1

توصیه هایی بمنظور پیشگیری از ایجاد عوارض احتمالی پس از جراحی نواحی تناسلی در زنان ترنس (MTF) به قلم Dr. Chettawut Tulayaphanich

مترجم: سعید.ش

🔳1. از دارو هایی که مصرف آن ها منجر به خونریزی می شود اجتناب کنید

احتمال خونریزی پس از جراحی تغییرجنس وجود دارد؛ اما اگر این عمل توسط جراحی شایسته و بسیار مجرب انجام پذیرد احتمال خونریزی شدید بسیار پايين خواهد بود.

در مرکز جراحی پلاستیک Chettawut عارضه خونریزی شدید پس از جراحی را هرگز نداشتیم و تا بحال هیچ شخصی نبوده است که بدلیل خونریزی ناشی از جراحی به انتقال خون نیاز پیدا کرده باشد.

دکتر Chettawut هنگام انجام جراحی تغییرجنس (SRS) با استفاده از دستگاه الکتروسرجیکال زخم را به دقت مى سوزاند و با بهره گيرى از ابزار های هموستاتیک ، خونریزی را با دقت کنترل و متوقف مى نمايد.

بعضی از دارو ها یا بیماری ها ریسک خونریزی هنگام عمل جراحی تغییرجنس را افزایش می دهند؛ لذا بسیار حائز اهمیت است که هرگز وضعیت پزشکی یا بیماری (ها)ی از پیش موجود خود را مخفی نکنید چرا که ممکن است این عوامل منجر به خونریزی پس از جراحی یا ایجاد عوارضی هنگام انجام عمل جراحی یا پس از آن شود.

✳️توصیه

مصرف دارو هایی که در ادامه ذکر گردیده است را باید به مدت حداقل دو هفته قبل از جراحی متوقف نمایید.

🔹اسپرین (ASA) ، اسپرین بچه ، یا هر دارویی که محتوى اسپرین باشد؛ مانند اکسی کدون (Oxycodone) حاوى اسپرین (Percodan, Endodan, و …).

🔸دارو های رقیق کننده خون؛ مانند Coumadin (Warfarin), Pradaxa, Brilinta, Clopidogrel, Dipyridamole, Persantine, Plavix, Pletal, Ticagrelor, Ticlopidine, Ticlid, Trental, …

🔹دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)؛ مانند Advil, Celebrex, Diclofenac, Dolabid, Feldene, Ibuprofen, Indocin, Indomethacin, Mefenamic, Meloxicam, Norgesic, Piroxicam.

🔸ویتامین E

🔹بعضی از دارو های ضد افسردگی که با عنوان مهار کننده های بازجذب سروتونین (SSRI ها) شناخته می شوند؛ مانند Prozac (fluoxetine) و Paxil (paroxetine).

🔳2. بمنظور جلوگیری از آلودگی زخم ها ، پیش از جراحی تغییرجنس باید روده ها را به طور کامل تخلیه کنید

جراحی تغییرجنس در دسته جراحی های تمیز قرار دارد ، لذا ریسک ایجاد عفونت در این نوع جراحی به میزان قابل توجهی پایین است؛ اما اگر هنگام عمل جراحی روده ها تمیز نباشد ریسک ایجاد عفونت افزایش خواهد یافت.

دفع مدفوع هنگام انجام عمل جراحی یا در اوایل دوران ریکاوری به خوبى نشان دهنده موقعيتى ست كه با خطر عفونت زخم ناحیه تناسلی همراه است.

مثال دیگر در این زمینه را مى توان در رابطه با خطر عفونت داخل شکم در جراحی کولون واژینوپلاستی {روش روده ای} عنوان نمود؛ اين مسئله زمانى رخ مى دهد كه هنگام انجام جراحی کولون گرافت واژینوپلاستی {روش روده ای} ، روده ای که به خوبی تمیز نشده است برش داده شده و به مکان دیگری منتقل مى گردد.

دکتر Chettawut پیش از انجام جراحی تغییرجنس (SRS) و کولون واژینوپلاستی ، برنامه کامل پاکسازی روده را انجام خواهد داد. این امر به کاهش احتمال آلودگی زخم و/یا ایجاد عفونت تا حدی که رخداد این عوارض تقریبا غیرممکن شود ، کمک می کند.

✳️توصیه

متقاضیان جراحی تغییرجنس دکتر Chettawut برای تکمیل برنامه پاکسازی روده باید حداقل سه روز کامل قبل از جراحی تغییرجنس (SRS) یا کولون واژینوپلاستی {روش روده ای} در بانکوک حاضر باشند. در ادامه خلاصه ای از آن چه که مراجعه کنندگان می توانند انتظار داشته باشند ذکر گردیده است :

🔷1. مراجعه کنندگان باید سه روز قبل از جراحی تغییرجنس یا کولون واژینوپلاستی رژیم غذایی خود را به رژیم مایعات شفاف تغییر دهند.

🔶2. دو روز قبل از جراحی تغییرجنس یا کولون واژینوپلاستی ، مصرف قرص های Laxative و Fleet enema ضروری است.

🔷3. یک روز قبل از جراحی تغییرجنس یا کولون واژینوپلاستی ، محلول خوراکی سدیم فسفات (Swiff) باید مصرف گردد.

🔻توجه : محلول Swiff نوعی داروی Laxative هايپر اسموتیک قوی است که در عرض یک یا دو ساعت پس از مصرف موجب دفع اضطرارى و مکرر خواهد شد. نوشیدن محلول Swiff بسیار ناخوشآیند است؛ لذا مراجعه کنندگان باید محلول Swiff را به مقدار لازم با یک نوشیدنی گازدار (مانند کوکاکولا یا اسپرایت) یا آب میوه مخلوط کنند و آن را به سرعت بنوشند.

1

🔳3. کوتاه شدن ، تنگ شدن ، یا افتادگی واژن پس از جراحی تغييرجنس

دکتر Chettawut همواره تلاش خواهد نمود تا حداکثر عمق ممکن واژن را ايجاد نمايد. بسته به آناتومی هر شخص ، عمق واژن هر شخص تفاوت اندكى با شخص دیگر دارد؛ با این حال میانگین عمق واژن پس از جراحی تغییرجنس استاندارد (SRS با استفاده از تکنیک گرافت پوستى) 6.5 اینچ (~ 16.5 سانتی متر) ، و میانگین عمق واژن پس از جراحی واژینوپلاستی سیگموئید کولون (SRS با استفاده از تکنیک گرافت کولون) 8.5 اینچ (~ 21.5 سانتی متر) می باشد.

پس از جراحی واژینوپلاستی با استفاده از تکنیک گرافت پوستى یا گرافت کولون ، واژنی با بافت سالم خلق می گردد به گونه ای که جهت انجام دیلاته و دخول جنسی موفق مناسب خواهد بود.

اگر مراجعه کننده دیلاته را به میزان کافی یا به شکلی صحیح انجام ندهد ، بدلیل تحلیل رفتن گرافت پوستی مورد استفاده جهت ساخت واژن ، واژن کوتاه شده یا دچار افتادگی خواهد شد. این مسئوليت تمام و کمال بر عهده مراجعه کننده است که دیلاته را به طور مرتب و مطابق با دستورالعمل ها انجام دهد تا عمق اصلی واژن حفظ گردد.

1

✳️توصیه

◾️دکتر Chettawut به اشخاصی که جراحی SRS با استفاده از تکنیک گرافت پوستى انجام داده اند توصیه می کند که با نوک دیلاتور فشار سبک و مداومى را به انتهاى واژن وارد کنند تا از انقباض و تحلیل گرافت پوستی جلوگیری بعمل آيد.

◾️دکتر Chettawut به اشخاصی که جراحی SRS با استفاده از تکنیک گرافت کولون (کولون واژینوپلاستی) انجام داده اند توصیه می کند که از سایز مناسب دیلاتور (قطر 32 میلی متر یا بیشتر) استفاده کنند تا از انقباض اسکار حلقه ای در اطراف دهانه واژن (اتصال بين پوست و بافت مخاطی کولون) جلوگیری بعمل آيد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.chet-plasticsurgery.com

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved