1

مقایسه میان سیلیکن شیت (ورقه های سیلیکن) و ژل سیلیکن جهت ترمیم اسکار (جای برش) پس از جراحی های تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

کدامیک جهت ترمیم اسکار (جای برش) بهتر است ؟ سیلیکن شیت (ورقه هاى سيليكن) یا کرم های سیلیکن ؟ خوب بستگی دارد ، و مطالعاتی که در این خصوص انجام پذیرفته است نتایجی با قطعیت کامل نشان نمی دهد؛ اما بشخصه سیلیکن شیت (ورقه های سیلیکن) را به کرم سیلیکن ترجیح می دهم. اگر چه در بعضی از موارد ، [استفاده از] کرم سیلیکن راحت تر است.

برای هر کدام از این محصولات اسامی بسیاری مطرح گردیده است. سیلیکن شیت (ورقه های سیلیکن) جهت ترمیم اسکار ، با نام های برچسب ، پد ، یا نوار سیلیکن نیز شناخته می شود. همچنین پماد سیلیکن نیز موجود است. با توجه به این که تمامی این محصولات همگی از ژل سیلیکن ساخته شده اند ، ممکن است کمی گیج کننده باشد.

🔳ورقه های ژل سیلیکن (Silicone Gel Sheets)

ورقه (برچسب) های ژل سیلیکن ، جامد هستند. سیلیکن شیت حقیقتا پوسته ای نازک از جنس ژل و بر پایه مواد معدنی است که از پلیمر طبی (با نام تکنیکی Poly Siloxane) ساخته شده است. ورقه های سیلیکن نرم و شفاف هستند که یک سمت آن ها چسبنده است ، لذا به آسانی به پوست می چسبند. رطوبت و اکسیژن می تواند از طریق مواد تشکیل دهنده ورقه های سیلیکنی عبور کند.

بشخصه از ورقه های سیلیکنی با سایز A4 استفاده می کردم كه بايد به اندازه های دقیقی که برای [ترمیم] اسکار های خود نیاز داشتم آن ها را برش می زدم. بعد ها از محصول ScarAway استفاده نمودم.

مزیت سیلیکن شیت ، پوشش ناحیه ای وسیع در آنِ واحد می باشد. جدای از این مسئله ، مطابق با تجربه شخصی خود ورقه های سیلیکنی را بسیار موثر تر یافتم. بعضی از مطالعات نیز بر این گفته صحه می گذارند.

✳️مزایای ورقه های ژل سیلیکن

دلیل اصلی برتری ورقه های سیلیکن بر سایر روش ها این است که بسیاری از سایر روش های درمانی مانند لیزر درمانی ، تزریق استروئید ، و برش جراحی با عوارض جانبی همراه هستند. با توجه به تهاجمی بودن این قبیل روش های درمانی ، غیر معمول نیست که اين روش ها حقیقتا ظاهر اسکار را بدتر کنند.

از همه مهم تر ، [ترمیم جای برش با استفاده از] ورقه های سیلیکن نه تنها روشی غیر تهاجمی است ، بلکه اثرگذاری آن از لحاظ بالینی به اثبات رسیده است. تنها نکته منفی این است که سیلیکن فقط روی اسکار های برآمده اثر می کند و روى اسکار های فرو رفته (Depressed Scars) اثرى ندارد.

🔻لیست نکات مثبت و برجسته ورقه های ژل سیلیکن (سيليكن شيت) كه نشان مى دهد چرا اين نوع درمان در حقيقت بهترين درمان خانگى براى ترميم اسكار محسوب مى گردد:

🔹پیشگیری از شکل گیری اسکار (جای برش) های پیچیده (اگر در درمان اسکار هایی که کمتر از سه ماه از ایجاد آن ها می گذرد از ژل سیلیکن استفاده شود ، این اسکار ها به اسکار هایپرتروفیک تبدیل نمی گردند.)

🔸کاهش ریسک شکل گیری اسکار های بدشکل کلوئیدی

🔹کاهش جلب توجه اسکار های موجود با شکستن ، تخت نمودن ، نرم کردن ، و کاهش رنگ اسکار

🔸تحریک رشد بافت جدید و عروق خونی جدید

🔹غیر تهاجمی

🔸نسبتا ارزان در مقایسه با درمان های تهاجمی

🔹پیشگیری یا کاهش درد و خارش اسکار

🔸افزایش قابلیت کشسانی پوست

🔹تشکیل مانعی محافظ ميان بافت (حساس) اسکار و لباس ، زیپ ، یا کمربند ایمنی

🔸ریسک بسیار جزئی یا عدم وجود ریسک ایجاد عوارض جانبی

🔹عدم ایجاد آلودگی و عدم بر جای گذاری لک و اثر

🔸بدون بو

🔹استفاده آسان

🔸برند های بسیاری موجود است که می توانید از میان آن ها انتخاب نمایید ، بعضی چسبنده تر هستند و بعضی دیگر از سایر قابلیت ها برخوردار می باشند.

🔹ورقه هایی با اشکال از پیش تعیین شده ، برای مثال مناسب اسکار های ناشی از سزارین موجود است

🔸کاهش شانس ابتلا به عفونت های باکتریایی بافت اسکار

🔳کرم های سیلیکن (Silicone Scar Creams)

ژل های سیلیکن ، مایع هستند. ژل سیلیکن بصورت لایه ای نازک از سیلیکن بر روی اسکار استعمال می گردد.

من از برند Zeraderm استفاده کردم. ژل سیلیکن در تیوب های کوچکی شبیه به تیوب کوچک چسب [مایع] عرضه می گردد.

مزیت ژل سیلیکن این است که هنگامی که خارج از خانه و در اجتماع هستید ، می توانید جهت ترمیم اسکار هایی که در معرض دید قرار دارند از آن استفاده نمایید؛ یا در مواقعی که چسباندن ورقه های سیلیکن به بعضی از نواحی بدن مانند مفاصل یا صورت آسان نیست.

در چنین مواردی ژل سیلیکن جایگزینی مناسب ، یا در حقیقت بيشتر شبيه به نوعی درمان کمکی اضافه بر ورقه های سیلیکن خواهد بود؛ چرا که همانگونه که اشاره کردم ، کارایی و اثرگذاری ورقه های سیلیکن را بیشتر و بهتر یافتم.

✳️مزایای کرم های سیلیکن

ژل سیلیکن بصورت تیوب عرضه می گردد ، [پس از استعمال] به خودی خود خشک می شود ، و لایه بسته بسیار نازکی را روی بافت اسکار ایجاد می کند که استفاده از آن را بسیار آسان می کند. پس از خشک شدن ژل سیلیکن حتی می توان از محصولات آرایشی نیز استفاده نمود.

گاهی اوقات بهترین امر آن است که به جای استفاده از ورقه های سیلیکن ، از پماد سیلیکن استفاده نماییم.

استفاده از ورقه های سیلیکن برای بعضی از نواحی بدن مناسب است ، با اين وجود نمی توان از آن ها به آسانی روی صورت یا سایر نواحی مانند صورت و در نزدیکی مفاصل استفاده نمود.

به همین جهت است که کرم های ژل سیلیکن را محصولات مفیدی می دانیم. این محصولات از لحاظ تماس و پوشش کافی [بافت اسکار] اطمینان بخش هستند و همین امر موجب می شود تا درمان کمکی مفیدی اضافه بر نوار های سیلیکن محسوب گردند.

جدای از این مسائل ، ژل سیلیکن پس از استعمال به سختی قابل مشاهده است؛ همین امر موجب می شود تا هنگام حضور در اجتماع ، استفاده از این محصول برای نواحی در معرض دید و بدون پوشش بدن ایده آل باشد.

بسیاری از اشخاص با کشیدن بخیه ها پس از جراحی لب ، چشم ، و بینی احساس کشیدگی را تجربه می نمایند؛ پماد سیلیکن به کاهش این احساس کمک می کند.

🔳پس با این حساب کدامیک بهتر است ؟ ورقه یا کرم سیلیکن ؟

یکی از نتایج اين مطالعه برجسته به مقایسه روش های درمانی متعددی پرداخته است : درمان اسکار های هایپرتروفیک با استفاده از روش های درمانی موضعی

📄»ورقه های ژل سیلیکن (سیلیکن شیت) بیش از تمامی ساير روش های درمانی در درمان اسکار (جای برش) های کهنه و تازه هایپرتروفیک مورد تایید می باشند. اما پماد يا ژل سيليكن به تنهايى ، از ميزان كارايى و اثرگذارى كمترى نسبت به ورقه های ژل سیلیکن (سیلیکن شیت) برخوردار است».
و؛
📄»در مقایسه ای که میان استفاده از کرم سیلیکن به تنهایی و استفاده از کرم سیلیکن همراه با پانسمان بسته (Occlusive Dressing) انجام پذیرفت ، ميزان بهبودى اسکار به ترتیب 22% و 82% با در نظر داشتن قرمزی ، حساسیت نسبت به درد ، خارش ، و سختی [اسکار] بود. این نتایج ، تاثیرات تقويت كننده ناشى از بستن [همراه با استفاده از کرم سیلیکن] را در بهبود زخم نشان می دهد و حاکی از آن است که [استفاده از] ژل سیلیکن به تنهایی ممکن است به اندازه استفاده از سیليکن شيت موثر واقع نشود».

🔳چه زمانی برای استفاده از برچسب (ورقه) سیلیکن مناسب تر است و چه زمانی باید از ژل سیلیکن استفاده نمود ؟

فرض کنید اسکار (جای برش) روی صورت خود دارید و قصد ندارید که از برچسب سیلیکن در اجتماع استفاده نمایید. در چنین موقعیتی بشخصه در طی شب از برچسب سیلیکن و در طی روز از ژل سیلیکن استفاده می کنم. بستگی دارد به این که چند ساعت در طی روز قصد دارید از سیلیکن استفاده کنید. انتخاب من استفاده از سیلیکن به مدت شانزده ساعت در روز می باشد.

من از سیلیکن شیت جهت ترمیم اسکار های بزرگتری که روی بدن خود داشتم استفاده می کردم. ورقه های سیلیکن را در اندازه های مناسب برش می زدم و آن ها را همراه با نوار ابریشمی استعمال می کردم. برای درمان اسکار های کوچکتر از ژل اسکار Zeraderm استفاده می کردم. با توجه به اين که محصول Zeraderm در ایالات متحده یافت نمی شود ، فکر می کنم محصول Kelo-Cote جایگزین مناسبی باشد. اين محصول ژل اسکار بر پایه سیلیکن است.

🔻بشخصه اغلب محصول Kelo-Cote را توصیه می کنم ، چرا که :
📄»بیشترین مطالعات ، با حضور بیش از 2000 شرکت کننده در چندین مطالعه بالینی انتشار یافته ، بر روی محصول موضعی ترمیم اسکار Kelo-Cote انجام پذیرفته است.»

از میان ورقه و ژل سیلیکن هر کدام را که انتخاب کنید ، [بدانید که] اثرگذاری هر دو در ترمیم اسکار های کهنه و تازه هایپرتروفیک ، کلوئید ، و اسکار های ناشی از سوختگی ، از لحاظ بالینی به اثبات رسیده است. جراحان پلاستیک و درماتولوژیست ها این محصولات را غالبا توصیه می کنند.

📄ا» Kelo-Cote محصولی عالی است چرا که نیازمند تثبیت در جایگاه خود نیست؛ پس از خشک شدن نامرئی است؛ و همراه با آن می توان از ضد آفتاب ها ، محصولات آرایشی ، یا ترکیبی از هر دو استفاده نمود. چنین خصوصیاتی حاکی از آن است که [فرمولاسیون Kelo-Cote] در حال حاضر بیش از تمامی سایر محصولات جهت ترمیم اسکار ، به ویژه در نواحی آشکار و در معرض دید ، توصیه می گردد».

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.siliconeforscars.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved