1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به قلم Dr. Beverly Fischer

مترجم: سعید.ش

🔳فعالیت

🔷1. استراحت مداوم در هفته نخست پس از جراحى ضروری است؛ اما تا اندازه اى که بدنتان توان تحمل دارد می توانید در اطراف خانه پیاده روی کنید.

🔶2. هنگام خواب حتما دو بالشت در زیر سر/شانه های خود قرار دهید. ضرورتی ندارد که در موقعیت نشسته بخوابید.

🔷3. هر دو الی سه ساعت یک مرتبه تمرین تنفس انجام دهید؛ نفس هاى عمیق بکشید تا ریه هایتان منبسط شود.

🔶4. بازو های خود را بیش از اندازه حرکت ندهید :

▪️دست (های) خود را بالای سرتان نبرید.

▪️جهت دستیابی به اشیاء خارج از دسترس تلاش نکنید.

▪️تا یک هفته پس از جراحی حرکت دستان خود را محدود نمایید (همانند دستان دايناسور T-Rex).

🔷5. از انجام هرگونه فعالیت شدید که موجب بالا رفتن تپش قلبتان شود خودداری کنید. تا یک هفته هیچ شیئی با وزن بیش از 5 پوند (~ 2.2 كيلوگرم) بلند نکنید.

🔶6. تا زمانی که به شما اجازه داده نشده است از انجام ورزش خودداری کنید. اکثریت مراجعه کنندگان شش هفته پس از جراحی قادر به شروع مجدد ورزش روتین خود می باشند. الزامی ست که قدرت و توانایی خود را به آهستگی بالا ببرید.

🔷7. در هفته نخست پس از جراحى یا مادامی که در حال مصرف دارو های مسکن تجویزی خود هستید ، نمی توانید رانندگی کنید.

🔶8. از استعمال سیگار (از جمله سیگار الکترونیکی/بخار ساز ، چسب نیکوتین ، و دود سیگار) به مدت حداقل دو هفته خودداری کنید. نیکوتین بر سیستم ایمنی اعمال اثر می کند و از پروسه بهبودی جلوگیری بعمل می آورد.

🔳برنامه غذایی

🔷1. در بیست و چهار ساعت نخست پس از جراحى ، وعده های غذایی سبک به همراه مایعات شفاف مصرف نمایید.

🔶2. اگر احساس تهوع دارید ، از برنامه غذایی Bland (شامل مواد غذايى نرم ، كم فيبر ، پخته شده ، و بدون ادويه) تا زمان رفع تهوع پیروی نمایید. می توانید [داروى ضد تهوع و استفراغ] Zofran مصرف نمایید.

🔷3. دارو های مسکن را باید همراه با غذا مصرف نمایید. دارو های مسکن خود را بدون غذا [و با معده خالى] مصرف نکنید چرا که موجب تهوع و استفراغ خواهد شد.

🔶4. دارو های مسکن ممکن است یبوست ایجاد کنند؛ لذا نوشیدن آب فراوان حائز اهمیت است. روز پس از جراحی می توانید از دارو های ملین مانند Senekot یا Dulcolax بدون نسخه پزشک و با توصیه داروساز مصرف نمایید. اگر پس از گذشت چندین روز همچنان دفع نداشتید ، می توانید Laxative مصرف نمایید.

🔳پانسمان

🔷1. پس از جراحى علاوه بر پانسمان ، جلیقه گنى نيز به تن شما پوشانيده خواهد شد. جلیقه را از تن خود خارج نکنید. جراح در اولین ملاقات پس از جراحی ، جلیقه را از تن شما خارج خواهد ساخت.

🔶2. دو عدد درین Jackson Pratt خواهید داشت که به مدت «حداقل» هفت روز در جای خود خواهند ماند.

🔷3. دستورالعمل های مراقبت از درین در ادامه ذکر گردیده است :

▪️میزان خروجى درین ها از «روز سوم» باید ثبت گردد. اگر مایعات بسیار زیادی از درین ها خارج نمی شود ، نگران نباشید چرا که طبیعی ست.

▫️در دو روز نخست پس از جراحى ، درین هایتان را چند مرتبه در روز تخلیه نمایید. [تعداد دفعاتى كه بايد درين ها را تخليه نماييد] در طول هفته کاهش خواهد یافت و می توانید درین ها را در صورت نیاز تخلیه نمایید. خروجى درین ها در ابتدا خونی خواهد بود ، سپس روشن تر خواهد شد و به رنگ صورتی در خواهد آمد ، و سپس به صورت مايعى شفاف به رنگ زرد مايل به صورتى خواهد بود ، این طبیعی ست.

🔻توجه : مکش حباب تخلیه زمانی بهترین عملکرد را دارد که حباب خالی باشد.

▪️برای خواندن میزان خروجى ، حباب را باز کنید و به جانب آن نگاه کنید. واحد اعداد نوشته شده در طرف خالی حباب ، سی سی مى باشد. تاریخ ، زمان ، و میزان خروجى را یادداشت کنید و مجموع [خروجى در مدت بیست و چهار ساعت] را ثبت نمایید.

▫️خروجى درین ممکن است به رنگ قرمز باشد؛ صرف نظر از این مسئله ، خروجى درين را دور بریزید – آن را نگاه ندارید.

▪️حباب را تا جایی که انگشتانتان یکدیگر را لمس نمایند ، فشرده سازید؛ سپس مجددا درپوش حباب را قرار دهید. این پروسه مکشی را ایجاد می کند که جهت تخلیه و خروج [مايعات] ضروری است.

▫️درین ها استریل بوده و سیستم تخلیه و مكش بسته اى می باشند – لوله يا حباب را با هیچ چیز نشویید.

▪️تخلیه و پاكسازى لوله ها ممکن است ضرورت یابد. انجام این اقدام جهت رفع انسداد لوله ها ضروری است.

1️⃣ لوله را به طور ايمن در مکانی که تعبیه شده است به کمک دو انگشت از همان دست نگاه دارید.

2️⃣ به کمک دو انگشت از دست دیگرتان لوله را به آرامی و به سمت پایین در جهت حباب فشار دهید.
⚠️ نیروی شدید وارد نکنید؛ چرا كه امكان دارد لوله را از مکان تعبیه آن خارج كنيد.

🔶4. مشاهده خون خشک شده بر روی بانداژ طبیعی است؛ اما اگر زیر بانداژ خونریزی فعال مشاهده نمودید تماس بگیرید.

🔷5. تا زمانی که درین ها حذف نگردیده اند نمی توانید دوش بگیرید – فقط استحمام اسفنجی انجام دهید !

استفاده از بانداژ و خشک نمودن آن بسیار حائز اهمیت است.

روز پس از حذف درین ها می توانید دوش بگیرید. رو به سر دوش قرار نگیرید چرا که این اقدام ممکن است به پیوند نیپل (نوک سینه) آسیب برساند. کمر خود را به سمت دوش بگیرید و اجازه بدهید تا آب به جلوی قفسه سینه راه پیدا کند. پیوند نیپل خود را مالش ندهيد.

پس از اتمام دوش ، خود را با ضربه های آرام حوله اى تمیز خشک کنید ، سپس فورا پانسمان جدید را بر روی پیوند های نیپل به همان صورت که در ادامه توضیح داده شده است قرار دهید.

🔶6. پس از گذشت دو الی سه هفته ، ممکن است تاول های جوش مانند کوچکی را در طول ناحیه برش خود مشاهده نمایید. این ها بخیه هایی هستند که همچنان جذب نشده اند.

در صورتی که مواد بخیه از طریق پوستتان بيرون زده باشد ، به کمک موچین مواد بخیه را – كه مشابه با نخ بكار رفته در قلاب ماهيگيرى هستند – تا جایی که می توانید خارج نمایید ، سپس بخیه را در لبه پوست قيچى کنید تا بدن بتواند مواد را بازجذب نماید.

در صورت لزوم این اقدام را تکرار نمایید. اگر مواد بخیه در تمامی جهت ها خارج شده باشد نیز طبیعی است.

🔷7. تا چند هفته انتظار خونریزی و پوسته پوسته شدن پیوند های نیپل خود را داشته باشید. پیش از افتادن پوسته خارجى زخم ها ، پیوند های نیپل را در معرض هوا قرار دهید؛ چرا که زخم خشک سریع تر از زخم مرطوب بهبود می یابد.

پس از افتادن پوسته خارجى زخم ها ، لایه نازکی از Neosporin را بر روی هر کدام از نیپل ها استعمال نمایید و آن ها را با گاز یا بانداژ نچسب و بزرگ (مانند Telfa) بپوشانید. این امر را حداقل یک مرتبه در روز پس از دوش/پاکسازی ناحیه انجام دهید.

اگر مرکز نیپل ها ظاهری حفره مانند پیدا کرد نگران نباشيد و پانسمان کردن را ادامه دهید. صرف طولانی ترین زمان برای بهبود مركز نیپل امری غیر معمول نیست. تا بهبودی کامل از دستورالعمل های مراقبت از زخم به همان صورتی که Dr. Fischer به شما آموزش داده است پیروی نمایید.

🔶8. تورم تا شش الی نه ماه پس از جراحی طبیعی است. پف کردگی قفسه سینه پس از برطرف شدن کامل تورم ، تا حد بسيارى ناپدید خواهد شد. اگر این مسئله پس از گذشت چندین ماه از انجام جراحی همچنان برطرف نگردید ، در این خصوص با ما تماس بگیرید ، چرا که عادت کردن به قفسه سینه جدید ممکن است برایتان به طول انجامد.

🔳دارو ها

🔷1. داروی اصلی يک داروی مخدر است و به همان صورت که تجویز گردیده است باید مصرف گردد. هنگامی که در حال مصرف دارو های مسکن هستید ، Tylenol مصرف نکنید ، چرا که دارویی که ما تجویز نموده ایم حاوی Tylenol می باشد.

🔶2. تا زمانی که تحت تاثیر داروى اصلی هستید ، نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید و از رانندگی خودداری کنید.

🔷3. داروی مسکن را «باید» همراه با غذا مصرف نمایید ، چرا که در غیر این صورت موجب تهوع خواهد شد.

🔶4. تا حداقل چهل و هشت ساعت پس از جراحی نمی توانید ایبوپروفن یا ویتامین E مصرف نمایید.

🔷5. اگر تستسترون مصرف می کنید ، چهل و هشت ساعت پس از عمل جراحی می توانید دوز بعدی خود را مصرف نمایید.

🔶6. اگر اسپرین یا کومادین مصرف می کنید ، با پزشک عمومى خود مشورت کنید تا زمان ایمن جهت شروع مجدد مصرف دارو را دریابید.

🔷7. پس از جراحی می توانید مصرف سایر دارو(های) معمول خود را از سر بگيريد.

🔴⚠️ با مطب تماس بگیرید اگر :

1️⃣ دمای بدنتان بالاتر از 101 درجه فارنهایت (~ 38,3 درجه سلسیوس) می باشد.

2️⃣ خونریزی بیش از اندازه و به رنگ قرمز روشن روی پانسمان ها/جلیقه یا از طریق لوله های تخلیه تجربه نمودید.

3️⃣ تخليه خونی بیش از اندازه از طریق درین ها تجربه نمودید (به گونه اى که درین ها کاملا پر از خون شده باشند و پس از مدت زمان کوتاهی مجددا پر شوند)؛ به ویژه اگر این اتفاق تا چندین ساعت به طول بيانجامد.

4️⃣ تورم در یک طرف قفسه سینه به گونه ای که دو برابر بزرگ تر از طرف دیگر احساس شود؛ ممکن است نشانه خونریزی باشد.

5️⃣ اگر به طور مداوم در حال استفراغ هستید با داروخانه تماس بگیرید و نسخه تجويزى را دریافت نمایید.

6️⃣ اگر هر گونه پرسشى در خصوص مراقبت پس از جراحى دارید.

🔻در صورتی که شرایط اضطراری تهدید کننده حیات را تجربه نمودید با شماره 911 تماس بگیرید و به نزدیک ترین بخش اورژانس مراجعه نمایید !

🔰با امضای این سند ، تایید می کنم که دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی برایم توضیح داده شده است و دستورالعمل های ارائه شده در این سند را مطالعه و درک نموده ام.

⚠️[توجه داشته باشید كه این مقاله ، جایگزینی برای دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراحی که توسط ایشان جراحی تخليه و مردانه سازى سينه خود را انجام داده اید ، نمی باشد؛ دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی تخليه و مردانه سازى سينه را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید ، و فقط مطابق با دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراح خود عمل نمایید. /مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.beverlyfischer.net

Copyright © 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved