1

توصیه هایی جهت کاهش درد الکترولیز و لیزر درمانی در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

🔹با توجه به این که احساس درد تا حد بسیاری از شخصی به شخص دیگر متفاوت است ، لذا بايد تجربه کسب كنيد تا بتوانید بهترین روش کاهش درد مناسب خود را بیابید.

🔸برای این که بیشترین تاثیر از جلسات درمانی حاصل گردد باید [الکترولیزر یا لیزر درمانی] را تا جای ممکن در نزدیکی آستانه درد خود انجام دهید. در این خصوص ارتباط با شخصی که کار الکترولیز یا لیزر را برایتان انجام می دهد بسیار حائز اهمیت است. تا جایی که توان تحمل دارید از ایشان بخواهید تا شدت کار خود را افزایش دهد.

🔹در جلسات درمانی تا جایی که می توانید راحت باشید.

🔸مناسب ترین زمان ممكن در طی روز را بیابید؛ اوایل یا اواخر روز ، زمانی که سرحال یا خسته هستید ، هر شخصی متفاوت است.

🔹در روز ملاقات حذف مو تا جایی که می توانید استرس را از خود دور کنید.

🔸زنان ترنسی که در حال انجام هورمون درمانی هستند و اشخاصی که نیازمند جلسات درمانی بسیاری هستند ، ممکن است به مرور زمان متوجه کاهش آستانه تحمل درد خود شوند.

🔹برنامه غذایی بر میزان حساسیت اعمال اثر می کند؛ در روز ملاقات از مصرف محرک هایی مانند کافئین ، شکلات ، یا شکر خودداری کنید. برای بعضی از اشخاص مصرف یک وعده غذا درست پیش از جلسه درمانی به کاهش میزان ناراحتی کمک می کند.

🔸در جلسات ابتدایی حساس ترین نواحی را برای آخر جلسه نگاه دارید. هر زمان که موفق به یافتن متدی موثر جهت کاهش درد خود شدید ، کار بر روی نواحی حساس را در ابتدا انجام دهید تا ببینید با استفاده از کدام متد جلسه درمانى با سرعت بیشتری سپری مى گردد.

🔹هنگام کار بر روی پشت لب ، دارو های انتی هیستامین تولید مخاط و ایجاد ورم را کاهش خواهد داد.

🔸موثرترین متد های کاهش درد شامل مسکن های تجویزی ، آرام بخش های تجویزی ، بیحسی موضعی ، و تزریق بیحسی توسط متخصص می باشد. این موارد با ریسک های مخصوص به خود همراه هستند که باید از آن ها آگاه باشید.

🔹عوامل حواس پرتی مانند صحبت کردن ، شنیدن موسیقی ، یا نگاه داشتن شيئى در دست کمک کننده خواهد بود.

🔸هنگام کار بر اطراف دهان ، قرار دادن رول پنبه یا دستمال کاغذی چندلا داخل دهان و مابین دندان و لب ، تا حد بسیاری به کاهش ناراحتی و تولید مخاط هنگام كار بر پشت لب کمک می کند. این امر همچنین موجب می شود تا مو ها بیش از پیش در دسترس الکترولوژیست قرار گیرند.

🔹بعضی از اشخاص جهت کاهش درد خود الکل یا اسپرین مصرف مى كنند؛ این مواد خون را رقیق می کنند و اگر هنگام کار یکی از فولیکول ها تصادفا آسیب ببیند منجر به خونریزی طولانی مدت مى شوند.

🔸اگر برای رسیدن به جلسات درمانی خود رانندگی می کنید ، از مصرف الکل یا مسکن های تجویزی خودداری کنید.

🔹محصولات EMLA و ELA-Max بیحسی موضعی بسیار محبوبی هستند. برای تهیه EMLA نیازمند نسخه پزشک هستید. این محصول اگر با دقت استعمال گردد بهترین عملکرد را خواهد داشت. جهت استعمال EMLA پوست را با الکل تمیز کنید ، لایه ای ضخیم از EMLA استعمال کنید ، پانسمانی که مانع از تبادل هوا شود را در اندازه مورد نیاز برش دهید ، مکان مورد نظر را با آن بپوشانید و آن را ببنديد ، سپس صبر کنید تا تاثیر دلخواه خود را مشاهده نمایید. اثرگذاری این محصول ممکن است از 15 دقیقه تا دو ساعت به طول انجامد ، لذا بار اول به مدت حداقل یک ساعت صبر کنید و برای دفعات بعدی تجربه کسب نمایید. اکثریت اشخاص با استفاده از EMLA بیحسی صد در صدی را تجربه نمی کنند ، اما تا حدی که جلسات درمانی را قابل تحمل کند از این محصول بهره می جویند. این محصول به محض برداشتن پوشش تاثیرات خود را از دست می دهد ، لذا زمان بندی حائز اهمیت است. Fresher tube برای بسیاری از اشخاص عملکرد بهتری دارد اما تغییرات دمایی [بر میزان کارایی این محصول] تاثیرات منفی اعمال می کند. بسیاری از اشخاص ELA-Max را ترجیح می دهند چرا که برای تهیه آن نیازی به ارائه نسخه پزشک نیست و استفاده از آن آسان تر است.

🔸بعضی از الکترولوژیست ها و مراجعه كنندگان هماهنگ مى كنند تا پیش از شروع درمان تزریق بیحسی موضعی انجام پذيرد. اگر نسبت به درد شدیدا حساس هستید و هزینه برایتان مطرح نیست درخواست نمایید.

◾️گاز بی حس كننده

بعضی از الکترولوژیست ها جهت تسکین درد از نیتروس اکساید و سایر انواع گاز های بی حس كننده بهره می جویند.

◾️تزریق Novocaine/lidocaine

بعضی از اشخاص پیش از ملاقات حذف مو به یک پزشک یا دندان پزشک مراجعه می کنند تا ایشان تزریق داروی بی حس كننده را برایشان انجام دهد. این اقدام در بعضی از ایالت ها که حذف مو تحت نظارت و کنترل است غیر قانونی می باشد ، لذا باید با احتیاط به چنین روش هایی نزدیک شوید.

◾️بیحس کننده ها

بیحس كننده هاى موضعی با انسداد برگشت پذیر رشته های عصبی تاثیر خود را اعمال می کنند. میزان سمیت ، قدرت ، طول اثر ، انحلال پذیری ، و توانایی ورود به غشاء سلولی این دارو ها با یکدیگر بسيار متفاوت است.

بیحس كننده ها کاملا ایمن نیستند و در بعضی از اشخاص ممکن است منجر به واکنش های شدید حساسیتی شوند. استفاده از دارو های amethocaine ، benzocaine ، و procaine اساسا با رخداد این مسائل همراه است. استفاده از دارو های بیحس كننده بر پایه Amide از جمله lignocaine ، bupivicaine ، prilocaine ، repivocaine با میزان سمیت و عوارض جانبی کمتری همراه خواهد بود.

◾️تزریق

[تزریق بیحسی موضعی بصورت] تک دوز معمولا ایمن است اما تزریق چندین دوز داروى بیحس كننده ممکن است منجر به افزايش پلاسمای خون شود. اين امر در اشخاص مبتلا به ناراحتی قلبی ممکن است منجر به حمله قلبی گردد به ویژه اگر [داروى بيحسى مورد استفاده] محتوی آدرنالین باشد.

استفاده از چندین دوز [بیحسی] بدون نظارت پزشک امری ساده لوحانه و خطرناک است. هر الکترولوژیستی که خلاف این را بیان نماید فردى پول دوست است كه سلامتی شما برای وی بی اهمیت است. اگر به یک سالن متخصص در این امر مراجعه می کنید ، اطمینان کامل حاصل نمایید که پزشکی با ایشان همکاری خواهد داشت. اگر هیچگونه نظارت پزشکی وجود ندارد توصیه می کنم آن جا را ترک کنید چرا که احتمالا كلاهبردار هستند. همچنین خطر بزرگی را به جان می خرید اگر اجازه دهید بدون نظارت پزشک از دارو های بیحسی برایتان استفاده نمایند.

◾️استفاده از دارو های تنگ کننده عروق (آدرنالین)

آدرنالین را به بعضی از بیحس كننده هاى موضعی اضافه می کنند. اکثریت بیحس كننده هاى موضعی موجب انبساط عروق خونی می شوند؛ آدرنالین موجب تنگ شدن عروق خونی منبسط شده می شود. انقباض عروق خونی در ناحیه مدنظر جریان خون را کاهش می دهد و لذا داروی بیحسی مدت زمان طولانی تری در ناحیه باقی مى ماند.

شما نیازی به غلظت بالای آدرنالین نخواهید داشت چرا كه هنگام انجام الکترولیز ، اکثریت اعصابی که مسئول انتقال درد هستند در لايه درمیس واقع شده اند؛ در لایه زیرجلدی اعصابی تا به این اندازه وجود ندارد.

[هنگام انجام کار بر روی نواحی] انگشتان دست و پا و ترجیحا ران و بازو ، از اضافه کردن آدرنالین به بیحسی موضعی مورد استفاده خودداری نماييد. هنگام تزریق به نواحی تناسلی باید بسیار مراقب باشید چرا که این نواحی پر از رگ های خونی است و احتمال تزریق تصادفی به درون ورید بسيار بالا است.

🔹اگر واقعا خواستار حذف دائمی مو های خود هستید ، درد یا ترس از درد نباید شما را از دستیابی به خواسته تان باز دارد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.tsroadmap.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved