1

بررسی کامل تاثیرات هورمون تستسترون بر کبد

مترجم: سعید.ش

ریسک تئوریکال ايجاد آسیب یا بدخیمی کبدی در تمامی فرمولاسیون های تستسترون وجود دارد ، اما اين ریسک به جز در فرم خوراکی تستسترون یا در صورتی که دوز های بسیار بالاى تستسترون تجویز گردد ، در تمامی اشكال تستسترون مصرفى پايين است.

✅ در مردان ترنس معمولا نظارت بر تست های عملکرد کبد (LFT) سالیانه (یا حتی با تعداد دفعات بیشتری) توصیه می گردد.

اگر چه مطابق با خلاصه مطالعه علمی اخیرى كه در ژورنال پزشکی New England انتشار يافته است ، به جز در مواردی كه از فرم خوراکی یا دوز های بسیار بالا تر از حد طبیعی تستسترون استفاده می شود ، نظارت مکرر بر تست های عملکرد کبد در مردان مبتلا به هایپوگنادیسم كه تستسترون درمانی جایگزین در دراز مدت انجام می دهند ، ضروری نیست. متاسفانه این مسئله در مردان ترنس به میزان کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است ، لذا نتیجه اين مطالعه ممکن است قابل تعمیم به جمعیت مردان ترنس نباشد.

در صورتی که پروفایل اولیه تست عملکرد کبد نرمال باشد و شخص ترنسجندر در معرض سایر ریسک های سمیت کبدی قرار نداشته باشد ، احتمالا منطقی است که نظارت آتى فقط به بررسى ALT در فواصل زمانی معین محدود گردد.

در صورتی که افزايش سطح ترانس آمیناز ها مشاهده گردد ، در عين حال كه [علت] این مسئله در آینده مورد ارزیابی قرار مى گیرد ، توقف تستسترون درمانی اقدامی احتياط آميزى است – به ویژه در اشخاصی که تستسترون به فرم خوراکی مصرف می کنند.

اما در اشخاصی که دوز های نرمال تستسترون غیر خوراکی مصرف می کنند ، در صورت عدم حضور سایر علل پاتولوژی کبد ، [علت] نتيجه غير طبيعى تست عملکرد کبدی (به ویژه در موارد حاد) فقط به تستسترون نسبت داده مى شود.

🔰اگر مصرف تستسترون علت سمیت ملایم کبدی تشخیص داده شود ، ضرورتی به توقف دائمی تستسترون درمانی وجود ندارد. معرفی مجدد و محتاطانه تستسترون به بدن با دوز پایین تر و با تعداد دفعات مصرف و/یا شیوه مدیریت متفاوت ممکن است متد ایمن تری را جهت تطبیق هورمونی ارائه نماید.

به علاوه پزشکانی که اشخاص ترنسجندر را تحت درمان هورمونی قرار می دهند باید به خاطر داشته باشند که بعضی از اعضای جمعیت اشخاص ترنسجندر ممکن است در معرض ریسک بالاتر آلودگى به عوامل بيمارى زاى قابل انتقال از طريق خون قرار داشته باشند.

لذا هنگام ارزیابی [علل] بالا رفتن سطح ترانس آمیناز ها ، هپاتیت ویروسی باید به عنوان یک علت مدنظر قرار داده شود. بدلیل این ریسک بالاتر ، به اشخاصی که پیش تر واکسینه نشده اند پیشنهاد می شود که جهت ایمن سازی در برابر ابتلا به هپاتیت اقدام نمایند.

🔲بالا رفتن سطح [آنزیم های] كبد و بيمارى هاى بالقوه كبدى

تستسترون درمانی تغییراتی را در تست های عملکرد کبد ، زردی کلستاتیک ، نئوپلاسم هپاتوسلولار (نادر) ، و پليوزیس هپاتیس به وجود می آورد.

⚠️🔴مصرف تستسترون خوراکی C-17 alpha alkylated به طور مشخص با چنین عوارضى مرتبط بوده و علاوه بر عوارض ذكر شده با هپاتوسلولار کارسینوما و آدنوم کبد نيز در ارتباط بوده است.
لذا تستسترون C-17 alpha alkylated عموما به فرم خوراکی مصرف نمی گردد ، و باور بر این است که [مصرف تستسترون به] فرم تزریقی ، موضعی (Transdermal) ، دهانی (Buccal) ، و متد های قابل کاشت (Pellet) این قبيل ریسک ها را به ميزان قابل توجهى کاهش می دهد.

صرف نظر از شیوه تحویل تستسترون به بدن ، اقدام احتیاط آمیز این است که شخص مصرف کننده جهت نظارت بر سلامت کلی کبد با انجام تست های عملکرد کبد مورد سنجش قرار گیرد.

✳️زردی کلستاتیک (Cholestatic jaundice)

زرد شدن پوست و سایر بافت ها بدلیل بالا رفتن [سطح] بیلی روبین خون را زردى مى گويند.
هنگامى که سرم بیلی روبین به 2 الی 2.5 mg/dl (میلی گرم بر دسی لیتر) می رسد ، زردی ملایم معمولا قابل تشخیص است.

زردی کلستاتیک به دلیل انسداد مجاری صفراوی ایجاد می گردد (وضعیتی که [امکان] ترشح صفرا از کبد مسدود می گردد ، که این حالت ممکن است در کبد یا در مجاری صفراوی رخ دهد).

✳️نئوپلاسم هپاتوسلولار (Hepatocellular neoplasms)

نئوپلاسم هپاتوسلولار عبارتی عمومی است که به رشد بافت غیر عادی جدید بر روی کبد اشاره دارد (نئوپلاسم به معنای «رشد جدید» است). بافت هاى رشد يافته ممکن است خوشخیم یا سرطانی باشند.

✳️پلیوزیس هپاتیس (Peliosis hepatis)

پلیوزیس هپاتیس وضعیتی است که حفره هاى متعدد کیست مانند پر از خون در کبد به وجود می آید که ممکن است موجب احتقان و نکروز (مرگ بافت) شود.

✳️آدنوم كبد (Hepatic adenomas)

آدنوم كبد (HA) تومور خوشخیم نادر کبد است. دو نوع آدنوم كبد شناخته شده است : تومور های با منشاء مجاری صفراوی و تومور های با منشاء سلول کبدی.
آدنوم هاى كبد ممکن است دچار پارگی و خونریزی شوند و درد و رنج ایجاد کنند.

با وجود این که آدنوم های كبد ضایعاتی خوشخیم هستند ، می توانند به هپاتوسلولار کارسینوما (HCC) بدخيم تبدیل گردند.
با وجود اين كه تبديل [ضايعات خوشخيم كبد به تومور هاى] بدخیم نادر است ، [ايده] انجام جراحی در اکثریت اشخاصی که دچار آدنوم كبد مى باشند حمايت مى شود.

✳️هپاتوسلولار کارسینوما (Hepatocellular Carcinoma)

هپاتوسلولار کارسینوما (HCC) عبارتی است که به تومور بدخیم (سرطانی) کبد اشاره دارد.

🔲سرطان کبد

ابتلا به بیماری و سرطان کبد در مردان غیر ترنس با مصرف استروئید های آنابولیک خاص از جمله بعضی از فرم های تستسترون مرتبط بوده است.

مصرف تستسترون C-17 alpha alkylated (به ویژه [موجود] در فرم خوراکی) به طور مشخص با سرطان کبد در ارتباط بوده است. لذا تستسترون C-17 alpha alkylated عموما به فرم خوراکی مصرف نمی گردد ، و باور بر این است که [مصرف تستسترون به] فرم تزریقی ، موضعی (Transdermal) ، دهانی (Buccal) ، و متد های قابل کاشت (Pellet) این قبيل ریسک ها را به ميزان قابل توجهى کاهش می دهد.

💢همچنین باید توجه داشت که بطور کلی ریسک ابتلا به سرطان کبد در مردان بالاتر از زنان است ، اگر چه ارتباط اين مسئله با مردان ترنس واضح نیست.

بر طبق دانش پزشکی کنونی ، به آسانی نمی توان بیان نمود که آیا مصرف تستسترون در مردان ترنس با دوز هایی که به منظور ترنزیشن و حفظ [سطوح فیزیولوژیکی تستسترون] مورد استفاده قرار می گیرد ، ریسک ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد یا خیر.

در صورتی که تستسترون بمنظور ترنزیشن مصرف گردد ، پزشک جهت ارزیابی سلامت کلی شخص بطور معمول آزمایش های خونی در فواصل معین تجویز می نماید. معمولا در این تست ها سطوح آنزیم خاص و/یا سایر مواد خون اندازه گیری می گردد ، و وجود عواملى که ممکن است نشان دهنده آسیب به کبد یا سایر بافت های حیاتی بدن باشد ، مورد سنجش قرار مى گيرد.

🔰از آن جایی که ریسک [آسیب/ابتلا به بیماری های] کبدی به طور کامل درک نشده است ، اشخاصی که تستسترون مصرف می کنند باید در فواصل معین آزمایش های خونی تجويز شده توسط پزشک خود را بمنظور نظارت بر سلامت کلی خود انجام دهند.

🔲تست های عملکرد کبد (LFT)/آنزیم های کبدی

چندین آزمایش خون جهت ارزیابی عملکرد کبد مورد استفاده قرار می گیرد. در این تست ها سطوح آنزیم خاص و/یا سایر مواد خون اندازه گیری می گردد ، و وجود عواملى که ممکن است نشان دهنده آسیب به کبد یا سایر بافت های حیاتی بدن باشد ، مورد سنجش قرار مى گيرد.

از آن جایی که سلامت کبد می تواند تحت تاثیر مصرف تستسترون قرار گیرد (و از آن جایی که تستسترون در کبد متابولیزه می شود) ، پزشک ممکن است «آنزیم های کبدی» یا «سطوح کبدی» شخص را با استفاده از چند مورد یا تمامی تست هایی که در ادامه آورده شده است ، مورد سنجش قرار دهد.

🔻تست های متداول جهت اندازه گیری آنزیم های خاص ، موارد در ادامه را شامل می شود :

🔹ء AST (اسپارتيت آمینوترانسفراز ، گاهی اوقات SGOT نیز نامیده می شود) ،
🔹ء ALT (آلانین آمینوترانسفراز ، گاهی اوقات SGPT نیز نامیده می شود) ،
🔹ء ALP (آلکالاین فسفاتاز) ،
🔹ء GGT (گاما گلوتامیل ترانسفراز).

🔻سایر تست هایی که جهت ارزیابی عملکرد کبد مورد استفاده قرار می گیرند ، موارد در ادامه را شامل می شود :

🔸آلبومین (Albumin) ،
🔸بیلی روبین (Bilirubin) ،
🔸و PT (زمان پروترومبین ، ارزیابی انعقاد خون).

◾️اولتراسوند کبدی (Hepatic Ultrasound)

اولتراسوند کبدی هر سه الی پنج سال جهت سنجش تومور های کبدی انجام می پذیرد. این امر فقط در اشخاصی که تستسترون خوراکی مصرف می کنند حائز اهمیت است و انجام آن احتمالا در اشخاصی که تستسترون به فرم تزریقی ، موضعی ، یا دهانی/زیر زبانی مصرف می کنند ، ضروری نمى باشد.

🔻مراجع:
http://www.nickgorton.org
http://www.ftmguide.org

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved