1

اطلاعات چگونگى مراقبت پزشکی از متقاضيان جراحی تغییرجنس (SRS) در مرکز جراحی پلاستیک Dr. Chettawut در بانکوک تايلند

مترجم: سعید.ش

🔳کنترل درد پس از جراحی تغییرجنس

دارو های اپیوید (Opioid – مخدر ها) از جمله مورفین یا دمرول (پتیدین) ، مسکن های اصلی جهت کنترل درد در نظر گرفته می شوند که به طور معمول در 24 ساعت نخست پس از جراحی تجویز می گردند. دارو های مسکن دیگری که علاوه بر این دارو ها معمولا تجویز می شود در ادامه ذکر گردیده است :

✳️1. بلاک اپیدورال

1

بلاک اپیدورال متدى جهت ايجاد بیحسی موضعی است. بلاک اپیدورال هنگامی که در اثر بیهوشی عمومی ناهوشیار هستید انجام می پذیرد تا عوارض جانبی دارو های بیهوشی مورد استفاده در بیهوشی عمومی به حداقل ممکن کاهش یابد و کنترل درد پس از جراحی به میزان قابل توجهی صورت پذیرد.

دارو های مسکن (مارکایین و مورفین) از طریق لوله کوچکی به نام سوند که در پايين کمر و درست خارج از کانال اسپاینال تعبیه شده است ، وارد بدن خواهد شد.

بلاک اپیدورال روشی اختیاری جهت ايجاد بیحسی است و متقاضیان می توانند پیش از جراحی در این خصوص با متخصص هوشبری گفتگو نمایند.

✳️2. دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)

داروی مسکن یک مهار کننده انتخابی COX2 است که تیم پزشکی به جهت کنترل درد پس از جراحی ، در حين عمل جراحی مورد استفاده قرار می دهد.

✳️3. مسکن های قوی

ترامادول داروی مسکن شبه مخدر است که جهت تسکین درد شدید به صورت تزریق درون عضلانی یا درون وریدی تجویز می گردد. ترامادول خوراکی معمولا هر چهار الی شش ساعت جهت کنترل درد متوسط تجویز می گردد.

علاوه بر آن ، استفاده از دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (داروى NSAID ، مانند سلبرکس) ، شل کننده عضلات (مانند تولپریسون) ، و دارو(ها)ی آرامبخش نیز تاثیرات هم افزايى در کنترل درد پس از جراحی تغييرجنس اعمال خواهند نمود.

⭕️تشخیص شدت درد توسط تیم پزشکی چگونه انجام می پذیرد ؟

1

درد تجربه ای بسیار شخصی و منحصر به فرد است ، به این معنا که فقط شخص شما هستید که از میزان درد خود آگاهید.

جهت کمک به سنجش میزان درد ، تیم پزشکی از شما درخواست خواهند نمود تا میزان درد خود را با استفاده از مقیاس سنجش درد صفر تا ده تعيين نماييد.

با استفاده از این متد مداخلات دارویی و غیر دارویی مناسب سنجیده خواهد شد و اقدامات لازم جهت ارتقاء قابل توجه ميزان تسکین درد و راحتی انجام خواهد پذيرفت.

🔳آنتی بیوتیک های پروفیلاکتیک و دارو های ضد تهوع

آنتی بیوتیک های پروفیلاکتیک در حين عمل و همچنین در اوایل ریکاوری به صورت سرم (درون وريدى) مرتبا مورد استفاده قرار مى گيرند.

ما از ترکیبی از آنتی بیوتیک هايى با طیف گسترده و با پوشش [باکتری های] گرم مثبت (مانند سفازولین یا آگمنتین) و گرم منفی (مانند آمینوگلیکوزید یا مجموعه کینولون ها) به جهت از بين بردن ریسک عفونت استفاده می نماییم.

سفازولین 1000mg یا آگمنتین (آموکسی سیلین + کلاولانیک اسید) 1200mg از جمله آنتی بیوتیک های پروفیلاکتیک هستند كه به صورت درون وریدی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هوشبر مرتبا داروی ضد استفراغ قوی به نام اوندانسترون را تجویز می کند. در حين بیهوشی عمومى و همچنین پس از جراحی از ترکیب دارو هاى متوکلوپرامید و اوندانسترون استفاده می گردد تا خاطر از ریکاوری آسان و بدون تهوع و استفراغ آسوده گردد.

دارو های خوراکی خانگی مانند آنتی بیوتیک ، ضد تورم ، مسکن (ترامادول و پاراستامول) ، ضد التهاب (NSAID) ، و شل کننده عضلات در تمام مدت دوره ریکاوری تامین خواهد گرديد.

🔳پیشگیری از هایپوترمیا (افت دمای بدن) پیش از جراحی

1

در عصر حاضر ، گرما درمانی Forced-air گزینه ای استاندارد جهت پیشگیری از هایپوترمیا محسوب می گردد. مرکز جراحی ما از دستگاه Bair Hugger مدل 775 بهره می جوید. اين دستگاه گرمای ایمن ، ملایم ، و موثر را برای متقاضیان تامین می کند.

پتو های Bair Hugger به گونه ای طراحی شده اند که هنگام استفاده همزمان با دستگاه های گرم کننده Bair Hugger ، گرما و راحتی کافی و ایمن را برای متقاضیان تامین مى نمایند.

در تمامی جراحی های ماژور که در مرکز جراحی پلاستیک Chettawut انجام می پذیرد از دستگاه Bair Hugger برای تمامی اشخاص در حين بیهوشی عمومی و در دو ساعت نخست پس از عمل جراحى در اتاق ریکاوری استفاده خواهد شد.

🔳پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) و سندرم کمپارتمنت (Compartment Syndrome)

1

در تمامی جراحی های ماژور که در مرکز جراحی پلاستیک Chettawut انجام می پذیرد ، جهت پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) از دستگاه پمپ متناوب بادی برای تمامی اشخاص در حين بیهوشی عمومی و در دو روز نخست پس از عمل جراحى در اتاق ریکاوری استفاده خواهد شد.

عمل جراحی طولانی در وضعيت لیتوتومی ، ساق پا را تحت فشار قرار مى دهد و اختلالات عصبی عضلانی را موجب مى شود.

استفاده از کوسن سیلیکنی با طراحی ويژه به جهت حمايت از پا هاى اشخاص در حین عمل جراحی تغییرجنس و استفاده از دستگاه پمپ متناوب بادی به میزان چشمگیری از ایجاد مشکلات مربوط به پا مانند درد یا ضعف عضلانى پا ، بیحسی ناشی از فشرده سازی عصب ، ترمبوز ورید عمقی ، و سندرم کمپارتمنت جلوگیری بعمل می آورد.

حرکات پسیو متناوب با انجام تمرینات بلند كردن پا مطابق با تكنيک دكتر Chettawut ، برای تمامی متقاضیان جراحی تغییرجنس انجام می پذيرد تا در حين وضعيت لیتوتومی از جریان خون مناسب اطمینان خاطر حاصل گردد.

هنگامی که اشخاص پس از انجام جراحی تغییرجنس در بستر هستند ، براى انجام حرکات اکتیو پا ایشان را تشویق می کنیم تا مچ پا را خم و راست نمایند و پا را تا 30 درجه بلند كنند.

🔳مراقبت از سوند ادراری و کیسه ادرار

1

سونداژ روند طبی متداولی در حين انجام جراحی تغییرجنس است؛ سوند اداری ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می کند و بدین ترتیب در حین انجام عمل جراحی و همچنین در دوره اولیه پس از جراحی از [انتقال] آلودگی ادرار به زخم تازه جلوگیری بعمل مى آورد.

در انتهای سوند ادراری بالن پُری قرار دارد که مانع از خروج سوند از بدن می شود.

هنگام کشیدن سوند (معمولا در روز دهم الی دوازدهم پس از جراحی) بالن تخلیه می گردد.

اگر سوند ادراری زودتر از زمانی که ذکر گردید خارج شود ، به دليل وجود تورم در اطراف دهانه پیش آبراه جدید ، دشواری در انجام ادرار قابل انتظار است.

سوند ادراری و لوله اى كه سوند و کیسه ادرار را به يكديگر متصل مى كند ، با استفاده از بانداژ چسبنده به زیر شکم و در جهت صحیح نواربندى مى شود تا اطمینان حاصل شود که ادرار به طور طبیعی و بدون هیچگونه مقاومت یا مانعى تخلیه می گردد.

زمانی که ادرار حدود 800cc (نیمی از کیسه) را پر کرده است ، کیسه ادرار باید با بازگشایی دریچه T شکل تخلیه گردد.

دریچه T شکل واقع در پايين کیسه را می توانید با فشردن تمام میله در جهت مخالف باز کنید و ادرار را در توالت یا محفظه تخلیه کنید.

پس از تخلیه کیسه ادرار ، با عقب کشیدن میله به سمت وضعيت اصلی خود ، دریچه T شکل را ببندید.

پس از حذف سوند ادراری حائز اهمیت است که آرامش خود را حفظ کنید و آب فراوان بنوشید؛ این امر انجام نخستین ادرار را بسیار آسان می کند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.chet-plasticsurgery.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved