1

آیا ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار دارند ؟

مترجم: سعید.ش

🔲سرطان چیست ؟

سرطان هنگامی رخ می دهد که سلول ها در زمانی که باید بمیرند ، به زندگی خود ادامه می دهند. سلول های سرطانی به جای مرگ بهنگام ، به تولید مثل ادامه داده و سلول های معیوب بیشتری را ایجاد می کنند که آن سلول ها نیز در زمانی که باید بمیرند ، به زندگی خود ادامه می دهند (و اغلب آن طور که باید نیز عمل نمی کنند).

این رشد خارج از کنترل می تواند به شکل یک تومور سرطانی (در ریه ، کبد ، پوست ، مغز و …) یا در مایعات بدن (برای مثال لوکمیا یا همان سرطان سلول های خون) ایجاد گردد.
سلول های سرطانی می توانند در سایر قسمت های بدن منتشر شوند (متاستاز) و کنترل بافت نرمال را بدست گیرند.

🔲آیا اشخاص ترنس در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان قرار دارند ؟

تحقیقات کافی انجام نشده است تا بدانیم که آیا اشخاص ترنس بیش از اشخاص غیر ترنس به سرطان مبتلا می شوند یا خیر. اما در این خصوص نگرانی هایی وجود دارد ، از جمله :

🔹ارتباط میان انزوا و محرومیت اجتماعی/اقتصادی و سرطان

🔸نرخ بالای استعمال سیگار و مصرف الکل در میان اشخاص ترنس

🔹ریسک ایجاد عفونت های قابل انتقال جنسی در ارتباط با سرطان

🔸تاثیر دراز مدت مصرف هورمون

علاوه بر موارد فوق ، فقدان اطلاعات و مراقبت پزشکی مختص اشخاص ترنس نیز موجب می شود که اشخاص ترنس از خدمات پیشگیری از سرطان بهره مند نگردند.

✳️1. انزوا و محرومیت اجتماعی/اقتصادی و سرطان

مطالعات متعددی حاکی از آن است که وضعیت اجتماعی و اقتصادی اشخاص ترنس در رده پایین قرار دارد.

مطابق با [گزارش] مرکز پیشگیری از سرطان دانشگاه هاروارد ، گروه های محروم از لحاظ اجتماعی و اقتصادی در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان ریه ، دهانه رحم ، معده ، مری (لوله ای که از دهان به معده امتداد یافته است) ، حنجره (جعبه صدا) ، کبد ، و مثانه قرار دارند.

ارتباط میان فقر ، انزوا و محرومیت اجتماعی ، و سرطان به خوبی درک نشده است ، اما باور بر این است که این ارتباط به استرس هایی که اشخاص منزوی و محروم متحمل می شوند (از جمله انزوای اجتماعی که اغلب مشکل اشخاص ترنس نیز می باشد) ، فقدان دسترسی به تغذیه با کیفیت خوب ، و تجارت سیگار و الکل میان اشخاصی که زندگی خود را در فقر می گذرانند بستگی دارد.

✳️2. سیگار و الکل

بسیاری از اشخاص ترنس به استعمال سیگار و مصرف الکل روی می آورند تا با استرس ناشی از زندگی در اجتماعی ترنس ستیز کنار بیایند. علاوه بر این مسئله ، درگ کینگ/کویین های حرفه ای و زن/مرد نما هایی که در بار های پر از دود مشغول به کار هستند ، در معرض دود سیگار قرار دارند.

دود سیگار با ابتلا به بسیاری از انواع سرطان ها ، از جمله سرطان ریه ، حنجره ، گلو ، مری ، مثانه ، کلیه ، معده ، کبد ، آلت تناسلی مردانه ، و دهانه رحم در ارتباط است. اعتقاد بر این است که دود سیگار علت حدود 30% از تمامی مرگ های ناشی از سرطان می باشد.

مصرف الکل با ابتلا به سرطان دهان ، جعبه صدا ، گلو ، مری ، معده ، کبد ، و پستان در ارتباط است. در اشخاصی که علاوه بر استعمال سیگار ، الکل نیز مصرف می نماید ، ریسک ابتلا به انواع سرطان ها به طور ویژه ای بالا تر است.

✳️3. رابطه جنسی ناسالم

رابطه جنسی ناسالم موجب می شود تا افراد در معرض ریسک ابتلا به ویروس های قابل انتقال جنسی از جمله ایدز (HIV) ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، و هپاتیت B قرار گیرند. ویروس های قابل انتقال جنسی با ابتلا به سرطان در ارتباط هستند. هپاتیت C نیز با ابتلا به سرطان در ارتباط است اما ریسک انتقال هپاتیت C از طریق رابطه جنسی پایین است.

با وجود این که ریسک [ابتلا به بیماری های قابل انتقال] جنسی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است ، اما عموما در جامعه ترنس بسیاری از فاکتور هایی که با رابطه جنسی ناسالم مرتبط هستند وجود دارد. از جمله این فاکتور ها می توان به افسردگی ، عزت نفس پایین ، روابط سوء استفاده گرانه ، رابطه جنسی در حین مستی ، و سوء استفاده/آزار جنسی اشاره نمود. همچنین اکثریت اطلاعات موجود در خصوص روابط جنسی سالم ، ویژه اشخاص ترنس نمی باشد.

✳️4. مصرف هورمون

اعتقاد بر این است که استروژن موجب توسعه بعضی از انواع سرطان ها (از جمله سرطان پستان ، تخمدان ، و لایه رحم) می شود.

در زنان ترنسی (MTF) که به مدت طولانی استروژن مصرف کرده اند ، ریسک ابتلا به سرطان پستان ممکن است افزایش یابد.

مشخص نیست که آیا مردان ترنسی (FTM) که دوز های بالای تستسترون مصرف می کنند نیز در معرض ریسک بالاتر ابتلا به سرطان های وابسته به استروژن قرار دارند یا خیر ([چرا که] در بدن مردان ترنس FTM ، آنزیم طبیعی آروماتاز مقداری از تستسترون را به استروژن تبدیل می کند)

🔻بعضی از ریسک های ابتلا به سرطان (از جمله سن و پیشینه خانوادگی سرطان) قابل اجتناب نیست ، اما اکثر ریسک ها را می توان کاهش داد. شما می توانید :

🔹استعمال سیگار را کاهش داده یا متوقف نمایید ، و از دود سیگار اجتناب کنید.

🔸مصرف الکل را محدود کنید

🔹برنامه غذایی سالمی داشته باشید ، فعالیت جسمانی داشته باشید ، و وزن خود را در محدوده سلامت حفظ کنید.

🔸در هنگام رابطه جنسی از کاندوم ، دستکش یا سایر محافظ های لاتکس استفاده کنید.

🔹با یک پزشک متخصص و مجرب در زمینه ترنس گفتگو کنید تا از انتخاب های خود جهت انجام هورمون درمانی ایمن تر آگاه شوید.

🔲خطر تشخیص و درمان دیر هنگام

هر چه سرطان زودتر تشخیص داده و درمان شود ، شانس بقا بیشتر است.

اشخاص ترنسی که دسترسی به مراقبت های خوب پزشکی ندارند یا از انجام معاينات غربالگری سرطان (مانند پاپ اسمیر در مردان ترنس (FTM)) خودداری می کنند ، در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند به گونه اى كه پیش از آن كه گسترش يافته باشد ، تشخیص داده نمی شود.

فیلم Southern Comfort داستان زندگی Robert Eads ، [ترنس مردی (FTM)] که بدلیل ابتلا به سرطان تخمدان جان سپرد را روایت می کند. بسیاری از اشخاص می دانند هنگامی که Robert در جستجوی کمک اورژانسی بدلیل خونریزی ناشی از سرطان بود ، پزشکان ترنس ستیز از درمان وی خودداری کردند؛ اما این تنها بخشی از داستان است. Maxwell دوست نزدیک او نوشته است :

ملاقات با پزشکان فقط جهت تمدید و تجديد دارو های وی بود. او احترام چندانی برای تخصص و حرفه [پزشکی] قائل نبود و تنها زمانی به آن ها مراجهه کرد که واقعا مجبور شده بود. این ناسازگاری در مدت زمان طولانی براى او به قیمت تشخیص بسیار دیر هنگام مراحل سرطان تمام شد. باور کنید به مدتى طولانی علائمی وجود داشت که نشان می داد مشکلی وجود دارد. او سرفه و مدفوع خونی داشت اما این علائم را ناديده مى گرفت. با او بحث کردم و او در پاسخ به من گفت که جاى نگرانى نيست. تمام پاسخ او همین بود ، «جاى نگرانى نيست برادر».

🔰انجام چکاپ های منظم پزشکی توسط پزشک یا پرستاری که نسبت به اشخاص ترنس محترم بوده و مسائل پزشکی اشخاص ترنس را درک نماید ، در تشخیص و درمان زود هنگام سرطان نقش مهمى ايفا مى كند.
ادامه این مقاله بر پروتکل های ویژه اشخاص ترنس جهت غربالگری سرطان متمرکز است.

🔲توصیه هایی ویژه اشخاص ترنس جهت غربالگری سرطان

هر چه سرطان زودتر تشخیص داده و درمان شود ، شانس بقا بیشتر است.

غربالگری ، جستجوی سرطان پیش از ظهور هر گونه علائمی در فرد است. هنگام ظهور علائم در فرد ، احتمال دارد که گسترش سرطان آغاز شده باشد.

پايه و اساس توصیه های غربالگری ، تحقیقاتی است که در خصوص احتمال بيشتر ابتلای [بعضى از] اشخاص به انواع خاص سرطان ، عوامل خطرزاى محیطی مرتبط با سرطان ، و دقت آزمایش های مخصوص انجام پذيرفته است.

انجمن های پزشکی دستورالعمل هایی را خلق نموده اند تا به متخصصان بهداشت به تصمیم گیری در خصوص این که از چه نوع آزمایشی ، در اغلب به چه مدتی ، و در کدام اشخاص باید استفاده شود کمک کنند.

اگر نتیجه آزمایش غربالگری غیر عادی باشد ، احتمالا انجام آزمایش تشخیصی توصیه می شود تا وضعيت ابتلاى فرد به سرطان مشخص گردد.

بسیاری از پروتکل های غربالگری سرطان مختص جنس/جنسیت خاصی نیستند. برای مثال غربالگری سرطان پوست ، سرطان کولن ، و سرطان ریه در زنان و مردان (ترنس یا غیر ترنس) به یک صورت است و برای این نوع از سرطان ها غربالگری اشخاص ترنس مشابه با دیگر اشخاص است.

بعضی از پروتکل های [غربالگری] سرطان ویژه جنس/جنسیت ، بر اساس اندام های مفروض اختصاصى بدن مردان یا زنان ارائه گردیده اند (برای مثال غربالگری سرطان پستان ، دهانه رحم ، تخمدان ، پروستات ، آلت تناسلى مردانه ، بیضه ، و رحم).

آگاهى از توصیه هاى مختص اشخاص ترنس آسان نیست. هورمون ها و جراحی ها می توانند تغییراتی را در بخش های نامبرده از بدن ایجاد کنند و همچنین می توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش یا کاهش دهند.

🔻در ادامه به توصیه های غربالگری چهار نوع سرطان که در اشخاص ترنس مورد مطالعه قرار گرفته است ، می پردازیم.

🔲سرطان پستان (MTF و FTM)

اعتقاد بر این است که قرار داشتن در معرض هورمون های استروژن و پروژستین بر ابتلا به سرطان پستان شدیدا تاثیر می گذارد. لذا ریسک ابتلا به سرطان پستان در زنان غیر ترنس بسیار بالاتر از مردان غیر ترنس می باشد؛ زنان غیر ترنس 100 مرتبه بیشتر از مردان غیر ترنس دچار سرطان پستان می شوند. ریسک ابتلا به سرطان پستان در ترنس های زن (MTF) و مرد (FTM) به هورمون ها و جراحی بستگی دارد.

ریسک ابتلا به سرطان پستان در زنان ترنسی (MTF) که هرگز استروژن یا پروژستین مصرف نکرده اند مشابه با مردان غیر ترنس و پایین است.

استروژن یا ترکیب استروژن – پروژستین بسته به میزان مصرف در تمام عمر ، ریسک ابتلا به سرطان پستان را در زنان ترنس (MTF) افزایش می دهد (زنان ترنسی که مصرف هورمون ها را در سنین پایین تری شروع کرده اند نسبت به اشخاصی که مصرف هورمون ها را در سنین بالاتر شروع نموده اند در ریسک بالاتر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند)

🔻مواردی از ابتلا به سرطان پستان در زنان ترنس تحت هورمون درمانی گزارش گردیده است.

هیچگونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایمپلنت پستان ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد ، اما زنان ترنسی که جراحی کاشت ایمپلنت پستان انجام داده اند باید ماموگرام ها را به جای انجام در مراکز غربالگری ، در مراکز تشخیصی انجام دهند (پزشکان شخص را بدین منظور ارجاع خواهند داد)

ریسک ابتلا به سرطان پستان در مردان ترنسی (FTM) که هورمون مصرف نمی کنند یا جراحی انجام نداده اند مشابه با زنان غیر ترنس می باشد.

شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهد تستسترون ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش یا کاهش می دهد.

جراحی بازسازی سینه ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهد اما این ریسک را به طور کامل از بین نمی برد ، چرا که حتی پس از جراحی سلول های بافت پستان در سطح میکروسکوپیک یاقی می مانند.

🔻مواردی از ابتلا به سرطان پستان در مردان ترنسی (FTM) که جراحی سینه انجام داده اند گزارش شده است.

💠توصیه هایی جهت غربالگری سرطان پستان ویژه اشخاص ترنس

🔻معاینه سالیانه سینه/پستان و ماموگرافی غربالگری منظم در اشخاص زیر توصیه می گردد :

▪️زنان ترنسی (MTF) که استروژن/پروژستین مصرف نموده اند ، بیش از 50 سال سن دارند ، و سایر عوامل بالقوه خطرزای ابتلا به سرطان پستان (برای مثال مصرف استروژن/پروژستین به مدت بیش از پنج سال ، پیشینه خانوادگی ابتلا به سرطان پستان ، شاخص توده بدنی بالا) را دارا می باشند.

▪️مردان ترنسی (FTM) که بیش از 50 سال سن دارند و جراحی سینه انجام نداده اند.

🔲سرطان دهانه رحم (MTF و FTM)

دهانه رحم همان گردنه مخروطی شکل رحم است که به سمت واژن گسترش پیدا می کند. ابتلا به سرطان رحم ارتباطی قوی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارد. این ویروس در حین رابطه جنسی منتقل می شود.

✅توصیه هایی ویژه زنان ترنس (MTF)

زنان ترنسی که واژینوپلاستی (جراحی خلق واژن) انجام نداده اند ، فاقد دهانه رحم می باشند و لذا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم آن ها را تهدید نمی کند.

در بعضی از انواع جراحی های واژینوپلاستی ، از سر آلت تناسلی مردانه جهت ساخت دهانه رحم استفاده می شود؛ در این موارد ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم وجود دارد.

ریسک تئوریکال ابتلا به سرطان واژن پس از واژینوپلاستی نیز وجود دارد ، اما سرطان واژن (در زنان ترنس MTF و زنان غیر ترنس) نوعی سرطان نادر است.

در زنان ترنسی که مبتلا به HPV بوده و دارای سیستم ایمنی ضعیفی می باشند (برای مثال بدلیل ابتلا به ایدز HIV) ممکن است ریسک بالاتر ابتلا به سرطان واژن وجود داشته باشد.

✅توصیه هایی ویژه مردان ترنس (FTM)

مطابق با توصیه دستورالعمل های پزشکی کنونی بریتیش کلمبیا ، زنانی که کمتر از 69 سال سن داشته باشند و فعالیت جنسی داشته باشند ، باید پاپ اسمیر سرویکال (دهانه رحمی) را هر دو سال یک مرتبه انجام دهند.

در صورتی که هرگز تا بحال انگشت ، اسباب بازی یا آلت تناسلی مردانه وارد واژن نشده باشد ، ریسک ابتلا به HPV (و لذا سرطان دهانه رحم) بسیار پایین است ، و پزشک/پرستار ممکن است با عدم لزوم به انجام پاپ اسمیر موافقت نماید.

تستسترون تغییراتی را در دهانه رحم ایجاد می کند که مشابه با تغییرات اولیه سرطانی هستند ، لذا در صورتی که تستسترون مصرف می نمایید پزشک/پرستار باید این موضوع را در فرم آزمایشگاه قید کند.

در صورتی که تستسترون مصرف می کنید اما در معرض ریسک پایین ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارید ، نتیجه غیر عادی پاپ اسمیر به احتمال بسیار زیاد بدین معنا نیست که دچار شرایط پیش سرطانی هستید – احتمال بسیاری وجود دارد که این تغییرات تنها مرتبط با مصرف تستسترون باشد – اما ممکن است پزشکتان به جهت کسب اطمینان تست های دیگری (تست پاپ دیگر ، یا استفاده از ابزاری به نام کلپوسکوپ جهت نگاه مستقیم به دهانه رحم) را توصیه کند.

در مردان ترنسی (FTM) که انجام تست پاپ اسمیر را بسیار آسیب زا می یابند یا در معرض ریسک بالای ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند ، انجام هیسترکتومی کامل شامل حذف دهانه رحم اغلب توصیه می گردد. همانند هر عمل جراحی این یک تصمیم کاملا شخصی است و هر فردی از این شانس برخوردار است که ریسک ها/مزایای [انجام یا عدم انجام این عمل جراحی] را مدنظر قرار دهد.

💠توصیه هایی جهت غربالگری سرطان دهانه رحم ویژه اشخاص ترنس

🔻پاپ اسمیر انتهای واژن (Vaginal Cuff) در هر سال در اشخاص زیر توصیه می گردد :

▪️زنان ترنسی (MTF) که سابقه زگیل تناسلی داشته و جراحی واژینوپلاستی به روش «وارونه سازی پوست آلت تناسلی مردانه» (آلت تناسلی مردانه جهت خلق واژن جدید وارونه سازی می شود) انجام داده اند و علاوه بر آن سایر عوامل خطرزا را نیز دارا می باشند (برای مثال مبتلا به ایدز HIV هستند).

▪️مردان ترنسی (FTM) که حذف دهانه رحم انجام داده اما سابقه ابتلا به سرطان دهانه رحم یا دیسپلازی درجه بالا داشته اند – پس از سه تست نرمال ، پاپ اسمیر هر دو سال یک مرتبه می انجام شود.

🔻پاپ اسمیر سرویکال (دهانه رحمی) هر دو سال یک مرتبه در اشخاص زیر توصیه می گردد :

▪️زنان ترنسی (MTF) که واژینوپلاستی انجام داده اند و سر آلت تناسلی مردانه آن ها جهت ساخت دهانه رحم مورد استفاده قرار گرفته است.

▪️مردان ترنسی (FTM) با 68 سال سن یا کمتر از آن که در زمانی از عمر خود فعالیت جنسی داشته ، و حذف دهانه رحم انجام نداده اند.

🔲سرطان تخمدان/رحم (فقط مردان ترنس FTM)

سرطان تخمدان را گاهی اوقات «قاتل خاموش» می نامند چرا که تا پیش از گسترش معمولا هیچگونه علائم واضحی وجود ندارد.

«سرطان رحم» معمولا به سرطان لایه رحم (اندومتریوم) اشاره دارد.
اگر سرطان اندومتریال زودهنگام تشخیص داده و درمان شود ، درمان معمولا موفقیت آمیز می باشد.

معاینه لگنی ابزار اصلی غربالگری در هر دو نوع سرطان تخمدان و رحم می باشد؛ اما از آن جایی که بسیاری از مردان ترنس (FTM) تمایلی به انجام معاینات لگنی ندارند ، بعضی از پزشکان حذف تخمدان ها ، رحم و دهانه رحم را توصیه می کنند. همانند هر عمل جراحی این یک تصمیم کاملا شخصی است و هر فردی از این شانس برخوردار است که ریسک ها/مزایای [انجام یا عدم انجام این عمل جراحی] را مدنظر قرار دهد.

🔲سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی هورمونی است و اعتقاد بر این است که با تولید بیش از اندازه انسولین ایجاد می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک تخمدان ها را جهت تولید تستسترون تحریک می نماید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک ریسک ابتلا به تعدادی از مشکلات مرتبط با سلامت ، از جمله عدم تحمل گلوکز و دیابت ، بیماری قلبی ، سرطان اندومتریال ، و سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

علائم اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک مشابه با تغییراتی هستند که هنگام شروع مصرف تستسترون در مردان ترنس (FTM) ایجاد می گردد. این علائم عبارتند از : اکنه ، چاقی ، رشد موی صورت و بدن ، توقف سیکل قاعدگی یا قاعدگی نامنظم ، ناباروری یا کاهش توانایی باروری.

مطالعات متعددی که بر روی مردان ترنس پیش از شروع مصرف تستسترون انجام پذیرفت حاکی از آن بود که سندرم تخمدان پلی کیستیک در میان مردان ترنس (در قیاس با نرخ معمول در اشخاصی که با جسم زنانه متولد شده اند) به میزان بیشتری مشاهده می گردد و دلایل آن درک نشده است.

به همین دلیل توصیه می شود تمامی مردان ترنسی (FTM) که تستسترون مصرف نمی کنند جهت [تشخیص] سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد ارزیابی قرار گیرند ، و مردان ترنسی که تستسترون مصرف می کنند در خصوص وجود علائم و نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک پیش از شروع هورمون درمانی مورد پرسش قرار گیرند. این امر در ارزیابی و تلاش بمنظور کاهش ریسک مشکلات مرتبط با سلامت که با سندرم تخمدان پلی کیستیک در ارتباط هستند ، از جمله سرطان اندومتریال و تخمدان ، مفید است.

🔲تستسترون

هیچگونه شواهد واضحی وجود ندارد مبنی بر این که مصرف تستسترون در مردان ترنس (FTM) ریسک ابتلا به سرطان اندومتریال را افزایش یا کاهش می دهد؛ اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد در ترنس های مردی که تستسترون مصرف می کنند ، تستسترون مازاد از طریق آنزیم آروماتاز به استروژن تبدیل می گردد. در صورتی که هر ماه ریزش دیواره رحم رخ ندهد ، استروژن می تواند سلول های اندومتریوم را به رشد بسیار تحریک نماید (هایپرپلازی اندومتریال)؛ پس از گذشت مدت زمان طولانی ، این مسئله ممکن است به سرطان اندومتریال پیشرفت نماید.

بعضی از محققان نیز بر این باور اند که ریسک ابتلا به سرطان تخمدان در مردان ترنسی (FTM) که به مدت طولانی تستسترون مصرف می کنند ، ممکن است افزایش یابد.

💠توصیه هایی جهت غربالگری سرطان تخمدان/رحم (ویژه مردان ترنس FTM)

▪️انجام معاینه لگنی (با قرار دادن یک یا چند انگشت در واژن و احتمالا یک انگشت در رکتوم) هر سال در اشخاص مشکوک به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، صرف نظر از مصرف یا عدم مصرف تستسترون.

▪️انجام معاینه لگنی (با قرار دادن یک یا چند انگشت در واژن و احتمالا یک انگشت در رکتوم) هر یک الی سه سال در اشخاص با بیش از 40 سال سن یا در اشخاصی با پیشینه خانوادگی ابتلا به سرطان تخمدان.

▪️تحقیق در خصوص خونریزی واژینال با استفاده از اولتراسوند ترانس واژینال ، اولتراسوند لگنی ، و/یا بایوپسی (نمونه برداری از بافت) اندومتریال؛ به ویژه در مردان ترنس با بیش از 35 سال سن.

🔲سرطان پروستات (فقط زنان ترنس MTF)

ابتلا به سرطان پروستات در اشخاص با سن کمتر از 50 سال بسیار نادر است و ریسک ابتلا به این نوع سرطان پس از 70 سالگی افزایش می یابد.

در امریکای شمالی بنا به دلایلی که درک نشده است ، مردان سیاه پوست در معرض بالاترین ریسک ، و مردان سفید پوست در معرض ریسک متوسط ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند ، و نرخ ابتلا به سرطان پروستات در میان مردان آسیایی پایین است.

ریسک ابتلا به سرطان پروستات در زنان ترنسی (MTF) که هورمون مصرف نمی کنند مشابه با مردان غیر ترنس می باشد.

هورمون های زنانه ساز موجب تحلیل رفتن پروستات می شوند و لذا ریسک ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهند ، اما میزان کاهش این ریسک نامشخص است. مواردی از ابتلا به سرطان پروستات در میان زنان ترنسی (MTF) که هورمون مصرف می نموده اند ، قبل و بعد از جراحی نواحی تناسلی ، گزارش شده است.

ابزار استاندارد غربالگری در اشخاص غیر ترنسی که با جسم مردانه متولد شده اند ، معاینه رکتال است (به این صورت که انگشت درون رکتوم قرار داده می شود)

پروستات در جراحی نواحی تناسلی حذف نمی گردد اما اندکی به سمت جلو جا به جا می شود ، و واژن جدید بین رکتوم و پروستات واقع می گردد. تاثیراتی که این امر بر بررسی معمول پروستات از طریق رکتوم اعمال می نماید نامشخص است. بعضی از پزشکان بر این باور اند که شاید بهتر باشد بررسی پروستات در زنان ترنس (MTF) به جای این که از طریق رکتوم انجام شود ، از طریق واژن انجام پذیرد؛ اما هیچگونه شواهدی در حمایت از این [ایده] موجود نیست.

در صورتی که تست رکتال مشکوک واقع شود ، عموما انجام آزمایش خون [جهت سنجش] انتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) – پروتئین تولید شده توسط پروستات – توصیه می گردد.

هورمون های [مصرفی جهت ایجاد تاثیرات زنانه سازی در] زنان ترنس (MTF) سطوح PSA را کاهش می دهد ، لذا پایین بودن سطح PSA نشانه قابل اعتمادی از سلامت خوب پروستات نیست. سطح بالای PSA باید به عنوان نشانه ای جهت انجام بررسی آتی در نظر گرفته شود.

💠توصیه هایی جهت غربالگری سرطان پروستات در زنان ترنس (MTF)

▪️بررسی با دست (با قرار دادن انگشت در رکتوم) یک مرتبه در سال پس از 50 سالگی.

▪️در صورتی که شخص در گروه پر خطر قرار داشته باشد یا این که معاینه رکتال غیر عادی باشد ، انجام تست PSA توصیه می گردد.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://transhealth.phsa.ca

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved