1

معرفی درمان های طبیعی جهت پیشگیری و درمان عفونت ، کاهش التهاب ، و تسکین درد پس از جراحی تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)

گردآورنده ، نویسنده و مترجم: سعید.ش

درمان های طبیعی و گیاهان دارویی از دل طبیعت بدست می آیند و برگ ، شاخه ، میوه ، پوست ، و ریشه درختان و گیاهان ، و ویتامین ها و مواد معدنی را شامل می شوند.

با توجه به این که گیاهان دارویی جزء مواد طبیعی موجود در طبیعت به شمار می روند ، لذا تحت آزمایش های بالینی و دقیق لازم جهت دریافت تایید FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) قرار نمی گیرند ، چرا که از لحاظ تکنیکی «دارو» محسوب نمی شوند بلکه جزء مواد خوراکی موجود در طبیعت به شمار می روند.

با وجود این که دارو های مسکن ، ضد التهاب ها ، و انتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشکان بسیار موثر واقع می شوند و برای بعضی از اشخاص به نوعی بهترین گزینه موجود به حساب می آیند ، اما در عین حال منجر به ناراحتی های گوارشی و سایر عوارض جانبی در کبد ، کلیه ، و سایر اندام های بدن خواهند شد؛ و استفاده دراز مدت از این دارو ها برای غلبه بر عفونت ، التهاب ، یا درد مزمن ممکن است بهترین استراتژی ممکن نباشد و فرد را دچار عوارض جانبی ناخواسته نماید.

با وجود انواع و اقسام دارو های مصنوعی ، بعضی از اشخاص ترجیح می دهند از روش های طبیعی جهت تسکین درد ، کاهش التهاب ، و درمان عفونت بهره جویند. همچنین به عقیده بعضی از اشخاص دارو های مصنوعی به اندازه کافی موثر واقع نمی شوند ، لذا این اشخاص در جستجوی درمان هایی طبیعی هستند تا علاوه بر درمان استاندارد خود یا به عنوان روشی جایگزین ، از روش های طبیعی جهت درمان عفونت ، کاهش التهاب ، و تسکین درد خود بهره جویند.

این مقاله به معرفی درمان های طبیعی جهت تسکین درد ، کاهش التهاب ، و درمان عفونت احتمالی پس از جراحی تغییرجنس در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) اختصاص دارد.

⚠️🔴 توجه داشته باشید پیش از مصرف هر گونه دارویی حتما با پزشک خود مشورت نمایید و فقط مطابق با صلاحدید پزشک خود عمل کنید. بعضی از درمان های طبیعی ممکن است با دارو های تجویز شده توسط پزشک تداخل دارویی ایجاد کنند و در صورت مصرف همزمان منجر به ایجاد عوارض و مشکلات احتمالی از جمله خونریزی هنگام انجام عمل جراحی یا پس از آن شوند. لذا لیست تمامی دارو های مصرفی خود را حتما با پزشک خود در میان بگذارید و بدون مشورت با پزشک خود از مصرف دارو های جدید ، کاهش یا تغییر دوز دارو های تجویز شده توسط پزشک خودداری کنید.

1

💠بروملین (Bromelain)

بروملین آنزیمی قوی است که در لذیذ ترین میوه گرمسیری ، آناناس ، یافت می شود. بروملین برخلاف اکثریت آنزیم هایی که در دستگاه گوارش شکسته می شوند ، به طور کامل جذب بدن می گردد و تاثیرات گسترده ای را اعمال می کند.

📑مطالعات حاکی از آن است که بروملین پس از ورود به جریان خون موجب کاهش التهاب و تسکین درد می شود (اگر چه علت این رخداد به طور کامل درک نگردیده است).

با مصرف آناناس می توانید کمی بروملین جذب کنید ، به ویژه اگر ساقه سخت آن را آب بگیرید و آن را با معده خالی بنوشید. آب آناناس همراه با آلوئه ورا ، زنجبیل ، و زردچوبه یک داروی طبیعی ضد التهاب و مسکن قوی به شمار می رود.

همچنین می توانید بروملین را به صورت مجزا به فرم مکمل خریداری نمایید.

 

1

💠زردچوبه (Turmeric)

زردچوبه یک ریشه است که شباهت بسیاری به زنجبیل دارد ، با این تفاوت که درون آن به رنگ نارنجی روشن می باشد. زردچوبه به صورت میوه کامل و تازه ، یا در شمال امریکا بیشتر بصورت ادویه خشک شده موجود است.

زردچوبه از 4000 سال پیش تا کنون در درمان بسیاری از مشکلات مختلف از عفونت گرفته تا سرطان ها ، تا التهاب ، تا مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می گرفته است.

📄در مطالعه ای که در سال 2009 انجام پذیرفته است محققان به طرز شگفت آوری دریافتند که در بیماران مبتلا به التهاب مفاصل ، اثرات تسکین دهنده درد زردچوبه با داروی ایبوپروفن برابری می کند.

📄در مطالعه دیگری ، محققان ترکیبی از زردچوبه به همراه گیاه پنجه شیطان و بروملین را روی بیمارانی که از درد آرتروز رنج می بردند امتحان کردند و به این نتیجه دست یافتند که این ترکیب اثرات تسکین دهنده درد چشمگیری را اعمال نموده است. در این مطالعه بیماران دو کپسول 650 میلی گرمی را دو یا سه مرتبه در روز مصرف می نموده اند.

زردچوبه را می توانید به صورت چای یا به عنوان چاشنی غذا مصرف نمایید و از آن لذت ببرید. همچنین می توانید Curcumin (ترکیب قوی موجود در زردچوبه) را به شکل کپسول خریداری نمایید.

 

1

💠پنجه شیطان (Devil’s Claw)

پنجه شیطان حقیقتا پنجه شیطان نیست اما به نوعی به آن شباهت دارد ! پنجه شیطان ریشه ای با ظاهر عجیب است.

📑مطالعات حاکی از آن است که پنجه شیطان موجب تسکین درد و بهبود عملکرد جسمانی در بیماران مبتلا به آرتروز می شود. این گیاه محتوی ترکیباتی به نام Iridoid glycosides است که اندیشیده می شود منشأ خصوصیات تسکین دهنده درد این گیاه می باشد.

ریشه گیاه پنجه شیطان را می توانید به صورت چای مصرف نمایید. همچنین این ماده اغلب به صورت کپسول و پماد نیز به فروش می رسد.

 

1

💠پوست درخت بید سفید (White Willow Bark)

پوست درخت بید سفید از هزاران سال پیش تا کنون جهت کاهش تب و التهاب مورد استفاده قرار می گرفته است. پوست درخت بید سفید محتوی سالیسین – ترکیبی بسیار شبیه به اسپرین – می باشد.

📑مطالعات حاکی از آن است که پوست درخت بید سفید در تسکین کمر درد موثر است.

پوست درخت بید سفید خشک شده به صورت چای ، پودر شده به شکل کپسول ، یا به صورت تنتور موجود است. این ماده اغلب به عنوان جزئی از محتویات تشکیل دهنده مکمل های ترکیبی تسکین دهنده درد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

1

💠گیاه خوک طلایی (Goldenseal)

گياه خوک طلايى يكى از پنج محصول گياهى پر فروش در ايالات متحده به شمار می رود.

سرخپوستان امریکایی به ما آموزش دادند که گیاه خوک طلایی توانایی پاکسازی غشاء مخاطی مجاری تنفسی ، گوارشی ، و ادراری را دارد و در توقف رشد و تکثیر باکتری ها موثر است.

گياه خوک طلايى حاوى ماده اى به نام berberine است كه خواص ضد ميكروب ، ضد تومور ، ضد التهاب ، و پايين آوردنده قند خون آن به اثبات رسيده است.

گیاه خوک طلایی یک انتی بیوتیک قوی است و تاثیرات مفید آن در درمان گلو درد و عفونت های دستگاه گوارش عامل اسهال ، به خوبی شناخته شده است.

مصرف چند قطره از گیاه خوک طلایی به صورت موضعی درد گلو را تسکین می بخشد.

‏‎از جمله خواص عالى اين گياه دارويى ، مى توان به تقويت سيستم ايمنى بدن ، پيشگيرى از ابتلا به سرماخوردگى ، درمان حساسيت ، عفونت چشمى ، عفونت ادرارى ، بهبود مشكلات گوارشى ، بهبود التهاب و عفونت چشمى ، ارتقاء سلامت قلب ، ضد سرطان ، و … اشاره نمود.

گياه خوک طلايى را مى توانيد به صورت چاى يا مكمل از فروشگاه سلامت محلى خود يا از فروشگاه هاى آنلاين به آسانى تهيه كنيد.

 

oregon_grape.jpg

💠انگور اورگن (Oregon Grape)

انگور اورگن حاوى ماده اى به نام Berberine است كه از چسبيدن باكترى به ديواره روده و مجارى ادراری جلوگيرى بعمل مى آورد.

نوشيدن چاى انگور اورگن روشى شگفت انگيز در شستشوی عفونت مجارى ادراری به شمار مى رود؛ انگور اورگن را مى توان به صورت خشک شده به شکل كپسول يا به صورت تنتور مايع در درمان بيمارى هاى گوارشی مانند اسهال عفونى مورد استفاده قرار داد.

 

1

💠روغن گياه مرزنگوش (پونه كوهى) (Oregano oil)

روغن گياه مرزنگوش از برگ ها و گل هاى اين گياه بدست مى آيد. از اين روغن به عنوان نماد شادى ياد مى شود.

اين روغن گياهى يک ضد ميكروب قوى است كه به مقابله با عفونت ها مى شتابد. روغن گياه مرزنگوش داراى خواص ضد باكترى ، ضد ويروس ، و ضد قارچ نيز مى باشد.

روغن گياه مرزنگوش داراى مزاياى بسيار گسترده اى است كه اكثريت آن به سلامت دستگاه تنفسى و سیستم ايمنى بدن مربوط است. تاثيرات اين روغن در پیشگيرى از ایجاد عفونت و درمان آن شناخته شده است.

بسته به نوع بيمارى و شرايط ، روغن گياه مرزنگوش را مى توان به صورت موضعى يا خوراكى مورد استفاده قرار داد.

دكتر Axe با مصرف این روغن به صورت كاملا خالص موافق نیست چرا كه ممكن است حساسيت پوستى ايجاد كند؛ اين روغن را نباید بر روى پوست داراى ترک يا زخم باز استعمال نمود.

روغن گياه مرزنگوش فقط جهت مصارف كوتاه مدت مفيد است و در صورتى كه اين روغن را بصورت خوراكى مصرف مى كنيد ، بايد در دوز هاى كوچک در اندازه چهار تا شش قطره و فقط به مدت هفت الى ده روز مورد استفاده قرار دهيد.

هنگام خريد روغن گياه مرزنگوش هوشيار باشيد چرا كه بعضى از عرضه كنندگان به جای روغن گیاه مرزنگوش اصل ، روغن بى كيفيت و ناخالص يا روغن تهيه شده از گیاه آويشن ، مرزنگوش اسپانيايى يا مرزنگوش زراعى مى فروشند كه فاقد هر گونه اثرات مفيد براى سلامتى مى باشد.

 

1

💠عسل مانوكا (Manuka honey)

عسل از دوران باستان تا کنون در درمان بیماری های متعددی مورد استفاده قرار می گرفته است. عسل از بدن در برابر آسیب های ناشی از باکتری حفاظت می کند. بعضی از انواع عسل ها تولید سلول های ویژه ای را تحریک می کنند و بدین ترتیب شرایط ترمیم بافتی که بدلیل عفونت آسیب دیده است را فراهم می آورند.

اما تمامی عسل ها یکسان نیستند. خاصیت ضد باکتری عسل به نوع عسل و همچنین زمان و چگونگی برداشت آن بستگی دارد. بعضی از انواع عسل ها قوی تر از انواع دیگر می باشند.

با وجود اين كه مطالعات حاكى از آن است كه اكثريت عسل ها داراى خواص ضد باكترى هستند ، بنظر مى رسد عسل مانوكا به دليل وجود تركيبى در آن به نام methylglyoxal فوق العاده قوى است.

📑در حقيقت تاثير عسل مانوكا علیه فعاليت باكترى هاى مهم از لحاظ پزشكى ، از جمله باکتری استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) در مطالعات به اثبات رسيده است.

توليد كنندگان عسل برای درجه بندى قدرت عسل مانوكا مقیاسی ايجاد نموده اند. اين مقياس UMF يا فاكتور اختصاصى مانوكا نام دارد.

تمامى عسل هايى كه با برچسب عسل مانوكا به فروش مى رسند محتوى ميزان قابل توجهى از عوامل ضد باكترى نيستند.

عسل مانوكا براى اين كه به اندازه كافى قوى محسوب گردد تا خواص درمانى اعمال نماید بايد از حداقل 10 UMF برخوردار باشد. عسل هايى با اين سطح UMF يا سطوح بالاتر با عناوين «عسل UMF مانوكا» يا «عسل فعال مانوكا» عرضه مى گردند. اگر چه كاربرد اين مقياس در مقاصد پزشكى مشخص نيست.

عسل مانوكا براى مصارف درمانى متعددى عرضه مى گردد ، كه از آن جمله مى توان به پيشگيرى و درمان سرطان ، كاهش كلسترول بالا ، كاهش التهاب سيستميک ، درمان ديابت ، درمان عفونت چشم ، گوش ، و سينوس اشاره نمود؛ اما شواهد مبنى بر اثرگذارى عسل مانوكا در درمان اين بيمارى ها اندک است.

درمان زخم اصلى ترين كاربرد پزشكى عسل مانوكا است. اين نوع عسل عموما در درمان زخم ها و سوختگى هاى خفيف مورد استفاده قرار مى گيرد. در حال حاضر در بيمارستان ها از شهد عسل مانوكا جهت مراقبت از زخم استفاده مى شود.

عسل را مى توانيد مستقيما روى گاز قرار دهيد و زخم را با آن بپوشانيد. بانداژ را معمولا سه مرتبه در روز بايد تعويض نماييد.

 

1

💠پوسته ظريف تخم مرغ (Egg Membrane)

پوسته ظریف تخم مرغ همان لایه شفاف میان پوسته سخت محافظ تخم مرغ و بخش ژل مانند درون تخم مرغ می باشد. پوسته ظریف تخم مرغ را می توانید به آسانی در تخم مرغ هایی که به خوبی آب پز شده اند مشاهده نمایید.

پوسته ظریف تخم مرغ حاوی ترکیباتی ست که برای محافظت از تخم مرغ طراحی شده اند. از جمله این ترکیبات می توان به کلاژن و گلوکوزامین اشاره نمود.

📄مطالعه جدیدی حاکی از آن است که پوسته ظریف تخم مرغ در مقایسه با پلاسیبو (تلقین درمانی) ، درد و خشکی مفاصل در بیماران مبتلا به التهاب مفصل زانو را به میزان چشمگیری کاهش داده است.

پوسته ظریف تخم مرغ را می توانید به صورت مکمل خریداری نمایید. اگر بریدگی یا زخمی روی بدن خود دارید نیز می توانید از پوسته ظریف تخم مرغ آب پز خود به جای چسب زخم استفاده نمایید تا روند بهبودی زخم با شتاب بیشتری صورت گیرد.

 

1

💠سیر و پیاز (Garlic and Onions)

سیر و پیاز بدلیل ویژگی های انتی بیوتیک خود از قرن ها پیش تا کنون مورد استفاده قرار می گرفته اند. سیر حاوی ترکیبی به نام «الیسین» است که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ می باشد. در سال 1931 محققان روس دریافتند باکتری ها و قارچ هایی که در معرض بخار های متصاعد شده از سیر و پیاز قرار گرفته اند در عرض دو الی پنج دقیقه از بین رفته اند.

 

1

💠روغن نارگیل (Coconut oil)

📄مطالعه جدیدی حاکی از آن است که پس از اضافه نمودن روغن نارگیل بکر به انتی بیوتیک درمانی متداول ، علائم ذات الریه دوران کودکی سریع تر از زمانی که انتی بیوتیک به تنهایی مصرف گردید ، بهبود یافت.

مصرف روغن نارگیل جهت درمان عفونت گوش نیز توصیه می گردد. این روغن تاثیرات ضد التهاب و انتی بیوتیک خود را در سراسر بدن اعمال می کند.

1

💠لیمو زرد بزرگ و لیمو سبز کوچک (Lemons and limes)

لیمو سرشار از ویتامین C است و با ارتقاء سیستم ایمنی در مبارزه با باکتری ها به بدن کمک می کند. لیمو حاوی فلاونوئید نیز می باشد که خواص انتی بیوتیک اعمال می کند.

آب لیمو برای مقاصد دارویی و به عنوان جزئی از محتویات تشکیل دهنده در مواد انتی بیوتیک خوراکی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات و مطالعات متعددی نشان دهنده خصوصیات ضد باکتری این میوه می باشد.

 

1

💠انار (Pomegranate)

انار سرشار از انتی اکسیدان و خصوصیات ضد باکتری است. این میوه از چسبیدن باکتری به دیواره مثانه جلوگیری بعمل می آورد.

انار ویتامین C بالایی دارد که سیستم ایمنی بدن را ارتقاء می بخشد و به مقابله با بعضی از عفونت ها از جمله عفونت ادراری می شتابد.

 

1

💠عصاره برگ زیتون (Olive Leaf Extract)

عصاره برگ زیتون قرن ها در درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گرفته است. از این ماده جهت غلبه بر عفونت استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) در بیمارستان های اروپا استفاده می شود. عصاره برگ زیتون علاوه بر مبارزه با عفونت های مقاوم نسبت به انتی بیوتیک ، حامی سیستم ایمنی بدن نیز می باشد.

 

1

💠روغن ماهی (Fish Oil)

به گفته Dr. Michael Cronin روغن ماهی به خصوصیات ضد التهابی خود مشهور است و التهاب نقش مهمی در ایجاد درد ایفا می کند.

📄محققان در مطالعه اى به اشخاص دچار كمر درد يا گردن درد توصيه نمودند تا روزانه 1200 ميلى گرم مكمل روغن ماهى شامل ایکوزاپنتانوئیک اسید و دکوزاهگزانوئیک اسید مصرف نمايند. پس از گذشت 75 روز مصرف روغن ماهى ، بيش از نيمی از 125 شخص مورد مطالعه که گزارش خود را اعلام نمودند بيان داشتند كه مصرف دارو هاى مسكن تجويزى خود را متوقف نموده اند.

 

1

💠رزوراترول (Resveratrol)

این ماده در انواع انگور ها ، توت ها و شراب قرمز یافت می شود و تاثيرات بسيار مفيد آن از جمله خواص ضد سرطان ، حفاظت از مغز ، و حتی افزایش طول عمر شناخته شده است.
اخيرا محققان گزارش نموده اند كه اين ماده در سطح سلولی بر كنترل درد اعمال اثر مى كند.

 

1

💠ورزش (Exercise)

به گفته Dr. Charles Kim ، در اشخاصی که ورزش می کنند و خود را در وضعیت هوازی مناسبی نگاه می دارند ، در درد های ناشی از بسیاری از شرایط مختلف بهبودی حاصل خواهد شد. ایشان همچنین بیان می دارند «زمانی که ورزش می کنیم بدن نسخه طبیعی مسکن خود را تولید می کند که از آن جمله می توان به آزادسازی هورمون اندورفین که حقیقتا آستانه تحمل درد را افزایش می دهد اشاره نمود. اندورفین بر گیرنده های مغز اعمال اثر می کند و احساس و درک اشخاص نسبت به درد را تغییر می دهد.

زمانی که بیماران به Dr. Kim می گویند درد آن ها بسیار بیشتر از آنی است که بتوانند ورزش کنند ، او به آن ها پیشنهاد می کند که ورزش خود را به آهستگی شروع کنند ، و کمی پیاده روی یا سایر فعالیت های ورزشی انجام دهند ، سپس به تدریج به میزان و شدت فعالیت های خود بیافزایند.

📄در مروری بر درمان های طبیعی و غیر دارویی درد مزمن ، محققان به این نتیجه دست یافتند که ورزش در درمان درد مزمن نسبتا موثر واقع شده است.

 

1

💠گرما درمانی (Heat Therapy)

پزشکان Cronin و Kim اتفاق نظر دارند که گرما درمانی و همچنین سرما درمانی روش های درمانی ارزشمندی هستند که مدت ها ست جهت تسکین درد مورد استفاده قرار می گرفته اند.

به گفته Dr. Cronin ، حمام داغ با نمک اپسوم روح و روان را آرامش می بخشد و در ورودى هاى عصبى ارسالی از بدن به مغز تغييراتى ايجاد مى كند. استفاده از یخ نیز روشی کاملا پذیرفته شده در کاهش التهاب موضعی به شمار می رود.

كليد اصلى آن است كه بدانيم در هر زمان باید از كداميک از اين دو روش استفاده نماييم.

به گفته Dr. Kim ، اگر دچار آسیب دیدگی شدید شده اید بلافاصله یخ روی آن قرار دهید. درست مانند زمانی که مچ پایتان پیچ خورده است و دردناک و متورم شده است. استفاده از گرما در این موقعیت موجب افزایش جریان خون و لذا افزایش تورم [موضع آسیب دیده] خواهد شد.

اما اگر به مدت طولانی از اسپاسم کمر رنج می برید ، گرما بهترین گزینه است. دکتر Kim توصیه می کند «دوش گرم بگیرید و گردن و کمر خود (یا هر بخش از بدن که احساس درد دارید) را زیر آب گرم ماساژ دهید.

 

1

💠مدیتیشن (Meditation)

به گفته Dr. Kim ، مدیتیشن درد را تسکین می بخشد. بعضی از اشخاص مضطرب می شوند و فکر می کنند که باید مدیتیشن را از روش مخصوصی انجام دهند؛ دکتر Kim خطاب به این اشخاص می گوید که این اندیشه صحیح نیست.

به گفته دکتر Kim ، مدیتیشن عملی از پیش نوشته شده و محدود به چهارچوب نیست. همانگونه که می توانید آموزش ها و دستورالعمل هایی را در این خصوص دریافت نمایید ، می توانید در جستجوی روش هایی نیز باشید و از دستورالعمل های موجود مانند اطلاعاتی که پیرامون روش مراقبه ذهن آگاهی ارائه گردیده است پیروی کنید.

📄محققان 109 بیماری که از درد مزمن رنج می بردند را در [دسته های مجزای] انجام برنامه مراقبه ذهن آگاهی و لیست انتظار قرار دادند. نتیجه این مطالعه بدین صورت بود که اشخاصى که مديتيشن انجام داده بودند نسبت به آن هايى كه انجام نداده بودند ، تسكين درد بيشتر ، اضطراب و افسردگى كمتر ، و كيفيت زندگى بهتر از لحاظ روحى روانی را گزارش نمودند.

🔻مراجع:
https://draxe.com
http://www.doctoroz.com
https://www.mercola.com
https://www.webmd.com
https://cvskinlabs.com
http://vkool.com
https://www.everydayhealth.com
https://www.mindbodygreen.com
https://www.consciouslifestylemag.com

گردآورنده ، نویسنده و مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved