1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی هیسترکتومی (تخلیه رحم و تخمدان ها) در مردان ترنس (FTM)

مترجم: سعید.ش

🔳پیش از جراحی

پیش از جراحی هیسترکتومی مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را می توانید انتظار داشته باشید :

🔹آزمایش خون و ادرار انجام خواهید داد.

🔹از شما درخواست خواهد شد که از نیمه شب قبل از جراحی تا زمان جراحیتان در روز بعد ، ناشتا باشید (از مصرف هرگونه خوردنی یا آشامیدنی پرهیز کنید).

🔹مو های ناحیه شرمگاهی و شکم بايد اصلاح شده باشد تا نواحی برش جراحی استریل باقی بماند.

🔹جهت پیشگیری از ایجاد عفونت انتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

🔹پرستار در دست یا مچ دست شما سرم (IV – سوند وریدی) وصل می کند تا مایعات ، دارو ، و یا در صورت لزوم خون از این طریق وارد بدن شود. سرم لوله کوچکی است که به واسطه سوزنى درون ورید قرار داده می شود.

🔹به مانیتور متصل خواهيد شد. بیهوش خواهید شد. بسته به ترجیحات شما و با توجه به چگونگی انجام عمل جراحی ، ممکن است بیهوشی عمومی داشته باشید (به گونه ای که هنگام انجام جراحی به طور کامل به خواب فرو روید) یا ممکن است عمل جراحیتان با بیحسی موضعی انجام پذیرد (به گونه ای که هیچگونه دردی در ناحیه پایین تنه خود احساس نکنید).

🔹سوند – لوله ای نازک – درون مثانه تان قرار داده خواهد شد. هنگام انجام جراحی ، سوند ادرار را از مثانه خارج می کند.

🔳پس از جراحی

پس از جراحی هیسترکتومی چند روزی در بیمارستان اقامت خواهید داشت. (اگر جراحی هیسترکتومی شکمی انجام داده باشید نسبت به اشخاصی که هیسترکتومی لاپراسکوپیک یا واژینال انجام داده اند ، احتمالا مدت زمان بیشتری در بیمارستان اقامت خواهید داشت).

پس از جراحی هیسترکتومی مواردی که در ادامه ذکر گردیده است را می توانید انتظار داشته باشید :

🔸پس از جراحی پرستار شما را تشویق خواهد نمود تا در اسرع وقت ممکن به پیاده روی بپردازید. این اقدام از تشکیل لخته خونی جلوگیری بعمل می آورد. همچنین دستگاه فشرده ساز بادی [متناوبا] پر از باد شده و خالی می گردد و به این ترتیب پاهایتان را ماساژ مى دهد.

🔸تا حدودی درد خواهید داشت. پزشکتان داروهايى را برای کنترل درد تجویز خواهد نمود.

🔸خونريزى و ترشحات واژینال خواهید داشت. برای جذب خونريزى و ترشحات واژینال از گاز یا پد بهداشتی استفاده خواهد شد.

🔸به شما آموزش داده می شود که مادامی که دوران ریکاوری خود را در خانه سپری می کنید ، چگونه از خودتان مراقبت کنید. پرستارتان در خصوص دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی با شما گفتگو خواهد نمود. این دستورالعمل ها در ادامه همین مقاله ذکر گردیده است.

🔳چگونه در خانه از خودم مراقبت کنم ؟

روند ریکاوری هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و به نوع جراحی که انجام داده اید وابستگی بسیاری دارد. دوران ریکاوری ممکن است از سه الی هشت هفته به طول انجامد.

این بخش از مقاله حاوی اطلاعاتی ست که به شما کمک می کند تا هنگامی که در خانه در حال بهبودی هستید ، بدانید که چه مواردی را انتظار داشته باشید و چه اقداماتی را انجام دهید. (اگر دستورالعمل های ویژه ارائه شده از جانب تیم مراقبتی خودتان با آن چه که در اینجا آمده است تفاوت دارد ، حتما از دستورالعمل های ویژه ارائه شده از جانب تیم مراقبتی خودتان پیروی نمایید).

✳️خونريزى و ترشحات واژینال

پس از جراحی هیسترکتومی طبیعی ست که تا شش هفته پس از جراحی خونریزی سبکی از ناحيه واژن داشته باشيد. خونریزی و ترشحات واژن در ابتدا به رنگ قرمز روشن یا صورتی رنگ خواهد بود. رنگ خونریزی و ترشحات به تدریج به رنگ قهوه ای یا زرد تغییر می کند. اقداماتی که باید برای مراقبت از خود انجام دهید در ادامه ذکر گردیده است :

◽️برای جذب خونریزی و ترشحات واژینال از پد بهداشتی استفاده نمایید. هر زمان که به دستشویی می روید پد بهداشتی را تعویض کنید.

◽️دوش واژینال انجام ندهید ، از تامپون استفاده نکنید ، رابطه جنسی نیز نداشته باشید. (نظر پزشک خود را در خصوص مناسب ترین زمان انجام این موارد جویا شوید.)

◽️هنگامی که به دستشویی می روید خود را از سمت جلو به عقب پاک کنید؛ این اقدام از ایجاد عفونت جلوگیری بعمل می آورد.

◽️اگر متوجه شديد كه خونریزی و ترشحات واژینال با بوی تعفن همراه است یا میزان خونریزی و ترشحات سنگين تر و شديد تر از یک سیکل قاعدگی سبک مى باشد ، با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

🔻اگر متوجه شديد كه میزان خونریزی سنگین تر و شديد تر از یک سیکل قاعدگی طبیعی است یا خروج لخته های خونی به رنگ قرمز روشن را مشاهده نمودید ، درخواست کمک اورژانسی نمایید.

✳️درد

درد و گرفتگی بدن روز به روز به تدریج برطرف خواهد شد. گرفتگی بدن ، نفخ شکمی ، و کمر درد همگى از جمله ناراحتى هاى رایج اشخاصی هستند که جراحی هیسترکتومی انجام داده اند.

برش های جراحی در ابتدا دردناک خواهد بود؛ هنگام بهبودی جای برش های جراحی ، احساس خارش در اين نواحى را تجربه خواهيد نمود. جهت تسكين و کنترل درد ، اقداماتی که در ادامه ذکر گردیده است را انجام دهید :

◾️تمامى دارو ها را به همان صورت که تجویز شده است مصرف نمایید. پزشک اغلب دارویی را جهت تسکین درد تجویز خواهد نمود. از دستورالعمل های پزشک خود با دقت پیروی کنید.

🔻با پزشکتان تماس حاصل نمایید اگر :

◾️درد بیشتر شده باشد یا دارو های مسکن بی اثر شده باشند.

◾️دچار نفخ يا ورم بسيار در ناحيه شكم شده اید.

◾️درد ، قرمزی ، یا ورم در یک پا یا در ناحیه کشاله ران مشاهده نموده اید.

🔻اگر درد قفسه سینه ، سرفه (نه از سرماخوردگی) ، یا دشواری در تنفس را تجربه نموده اید درخواست کمک اورژانسی نمایید.

✳️خستگی

هر عمل جراحی با ایجاد احساس خستگی در بدن همراه خواهد بود. بدنتان در حال بهبودی است. توصیه هایی که در ادامه ذکر گردیده است را امتحان كنيد تا به پروسه بهبودی خود سرعت ببخشید :

🔹تلاش کنید حداقل هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید. در طول روز استراحت کنید.

🔹وعده های غذایی کاملا متعادل و سالم مصرف نمایید.

🔹به خانواده تان بگویید چه اقداماتی را می توانند انجام دهند و چه کمکی از ایشان ساخته است تا شما بتوانید استراحت لازم و کافی داشته باشید.

🔻اگر احساس خستگی به جای این که کمتر شود ، روز به روز دارد بیشتر می شود؛ یا اگر هر بار بیش از چند ثانیه احساس گیجی می کنید ، با پزشک خود تماس حاصل نمایید.

✳️برش جراحی (هیسترکتومی شکمی و لاپراسکوپیک)

اگر جراحی هیسترکتومی شکمی انجام داده اید ، بهبود برش جراحی مدت زمان بیشتری نسبت به بهبود برش های کوچکتر حاصل از جراحی هیسترکتومی لاپراسکوپیک به طول خواهد انجامید. اما اساس مراقبت از برش جراحی یکسان می باشد. اقداماتی که در این خصوص مى توانيد انجام دهید در ادامه ذکر گردیده است :

🔸پس از گذشت 48 ساعت نخست می توانید دوش بگیرید ، اما در حمام ، وان آب داغ ، یا استخر شنا غوطه ور نشوید. تا بهبودی کامل برش هایتان (و تا زمانی که تمامی نوار های پوشاننده برش های جراحی افتاده باشد) صبر کنید. نشستن در چند اینچ آب گرم قابل قبول است؛ فقط اجازه ندهید آب به برش هایتان برسد ، و از صابون یا شامپو در این آب استفاده نکنید.

⭕️توجه : اگر هیسترکتومی واژینال انجام داده اید نیازی به مراقبت از جای برش نخواهید داشت؛ بخیه های داخلی به خودی خود جذب خواهد گردید. پس از جذب بخیه های داخلی (معمولا حدود دو هفته پس از جراحی) میزان خونريزى و ترشحات واژینال ممکن است افزایش یابد یا [اگر خونريزى قطع شده باشد] ممكن است مجددا دچار خونريزى شويد.

🔻اگر هر کدام از نشانه های عفونت که در ادامه ذکر گردیده است را مشاهده نمودید با پزشک خود تماس حاصل نماييد :

🔸خونریزی مداوم و به رنگ قرمز از ناحيه برش جراحى (هنگامى كه در خانه هستيد خروج کمی ترشحات خونی طبیعی ست ، اما خونریزی به رنگ قرمز طبیعی نیست.)

🔸قرمزی ، تورم ، جداشدگی ، بو ، یا خروج مواد زردرنگ از برش ها.

🔸تب 100.4 درجه فارنهایت (38.0 درجه سلسیوس) یا بالاتر.

🔸علائم شبه آنفلوانزا (مانند لرز ، بدن درد ، خستگی ، یا سردرد).

🔸افزایش درد ، یا بى اثر شدن داروی مسکن.

✳️دخول جنسی

تا زمانی که پزشکتان با توجه به شرایط شما انجام دخول جنسی را بی خطر تشخیص نداده باشد ، از دخول جنسی خودداری کنید. از شریک جنسی خود بخواهيد که حامى روند بهبودی شما باشد. پیش از شروع مجدد فعالیت جنسی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

✳️فعالیت بدنی و ورزش

انجام فعالیت های سبک در دوران ریکاوری برایتان خوب است و به پیشگیری از مشکلاتی مانند گاز معده ، سفتى و خشکی بدن ، ضعف ، و لختگی خون کمک می کند. در حد قابل قبولی به انجام فعالیت بپردازید. در این خصوص چند نکته در ادامه ذکر گردیده است :

🔻در دو هفته نخست بر خود آسان بگیرید. به این معنا که :

◽️هر مرتبه نشستن يا ايستادن شما بیش از نیم ساعت به طول نیانجامد.

◽️نکشید ، هل ندهید ، و خود را خسته نكنيد.

◽️اشیاء سنگین تر از پنج پوند (~ 2.2 کیلوگرم) بلند نکنید. اگر می خواهید شیئی را از روی زمین بلند کنید با دقت روی زانو هاى خود بنشینید و سپس شیء مورد نظرتان را به آرامی بلند کنید.

◽️کار های روتین خانه و حياط را انجام ندهید. از خانواده تان درخواست نمایید تا این کار ها را انجام دهند یا فردی را برای انجام این کار ها استخدام کنید.

◽️هر زمان که دردتان برطرف گردید و مصرف دارو های مسکن مخدر را متوقف نمودید ، می توانید رانندگی کنید.

◽️چندین مرتبه در روز پیاده روی های کوتاه انجام دهید. اگر احساس لرز یا گیجی می کنید از کسی درخواست حمایت کنید. از پیاده روی در فواصل کوتاه شروع کنید و به تدریج پیاده روی های خود را طولانی تر كنيد.

◽️اگر هنگام بالا رفتن از پله ها احساس درد و ناراحتی می کنید از انجام آن خودداری کنید. اما به محض این که بتوانید بدون درد از پله ها بالا بروید این کار را انجام دهید.

◽️زمان مناسب برای بازگشت به کار یا انجام فعالیت های شدید تر ورزشی را از پزشک خود جویا شوید. (اکثریت اشخاص در عرض دو هفته می توانند به کار خود باز گردند.)

✳️گاز معده

بسیاری از اشخاص پس از جراحی دچار گاز معده می شوند. اقداماتی که می توانید برای پیشگیری یا درمان گاز معده انجام دهید در ادامه ذکر گردیده است :

◾️در هر روز مدت زمان يا مسافت پياده روى خود را کمی افزايش دهيد.

◾️از نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید و از نی استفاده نکنید. نوشیدنی های گرم بنوشید.

◾️روی پهلوی چپ خود دراز بکشید و زانو های خود را به طرف قفسه سینه خود خم کنید. یا به صورتی که ساق پايتان بر زمین باشد روی زانو های خود بنشینید و به سمت جلو خم شوید؛ دست هايتان را به حالت دست به سينه روى زمين قرار دهيد و در همان حالت وزن خود را بر روی دست هايتان متمرکز کنید.

🔻اگر دچار گاز معده شده اید هر ساعت شکم خود را به آرامی فشار دهید؛ مراحل زیر را انجام دهید :

1️⃣ چند نفس عمیق بکشید و به آرامی خارج کنید.

2️⃣ دستان خود را زیر ناف قرار دهید به گونه ای که سر انگشت هايتان بدنتان را لمس کنند.

3️⃣ نفس عمیق بکشید و تا پنج شماره حبس کنید.

4️⃣ در همان حال كه به سمت داخل و پایین شکم خود فشار وارد مى کنید ، نفس خود را به آرامی و به طور کامل از راه دهان خارج کنید.

5️⃣ دستان خود را نیم اینچ به برش جراحی نزدیک تر کنید و مراحل دو تا چهار را تکرار کنید.

🔻اگر ورم یا نفخ مداوم یا شدید در ناحيه شكم را تجربه نموده اید با پزشک خود تماس حاصل نماييد.

✳️یبوست

ایجاد یبوست پس از جراحی به درد و ناراحتی هاى موجود خواهد افزود. اقداماتی که می توانید برای پیشگیری و درمان یبوست انجام دهید در ادامه ذکر گردیده است :

🔹روزانه حداقل شش الی هشت لیوان آب بنوشید.

🔹مواد غذايى پر فیبر مصرف کنید. میوه ها و سبزیجات تازه ، و نان غلات کامل گزینه های مناسبی هستند.

🔹هنگام دفع به خود فشار نیاورید ، از انما استفاده نکنید.

🔹در صورت توصیه پزشکتان از ملین یا داروی Laxative استفاده نمایید.

🔻اگر با انجام اقدامات فوق موفق به درمان یبوست خود نشدید ، با پزشکتان تماس حاصل نماييد.

✳️ادرار

پس از جراحی ممکن است در انجام ادرار با دشواری هایی مواجه شوید. انجام عمل جراحی ممکن است علت این مسئله باشد. اما علت دیگر آن ممکن است مصرف دارو های مسکن ، درد و ناراحتی ، یا اضطراب باشد. اقداماتی که می توانید در این خصوص انجام دهید در ادامه ذکر گردیده است :

🔸هنگامی که به دستشویی می روید به خود فشار نیاورید و بيش از حد تلاش نکنید. این اقدامات به ناحیه جراحیتان آسیب خواهد رساند.

🔸در چند اینچ آب گرم بنشینید و در همان حال ادرار کنید. به یاد داشته باشید که اگر برش جراحیتان هنوز بهبود نیافته است از مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.

🔸تا حدی صبر نکنید که مثانه تان پر شود. اگر تعداد دفعات بیشتری ادرار کنید واقعا آسان تر خواهد بود.

🔸برای تقویت ماهیچه های اطراف واژن ، روده ، و مثانه به انجام تمرینات کگل (Kegel Exercise) بپردازید. برای شروع ، ماهیچه هایی که برای توقف جریان ادرار به کار می گیرید را منقبض کنید؛ تا ده شماره نگاه دارید ، سپس این ماهیچه ها را به آرامی ریلکس کنید. این تمرین را چندین مرتبه در روز تكرار كنيد ، تا جايى كه بتوانيد روزانه تا 100 عدد تمرین کگل انجام دهید.

🔻اگر پیش از ترک بیمارستان قادر به انجام ادرار نباشید ، ممکن است به همراه سوند ادراری به خانه فرستاده شوید (سوند ادراری لوله کوچکی است که ادرار را از مثانه خارج مى كند)؛ تا زمانی که قادر باشید خودتان [بدون کمک سوند] ادرار نمایید ، از دستورالعمل هایی که در ادامه ذکر گردیده است پیروی کنید :

🔸اگر به همراه سوند به خانه فرستاده شده اید ، برای مراقبت از سوند و کیسه تخلیه از دستورالعمل های پرستار پیروی کنید. تمامی تمریناتی که به شما آموزش داده شده است را انجام دهید؛ و اطمينان حاصل نماييد که متوجه شده اید سوند در چه زمانی و چگونه باید حذف گردد.

🔸اگر بايد خودتان عمل قرار دادن سوند در پیش آبراه و تخلیه ادرار را انجام دهيد ، پیش از ترک بیمارستان پرستار در اين خصوص به شما آموزش هاى لازم را ارائه خواهد نمود. عمل قرار دادن سوند در پیش آبراه و تخلیه ادرار را حتما در همان فواصل زمانی که پرستار به شما گفته است (که معمولا هر سه الی چهار ساعت طی روز می باشد) انجام دهید.

🔻با پزشک خود تماس بگیرید اگر :

🔸قادر به انجام ادرار نیستید یا هنگام انجام ادرار دائما با دشواری مواجه هستید.

🔸با سوند یا با عمل قرار دادن سوند در پیش آبراه و تخلیه ادرار خود مشکل دارید.

🔸ادرارتان خونی يا برفی شکل است ، یا با بوى تعفن همراه است.

🔸انجام ادرار با احساس سوزش و درد همراه است یا دچار تکرر ادرار شده اید.

⚠️اطلاعات این مقاله تنها به جهت ارتقاء سطح دانسته های شما ارائه گردیده است. این مقاله جایگزینی برای توصیه پزشک متخصص نیست و نباید بمنظور تشخیص یا درمان مشکلات مرتبط با سلامت یا بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد. لطفا تمامی پرسش ها و نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://intermountainhealthcare.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved