1

آیا ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) در معرض ریسک بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند ؟

مترجم: سعید.ش

🔳بیماری قلبی عروقی چه نوع بیماری ست ؟

عبارت بیماری قلبی عروقی یا Cardiovascular disease به بیماری های قلب و/يا عروق خونی اطلاق می شود. بعضی از کودکان [به طور مادرزادی] مبتلا به بیماری قلبی عروقی متولد می شوند ، اما اکثریت بیماری هاى قلبی عروقی در سال های بعد از تولد – معمولا در اثر استرس مداوم و طولانى مدت بر قلب و عروق خونی – رخ می دهد.

بعضی از بیماری های قلبی عروقی (از جمله فشارخون بالا ، تجمع رسوبات چربی در سرخرگی که نقش خونرسانی به ماهیچه قلب را بر عهده دارد) علت رخداد سایر بیماری های قلبی عروقی (مانند سکته قلبی) می باشند.

عدم خونرسانی به ماهیچه قلب (حمله قلبی) یا مغز (سکته) از جمله رایج ترین بیماری های قلبی عروقی می باشند.

اگر عدم خونرسانی به قلب یا مغز به طول انجامد ، مرگ بافت رخ می دهد. حمله قلبی و سکته ممکن است منجر به مرگ شود.

🔳آیا اشخاص ترنس در معرض ریسک بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار دارند ؟

تحقیقات کافی در خصوص بهداشت اشخاص ترنس انجام نشده است تا بدانیم که آیا اشخاص ترنس بیش از اشخاص غیر ترنس مبتلا به بیماری قلبی عروقی مى شوند ، یا در اثر این بیماری جان خود را بیش از اشخاص غیر ترنس از دست می دهند یا خیر. اما :

🔹جمعیت اشخاص ترنس عموما تعدادی از ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری قلبی عروقی را در بر دارد. از جمله این ریسک فاکتور ها می توان به استعمال سیگار ، مصرف الکل ، استرس مزمن ، فقر ، و عدم دسترسی به مراقبت های بهداشتی اشاره نمود.

🔸مطالعاتی بر روی اشخاص ترنس و غیر ترنسی که استروژن یا تستسترون مصرف می نمایند حاکی از آن است که استروژن و تستسترون ، هر دو تاثیراتی منفی بر سیستم قلبی عروقی اعمال می نمایند.

🔹بنا بر دلایلی ناشناخته ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در میان جمعیت مردان ترنس (FTM) شايع تر است؛ سندرم تخمدان پلی کیستیک بر سطح کلسترول و فشار خون اعمال اثر می کند.

✳️1. سیگار و الکل

بسیاری از اشخاص ترنس به استعمال سیگار و مصرف الکل روی می آورند تا با استرس ناشی از زندگی در دنیایی ترنس ستیز کنار بیایند. علاوه بر این مسئله ، درگ کینگ/کویین های حرفه ای و زن/مرد نما هایی که در بار های پر از دود مشغول به کار هستند در معرض دود سیگار قرار دارند.

استعمال سیگار عامل بسیار مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی محسوب می گردد؛ استعمال سیگار علت 30% از مرگ های ناشی از بیماری های قلبی می باشد.

⚠️دود تنباکو حاوی موادی شیمیایی است که منجر به افزایش فاكتور هاى انعقادى خون ، کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) ، افزایش سطح چربی های خون (تری گلیسرید) ، آسیب به جداره عروق خونی ، افزایش تپش قلب و فشارخون ، انقباض سرخرگ ها ، و کاهش میزان اکسیژن قابل حمل در خون (به گونه ای که قلب بمنظور تامین اکسیژن مورد نیاز بدن مجبور شود سخت تر کار کند) می شود.

این تاثیرات همگی دست به دست هم می دهند و ریسک حمله قلبی ، فشارخون بالا ، لختگی خون ، سکته ، و پارگی عروق خونی را افزایش می دهند.

در شمال امریکا ، میزان مرگ و میر اشخاصی که در اثر استعمال سیگار به بیماری قلبی عروقی مبتلا شده اند ، بیش از میزان مرگ و میر اشخاصی ست که در اثر استعمال سیگار به سرطان ریه مبتلا گردیده اند.

🔻الکل به اندازه دود سیگار به قلب آسیب نمی رساند ، اما به هر صورت این چیزی از ضرر ها و آسیب های آن کم نمی کند.

با وجود اين كه انجمن قلب امریکا شواهدی را ارائه نموده است که نشان می دهد مصرف مقدار کمی الکل (حداکثر 12 اونس آبجو ، 4 اونس شراب ، يا 1.5 اونس هارد ليكور در روز) موجب افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش میزان لختگی خون می شود؛ با این وجود حتی مصرف اين مقدار کم نيز موجب بالا رفتن سطح نوعى چربی خون (تری گلیسرید) و بالا رفتن فشار خون می شود.

⚠️مصرف بیش از حد الکل یا بیش نوشی (Binge drinking) ، ریسک نارسایی قلبی ، بیماری ماهیچه قلب ، تپش قلب نامنظم ، حمله قلبی ، و سکته را افزایش می دهد.

🔰به همين دليل مصرف الکل به عنوان روشی جهت ارتقاء سلامت قلب توصیه نمی شود؛ جهت افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش میزان لختگی خون روش های کم خطر تری وجود دارد.

✳️2. استرس

استرس مزمن يكى از ریسک فاکتور هاى ابتلا به بیماری قلبی شناخته شده است. ترنس بودن در جامعه ای ترنس ستیز بسیار استرس زا ست.

مطالعات متعددى حاکی از آن است که آزار و اذیت ، تبعیض ، و طرد شدگی توسط عزیزان ، تجربیات مشترک اشخاصی هستند که به عنوان ترنس آشکارسازی نموده اند.

تبعیض در استخدام شغلى منجر به فقر بیشتر در جامعه ترنس می شود که خود بر میزان استرس موجود می افزاید. براى اشخاص ترنسی که آشکارسازی ننموده اند ، حفظ راز و ترس از افشای هویت به عنوان ترنس فوق العاده استرس زا ست.

🔰اشخاص ترنس با زندگی در جامعه ای ترنس ستیز ، ترنس ستیزی را اغلب درونی سازی می کنند و اعتقاد پیدا می کنند که ترنس بودن بد و غلط است. ترنس ستیزی درونی سازی شده [اغلب] به صورت آرزوی ترنس نبودن ، انتقاد بیشتر از اشخاص ترنس نسبت به اشخاص غیر ترنس ، احساس ناراحتی در کنار سایر اشخاص ترنس ، عدم پذیرش خود به عنوان فردی ترنس ، یا داشتن عزت نفس پایین ، خود را آشکار می سازد.

برای بعضی از اشخاص ، دریافت حمایت از جانب همنوعان آگاه و كنشگرى ، روش های مفیدی در جهت غلبه بر ترنس ستیزی درونی سازی شده و ایجاد غرور و افتخار به عنوان فردی ترنس می باشند؛ برای بعضی از اشخاص مشاوره تخصصی نیز مفید است.

✳️3. برنامه غذایی ، وزن ، و ورزش

ارزش های فرهنگی قدرتمندی در خصوص وزن اشخاص وجود دارد.

فوبیای چاقی (چاقی هراسی) همانند ترنس ستیزی است ، و شامل ارزش پایین تر اشخاص سنگین وزن نسبت به اشخاص لاغر اندام در جامعه؛ و برخورد هایی از جمله بی احترامی ، انزجار ، و بدرفتاری نسبت به اشخاصی ست که با هنجار های فرهنگی لاغرپسند جامعه تطابق ندارند.

متخصصان نیز ممکن است همانند سایر مردم ، چاقی هراس باشند؛ به گونه ای که مراجعه کنندگان خود را جهت کاهش وزن تحت فشار قرار دهند؛ فرض را بر این بگذارند که اشخاص بزرگ-سایز ورزش نمی کنند یا خورد و خوراک فراوانی دارند؛ به جای این که از روش متعادلی در خصوص وزن و سلامت گفتگو کنند ، تاکتیک های هراس انگيزی بکار ببرند تا مراجعه کنندگان خود را جهت کاهش وزن تحت فشار قرار دهند؛ و ناخودآگاه تمامی مشکلات مرتبط با سلامت فرد را به وزن وی مرتبط بدانند.

یافتن معنای سلامتی از میان تمامی اطلاعات بهداشتی چاقی هراس ، آسان نیست.

برنامه غذایی ، ورزش ، و وزن ، همگی بر سلامت سیستم قلبی عروقی اعمال اثر می کنند؛ با اين وجود داشتن وزنی مطابق با هنجار های اجتماعی به اندازه انجام ورزش و خورد و خوراک مناسب ، حائز اهمیت نمی باشد.

✅فعالیت جسمانی روزانه (حداقل 30 دقیقه فعالیت با شدت متوسط در روز) با کاهش فشارخون و استرس روانی از ابتلا به بیماری قلبی عروقى جلوگیری می کند و موجب بهبودى گردش خون و افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) می شود.

همچنین محدود كردن مصرف روغن و چربى ، چربی اشباع شده ، کلسترول ، سدیم ، و کافئین ، به همراه افزایش میزان فیبر دریافتی ، تاثیرات بسیار مفیدی را بر سطح کلسترول خون ، فشارخون ، و متابولیسم قند اعمال می نماید.

🔻جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص وزن و سلامتى ، مقاله زير را مطالعه نماييد.

💠اختلالات خوردن و مشکلات مرتبط با وزن ، ورزش و سلامتی در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)
https://helptranscenter.org/2018/01/14/268/

✳️4. مصرف هورمون

تاثیر مصرف دراز مدت هورمون ها بر سلامت قلب و عروق اشخاص ترنس ناشناخته است ، چرا که در اکثریت مطالعات ویژه اشخاص ترنس تنها ترنس های جوان در مدتی نسبتا کوتاه مورد بررسی قرار گرفته اند.

ریسک مصرف هورمون ها در اشخاصی با سن 40 سال یا بیش از آن که به مدت بیش از 10 سال هورمون درمانی انجام مى داده اند كاملا شفاف و مشخص نیست.

اگر چه ، تحقیقاتی که بر روی اشخاص ترنس و غیر ترنس انجام پذیرفته است حاکی از آن است که تستسترون و استروژن ، هر دو تا حدودی تاثیراتی منفی بر سیستم قلبی عروقی اعمال می کنند.

◼️حمله قلبی و سکته

🔘زنان ترنس (MTF)

نتایج مطالعات حاکی از آن است که زنان غیر ترنسی که استروژن کانژوگه مصرف می نموده اند ، افزایش فشارخون و افزایش سطح نوعی چربی خون (تری گلیسرید) را تجربه نموده اند ، و در معرض ریسک بالاتر حمله و سکته قلبی قرار گرفته اند.

مشخص نیست که آیا زنان ترنسی که سایر اشکال استروژن را مصرف می کنند نيز در معرض چنین ریسکی قرار دارند یا خیر.

🔰با وجود این که ظاهرا مصرف استروژن تاثیراتی منفی بر سلامت عمومى سیستم قلبی عروقی اعمال می کند ، مطالعاتی که در خصوص استروژن بر روی زنان ترنس و غیر ترنس انجام پذیرفته است حاکی از آن است که استروژن تاثيرات مثبتی از جمله افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) و کاهش سطح کلسترول بد (LDL) را موجب می شود.

🔻در صورتی که استروژن همراه با داروی ضد اندروژنی اسپیرونولاکتون مصرف گردد ، تاثیرات کاهنده فشارخون این دارو می تواند افزایش فشارخون ناشی از مصرف استروژن را خنثی کند.

🔘مردان ترنس (FTM)

نتایج مطالعات بر روی اشخاصی که با جسم زنانه متولد شده اند و در حال مصرف تستسترون می باشند یا دچار وضعیتی هستند که سطح تستسترون در بدن آن ها بطور طبیعی بالا می باشد حاکی از آن است که تستسترون موجب افزایش فشارخون ، افزایش سطح کلسترول بد (LDL) ، کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) ، و افزایش میزان ذخایر چربی در اطراف شکم و ارگان های درونی [در بدن این اشخاص] می شود.

⭕️اگر مبتلا به بیماری قلبی باشم یا این که تجربه حمله قلبی داشته باشم ، آیا می توانم هورمون درمانی انجام دهم ؟

پیشینه ابتلا به بیماری قلبی عروقی ، ریسک های هورمون درمانی را بسيار افزایش می دهد.
سوابق و وضعیت کنونی سلامت قلبی عروقی شما تعیین می کند که آیا به طور کلی می توانید هورمون درمانی انجام دهید یا خیر؛ و اگر بله ، با چه دوزی می توانید هورمون درمانی انجام دهید.

پزشک یا پرستاری که تجویز هورمون هایتان را بر عهده دارد باید نظر یک کاردیولوژیست (متخصص قلب) را جویا شود تا از لحاظ طبى ریسک تجربه آتی حمله قلبی یا سکته شفاف گردد. این امر شما و پزشک عمومی را قادر می سازد تا تصمیمی آگاهانه در خصوص هورمون ها اتخاذ نمایید.

◼️لختگی خون

مصرف استروژن ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ لختگی خون دارد.

بر طبق نتايج مطالعه ای ، زنان ترنسی که استروژن مصرف می نمودند بیست برابر بیشتر از گروه قیاسی مردان دچار لختگی خون شدند ، كه در بعضی موارد لخته هاى کشنده در ریه ها تشکیل شده است.

⚠️ریسک لختگی خون ناشی از استروژن ، با استعمال سیگار ، ميزان استروژن مصرفی (زنان ترنسی که دچار لختگی خون شدند اغلب استروژن را بیش از میزان تجویز شده مصرف می نمودند) ، سن ، و عدم فعالیت بدنی افزایش می یابد.

🔰مصرف استروژن همراه با دارو هایی که سطح تستسترون بدن را کاهش می دهند تا استروژن کمتری مورد نیاز باشد ، مصرف استروژن از طریق چسب پوستی به جای تزریق یا قرص ، توقف استعمال سیگار ، و افزایش فعالیت بدنی از جمله استراتژی هایی هستند که جهت کاهش ریسک لختگی خون ناشی از استروژن بكار مى روند.

✳️5. سندرم تخمدان پلی کیستیک (فقط مردان ترنس FTM)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی هورمونی است و اعتقاد بر این است که با تولید بیش از اندازه انسولین ایجاد می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک تخمدان ها را به تولید تستسترون تحریک می نماید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک ریسک ابتلا به تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامت ، از جمله بیماری قلبی ، عدم تحمل گلوکز و دیابت ، و سرطان اندومتریال/تخمدان را افزایش می دهد.

🔻جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص ریسک ابتلا به ديابت در اشخاص ترنس ، مقاله زير را مطالعه نماييد.

💠آیا ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) در معرض ریسک بالای ابتلا به دیابت قرار دارند ؟
https://helptranscenter.org/2017/12/24/264/

🔻جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص ریسک ابتلا به سرطان در اشخاص ترنس ، مقاله زير را مطالعه نماييد.

💠آیا ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار دارند ؟
https://helptranscenter.org/2017/11/12/254/

علائم اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک مشابه با تغییراتی است که هنگام شروع تستسترون درمانى در مردان ترنس (FTM) ایجاد می گردد. این علائم عبارتند از : اکنه ، چاقی ، رشد موی صورت و بدن ، توقف سیکل قاعدگی یا قاعدگی نامنظم ، ناباروری یا کاهش توانایی باروری.

🔰توصیه می شود تمامی مردان ترنسی (FTM) که تستسترون درمانی انجام نمی دهند جهت [تشخیص] سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد ارزیابی قرار گیرند ، و مردان ترنسی که تستسترون درمانی انجام می دهند در خصوص وجود علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک پیش از شروع هورمون درمانی مورد پرسش قرار گیرند. این امر در ارزیابی و تلاش بمنظور کاهش ریسک مشکلات مرتبط با سلامت ، از جمله بيمارى قلبى عروقى ، که با سندرم تخمدان پلی کیستیک در ارتباط مى باشد مفید است.

🔳پیشگیری و غربالگری

اشخاص ترنس با انجام اقداماتی که در ادامه ذکر گردیده است می توانند ریسک ابتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش دهند :

🔹کاهش یا توقف استعمال سیگار؛ اجتناب از دود سيگار

🔸محدود كردن مصرف الکل

🔹پیروی از برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت بدنی

🔸انجام چکاپ های بهداشتی منظم با مراجعه به پرستار یا پزشک

🔹خودداری از مصرف دارو های هورمونی بيش از آن چه كه تجویز شده است

🔸مصرف ترکیبات هورمونی با ریسک پایین تر

بررسی منظم سیستم قلبی عروقی بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی اساسی در تمامی اشخاص ترنس می باشد. هنگام ملاقات ، پرستار/پزشک به صدای قلب گوش می دهد ، ميزان تپش قلب را اندازه می گیرد ، و فشار خون را بررسی می کند. ممکن است گردش خون نیز با نگاهى به چشم ها ، دست ها ، پا ها ، و پوست فرد بررسی گردد.

تست استرس (نظارت بر [عملکرد] قلب هنگام ورزش) اطلاعات با جزئیات بیشتری در خصوص عملکرد قلب ارائه مى كند. ممکن است انجام آزمایش خون جهت بررسی کلسترول و سایر مارکر هایی که ممکن است نشانگر بیماری قلبی باشند نیز توصیه گردد.

در اشخاص ترنسی که هورمون درمانی انجام می دهند ، انجام آزمایش خون به طور منظم جهت نظارت بر سطوح هورمون ها ، کلسترول ، و قند خون ضروری است.

🔳درمان

روش های متعددی جهت درمان بیماری قلبی عروقی وجود دارد. جهت اطلاع از روش های ممکن پرسش نمایید و زمان اختصاص دهید تا ببینید که با امتحان کدامیک از این روش ها بهترین احساس را دارید.

پرستار/پزشک ممکن است شما را به توقف یا کاهش میزان استعمال سیگار ، انجام بیشتر ورزش ، ایجاد تغییراتی در برنامه غذایی ، آموختن تکنیک های ریلکسیشن ، مصرف دارو (براى مثال جهت کاهش فشارخون) ، یا تغییر نوع هورمون های مصرفی تشویق کند.

برنامه تعليم بهداشت ترنسجندر ويژه پرستاران و پزشكان بر کاهش یا توقف هورمون درمانی به عنوان «آخرین اقدام» تاکید دارد ، چرا که سایر روش های درمانی در کاهش ریسک بیماری های قلبی عروقی اغلب با موفقیت عمل می کنند به گونه ای که ادامه هورمون درمانی برای اشخاص امکان پذیر می شود.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://transhealth.phsa.ca

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved