1

اطلاعات تکنیک جراحی دور هاله (Periareolar) جهت تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) + انیمیشن مراحل جراحی

مترجم: سعید.ش

تکنیک جراحی دور هاله (Periareolar) که تکنیک «دونات» یا «Circumareolar» نیز نامیده می شود ، یکی از تکنیک های مورد استفاده جهت تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) می باشد. در این تکنیک برش هایی با الگوی دایره ای شکل دور هر هاله ایجاد گردیده و مقادیر متوسطی از پوست بدین ترتیب حذف می شود.

🔲حذف پوست به میزان متوسط

روند دور هاله تقاطعی میان جراحی سوراخ کلید (Keyhole) و سایر جراحی های تخلیه و مردانه سازی است که در آن ها حذف پوست به میزان بیشتری انجام می پذیرد.

روند دور هاله مناسب اشخاصی است که بدلیل پوست بیشتر ، [کاندیدای] مناسبی برای روش سوراخ کلید (Keyhole) نمی باشند ، اما تمایل دارند جراحی خود را به روشی انجام دهند که در آن برش پوستی نسبتا کوچکی ایجاد گردد.

روند جراحی دور هاله مناسب مردانی است که سایز سینه کوچکی دارند ، یا اشخاصی که سایز سینه آن ها B بوده و پوست آن ها از قابلیت کشسانی خوبی برخوردار است.

[بطور کلی] این روند مناسب اشخاصی است که پوست اضافی اندکی دارند.

بزرگترین مزیت روند برش دور هاله این است که جراح می تواند با ایجاد برشی در اطراف ناحیه هاله قدری از پوست اضافه را حذف نماید و [پس از جراحی] اسکار (جای برش) با حداقل میزان آشکاری بر جای می ماند.

اما با مدنظر قرار دادن تمامی جنبه ها ، روند دور هاله بدلیل چالش های آن ، یکی از روند هایی است که با نرخ بالاتر جراحی مجدد ترمیمی همراه است و لذا اشخاص هنگام انتخاب این روند جراحی باید این مسئله را به خاطر داشته باشند

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روند های جراحی مناسب تایپ بدنی و فرم سینه در اشخاص مختلف ، مقاله زیر را مطالعه نمایید :

💠راهنمای انتخاب مناسب ترین روند جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در ترنس های مرد (FTM) به قلم Dr. Scott Mosser
https://helptranscenter.org/2017/10/29/250/

روند دور هاله (Periareolar) همچنین با نام تکنیک برش Circumareolar و برش دونات نیز شناخته می شود. تمامی این نام ها به یک روند اشاره دارند ، اما دور هاله (Periareolar) رایج ترین نام مورد استفاده برای این روند می باشد. بعضی از اشخاص این روند را بصورت مخفف «Peri» می نامند.

🔲شرح روند دورهاله

در این روند پوست اطراف هاله به شکل دونات حذف می گردد.

اولین قدم در این روند جراحی ، تغییر اندازه هاله به سایز استاندارد مردان (هاله ای [دایره ای شکل] با قطر حدود 22 میلی متر) می باشد؛ هاله بدین منظور علامت گذاری می شود.

سپس دایره ای خارجی بر روی سینه علامت گذاری می شود تا مشخص شود که برای هر شخص تا چه میزان حذف پوست مورد نیاز است. این دو دایره شکلی مشابه با دونات ایجاد می کنند. خارجی ترین لایه پوست (اپی درمیس به علاوه بخشی بسیار سطحی از درمیس) حذف می گردد. سپس جراح جهت خارج نمودن بافت پستان ، برش منحنی شکل کوچکی در این ناحیه از درمیس ایجاد می نماید و در زیر لایه های پوست اقدام به حذف بافت پستان می نماید

🔻جراح در این روند گاهی لایپوساکشن انجام می دهد تا علاوه بر حذف بافت پستان ، فرم دهی [سینه] بطور عالی انجام پذیرد.
لذا لایپوساکشن گاهی انجام می شود و گاهی انجام نمی شود.

سپس بافت پستان حذف می گردد. اگر چه مرحله حذف بافت پستان در انیمیشن ساده شده است ، اما این مرحله چالش برانگیز ترین بخش این روند می باشد چرا که نه تنها جراح باید حذف بافت پستان را از طریق حفره ای بسیار کوچک انجام دهد ، بلکه باید به گونه ای بر روی ضخامت چربی زیر پوست کار انجام دهد که قفسه سینه پس از جراحی ظاهری هموار و متقارن داشته باشد.

🔰پس از حذف بافت پستان ، جهت به هم آوردن پوست و اتصال آن به لبه های هاله از تکنیک «drawstring» استفاده می شود. جراح با استفاده از بخیه «Purse String» دایره [بزرگ تر] خارجی را به دایره [کوچکتر] داخلی بخیه می کند. این اقدام گاهی اوقات جنبه اى منفی در بردارد و بدلیل عدم انطباق دایره های بزرگ و کوچک ، الگویی همانند پرتو خورشید یا الگوی چین و چروک مانندی را در اطراف هاله بر جای می گذارد. در اکثریت مواقع چین و چروک ها با [گذشت] هفته ها و ماه ها پس از جراحی به طور کامل محو یا نا پدید می گردند.

نتیجه این روند ، هاله ای با ظاهر مردانه می باشد که تنها با یک تک برش در اطراف دایره هاله سینه قابل دست یابی ست.

در جراحی دور هاله نوک پستان معمولا دست نخورده باقی می ماند ، اما بعضی از جراحان نوک سینه را کوچک می کنند. احساس عصبی [نوک سینه] اغلب حفظ می گردد.

🔲چالش ها

[نتیجه نهایی] روند دور هاله به خطاهای نسبتا کوچکی بستگی دارد که با سلامت لایه ای از چربی روی بافتی که در زیر پوست باقی می ماند مرتبط است. دستیابی به ضخامت کاملا یکنواخت در سرتاسر قفسه سینه حتی برای تواناترین جراحان نیز می تواند چالش برانگیز باشد. لذا در این روند وجود برآمدگی و فرورفتگی هایی در سطح قفسه سینه غیر معمول نیست. اگر چه ممکن است در هر روندی این ناهمواری های خفیف ایجاد گردد ، اما این مسائل در روند برش دبل (Double Incision) به میزان کمتری رایج است.

🔲احساس

با وجود این که اکثریت اشخاص بلافاصله پس از جراحی متوجه کاهش قابل توجهی در احساس خود می شوند ، تعداد بسیاری از این اشخاص اکثریت یا تمام احساس خود را باز می یابند. [حفظ احساس نوک سینه] یکی از مزایای عالی این روند می باشد.

🔲پوست اضافی

با وجود مزایای بسیار جراحی دور هاله ، انجام این روند جراحی تنها در اشخاصی امکان پذیر است که [جهت دستیابی به سینه ای تخت و مردانه] نیازمند حذف پوست مازاد به میزان اندکی می باشند.

اگر عمل جراحی اشخاصی که پوست اضافی دارند به روش تکنیک دور هاله انجام پذیرد ، ممکن است پس از جراحی پوست سینه آویزان گردد یا الگوی پرتو خورشید و چین و چروک مانند قابل توجهی در اطراف هاله بر جای ماند که [با گذشت زمان نیز] برطرف نمی گردد.

ما هرگز نمی توانیم به طور 100% از چگونگی واکنش پوست در هر روند آگاه شویم ، اما پارامتر هایی وجود دارند که می توانند در تشخیص روند مناسب به مراجعه کننده و جراح کمک کنند.

🔲تخت شدن سینه

تخت شدن سینه برای بعضی از اشخاص فوق العاده مهم است. در این اشخاص تکنیک برش دبل (Double Incision) احتمالا نتایج بهتری نسبت به تکنیک دور هاله خواهد داشت. با وجود این که در روند برش دبل ، اسکار (جای برش) افقی قابل توجهی بر جای می ماند ، اما این روند قدرتمند ترین روند جراحی جهت دستیابی به قفسه سینه ای با ظاهر تخت و هموار می باشد.

جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه به روش دور هاله معمولا یک روند سرپایی است که سه الی پنج ساعت به طول می انجامد. این روند تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

یک مورد کوچک که در این ویدیو نشان داده نشده است ، درین پس از جراحی می باشد که در اکثریت اشخاصی که جراحی خود را به روش دور هاله انجام می دهند ، مورد استفاده قرار می گیرد. درین ها لوله های کوچکی هستند که در طول برش ها در زیر پوست تعبیه شده و از طریق برش کوچکی در ناحیه زیر هر دست خارج می شوند. انتهای هر کدام از لوله های درین محفظه پیازی شکلی متصل است تا خون و مایع لمفاتیک مازاد [در این محفظه] جمع آوری گردد. درین ها معمولا به مدت چندین روز تا یک هفته بر جای می مانند. تخلیه درین ها چند مرتبه در روز توسط شخص مراجعه کننده یا شخص همراه ایشان ضروری است.

🔹مزایای روند دور هاله
حفظ احساس [نوک سینه]
عدم پیوند [هاله و نوک سینه]
اسکار (جای برش) کوچک

🔸معایب روند دور هاله
40 الی 60 درصد از اشخاص نیازمند انجام جراحی مجدد ترمیمی – معمولا لایپوساکشن – می باشند

▪️مسائلی که باید با پزشک جراح خود مطرح نمایید :
اندازه و موقعیت مکانی هاله و نوک سینه
آیا نوک سینه کوچک می شود ؟

🔻مراجع:
https://www.genderconfirmation.com
http://www.topsurgery.net

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved