1

اطلاعات تکنیک جراحی برش دبل (Double Incision) جهت تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) + انیمیشن مراحل جراحی

مترجم: سعید.ش

متد برش دبل (Double Incision) محبوب ترین تکنیک جراحی مردانه سازی سینه می باشد. طی این روند جراحی بافت پستان و پوست اضافی برداشته می شود ، هاله و نوک سینه کوچک شده و به مكان مردانه تری روی سینه پیوند می شود. نتیجه این تکنیک سینه ای با ظاهر مردانه است و اسکار (جای برش) افقی قابل توجهی در هر دو طرف سينه بر جای می ماند.

🔲برش دبل (Double Incision)؛ تکنیکی که امتحان خود را پس داده است

تکنیک برش دبل از جمله قدرتمند ترین تکنیک های جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس (FTM) به شمار می رود به گونه اى که Dr. Mosser دارنده مدرک بورد جراحی پلاستیک نيز بیش از 80% از جراحی های تخلیه و مردانه سازی سینه را به این روش انجام می دهند. با انجام این تکنیک تخت ترین و هموار ترین قفسه سینه ممكن حاصل می گردد و علاوه بر آن موقعیت هاله نسبت به عضله و اسکار (جای برش) افقی نیز کاملا تغییر داده می شود. متد برش دبل مناسب اشخاصی است که جثه و پستان های بزرگ تر ، پوست اضافی بیشتر و قدری افتادگی پستان دارند؛ به گونه ای که زاویه زیر پستان ایشان کمتر از 90 درجه است.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون انتخاب تکنیک جراحی مناسب تایپ بدنی و فرم سینه هر شخص ، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

💠راهنمای انتخاب مناسب ترین روند جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) به قلم Dr. Scott Mosser
https://helptranscenter.org/2017/10/29/250/

طی متد جراحی برش دبل ، هاله سینه به شکل گرافت پوستی برداشته می شود و در مکان مناسب پیوند می گردد؛ همین امر باعث می شود که این روش جراحی پتانسیل از بین رفتن گرافت پوستی یا کاهش حس [هاله و نوک سینه] را در خود داشته باشد. پس از جراحی تخلیه سینه به روش برش دبل ، اسکار (جای برش) های افقی آشکاری بر جای می ماند؛ اگر چه اسکار ها [با گذر زمان] محو و کمرنگ می شود ، اما به طور کامل ناپدید نمی گردد.

🔲شرح روند جراحی

روند جراحی تخلیه سینه به روش برش دبل پیش از اتاق عمل شروع می شود ، بدین صورت که سینه شخص قبل از بیهوشی علامت گذاری می شود؛ این اقدام برای انجام جراحی حائز اهمیت است. علامت گذاری باعث می شود تا جراح چشم انداز خوبی از مکان و مسیر ایجاد برش های جراحی داشته باشد و ظاهر و فرم سینه شخص را در حالت نشسته بصورت راست قامت بسنجد.

پس از بیهوشی ، این علامت گذاری ها مجددا بررسی می گردد و هاله سینه [با دایره ای به قطر] 22 میلی متر که میانگین قطر هاله مرد سیسجندر است ، علامت گذاری می شود. سپس هاله برداشته می شود و موقتا نگاه داشته می شود تا پس از این که پوست اضافه برداشته شد ، مجددا روی سینه پیوند شود. ممکن است طی این مرحله ناحیه زیر بغل لیپوساکشن شود.

سپس برش جراحی ایجاد می شود و بافت پستان تا جای ممکن تخلیه می گردد؛ در عین حال به سینه فرم داده می شود و تلاش می شود تا ضخامت چربی زیر پوست بخش فوقانی و خارجی و اطراف سینه یکدست و یکنواخت شود [تا از فرورفتگی سینه پس از جراحی جلوگیری بعمل آید]. این بخش از جراحی برای داشتن سینه ای یکدست و فاقد فرورفتگی و برآمدگی بسیار حائز اهمیت است و توجه و دقت فراوان جراح به جزئيات را می طلبد.

طی روند جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل ، دو برش افقی بالا و پایین عضله پکتورال زده می شود و پوست اضافی از این طریق برداشته می شود (به عضله دست زده نمی شود). پوست سینه عقب کشیده می شود و بافت پستان تخلیه می گردد. سپس لبه های پوست با دقت فراوان به هم آورده می شود و با استفاده از بخیه های جذبی بخیه می گردد؛ بخیه های جذبی از بیرون قابل مشاهده نیستند. در همین حال ، مکان دلخواه هاله و نوک سینه با توجه به فرم بدن و همچنین شکل و موقعیت عضلات سینه شخص تعیین می گردد؛ جراح طی این روند باید قدری دانش و قدری درک هنرى خويش را بکار گیرد.

پس از تعیین مکان دلخواه هاله و نوک سینه ، یک مرتبه دیگر [دایره ای به قطر] 22 میلی متر به اندازه سایز هاله روی پوست سینه علامت گذاری می شود ، لایه خارجی پوست برداشته می شود و گرافت نوک سینه که [پیش تر] نگه داشته شده بود و برای پیوند آماده شده بود ، روی این ناحیه قرار داده می شود.

بخیه هایی برای محافظت از گرافت پوستی هاله و نوک سینه مورد استفاده قرار می گیرد. این بخیه ها پانسمان Bolster را در جاى خود نگه مى دارند. برای نگه داشتن گرافت پوستی در جای خود ، بخیه های بیشتری مورد استفاده می گیرند ، سپس پانسمان Bolster روی این قسمت قرار داده می شود. استفاده از این نوع پانسمان طی چند روز بحرانى نخست پس از جراحی ضروری است.

اکثریت اشخاصی که جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه خود را به روش برش دبل توسط Dr. Mosser انجام می دهند ، پس از جراحی درین ندارند. اگر درین پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل مورد استفاده قرار گیرد ، درين ها از بیرونی ترين قسمت برش جراحی خارج می گردند و دردی را متوجه شخص نمی کنند و اسکار (جای برش) بیشتری بر جای نمی گذارند.

اگر [وسط و بین دو سینه] پوست اضافی بسیاری وجود داشته باشد ، این امکان وجود دارد که دو برش جراحی به یکدیگر وصل شوند و [برش جراحی بصورت سرتاسری ایجاد شود]؛ این اقدام در صورت لزوم از آویزان شدن یا ناهمواری پوست این قسمت جلوگیری می کند و باعث می شود نتیجه جراحی یک دست و بدون فرورفتگی شود.

بعضی از اشخاص در قسمت زیر بغل پوست اضافی و بافت پستان قابل توجهی دارند؛ در صورت لزوم با گسترش برش های جراحی از پهلو ، پوست و چربی اضافی زیر بغل تخلیه می شود. وجود پوست و بافت پستان در زیر بغل ممکن است شخص را در معرض ریسک بالاتر برآمدگی قسمت زیر بغل پس از جراحی – که گوشواره (Dog ear) نامیده می شود – قرار دهد.

🔲گرافت های پوستی در روند تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل

باور نادرست رایجی که در خصوص گرافت های پوستی که در تکنیک برش دبل مورد استفاده قرار می گیرند وجود دارد ، این است که این گرافت ها ضعیف بوده و احتمال از بين رفتن آن ها بسيار است. طبق تجربیات دکتر Mosser این اتفاق فوق العاده نادر است. در کمتر از 4% از پیوند های پوستی ، بخش قابل توجهی از پیوند از بین می رود ، و در عمل های جراحی دکتر Mosser در تابستان سال 2016 هیچگاه گرافت آزاد نوک سینه به طور کامل از بین نرفت. با این حال این احتمال را همواره باید در نظر داشت.

نکته مثبت استفاده از گرافت های پوستی این است که جراح می تواند مکان هاله و نوک سینه شخص را تعیین و اصلاح نماید. هاله و نوک سینه در مکانی بسیار دقيق ، متقارن ، و در موقعیت صحیح نسبت به عضله سینه پیوند می شود ، بطوریکه با رشد و پرورش عضلات، سینه همچنان ظاهر مردانه خود را حفظ کند.

🔲حس نوک سینه

از بین رفتن حس نوک سینه پی آمد احتمالی بعضی از تکنیک های جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه است. اگر چه پس از جراحی به روش دکتر Mosser تعداد قابل توجهی از پایانه های عصبی حفظ می گردد. حس نوک سینه در اکثریت اشخاص پس از جراحی مشابه با حسی است که پیش از جراحی با کشیدن پوست بالای سینه با انگشت احساس می شده است. حس طبیعی پوست باقی می ماند ، اما این حس همانند حس جنسی بسیاری که پیش از جراحی در نوک سینه احساس می شده است ، نخواهد بود.

اگر شخصی بخواهد حس جنسی بسیاری که پیش از جراحی در نوک سینه احساس می شود را حفظ کند ، بهتر است که روش T معکوس یا سوراخ دکمه (Buttonhole) را به عنوان روشی جایگزین مدنظر قرار دهد.

🔲تخت شدن سینه

تکنیک برش دبل قدرتمند ترین تکنیک در دستیابی به تخت ترین سینه ممکن می باشد. مزیت دیگر این متد این است که دست جراح را در تعیین [خطوط و جايگاه] برش افقی کاملا باز می گذارد. اگر این دو مزیت جزء اولویت های شما ست ، تکنیک برش دبل گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.

🔲اجتناب از برش افقی

در اکثریت اشخاصی که سینه های متوسط تا بزرگی دارند ضروری ست که پوست اضافی به میزان قابل توجهی برداشته شود؛ بنابراین ایجاد برش افقی برای تخلیه و مردانه سازی سینه غیر قابل اجتناب است. اما اشخاصی که سینه های بسیار کوچکی دارند یا پوست آنها بسیار کشسان و بدون هیچگونه افتادگی است ، می توانند جراحی خود را به روش برش سوراخ کلید (Keyhole) یا دور هاله (Periareolar) انجام دهند.

🔰جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل معمولا یک روند سرپایی است که سه الی چهار ساعت به طول می انجامد. این روند تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

در پایان باید اشاره داشت که روش برش دبل از آزمون زمان سربلند بیرون آمده است ، امتحان خود را پس داده و روشی قابل اعتماد برای ایجاد سینه اى مردانه می باشد. نقاط ضعف این روش بسیار کم و قابل پیش بینی هستند. بسیار حائز اهمیت است که قیاسی منطقی [مابین نقاط قوت و ضعف] این تکنیک انجام دهید و آگاه باشید که نرخ رضایتمندی پس از جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش برش دبل فوق العاده بالا است.

🔹مزایای تکنیک برش دبل
ایجاد دو برش به جای سه برش (در مقایسه با تکنیک T معکوس)

🔸معایب تکنیک برش دبل
حس کمتر هاله و نوک سینه
ریسک عفونت یا از بین رفتن گرافت

◾️مسائلی که باید با پزشک جراح خود در میان بگذارید :
خطوط و جای برش جراحی (برش مستقیم باشد یا منحنی شکل)
اندازه و جای هاله و نوک سینه

🔻مراجع:
https://www.genderconfirmation.com
http://www.topsurgery.net

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2017 – 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved