1

جراحی زنانه سازی صورت و گردن در ترنس های زن (MTF)

مترجم: سعید.ش

هورمون تستسترون در دوران بلوغ تغییرات بسیاری را در بدن اشخاص مرد به زن (MTF) ایجاد می کند. رشد و توسعه جمجمه و استخوان های صورت ، و همچنین غضروف های صورت و گردن از جمله این تغییرات به شمار می روند.

پس از بلوغ با وجود این که هورمون درمانی [در اشخاص مرد به زن (MTF)] موجب نرمی و صافی پوست صورت می شود و تغییرات اندکی بر ساختار چربی/عضلانی صورت اعمال می نماید ، اما ساختار مبنای صورت و گردن با هورمون درمانی قابل تغییر نمی باشد؛ تنها با انجام جراحی می توان تغییراتی در فرم استخوان و غضروف ایجاد نمود.

اشخاص مرد به زن (MTF) باور های متفاوتی در خصوص جراحی صورت و گردن دارند. بعضی احساس می کنند که انجام جراحی صورت و گردن به مقبوليت و همچنين کاهش میزان ملال جنسیتی آن ها کمک می کند و از این لحاظ انجام آن بسیار حائز اهمیت است. سایرین نگران این موضوع هستند که اشخاص مرد به زن (MTF) بدین منظور که خود را با استاندارد های مرسوم جذابیت زنان منطبق سازند ، جهت انجام جراحی صورت و گردن تحت فشار قرار مى گیرند.

همانند سایر انواع جراحی های تغییرجنس (SRS) پاسخ درست یا نادرستی برای انجام یا عدم انجام جراحی صورت و گردن وجود ندارد؛ این یک تصمیم شخصی است.

🔲جراحی اصلاح و تراش نای (Tracheal Shave)

نای واقع در در گلو/گردن با حلقه های غضروفى احاطه شده است. غضروف تیروئید در مردان برآمدگی و برجستگی بیشتری نسبت به زنان دارد. این برآمدگی گاهی اوقات «سیب آدم» یا برجستگی حنجره نامیده می شود.

با انجام جراحی می توان تغییراتی در غضروف تیروئید ایجاد نمود («اصلاح نای» یا Chondrolaryngoplasty) و اندازه و برآمدگی برجستگی نای را کاهش داد. این جراحی را می توان همزمان با جراحی صدا یا بصورت مستقل انجام داد.

🔻جهت کسب اطلاعات در خصوص جراحی صدا ، مقاله زیر را مطالعه نمایید

✳️اطلاعات روند جراحی تغییر صدای مردانه به صدای زنانه (Feminization laryngoplasty) در ترنس های مرد به زن (MTF)
https://helptranscenter.org/2017/03/18/74/

🔲جراحی زنانه سازی صورت (Facial Feminization Surgery)

در جراحی زنانه سازی صورت (FFS) دو نوع تکنیک مورد استفاده قرار می گیرد : جراحی بر روی استخوان یا غضروف جمجمه ، یا کار بر روی بافت نرمی که استخوان/غضروف را پوشش داده است.

در جراحی زنانه سازی صورت ، بازسازی استخوان با توجه به تفاوت های میان جمجمه نرمال «مردان» و «زنان» انجام می پذیرد.

جراحی بر روی بافت نرم ممکن است بمنظور تقویت جراحی استخوان انجام پذیرد ، یا در صورتى كه ايجاد تغییرات نسبتا جزئى مدنظر باشد ممکن است به جای جراحی استخوان انجام پذیرد. انجام جراحی بر روی بافت نرم نسبت به بازسازی استخوان کم تهاجم تر است.

🔻در جراحی زنانه سازی صورت (FFS) تغییراتی به واسطه جراحی بر هر کدام از نواحی زیر اعمال می گردد :

✳️پیشانی

1

دکتر Douglas Ousterhout خالق جراحی زنانه سازی صورت با توجه به سه تفاوت ساختاری در صورت زنان غیر ترنس و مردان ، بر اهمیت جراحی پیشانی به عنوان بخشی کلیدی از جراحی های زنانه سازی صورت تاکید دارد. سه تفاوت در ساختار صورت زنان غیر ترنس و مردان عبارت است از :

🔷1. همان طور که در تصویر قابل مشاهده است ، فاصله میان خط رویش مو تا ابرو های «مردان» دارای شیب نسبتا خطی و هموار است ، در حالی که جمجمه «زنان» انحنای بیشتری دارد.

🔶2. همان طور که در تصویر قابل مشاهده است ، در قسمت بالاى چشم های «مردان» برجستگی ضخيم ترى وجود دارد («برجستگی پیشانی»)

🔷3. فاصله میان ابرو ها تا خط رویش موی «مردان» بیشتر از «زنان» است (حتی صرف نظر از طاسی سر با الگوی مردانه که این فاصله را افزایش می دهد)

🔻تغییراتی که به عنوان بخشی از جراحی زنانه سازی صورت (FFS) بر روی پیشانی اعمال می گردد ، موارد زیر را شامل می شود :

◾️اصلاح و تراش ابرو : اصلاح و تراش لبه استخوانی فوقانی کاسه چشم بمنظور حذف برجستگی پیشانی

◾️ایمپلنت پیشانی : استفاده از پر کننده استخوان مصنوعی بمنظور ایجاد انحنای بیشتر در پیشانی های تخت

◾️بازسازى پيشانى : حذف بخشى از جمجمه ، تغيير دادن شكل آن ، و جاى گذارى مجدد آن (از سيم/پيچ بمنظور حفظ استخوان جديد در جایگاه خود استفاده مى گردد)

◾️لیفت پیشانی : کشیدن پوست پیشانی و بالا کشیدن ابرو ها

◾️اصلاح اسکالپ : جلو آوردن اسکالپ و خط رویش مو

✳️چانه و فک

1

دکتر Douglas Ousterhout خالق جراحی زنانه سازی صورت ، سه تفاوت در ساختار چانه و فک زنان غیر ترنس و مردان را اینگونه توصیف می نماید :

🔷1. همان طور که در تصویر قابل مشاهده است ، چانه «مردان» پهن تر است و بیشتر حالت چهار گوش دارد ، در حالی که چانه «زنان» تیز تر و باریک تر می باشد.

🔶2. فاصله لب پایینی تا چانه در «زنان» کوتاه تر از «مردان» است.

🔷3. زاویه قسمت عقب فک «مردان» پر تر به همراه استخوانی تیز تر و رو به خارج از صورت ، و عضله ماستر (جونده) برجسته ترى می باشد. فک «زنان» دارای انحنای تدریجی از گوش تا چانه می باشد كه در قسمت عقب کمتر حالت چهار گوش دارد.

جراحی زنانه سازی چانه و فک از طریق دهان با ایجاد برشی هايى در لثه پایین انجام می پذیرد.

🔻تغییراتی که به عنوان بخشی از جراحی زنانه سازی صورت ‏(FFS) بر روی چانه و فک انجام می پذیرد ، موارد زیر را شامل می شود :

◾️حذف استخوان از زاویه قسمت عقب فک ، احتمالا همراه با حذف بخشی از عضله جونده (Masseter muscle) بمنظور کاهش برجستگی فک

◾️حذف استخوان از چانه و تغییر دادن شکل آن بمنظور ایجاد چانه ای با ظاهر مخروطی تر ، زاویه های کمتر ، و کوتاه تر

◾️در صورت عقب رفتگی چانه از ایمپلنت یا پر کننده استخوان استفاده می شود

◾️چرخش چانه به واسطه جراحى : چرخش ساعتگرد ، چانه و زاویه قسمت عقب فک را به سمت عقب می راند و چانه و فکی با ظاهر کوچکتر ایجاد می نماید.

◾️لیپوساکشن زیر چانه انجام می پذیرد تا بخش پایینی صورت ظاهر ظریف ترى داشته باشد

✳️بینی

جراحی تغییر ظاهر بینی ، رینوپلاستی (Rhinoplasty) نام دارد. بعضی از اشخاص مرد به زن (MTF) خواستار ظاهر متفاوتی برای سوراخ ها یا نوک بینی خود هستند.

به اشخاص مرد به زنی (MTF) که خواستار انجام جراحی پیشانی هستند توصیه می شود که جراحی پل بینی نیز انجام بدهند تا خطی که از بینی تا پیشانی کشیده شده است ظاهری یک دست و هموار داشته باشد

🔻تغییراتی که به عنوان بخشی از جراحی زنانه سازی صورت (FFS) بر روی بینی اعمال می گردد ، موارد زیر را شامل می شود :

◾️کاهش استخوان پل بینی بمنظور صاف و یک دست نمودن پل بینی

◾️کاهش پهنای بینی و باریک نمودن آن

◾️کاهش ارتفاع بینی با حذف غضروف هایی از نوک بینی

◾️باریک و تنگ نمودن سوراخ های بینی

✳️گونه ها

گونه گذاری بمنظور تاکید بر «استخوان های گونه» (Zygomatic arch) انجام می پذیرد و موجب می شود تا گونه ها ظاهر برجسته تری داشته باشند و چانه/فک کوچکتر بنظر آید.

گونه گذاری با استفاده از پیوند های استخوانی ، ایمپلنت های مصنوعی ، یا ایمپلنت های چربی انجام می پذیرد.
این امکان نیز وجود دارد که استخوان های گونه را برش داده و تغییراتی در مکان آن ها ایجاد نمود.

✳️لب ها

تغییراتی که به عنوان بخشی از جراحی زنانه سازی صورت ‏(FFS) بر روی لب ها اعمال می گردد ، موارد زیر را شامل می شود :

◾️حذف پوست از ناحیه میان بینی و لب فوقانی بمنظور بالا کشیدن لب فوقانی

◾️ایجاد زاویه اندک در بخشى از پوست میان بینی و پشت لب فوقانی

◾️استفاده از ایمپلنت بمنظور ایجاد لب هایی با ظاهر پر تر

✳️گوش ها

بعضی از اشخاص مرد به زن (MTF) خواستار تغییر موقعیت گوش های خود هستند تا گوش ها نسبت به سر در یک راستا قرار گیرند («سنجاق گوش» یا Otoplasty) ، يا خواستار كاهش اندازه نرمه گوش خود مى باشند.

🔲زمان انجام جراحی صورت/گردن

اکثریت تکنیک های جراحی زنانه سازی صورت (FFS) را می توان در هر زمانی از روند ترنزیشن (در آغاز ، در میانه ، یا پس از انجام سایر جراحی ها) انجام داد.

اگر خواستار انجام جراحی های پیشانی و بینی هستید ، توصیه می شود که این دو جراحی را همزمان انجام دهید چرا که تغییرات پیشانی بر ظاهر بینی تاثیر می گذارد.

عموما توصیه می شود که چندین عمل جراحی را [با فاصله زمانی] نزدیک به یکدیگر انجام ندهید ، چرا که این امر فشار و استرس بسیاری بر بدنتان اعمال می کند.

می توانید جراحی زنانه سازی صورت (FFS) را سه ماه قبل یا بعد از واژینوپلاستی (خلق واژن) انجام دهید مشروط بر این که [هنگام انجام جراحی دوم] هیچگونه عوارضى ناشی از جراحی اول وجود نداشته باشد.

اگر برنامه دارید که جراحی اصلاح و تراش نای را همراه با جراحی صدا انجام دهید ، بهتر است این جراحی را در آخر انجام دهید.

جراحی صدا پس از تمامی ساير جراحی ها انجام می پذیرد چرا که در بعضی از انواع جراحی صدا ، نای باریک می شود و لذا این مسئله قرار دادن لوله ای که نای را هنگام بیهوشی عمومی باز نگاه می دارد ، با دشواری و پیچیدگی مواجه می سازد (لوله گذاری نای). لوله گذاری نای همچنین اثربخشى بعضی از انواع جراحی صدا را کاهش مى دهد.

🔲آنچه که باید قبل و بعد از جراحی صدا/گردن انتظار داشته باشید

اگر بمنظور حذف موی صورت خود الکترولیز انجام می داده اید ، باید حداقل به مدت دو هفته پیش از جراحی صورت ، آن را کاملا متوقف نمایید.
پس از جراحی چانه یا فک تا حداقل سه ماه پس از جراحی قادر به شروع مجدد الکترولیز نخواهيد بود.

به عنوان بخشی از [روند] برنامه ریزی جهت انجام جراحی ، با جراح خود گفتگو نمایید و روش هایی را از ایشان جویا شوید که با انجام آن ها قبل و بعد از جراحی ، به طور موقت از موهای صورت خود خلاص شوید

🔲در بیمارستان

بسیاری از جراحان صورت ، کلینیک خصوصی شخصی دارند و روند های مینور (مانند [كاشت] ایمپلنت کلاژن لب) را در مطب خود انجام می دهند.

در صورتی که جراحی ماژور بازسازی استخوان در پیش داشته باشید ، عمل جراحیتان در بیمارستان انجام خواهد پذیرفت ، و در همان روز انجام جراحی پذیرش خواهید شد.

ممکن است از شما درخواست شود که روز قبل از جراحی به بیمارستان بیایید تا اطلاعات مرتبط با جراحی را مرور نموده و چکاپ آخرین دقیقه را انجام دهید.

به شما گفته خواهد شد که پس از نیمه شب در شب قبل از جراحی هیچگونه خوردنی یا آشامیدنی مصرف نکنید.

آن چه که می توانید بلافاصله پس از جراحی انتظار داشته باشید به نوع بیهوشی – بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی – بستگی دارد.

روند های مینور (مانند تراشيدن دندان) معمولا تحت بیحسی موضعی انجام می پذیرند و پس از مدت کوتاهی می توانید به خانه بروید. بازسازی استخوان یا اصلاح نای عموما تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

اگر جراحی شما تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد ، پس از آن که به هوش آیید کارکنان بیمارستان شما را نظارت خواهند نمود.

پس از انجام روند های مینور ، در همان روز جراحی به همراه دارو هایى جهت کمک به كنترل درد به خانه فرستاده خواهید شد؛ پس از جراحی های وسیع تر ، شب در بیمارستان اقامت خواهید داشت.

هر زمان که [از بیمارستان] مرخص شوید باید شخصی را به همراه خود داشته باشید تا شما را با اتومبیل به خانه ببرد یا این که تاکسی بگیرید ، چرا كه رانندگی بلافاصله پس از جراحی ایمن نیست.

احتمالا در بیمارستان انتی بیوتیک دریافت خواهید نمود. انتی بیوتیک به کاهش ریسک ايجاد عفونت مادامی که زخم ها در حال بهبودی هستند ، کمک می کند.

🔲پس از جراحی

دستور العمل های مراقبت پس از جراحی در انواع مختلف جراحی صورت متفاوت است و به تکنیک ویژه ای که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد.

پیش از انجام جراحی با جراح خود در خصوص آن چه که پس از ترخیص از بیمارستان باید انتظار داشته باشید و آن چه که باید انجام دهید ، گفتگو نمایید و از درک خود اطمینان حاصل نمایید. همچنین با پزشک جراحتان در خصوص انتخاب های مدیریت درد گفتگو نمایید.

🔻دکتر Douglas Ousterhout خالق جراحی زنانه سازی صورت (FFS) اطلاعاتی که در ادامه ذکر گردیده است را بیان داشته اند :

✳️جراحی پیشانی (Forehead surgery)

🔹داروی مسکن و انتی بیوتیک برایتان تجویز خواهد شد

🔸روز بعد از جراحی : پانسمان پیشانی را می توانید حذف نمایید. سپس می توانید به آرامی موی خود را بشویید اما (اگر چندین عمل جراحی را همزمان انجام داده اید) مراقب باشید که پانسمان های بینی/چانه را آغشته به آب نكنيد.

🔹هشت روز پس از جراحی : معمولا جراح بخیه ها و منگنه هایی را که جهت ترميم برش های اسکالپ استفاده شده بود خارج می کند.
در این زمان اکثریت اشخاص توانایی و بهبودی كافى جهت بازگشت به کار را دارند (اما تا دو هفته پس از جراحی نباید فعالیت شدید انجام شود)

🔸ده الی دوازده روز پس از جراحی : معمولا در این زمان تورم و کبودی اطراف چشم ها برطرف می گردد.

✳️گونه گذاری (Cheek augmentation)

🔹داروی مسکن و انتی بیوتیک برایتان تجویز خواهد شد. می توانید طبق معمول دندان های خود را بشویید ، اما اگر کاشت ایمپلنت از طریق دهان انجام شده باشد مراقب باشید که مسواک خود را روی خط برش نکشید.

🔸یک الی سه روز نخست پس از جراحی : بی حسی و تورم موقت ممکن است از صحبت کردن ، لبخند زدن ، خمیازه کشیدن و جویدن جلوگیری کند. در چند هفته نخست بهتر است از مصرف غذاهایی که جویدن آن ها دشوار است خودداری نمایید.

🔹دو هفته پس از جراحی : معمولا در این زمان تورم از بین رفته است.

✳️جراحی بینی (Nose surgery)

🔹داروی مسکن برایتان تجویز خواهد شد. اگر از عینک استفاده می کنید دستورالعمل های ویژه به همراه پد های بینی دریافت خواهید نمود تا به مدت یک ماه پس از جراحی بتوانید از عینک خود بدون این که با بینی تماس داشته باشد استفاده نمایید.

🔸یک الی دو روز نخست پس از جراحی : پانسمان درون بینی همچنان در جای خود باقی خواهد ماند تا از بافت های بینی در فاز اولیه بهبودی حمایت گردد. جراح پانسمان را خارج خواهد نمود.

🔹روز هشتم پس از جراحی : جراح پانسمان خارجی بینی را حذف می کند. مراقب باشید تا زمانی که این پانسمان روی بینی شما ست ، آن را آغشته به آب نکنید.

🔸دو هفته پس از جراحی : معمولا در این زمان کبودی اطراف بینی و چشم ها برطرف می شود

🔹یک ماه پس از جراحی : پس از این زمان انجام فعالیت های شدید ایمن می باشد. می توانید مانند سابق از عینک خود استفاده نمایید.

✳️کاهش چانه (Chin reduction)

🔹داروی مسکن برایتان تجویز خواهد شد

🔸مدت زمان ریکاوری به نوع تکنیک جراحى بستگی دارد؛ اگر بازسازی استخوان به ميزان قابل توجهى انجام پذیرفته باشد ، ریکاوری چهار الی پنج هفته به طول می انجامد ، و تورم تا سه الی چهار ماه باقی خواهد ماند.

🔹معمولا پس از گذشت پنج – شش روز پس از جراحی می توانید مجددا کار های سبک انجام دهید.

✳️کاهش فک (Jaw reduction)

🔹داروی مسکن برایتان تجویز خواهد شد

🔸معمولا صورت پس از جراحی دچار تورم و کبودی در حد متوسط است. اکثریت میزان تورم پس از ده الی چهارده هفته به تدریج برطرف می شود ، اما مشاهده تغییرات تا زمانی که ورم به طور کامل برطرف نشده باشد (سه الی چهار ماه پس از جراحی) آسان نیست.

🔹معمولا پس از ده الی چهارده روز پس از جراحی می توانید به کار خود بازگردید.

✳️تقویت لب (Lip augmentation)

🔹تقویت لب معمولا روندی نسبتا مینور است. ممکن است تا حدودی تورم ایجاد شود که معمولا در عرض ده الی چهارده روز پس از جراحی برطرف می گردد.

🔲ریسک ها و عوارض احتمالی جراحی صورت/گردن

هر عمل جراحی با ریسک احتمالی ایجاد عفونت ، خونریزی ، درد و اسکار (جای برش) های ضخیم قرمز رنگ همراه است.

جهت کاهش ریسک ايجاد عفونت معمولا در بیمارستان آنتی بیوتیک تجویز می گردد

تورم و کبودی پس از جراحی صورت طبیعی است. در صورتی که پوست بسیار دردناک یا بسیار گرم باشد و احساس خوبی نداشته باشید ، جهت بررسی احتمال وجود عفونت به پزشک مراجعه نمایید

تمامی جراحی هایی که تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرند روند پزشکی جدی محسوب می گردند. بیهوشی عمومی با ریسک واکنش منفی نسبت به بیهوشی همراه است ، يا اگر به مدت طولانی دراز بکشید ریسک [تشکیل] لخته های خونی وجود دارد (که می تواند منجر به مرگ شود)

جراحان ، هوشبران ، و پرستاران جراحی در جلوگیری از مشکلات و انجام اقدامات سريع و موثر در موقعیت های اورژانسی که هنگام جراحی رخ می دهد ، با تجربه هستند

پس از ترخیص از بیمارستان بمنظور جلوگیری از تشکیل لخته های خونی تا جایی که احساس راحتی می کنید تحرک داشته باشید ، و آب فراوان بنوشید

در صورتی که ناگهان دچار تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، یا سرگیجه شوید ، یا احساس درد ، گرمی ، و تورم در پا ها تجربه نمایید ، درخواست کمک پزشکی اورژانسی نمایید؛ این علائم ممکن است نشانه ای از تشکیل لخته خونى باشد و نیازمند [دریافت] کمک اورژانسی باشید.

🔲عوارض و مشکلات احتمالی ویژه جراحی صورت/گردن ، موارد زير را شامل مى شود :

🔷بی حسی ، درد یا دشواری در کنترل عضلات ناحیه ای که عمل جراحی بر روی آن انجام شده است. [این علائم] ممکن است موقتی (ناشی از تورم) یا دائمی (ناشی از آسیب عصبی) باشد.

🔶مشکلات مرتبط با ایمپلنت ، سیم ها یا پیچ ها. اين مشكلات شامل عفونت ، بازجذب ، یا خروج از بدن می باشد

🔷در روند جراحى اصلاح و تراش نای ، ريسک آسیب احتمالی به صدا وجود دارد.

🔶دشواری و مشکلاتی در کنار آمدن و سازگاری با ظاهر متفاوت پس از جراحی [نیز یکی از ریسک های جراحی زنانه سازی صورت محسوب می شود] (بعضی از اشخاص توصیف می کنند که زمانی که [پس از جراحی] به آینه نگاه می کنند ، اینگونه بنظر می رسد که شخص ناشناسی را در آینه دیده اند)

🔷نا امیدی از ظاهر نتایج. [نا اميدى از این که] ابرو ها بسیار بالا کشیده شده است ، ظاهر بینی غیر طبیعی است ، و …

🔶اسکار (جای برش) های ضخیم قرمز رنگ ، یا سایر مشکلات مرتبط با [شکل گیری بافت] اسکار (جای برش)

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://transhealth.phsa.ca

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved