفاده می کنید آگاه باشید.

✳️پوست خود را تغذیه کنید

اکثریت کارشناسان اتفاق نظر دارند که مصرف بعضی از مواد غذایی اعم از شکلات عامل بروز پیمپل نمی باشد. با این وجود ارزشش را دارد که از مصرف غذا های چرب و فاقد ارزش تغذیه ای خودداری نمایید ، میوه ها و سبزیجات تازه و غلات کامل را به رژیم غذایی خود بیفزایید. محصولات لبنی و غذا های مملوء از شکر فراوری شده ممکن است اکنه را بدتر کند؛ از مصرف آنها خودداری کنید.

✳️روزانه ورزش کنید

ورزش منظم برای تمامی بدن از جمله پوست سودمند است. هنگام ورزش از پوشیدن لباس ها یا تجهیزات ورزشی که با مالش پوست موجب تحریک پوست می شوند اجتناب کنید. پس از ورزش بلافاصله دوش بگیرید.

✳️ریلکس باشید

در بعضی از مطالعات ارتباطی میان استرس و میزان شدت پیمپل یا اکنه نشان داده شده است. از خود بپرسید چه عاملی موجب استرستان می شود ، سپس در جستجوی راه حل باشید.

✳️تنظیم مجدد دوز تستسترون ، زمان بندی دوز ، یا متد تحویل تستسترون در مردان ترنس (FTM)

شواهد روایی بسیاری حاکی از بهبودی علائم اکنه در مردان ترنس با تنظیم مجدد دوز تستسترون ، زمان بندی دوز ، یا نوع تستسترون مصرفی می باشد.

برای مثال ، بعضی از مردان ترنس با تغییر زمان بندی دوز از تزریق 200 میلی گرم تستسترون هر دو هفته یک بار (200mg/2weeks) به تزریق 100 میلی گرم تستسترون بصورت هفتگی (100mg/week) ، کاهش علائم اکنه را تجربه می نمایند.

سایر اشخاص با کاهش ملایم دوز تستسترون (برای مثال تغییر برنامه دوز از 100mg/week به 90mg/week – بدین معنا که هر هفته به جای تزریق 100 میلی گرم تستسترون ، 90 میلی گرم تستسترون تزریق گردد) نتایجی را گزارش می کنند.

در پایان ، سایر اشخاص با تغییر نوع تستسترون مصرفی از تستسترون محلول در روغن پنبه دانه به تستسترون محلول در روغن کنجد (یا بلعکس) ، یا با تغییر شیوه تحویل تستسترون از روش تزریق به روش استعمال روزانه کرم یا ژل تستسترون ، نتایجی را گزارش می کنند.

نتایجی که هر شخص تجربه می کند ممکن است با نتایج دیگر اشخاص تفاوت داشته باشد. شاید بهتر باشد برای تنظیم دوز ، زمان بندی ، یا متد تحویل تستسترون جهت کاهش اکنه با پزشک خود مشورت نمایید.

هنگامی که در حال امتحان چنین تجربه ای هستید بر سطوح خونی و پیشرفت بدنی خود نظارت داشته باشید. برای بسیاری از اشخاص ، کاهش ملایم دوز تستسترون ، سطوح تستسترون خون را درست در محدوده مردان نگاه می دارد و در عین حال اکنه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

به یاد داشته باشید دوز تستسترون به اصطلاح «تک سایز متناسب برای تمامی اشخاص» نیست ، بدین معنا که دوز مناسب شخص شما به جای 100 میلی گرم در هفته (100mg/week) ممکن است 70 یا 80 میلی گرم در هفته باشد – «دوز های استاندارد» تجویز شده برای اکثریت مردان ترنس ، برای هر شخص با ظرافت و دقت تنظیم می گردد.

✳️تجویز استروژن ها و ضد آندروژن ها در رژیم هورمونی زنان ترنس (MTF)

در زنان ترنس ، تجویز استروژن و ضد اندروژن تاثیرات آندروژن ها را خنثی نموده و لذا از بروز اکنه ناشی از سطح بالای آندروژن جلوگیری بعمل می آورد. پزشکان استروژن ها و ضد آندروژن ها را غالبا برای زنان تجویز می کنند ، چرا که این دو دارو تاثیرات زنانه سازی در مردان اعمال می کنند.

استروژن ها هورمون های جنسی زنانه هستند. عملکرد استروژن ها بدین صورت است که اندازه غدد مولد سبوم (چربی) و میزان سبوم تولیده شده از این غدد را کاهش می دهند.

دارو های ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون نیز از اثرگذاری آندروژن ها جلوگیری بعمل می آورند و بدین ترتیب تولید سبوم را کاهش می دهند.

در مطالعه ای که بر روی 21 ترنسکشوال مرد به زن (MTF) در حال استفاده از ترکیب استروژن/ضد اندروژن انجام پذیرفت ، چهار ماه پس از شروع درمان کاهش شدیدی در تولید قابل اندازه گیری سبوم پدید آمد (اندازه گیری توسط متخصصان بالینی با استفاده از Sebutape انجام پذیرفت) ، و در طی یک سالی که این مطالعه ادامه داشت [میزان تولید سبوم] پایین تر از مقادیر پیش از درمان باقی ماند. بهبود اکنه موجود نتیجه هورمون درمانی در زنان ترنسکشوال بوده است.

🔳درمان اکنه با طب جایگزین

به عقیده دکتر Brent Bauer ، بعضی از روش های درمانی طبیعی ممکن است در کاهش اکنه ، التهاب ، و جوش های پوستی موثر واقع شوند. این روش های درمانی عبارت اند از :

💠روش های درمانی موضعی

✳️روغن درخت چای (Tea tree oil)

ژل هایی که حداقل 5 درصد از روغن درخت چای را تشکیل داده اند ممکن است به اندازه لوسیون های محتوی 5 درصد بنزویل پر اکساید [در درمان اکنه] موثر واقع شوند؛ اما عملکرد روغن درخت چای آهسته تر است. خارش ، سوزش ، قرمزی ، و خشکی خفیف از جمله عوارض جانبی احتمالی استعمال روغن درخت چای به شمار می روند. روغن درخت چای فقط بصورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

✳️غضروف گاو (Bovine cartilage)

کرم های محتوی 5 درصد غضروف گاو در صورتی که دو مرتبه در روز بر ناحیه دچار اکنه استعمال گردند ممکن است در کاهش اکنه موثر واقع شوند.

💠روش های درمانی خوراکی

✳️زینک (Zinc)

زینک معدنی در ترمیم زخم و کاهش التهاب موثر است ، لذا ممکن است به بهبود اکنه کمک کند. مصرف این ماده ممکن است با ایجاد طعم فلز در دهان ، نفخ ، و اسهال همراه باشد.

✳️مخمر آبجو (Brewer’s yeast)

مخمر آبجو حاوی رشته ویژه ای به نام Hansen CBS است که در صورت مصرف خوراکی احتمالا به کاهش اکنه کمک می کند. مصرف این ماده ممکن است موجب نفخ معده شود.

استفاده از روغن ماهی ، مخمر آبجو ، پروبیوتیک ها ، زینک خوراکی ، و روغن درخت چای موضعی از جمله روش های طب جایگزین و تلفیقی مورد استفاده در درمان اکنه به شمار می روند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا میزان اثرگذاری و ایمنی این روش ها و همچنین سایر روش های تلفیقی اعم از بیوفیدبک و طب سنتی چینی در دراز مدت مشخص شود. پیش از امتحان این قبیل روش های درمانی با پزشک خود در خصوص مزایا و معایب هر یک گفتگو نمایید.

◾️آیا روش های درمانی خانگی به بهبود اکنه کمک می کند ؟

با این که روش های درمانی خانگی جالب بنظر می رسند ، اما بنظر نمی رسد که به میزان چشمگیری پوست را پاکسازی کنند. اگر تصمیم دارید روش های درمانی خانگی را امتحان نمایید ، جانب احتیاط را رعایت نمایید و به پوست خود آسیب نرسانید.

اشخاص از مواد طبیعی اعم از سیب زمینی ، سرکه ، آب لیمو زرد بزرگ ، خمیر دندان ، سیر ، آب لیمو سبز کوچک ، گیاهان ، و مواد طبیعی بی شمار دیگری در جهت پاکسازی اکنه در خانه بهره جسته اند. بعضی از اشخاص ادعا می کنند بعضی از روش های درمانی خانگی تا حدودی برای ایشان موثر واقع شده است.

اگر چه ، هیچگونه روش های درمانی «کاملا طبیعی» یا خانگی وجود ندارد که [نتایج حاصل از آن] بتواند با نتایج حاصل از دارو های اثبات شده جهت درمان اکنه رقابت کند. اگر خواستار پوستی شفاف هستید ، بسیار بهتر است اگر زمان خود را صرف گزینه های درمانی مورد تحقیق و به اثبات رسیده نمایید تا این که بخواهید زمان خود را صرف کسب تجربه در خصوص انواع روش های درمانی خانگی – که غالبا نا امید کننده نیز هستند – نمایید.

🔳درمان اکنه با استفاده از محصولات بدون نسخه (OTC)

بنزویل پر اکساید ، سالیسیلیک اسید ، رزورسینول ، و سولفور (گوگرد) رایج ترین دارو های OTC مورد استفاده در درمان اکنه می باشند. طرز استفاده از تمامی این محصولات به این صورت است که بصورت موضعی روی پوست نواحی دچار اکنه استعمال می گردند. این محصولات در بسیاری از اشکال دارویی اعم از ژل ، لوسیون ، کرم ، صابون ، یا پد های طبی عرضه می گردند.
روغن درخت چای نیز یک محصول طبیعی است که تاثیرات آن در درمان اکنه نشان داده شده است.

✳️بنزویل پر اکساید (Benzoyl Peroxide)

بنزویل پر اکساید محصولی انتی باکتریال است که باکتری P. acnes را از بین می برد. این محصول موجب خشکی پوست نیز می شود؛ خشکی پوست ناشی از بنزویل پر اکساید با استفاده از یک مرطوب کننده غیر کمدوژنیک (با قابلیت عدم انسداد روزنه) به بهترین صورت متعادل می شود. به یاد داشته باشید که بنزویل پر اکساید مو و لباس را سفید می کند.

✳️سالیسیلیک اسید (Salicylic Acid)

سالیسیلیک اسید از روند پوسته ریزی سلول های پوست حمایت می کند و بدین ترتیب از انسداد فولیکول ها جلوگیری بعمل می آورد. سالیسیلیک اسید جوش های سرسیاه و سرسفید موجود را نیز از بین می برد.

✳️رزورسینول (Resorcinol)

رزورسینول پوست ضخیم و خشن را درمان می کند؛ همچنین جوش های سرسیاه و سرسفید موجود را از بین می برد. رزورسینول معمولا همراه با سولفور (گوگرد) مورد استفاده قرار می گیرد.

✳️سولفور (Sulfur)

سولفور (گوگرد) از پوست لایه برداری می کند و موجب خشکی پوست می شود. این محصول در درمان جوش های سرسیاه و سرسفید موجود موثر است.

✳️روغن درخت چای (Tea Tree Oil)

روغن درخت چای یک محصول گیاهی طبیعی است و بدلیل تاثیرات مفیدی که اعمال می کند شناخته شده است. محلول روغن درخت چای پاک کننده عمقی ، انتی باکتریال ، و ضد قارچ است؛ و به روشی مشابه با محلول بنزویل پر اکساید ، به پاکسازی لکه های ناشی از اکنه کمک می کند و از بروز مجدد اکنه در آینده جلوگیری می کند. اگر چه مدت زمان بیشتری به طول می انجامد تا نتایج حاصل گردد.

یک برتری روغن درخت چای نسبت به سایر محصولاتی که پیش تر ذکر گردید ، این است که روغن درخت چای معمولا به اندازه سایر محصولات موجب خشکی و تحریک پوست نمی شود.

از مطالعه لیست محتویات فعال محصولاتی که خریداری می کنید اطمینان حاصل نمایید. با توجه به این که هر کدام از محصولات فوق بالقوه موجب تحریک پوست می شوند ، لذا بهترین امر آن است که از این محصولات فقط مطابق با دستورالعمل استفاده نمایید ، و در صورتی که بیش از یک نوع محصول را مورد استفاده قرار می دهید جانب احتیاط را رعایت نمایید.

برای مثال ، اگر بصورت منظم از رژیم بنزویل پر اکساید جهت درمان اکنه پیروی می کنید ، شاید بهتر باشد سالیسیلیک اسید را به رژیم درمانی خود اضافه نکنید ، چرا که در این صورت تحریک بالقوه ای که ایجاد می شود ممکن است بیش از هر نوع مزیتی باشد که این ترکیب اعمال می کند.

🔰به یاد داشته باشید که اگر از رژیم درمان اکنه به طور منظم پیروی نمایید ، ممکن است تا 8 هفته به طول انجامد تا بتوانید نتایج قابل توجهی را مشاهده نمایید. اگر پس از گذشت این مدت زمان علائم بهبودی حاصل از استفاده از محصولات بدون نسخه (OTC) پدیدار نگردیده باشد ، شاید بهتر باشد به یک درماتولوژیست مراجعه نمایید. درماتولوژیست ممکن است رژیمی متفاوت یا ترکیب محصولات تجویزی و بدون نسخه را به گونه ای توصیه نماید که نتایج بهتری حاصل گردد.

🔳درمان دارویی اکنه : موضعی و خوراکی

درماتولوژیست اشخاصی را که مبتلا به اکنه متوسط تا شدید هستند ، یا آن هایی که با استفاده از دارو های بدون نسخه (OTC) نتیجه ای نگرفته اند را با تجویز دارو های موضعی و/یا خوراکی تحت درمان قرار خواهد داد. دارو های متداولی که پزشکان جهت درمان اکنه تجویز می نمایند در ادامه ذکر گردیده است.

💠دارو های موضعی تجویزی

دارو های موضعی تجویزی نیز مانند دارو های بدون نسخه موضعی در اشکال دارویی کرم ، لوسیون ، محلول ، یا ژل ، بسته به نیاز های اشخاص عرضه می گردند. با استفاده از بعضی از محصولات دارویی ممکن است پیش از این که بهبودی حاصل شود ، پوست ظاهر بدتری پیدا کند؛ و درمان ممکن است 4 الی 8 هفته به طول انجامد تا علائم بهبودی حاصل گردد. عوارض جانبی باید بطور دقیق با پزشک مربوطه مورد بحث قرار گیرند.

✳️ازلائیک اسید (Azelaic acid)

ازلائیک اسید ماده ای طبیعی است که روند نوسازی پوست را تسریع می کند ، از تجمع سلول ها – عامل انسداد روزنه ها – جلوگیری می کند ، التهاب را کاهش می دهد ، و نیز باکتری P. acnes را از بین می برد.

✳️رتینوئید موضعی (Topical Retinoids)

رتینوئید ها از مشتقات ویتامین A هستند که با رفع انسداد روزنه های مسدود شده و جلوگیری از انسداد روزنه ها توسط سلول های مرده به درمان اکنه کمک می کنند.

رتینوئید های موضعی اغلب همراه با انتی بیوتیک های خوراکی یا بنزویل پر اکساید مورد استفاده قرار می گیرند. خشکی ، قرمزی ، و تحریک پوست از جمله عوارض جانبی بالقوه رتینوئید ها به شمار می رود. تریتینوئن (برند های Retin-A, Renova, Vitamin A Acid, Retin-A Micro) ، اداپالن (برند دیفرین) ، تازاروتن (برند تازوراک) نمونه هایی از رتینوئید های موضعی هستند.

تریتینوئن (Tretinoin) روند تجدید سلول های سطح پوست را سرعت می بخشد؛ لذا این محصول در درمان آسیب پوستی ناشی از تابش نور خورشید یا درمان چین و چروک های پوستی نیز تجویز می گردد.

✳️انتی بیوتیک های موضعی (Topical antibiotics)

انتی بیوتیک های موضعی موادی هستند که به مبارزه با باکتری ها از جمله باکتری P. acnes می شتابند. انتی بیوتیک های موضعی اغلب همراه با سایر دارو ها از جمله رتینوئید ها مورد استفاده قرار می گیرند؛ رتینوئید ها روزنه ها را از سلول های مازاد پاکسازی می کنند و بدین ترتیب راه را برای مبارزه انتی بیوتیک ها با باکتری های موجود در فولیکول بیمار هموارتر می کنند.

اریترومایسین (Erythromycin) یک انتی بیوتیک موضعی است ، تجویز آن متداول است ، در برابر باکتری P.acnes فعالیت موثری دارد ، و دارای خصوصیات ضد التهابی می باشد. کلیندامایسین (Clindamycin) نیز جهت درمان اکنه تجویز می گردد.

✳️سدیم سولفاستامید (Sodium Sulfacetamide)

سدیم سولفاستامید یک «سولفونامید» است که به دلیل دارا بودن خصوصیات انتی باکتریال مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو از رشد باکتری P. acnes جلوگیری می کند.

💠دارو های خوراکی تجویزی

درماتولوژیست جهت درمان اکنه متوسط تا شدید ممکن است داروی خوراکی (قرص) ، یا داروی خوراکی همراه با داروی موضعی تجویز نماید. امروزه دو نوع داروی خوراکی اصلی در درمان اکنه مورد استفاده قرار می گیرد : انتی بیوتیک ها و رتینوئید ازوترتینوین (نام دارو : «Accutane»)

انتی بیوتیک های خوراکی با کاهش میزان رشد باکتری و کاهش التهاب به کنترل اکنه کمک می کنند. اریترومایسین ، تتراسایکلین ، ماینوسایکلین ، و داکسی سایکلین از جمله انتی بیوتیک های خوراکی متداول مورد استفاده در درمان اکنه به شمار می روند. مصرف این دارو ها با عوارض جانبی همراه است که باید با پزشک مربوطه مورد بحث قرار گیرند.

✳️ازوترتینوین (Isotretinoin) «برند Accutane»

ازوترتینوین یک نوع رتینوئید (مشتقی از ویتامین A) است که بصورت قرص و معمولا به مدت 15 الی 20 هفته تجویز می گردد. با توجه به این که مصرف این دارو با احتمال بروز عوارض جانبی جدی همراه است ، تجویز این دارو جهت درمان اکنه به عنوان آخرین شانس و در صورتی که تمامی سایر روش ها با شکست مواجه شده باشد در نظر گرفته می شود.

ازوترتینوین غدد چربی را تخریب می کند و لذا تا حد بسیاری تولید چربی را کاهش می دهد. ازوترتینوین دارویی بسیار اثرگذار است و از ایجاد اسکار (جای زخم ناشی از اکنه) جلوگیری می کند. اگر چه ، مصرف Accutane با ریسک عوارض جانبی جدی همراه است که پیش از شروع درمان باید بطور کامل با پزشک مربوطه مورد بحث قرار گیرند.

🔳سایر روش های درمانی

روش های درمانی که در ادامه ذکر گردیده است به تنهایی یا همراه با تجویز دارو در بعضی از اشخاص مورد استفاده قرار می گیرند.

✳️لیزر و فتودینامیک درمانی

انجام روش های درمانی متعدد بر مبنای نور با موفقیت هایی همراه بوده است. اما مطالعات بیشتری جهت تعیین متد ، منبع نور ، و دوز ایده آل ضروری است.

✳️لایه برداری شیمیایی پوست

در این روند یک محلول شیمیایی مانند سالیسیلیک اسید ، گلیکولیک اسید ، یا رتینوئید اسید چندین مرتبه مورد استفاده قرار می گیرد. درمان معمولا باید بصورت مکرر انجام پذیرد چرا که بهبودی اکنه پایدار نخواهد بود.

✳️تخلیه جوش های سرسفید و سرسیاه

پزشک ممکن است جهت پاکسازی جوش های سرسفید و سرسیاهی که به دارو های موضعی پاسخ نداده اند ، با استفاده از ابزار های مخصوصی اقدام به حذف آرام جوش های سرسفید و سرسیاه (کمدو) نماید. این تکنیک ممکن است اسکار (جای زخم) ایجاد کند.

✳️تزریق استروئید

ضایعات ندولار و کیستیک را می توان با تزریق مستقیم داروی استروئید به درون آن ها درمان نمود. نتیجه این درمان ، بهبود سریع و کاهش درد خواهد بود. تزریق کورتیزون سریعا التهاب و تورم ضایعات شدید اکنه را کاهش می دهد ، لذا شانس ایجاد اسکار کاهش می یابد. نازک شدن پوست ناحیه تحت درمان از جمله عوارض جانبی این تکنیک به شمار می رود.

1

🔳موهای زیرپوستی (Ingrown Hairs) ، برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ (Razor Bumps) ، و سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ (Razor Burn)

توجه به این نکته حائز اهمیت است که با شروع تستسترون درمانی به جز (علاوه بر) اکنه ، لکه ها و ضایعات پوستی نیز اغلب پدیدار می شوند.

همانگونه که در مقدمه این مقاله اشاره گردید ، افزایش رشد مو های صورت و بدن موجب تحریک فولیکول ها و بروز موهای زیرپوستی می شود. اصلاح مو ها نیز خود می تواند موجب بروز موهای زیرپوستی و همچنین برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ و سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ شود. این علائم غالبا با اکنه به اشتباه گرفته می شوند ، اما شیوه درمان این علائم به گونه ای متفاوت است.

موهای زیرپوستی و برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ در علم پزشکی با نام سیدوفولیکولایتس باربی «pseudofolliculitis barbae» شناخته می شوند.

برجستگی های ناشی از اصلاح با تیغ در اثر رشد مو خارج از پوست ، چرخش به دور خود ، و سپس ادامه رشد به سمت داخل پوست ایجاد می شوند.

اگر تار مو نتواند از طریق فولیکول [به سطح پوست راه یافته و روی سطح پوست] به رشد خود ادامه دهد ، موهای زیرپوستی ایجاد می شوند. به هر صورت ، مویی که درون پوست باقی بماند موجب التهاب و سپس ایجاد چرک می شود. سیدوفولیکولایتس باربی به صورت برجستگی های دردناک ، قرمز رنگ ، و برآمده پدیدار می شود. به همین دلیل این مشکل گاهی اوقات با اکنه به اشتباه گرفته می شود.

اگر قادر به تشخیص اکنه از سیدوفولیکولایتس باربی نیستید ، از پزشک یا درماتولوژیست جهت تشخیص مشکل خود درخواست کمک کنید. با بکارگیری تکنیک مناسب جهت اصلاح مو می توان از ایجاد سیدوفولیکولایتس باربی پیشگیری نمود. از آن جایی که اکنه اغلب با تحریک بدتر می شود ، لذا ارزشش را دارد که صورت خود را تا حد امکان به آرامی اصلاح نمایید.

سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ نوعی تحریک ، قرمزی ، یا تورم پوست مقطعی است. اگر هنگام اصلاح پوستتان خشک باشد ، از کرم یا ژل به میزان کافی استفاده نکرده باشید ، یا اصلاح مو را به گونه ای بسیار خشن یا بسیار سریع انجام داده باشید ، احتمالا علائم تحریک پوست پدیدار خواهد شد.

اگر از سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ رنج می برید ، در جستجوی بالم افترشیو آرامش بخش پوست و غیرکمدوژنیک باشید. از استفاده از افترشیو های با پایه الکل خودداری نمایید. همچنین شاید بهتر باشد به مدت چند روز از اصلاح خودداری نمایید تا پوست فرصت پیدا کند و خود را ترمیم نماید. سوختگی ناشی از اصلاح با تیغ در عرض چند روز برطرف خواهد شد.

مجددا تکرار می شود ، اگر متد های مبنا را امتحان نمودید و بهبودی در اکنه ، موهای زیرپوستی ، برجستگی های ناشی از اصلاح ، یا سایر علائم حاصل نگردید؛ جهت تشخیص و درمان صحیح و شایسه شرایط خاص خود به یک درماتولوژیست مراجعه نمایید.

🔳اقداماتی که پیش از مراجعه به پزشک می توانید انجام دهید

اطلاعات پزشکی کلیدی خود ، اعم از سایر بیماری ها یا هرگونه محصول تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید از جمله ویتامین ها و مکمل ها را لیست کنید.

اطلاعات شخصی کلیدی ، اعم از اسنرس حاد یا تغییراتی که اخیرا در زندگی تان رخ داده است را لیست کنید.

سوالاتی که قصد دارید از پزشک بپرسید را لیست کنید. ایجاد لیست سوالات پیش از ملاقات با پزشک به شما کمک می کند تا حداکثر بهره را از زمان ملاقات با پزشک ببرید.

🔻در ادامه تعدادی سوال مبنا ذکر گردیده است که می توانید از پزشک خود بپرسید. اگر هنگام ملاقات با پزشک هر گونه سوال جدیدی برایتان پیش آمد نیز حتما بپرسید.

🔹انجام کدام روش درمانی را به من توصیه می کنید ؟

🔹اگر نخستین روش درمانی برای من جوابگو نبود ، توصیه بعدی شما چه خواهد بود ؟

🔹عوارض جانبی احتمالی دارو هایی که تجویز می نمایید به چه صورت است ؟

🔹تا چه مدت می توانم به طور ایمن از دارو هایی که تجویز می نمایید استفاده کنم ؟

🔹پس از شروع درمان چه مدت به طول می انجامد تا علائم بهبودی پدیدار شود ؟

🔹تاریخ ملاقات بعدی برای ارزیابی چگونگی عملکرد درمان در چه زمانی خواهد بود ؟

🔹اگر احیانا دارو ها جوابگو نبودند ، آیا ایمن است که مصرف دارو هایم را متوقف کنم ؟

🔹انجام چه قداماتی در جهت مراقبت از خود به بهبود علائمی که دارم کمک می کند ؟

🔹آیا توصیه می کنید در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنم ؟

🔹آیا توصیه می کنید تغییراتی در محصولات بدون نسخه ای که برای پوست خود استفاده می کنم از جمله صابون ها ، لوسیون ها ، ضد آفتاب ها ، و لوازم آرایشی ایجاد کنم ؟

🔳آنچه که هنگام ملاقات با پزشک مورد انتظار است

پزشک احتمالا تعدادی سوال از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ به این سوالات موجب صرفه جویی در وقت شما خواهد شد و لذا می توانید از این زمان جهت گفتگوی مفصل با پزشک در خصوص مواردی که مدنظر دارید استفاده نمایید. پزشکتان ممکن است مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را پرسش نماید :

🔸این مشکل از چه زمانی شروع شد ؟

🔸آیا عامل به خصوصی وجود دارد که در بروز اکنه نقشی ایفا کند ؟ برای مثال استرس یا سیکل قاعدگی ؟

🔸چه دارو هایی اعم از دارو های بدون نسخه و تجویزی ، و همچنین ویتامین ها و مکمل ها مصرف می کنید ؟

🔸(در زنان سیسجندر و مردان ترنسجندر پیش از شروع هورمون درمانی): آیا قرص پیشگیری از بارداری مصرف می کنید ؟

🔸(در زنان سیسجندر و مردان ترنسجندر پیش از شروع هورمون درمانی): آیا سیکل قاعدگی تان منظم است ؟

🔸(در زنان سیسجندر و مردان ترنسجندر پیش از شروع هورمون درمانی): آیا باردار هستید ، یا این که آیا قصد دارید به زودی باردار شوید ؟

🔸از چه نوع صابون ، لوسیون ، ضد آفتاب ، محصولان مو یا لوازم آرایشی استفاده می کنید ؟

🔸اکنه چه تاثیراتی را بر عزت نفس و اعتماد بنفس شما در موقعیت های اجتماعی اعمال نموده است ؟

🔸آیا در پیشینه خانوادگی شما اکنه وجود داشته است ؟

🔸تا بحال کدام روش های درمانی را امتحان نموده اید و چه اقداماتی در جهت مراقبت از خود انجام داده اید ؟ آیا موثر واقع شده اند ؟

اکنه نخستین علت مراجعه اشخاص به درماتولوژیست ها است ، اما این به تنهایی حاکی از تخصص یک درماتولوژیست در امر اکنه نیست مگر این که ایشان به طور ویژه تمرینات خود را در این زمینه متمرکز نموده باشند.

مقام درماتولوژیست انسانی را می طلبد که لیست عظیمی از ناراحتی ها و بیماری های پوستی را مطالعه و درک نماید ، و اکنه به سادگی تنها یک مبحث از بسیاری از مباحث موجود است.

حائز اهمیت است اشخاصی که از اکنه رنج می برند ، پیش از گفتگو با درماتولوژیست در خصوص مشکلشان خودکفا شوند و تا جایی که می توانند همه چیز را در خصوص روش های درمانی موجود مطالعه نمایند. این امر از نسخه ها و تجویز های متعددی که تنها موجب درجا زدن و چرخش به دور خود شده و غالبا پوست را به میزان کافی پاکسازی نمی کنند ، جلوگیری بعمل می آورد.

🔻مراجع:

http://www.ftmguide.org
https://www.mayoclinic.org
http://www.health.com
https://www.everydayhealth.com
https://www.webmd.com
https://www.acneeinstein.com
https://escholarship.org/uc/item/01j5z8ps

گردآورنده و مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved