1

اطلاعات جلیقه گنی و نقش اساسی آن در پروسه بهبودی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس (FTM) وبسایت Dr. Hugh McLean

مترجم: سعید.ش

🔳آنچه که باید در خصوص جلیقه گنی خود بدانید

جلیقه گنی نقش مهمی را در پروسه ترنزیشن مردان ترنس (FTM) ایفا می کند. جلیقه هاى گنی کاربرد های مختلفی دارند؛ کاربرد هر کدام و نحوه انتخاب آنی که برایتان مناسب تر است را باید بدانید.

اطلاعاتی که در ادامه ذکر گردیده است ، شامل نكات مهمى در خصوص جلیقه گنی است که دانستن آن ضروری می باشد و موجب مى شود تا مرتکب بسیاری از اشتباهات رایج نشوید و از دستیابی به نتایجی که انتظار آن را دارید اطمینان خاطر حاصل نمایید.

🔳جلیقه گنی چی ست ؟

جلیقه گنی بمنظور کاهش جلب توجه پستان ها مورد استفاده قرار می گیرد و برای نیاز های متفاوت در استایل های متنوعی عرضه می گردد.

برای اشخاصی که مایل هستند ظاهر مردانه تری داشته باشند ، پوشیدن جلیقه گنی روشی ساده محسوب می گردد تا هنگام حضور در اجتماع با نقشی مطابق با هویت جنسیتی خود ، از اطمینان مورد نياز برخوردار شوند.

پوشیدن جلیقه گنی تعامل اجتماعی را برای اشخاصی که با ظاهر فیزیکی خود در کشمکش هستند آسان تر می کند و به آن ها این اجازه را می دهد تا به تمامی مسائل و مشکلات مرتبط با فرم بدن خود غلبه نمایند.

علاوه بر آن ، جلیقه گنی با حداقل سازی علائمی مانند ورم ، کبودی ، و درد ، به پروسه بهبودی پس از جراحی نیز کمک می کند.

🔳مزایای استفاده از جلیقه گنی

در دوران ریکاوری پس از جراحی ، جلیقه گنی نواحی بخصوصی را تحت فشار قرار مى دهد. جلیقه گنی به اشخاص کمک می کند تا نواحى سست [بدن خود] را بشناسند و با پيشروى پروسه بهبودى ، فرم بدن اشخاص را بهبود مى بخشد.

انتخاب جلیقه ای که سطح فشرده سازی مورد نیاز جهت دستیابی به بهترین نتایج را دارا باشد ، یک کلید است. پزشکتان با توجه به نیاز هایتان در تشخیص ایده آل ترین گزینه ها به شما کمک خواهد نمود.

استفاده از جلیقه گنی در هر زمان از پروسه بهبودی با منافعى در جهت بهبودى همراه خواهد بود. جهت دستيابى به بهترين نتايج ، اكثريت پزشکان توصیه می کنند از جلیقه گنی تا حد ممکن به مدت چهار الی شش هفته استفاده شود.

جلیقه گنی بافت ها را در جای خود نگاه می دارد و از جا به جايى [بافت هاى] ناحیه جراحی جلوگیری بعمل می آورد؛ به این ترتیب گسترش اسکار (جای برش) را به حداقل ممكن مى رساند. فشار اعمال شده به بافت ها ، زخم های ناشی از برش جراحی را بسته نگاه می دارد و از آن ها در برابر آسیب محافظت می کند.

جلیقه گنی مانع از ایجاد عفونت هاى ناشى از چربی پوست و عرق مى شود. اعمال فشار به تخريب کلاژن و بازجذب آن کمک می كند و بدین ترتیب جلب توجه اسکار (جای برش) ها را کاهش می دهد.

🔳طرز استفاده از جلیقه گنی

دوره 48 ساعت [نخست] پس از جراحی ، مهمترین زمانی ست که باید از جلیقه گنی استفاده نمایید. در این دوره احتمال ایجاد کبودی یا خونریزی حداکثر است و استفاده از جلیقه گنی این احتمال را کاهش می دهد.

بسیاری از پزشکان از مراجعه کنندگان خود می خواهند که جلیقه گنی خود را تا تاریخ ملاقات فالوآپ بر تن داشته باشند.

پزشکتان با بررسى ميزان پیشروى روند بهبودی ، زمانی را که می توانید از جلیقه ای با سطح فشرده سازی پایین تر استفاده نمایید را به شما خواهد گفت.

جلیقه گنی از جوش خوردن پوست به بافت عضلانی زیرین حمايت مى كند ، لذا ارزیابی پزشک از ميزان پيشروى پروسه ریکاوری در طول زمان حائز اهمیت است.

اگر از جلیقه گنی بمنظور بهبودى پس از جراحی استفاده می کنید ، [پوشیدن جلیقه گنی] به مدت حدود سه تا چهار هفته معمولا کفایت می کند؛ اما در بعضی از موارد استفاده از جلیقه گنی ممکن است به مدت طولانی تری ضرورت یابد.

هر چه سطح دانسته های شما از جلیقه گنی بالاتر برود ، به نتایج بهتری دست خواهید یافت. استفاده از جلیقه گنی با مزايايى از لحاظ زیبایی و ترمیمی همراه است.

شناخت گزینه های پیش رویتان پروسه ترنزیشن FTM را آسان تر می کند و نیز ، در دراز مدت حامی سلامت شما خواهد بود.

🔳آیا استفاده از جلیقه گنی [احتمال] شکل گیری بافت اسکار را کاهش می دهد ؟

بله! در آزمون های بالینی به اثبات رسیده است که استفاده از جلیقه گنی [احتمال] شکل گیری اسکار را در تقریبا تمامی اشخاص کاهش می دهد.

استفاده از جلیقه گنی تاثیرات مثبتی را از ابتدا تا انتهاى پروسه بهبودی به همراه دارد. جهت دستیابی به بهترین نتایج ، جلیقه گنی را باید به مدت چهار تا شش هفته بصورت مداوم پوشید.

🔳فشرده سازی و بهبودی در ابتدا

در ابتدا ، بدن در تلاش است تا بقایای سلول های آسیب دیده را از برش های جراحی حذف نماید ، تورم را کاهش دهد ، و بافت را بازسازی نماید. سلول هایی به نام فیبروبلاست ناحیه را پر کرده و شروع به بستن زخم می کنند. فعالیت سلول های فیبروبلاست به وجود رطوبت مداوم وابسته است؛ جلیقه گنی به حفظ این رطوبت کمک می کند.

اگر از جلیقه گنی به درستی استفاده گردد ، در برابر عفونت و آسیب های بیشتر اثری محافظت کننده دارد. فشار ناشی از جلیقه از سر باز کردن یا کشیده شدن زخم های کهنه در اثر تکان های ناگهانی و خشن مانند سرفه یا عطسه جلوگیری می کند. جلیقه گنی برش جراحى را نيز به طور محکم بسته نگاه می دارد و عرق و چربی پوست را جذب می کند؛بدین ترتیب از ایجاد عفونت جلوگیری بعمل می آورد.

اگر چه ، جادوی حقیقی جلیقه گنی در انتهاى اين پروسه نمایان می شود.

🔳فشرده سازی و بهبودی در انتها

فیبروبلاست هایی که در ناحیه زخم تکثیر گردیده اند سرانجام رشته های کوچکی از جنس کلاژن – نوعی پروتئین – ایجاد خواهند نمود تا بدین ترتیب زخم به هم آورده شود. این روند بخش نرم و درخشان اسکار (جای برش) ها را پدید می آورد؛ روندی طبیعی است و قابل اجتناب نخواهد بود. اما زمانی این روند از مسير خود منحرف مى شود که این رشته های جدید بیش از اندازه تولید شده و مجموعه ای را تشکیل می دهند که موجب پدید آمدن اسکار (جای برش) برآمده و بسیار آشکار می گردد – اسکار هایپرتروفیک.

فشرده سازی راه علاج اسکار های هایپرتروفیک است. اعمال فشار مداوم سبب تخریب مجموعه کلاژن و بازجذب آن توسط بدن می گردد. این امر به مرور زمان از برجستگی و جلب توجه اسکار ها می کاهد.

🔳با استفاده از جلیقه گنی چگونه به بهترین نتایج دست یابیم ؟

هنگام خرید جلیقه ، همیشه آنی را خریداری نمایید که برای مقاصد پزشکی در نظر گرفته شده است و نه ورزشی. طراحی جلیقه ورزشی به گونه ای نیست که بتوانید تمام وقت آن را بر تن نمایید؛ همچنین اغلب جلیقه های ورزشی از سطح فشرده سازی کافی جهت تخریب کلاژن برخوردار نیستند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.ftmtopsurgery.ca

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved