1

رژیم های هورمونی مورد استفاده جهت هورمون درمانی جایگزین در ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده

مترجم: سعید.ش

🔲مردان ترنسجندر (FTM)

ترنزیشن هورمونی در مردان ترنسجندر و ایجاد تاثیرات پیش رونده مردانه سازی بر بدن با مدیریت تستسترون حاصل می شود. فرم هاى متعددى براى مراجعه كنندگان Fenway Health موجود است.
تستسترون هورمونی قوی است و عموما تاثیراتی که در اکثریت اشخاص اعمال می کند کاملا شدید و قابل توجه می باشد

مراجعه کنندگانی که تمایل دارند ظاهری ترکیبى از ويژگى هاى مردانه و زنانه (Androgynous) یا مردانه سازی با شدت کمتری داشته باشند با دوز های پایین تر یا دوره های محدود تستسترون تحت درمان قرار می گیرند ، اما [پزشک] به این اشخاص مشاوره می دهد [تا پیش از شروع تستسترون درمانی آگاه باشند] که تغییرات صدا ، رشد مو و سایر تاثیرات مردانه سازی همواره مطابق با ترجیحات شخصی ایجاد نمی گردد و پاسخ فردی اشخاص به آسانی قابل پیش بینی نمی باشد

تستسترون درمانی در اکثریت بزرگسالانی که از سلامت برخوردار هستند با دوز معمول بزرگسالان شروع می شود؛ بسیاری از پزشکان [تستسترون درمانی] را با نیم – دوز شروع می کنند و سپس در نخستین ملاقات فالو آپ یا در زمان دیگری بسته به پاسخ شخص [به تستسترون درمانی] و اهداف درمان شخص ، [دوز مصرفی] را سریعا به تمام – دوز افزایش می دهند.

دوز مصرفی بر اساس توقف قاعدگی و پیشرفت سایر تاثیرات مردانه سازی یا عوارض جانبی تنظيم می شود.
سطوح تستسترون اشخاص نباید از سطوح فیزیولوژیک فراتر رود ، چرا که تستسترون مازاد به استروژن آروماتیزه شده و تاثیرات زنانه سازی اعمال می نماید.

تستسترون درمانی در اشخاص کم سن و سال یا اشخاصی که توده بدنی کمتری دارند با دوز های پایین تر شروع می شود و دوز مصرفى به تدريج افزوده مى شود. این اشخاص با دوز كم تر از دوز معمول ، عملکردی عالی دارند

گزارش های روایی حاکی از آن است که [تستسترون] تاثیرات بی ثبات کننده ای را بر اختلال دو قطبی ، اسکیزوفرنی و اختلال اسکیزوافکتیو اعمال می نماید و در اشخاصی که سابقه آسیب روانی دارند تغییرات منفی در خلق و خو ایجاد می کند.
پزشکان پیش از شروع تستسترون درمانی در این اشخاص باید اطمینان حاصل نمایند که حالت روانشناختی و درمان آن ها به پایداری دست یافته است ، سپس تستسترون درمانی را با دوز های پایین تر آغاز نموده و دوز مصرفی را به تدریج افزایش دهند

🔻جهت کسب اطلاعات در خصوص دوره هاى زمانى ایجاد تاثيرات مردانه سازى مقاله زیر را مطالعه نمایید

💠تاثیرات فیزیکی هورمون درمانی در ترنسجندر های زن به مرد (FTM) و مرد به زن (MTF) مطابق با استاندارد های مراقبتی WPATH
https://helptranscenter.org/2017/03/29/80/

 

🔘تستسترون

✳️فرم تزریقی

◾️نام دارو (ها)
تستسترون سایپیونات (محلول در روغن پنبه دانه) یا انانتات (محلول در روغن دانه کنجد) جهت تزریق درون عضلانی

🔻دوز معمول
هر هفته 100 میلی گرم درون عضلانی (IM) یا هر دو هفته 200 میلی گرم درون عضلانی (IM)

🔻دوز شروع
ممکن است با دوز 40 الی 80 میلی گرم در هفته آغاز شود و پس از گذشت دو الی چهار هفته دوز مصرفی 20 الی 40 میلی گرم افزایش یابد. حداکثر دوز مصرفی 400 میلی گرم در دو هفته می باشد.

🔻توضیحات بیشتر
مطالعات اخیر حاكى از آن است كه تزریق زیر جلدی ، سطوح سرمی تستسترون و تاثیرات مردانه سازی مشابهى را نتيجه مى دهد و ممکن است انتخابى برای بعضی از مراجعه کنندگان باشد

در صورت وجود علائمی که نشان دهنده واکنش منفی شخص به محلول استاندارد روغن پنبه دانه باشد ، داروخانه های ترکیبی از جمله Strohecker’s Pharmacy قادر هستند سایپیونات را در روغن دانه کنجد ترکیب نمایند.

⭕️توجه : مراجعه کنندگان برای انجام تزریقات اولیه و یادگیری چگونگی تزریق به خود بهتر است به یک پرستار ارجاع شوند؛ مراجعه کنندگان می توانند متقاعبا تزریقات را شخصا در خانه انجام دهند.

✳️فرم تزریقی

◾️نام دارو (ها)
تستسترون آندکانوآت تزریقی طولانی اثر (Aveed)

🔻دوز معمول
دوز اولیه 750 میلی گرم درون عضلانی (IM) ، هر چهار هفته 750 میلی گرم درون عضلانی (IM) ، پس از آن هر 10 هفته تزريق مى گردد

🔻توضیحات بیشتر
این فرمولاسیون فقط تحت برنامه تجویز محدود توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) مورد پذیرش قرار گرفته است. این انتخاب دارویی همچنان در Fenway Health موجود نیست.

✳️فرم موضعی (Topical)

◾️نام دارو (ها)
اندروژل (Androgel) ، بسته 2.5 گرمی (حاوی 25 میلی گرم تستسترون) ، بسته های 5 میلی گرمی (حاوی 50 میلی گرم تستسترون) ، پمپ 1% (هر مرتبه فشردن پمپ حاوی 12.5 میلی گرم تستسترون) ، پمپ 1.62% (هر مرتبه فشردن پمپ حاوی 20.25 میلی گرم تستسترون)

تستیم (Testim) تیوب 5 میلی گرمی (حاوی 50 میلی گرم تستسترون)

اکسیرون (Axiron) ا 2% ، 30 [ميلى] گرم در روز

🔻دوز معمول
روزانه 50 میلی گرم تستسترون به نواحی بازو ها و ران ها استعمال می شود.

🔻دوز شروع
ممکن است با دوز 12.5 میلی گرم در روز شروع شود و پس از دو الی چهار هفته دوز مصرفی 12.5 الی 25 میلی گرم افزایش یابد. حداکثر دوز مصرفی 100 میلی گرم در روز (81 میلی گرم از فرمولاسیون 1.62%) می باشد.

🔻توضیحات بیشتر
داروخانه های ترکیبی نیز ممکن است کرم تستسترون توليد کنند که عموما نسبت به فرمولاسیون های برند با قیمت ارزان تری عرضه می گردد

✳️فرم موضعی ‏(Topical)

◾️نام دارو (ها)
چسب اندرودرم (Androderm patch) دو میلی گرمی یا چهار میلی گرمی

🔻دوز معمول
روزانه 4 میلی گرم چسب به نواحی بازو ها ، ران ها ، شکم ، یا کمر استعمال مى شود. چسب هر 24 ساعت تعویض می گردد

🔻دوز شروع
ممکن است با دوز 2 میلی گرم شروع شود و دوز مصرفی پس از گذشت دو الی چهار هفته افزایش یابد. حداکثر دوز مجاز مصرفی شش میلی گرم در روز می باشد.

🔰تستسترون به فرم موضعی ‏(Topical) نسبت به مدیریت تزریقات درون عضلانی (IM) ، سطوح هورمونی پایدارترى را تامین می کند به گونه اى كه تقریبا بسیار نزدیک به سطوح تستسترون نرمال فیزیولوژیک در نظر گرفته مى شود.

تستسترون درمانی در مراجعه کنندگان در ابتدا با استفاده از فرمولاسیون های موضعی آغاز می شود ، به ویژه اگر نگرانی هایی در خصوص تاثیر نوسانات سطوح هورمونى وجود داشته باشد یا این که مراجعه کننده خواستار مردانه سازی با شدت کمتر و تدریجی تر باشد

مراجعه کنندگان باید به هشدار عمل نموده و [پس از استعمال تستسترون موضعی] از تماس پوستی با پارتنر زن ، کودکان ، یا حیوانات خانگی اجتناب کنند.
مراجعه کنندگان باید پس از استعمال بلافاصله دست های خود را بشویند.
اگر اشخاص برنامه ای برای تماس پوستی همانند تماس صمیمانه جنسی داشته باشد ، [پیش از تماس پوستی] باید ناحیه استعمال را با آب و صابون بشویند.
اکثریت دوز پس از گذشت چهار الی شش ساعت از استعمال موضعی تستسترون از طریق پوست جذب خواهد شد

✳️گلوله های قابل كاشت (Implantable Pellets)

◾️نام دارو (ها)
تستوپل Testopel ر 75 میلی گرم (دو گلوله عموما معادل 25 میلی گرم تستسترون درون عضلانی (IM) در هفته می باشد)

🔻دوز معمول
شش الی ده گلوله هر سه الی شش ماه کاشته می شود

🔻توضیحات بیشتر
انجام روند جراحی مینور جهت کاشت گلوله ها با استفاده از تروكار (لوله توخالى باریک) زیر جلدی در هر مرتبه استعمال ضروری است. در Fenway Health پزشکانی آموزش دیده در خصوص روند کاشت موجود است. این دارو نیازمند مجوز قبلی از کمپانی بیمه می باشد.

🔘سایر دارو هایی که ممکن است [در رژيم هورمونى] مراجعه کنندگان FTM مورد استفاده قرار گيرند :

✳️فرم تزریقی

◾️نام دارو (ها)
Depo – Provera

🔻دوز معمول
150 میلی گرم درون عضلانی (IM) هر سه ماه یک مرتبه

🔻توضیحات بیشتر
این دارو در مراجعه کنندگانی که قاعدگی بسیار سخت و دشواری دارند ممکن است پیش از شروع مصرف تستسترون بمنظور توقف سیکل قاعدگی مورد استفاه قرار گیرد ، یا در صورتی كه سیکل قاعدگی با سطوح درمانی تستسترون متوقف نشود نیز ممکن است در اوایل دوره تستسترون درمانی مورد استفاده قرار گیرد

✳️فرم خوراکی/زیر زبانی

◾️نام دارو (ها)
فیناستراید (Finasteride)

🔻دوز معمول
روزانه 1 میلی گرم الی 5 میلی گرم از طریق دهان

🔻توضیحات بیشتر
ممکن است بمنظور درمان طاسی سر با الگوی مردانه – که با تستسترون درمانی ایجاد می شود – مورد استفاده قرار گیرد. این دارو ممکن است موجب نازک شدن یا ریزش سایر مو های سطح بدن شود و از رشد و افزایش سایز کلیتوریس جلوگیری کند

✳️فرم موضعی (Topical)

◾️نام دارو (ها)
تستسترون موضعی قابل استعمال بر روی کلیتوریس

🔻دوز معمول
پماد 2% الی 4% بر پایه پترولیتوم (Petrolatumum)

🔻توضیحات بیشتر
این دارو در بعضی از اشخاص زن به مرد (FTM) بمنظور بهبود رشد و افزایش سایز کلیتوریس مورد استفاده قرار می گیرد ، اگر چه در مطالعه ای هیچ گونه تاثیر محسوسى يافت نشد. کرم دی هیدرو تستسترون (DHT)ا 10% نیز جهت رشد و افزایش سایز کلیتوریس بصورت موضعی سه مرتبه در روز استعمال گرديده است؛ این کرم باید ترکیب شود ، اما در حال حاضر دستیابی به آن در ایالات متحده آسان نیست.

 

🔲زنان ترنسجندر (MTF)

زنانه سازی [در زنان ترنسجندر (MTF)] در درجه اول از طریق مصرف استروژن با دوز های چندین مرتبه بالاتر از آن چه که بمنظور پیشگیری از بارداری یا درمان پس از یائسگی در زنان مادر زاد مورد استفاده قرار می گیرد ، حاصل می شود

در پروتکل های درمانی نخستین از اتینیل استرادیول استفاده می گرديد ، تا زمانى که ارتباط این فرمولاسیون با نرخ فوق العاده بالای ابتلا به بیماری ترومبو امبولیک نشان داده شد.
در خصوص ریسک ابتلا به ترومبو امبولیسم وریدی ، استرادیول موضعی (Transdermal) بسیار ایمن تر نشان داده شده است.
استرادیول خوراکی یا زیر زبانی نیز نسبتا ایمن می باشد.

استروژن کانژوگه خوراکی (Premarin) نیز پیش تر مورد استفاده قرار مى گرفته است ، اما در حال حاضر عموما با قیمت بیشتری عرضه می گردد و ممکن است موجب افزایش ریسک تشکیل لخته های خونی شود؛ همچنین اندازه گیری استروژن های کانژوگه در سرم/خون امکان پذیر نمی باشد.

استروژن به خودی خود تاثیرات ضد اندروژنی دارد ، اما در اکثریت پروتکل های درمانی از دارویی كه از سنتز و/یا تاثیر بیولوژیک تستسترون جلوگيرى نمايد نیز استفاده می گردد. این دارو ها که با عنوان بلاکر (مسدود کننده) های آندروژن شناخته می شوند به خنثی نمودن تاثیرات مردانه سازی تستسترون درون زاد کمک می کنند و لذا موجب مى شوند كه [در رژیم هورمونی زنانه سازی شخص] استفاده از دوز های پایین تر استروژن کفایت کند.

🔘استرادیول

✳️فرم موضعی (Transdermal)

◾️نام دارو (ها)
چسب های موضعی در چندین برند با مقادیر متفاوتی از جمله 0.05 میلی گرم و 0.1 میلی گرم در هر 24 ساعت موجود است؛ ژل موضعی (Topical) نیز موجود است اما به دلیل حجم ژلی که باید استعمال گردد اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرد

🔻دوز معمول
دوز 0.1 الی 0.4 میلی گرم (یک الی چهار عدد چسب) یک یا دو مرتبه در هفته (بسته به فرمولاسیون) استعمال می گردد

🔻دوز شروع
دوز شروع 0.05 یا 0.1 میلی گرم می باشد و دوز مصرفی پس از چهار الی دوازده هفته به 0.2 میلی گرم افزایش مى يابد؛
در اشخاصی که پس از گذشت سه الی شش ماه علائم زنانه سازی مشاهده نگردد ، ممكن است دوز بالاترى مورد استفاده قرار گیرد؛
در اشخاصی که در معرض ریسک بالای ابتلا به بیماری قلبی عروقی یا ترومبو امبولیک قرار دارند ، درمان با حفظ دوز شروع یا دوز پایین تر ادامه مى يابد

🔻توضیحات بیشتر
چسب استرادیول فرمولاسیون انتخابی برای اشخاصی است که مبتلا به بیماری سرخرگ کرونری (CAD) هستند ، اشخاصی که سابقه ابتلا به ترومبوز وریدی (VT) دارند ، یا اشخاصی که در معرض ریسک بالای [ابتلا به بیماری ها] قرار دارند ، همانند اشخاص مسن ، مبتلا به فشار خون بالا ، هایپر کلسترولمیا (کلسترول خون بالا) ، اشخاص دیابتی؛ استفاده از این فرمولاسیون در اشخاص سیگاری در نظر گرفته می شود.

✳️فرم خوراکی/زیر زبانی

◾️نام دارو (ها)
قرص 0.25 ، 0.5 ، 1 و 2 میلی گرمی

🔻دوز معمول
روزانه 4 میلی گرم از طریق دهان ، تا 6 میلی گرم در روز

🔻دوز شروع
شروع از دوز 2 میلی گرم در روز می باشد و پس از چهار الی دوازده هفته دوز مصرفى تا 4 میلی گرم افزایش می یابد؛
در اشخاصی كه پس از گذشت سه الی شش ماه علائم زنانه سازی کافی مشاهده نگردد افزایش دوز در نظر گرفته می شود؛
ادامه هورمون درمانی در اشخاصی که در معرض ریسک بالای [ابتلا به بیماری ها] قرار دارند با حفظ دوز شروع در نظر گرفته می شود.

🔻توضیحات بیشتر
مطابق با داده های بعضی از مطالعاتی که بر روی زنان ترنس انجام شده است ، استرادیول خوراکی از لحاظ ایمنی با فرمولاسیون موضعی (Transdermal) قابل قیاس است ، اگر چه این [مقایسه] شفاف و واضح نیست.
مراجعه کنندگان تشویق می شوند تا قرص ها را بصورت زیر زبانی حل کنند بدین جهت که اثر عبور اول (First-pass effect) بر کبد به حداقل ممکن برسد

✳️فرم تزریقی

◾️نام دارو (ها)
استرادیول والرات (Delestrogen)ا 10mg/ml ، 20mg/ml و 40mg/ml.

🔻دوز معمول
هر دو هفته 20 میلی گرم درون عضلانی (IM) ، شروع از 5 الی 10 میلی گرم در هفته ، حداکثر دوز 40 میلی گرم در دو هفته

✳️فرم تزریقی

◾️نام دارو (ها)
استرادیول سایپیونات (Depo-estradiol)ا 5mg/ml.

🔻دوز معمول
هر دو هفته 5 میلی گرم درون عضلانی (IM) ، شروع از 2.5 میلی گرم در دو هفته ، حداکثر دوز 10 میلی گرم در دو هفته

🔰هیچگونه مطالعه ای که مزایا یا ریسک های استفاده از استرادیول تزریقی را با فرمولاسیون موضعی (Transdermal) یا خوراکی مورد مقایسه قرار دهد ، وجود ندارد.
تزریق درون عضلانی از اثر عبور اول (First-pass effect) بر کبد جلوگیری می کند ، اما هنگامی که در اين شیوه سطوح هورمون به بالاترین نقطه خود برسد ، اشخاص ممکن است در معرض ریسک بالاتر عوارض جانبی استروژن قرار گیرند.

مطابق با گزارشات روایی ، درمان با استفاده از استرادیول تزریقی در مقایسه با استرادیول خوراکی یا موضعی (Transdermal) احتمالا رشد و توسعه پستان با شدت بیشتر و در مدت زمان کمتری را موجب شود ، اگر چه در حال حاضر هیچگونه داده تجربی جهت حمایت از این ادعا موجود نیست.

در درمان با استفاده از فرمولاسيون درون عضلانی (IM) مدت زمان بیشتری به طول می انجامد تا سطوح سرمی استرادیول به حالت پایدار برسد ، چرا كه استراديول در اين شيوه به آرامی در طول چندین هفته جذب می گردد

در درمان با استفاده از فرم تزریقی ممکن است پتانسيلى جهت افزايش ریسک مصرف بیش از اندازه (Over Dose) عمدی یا سهوی ، و سوء مصرف استرادیول تزریقی وجود داشته باشد. لذا فرم تزریقی در رژیم هورمونی شخص تنها باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد ، و ممکن است در درجه اول در اشخاص منتخبی که با مصرف فرمولاسیون های خوراکی یا موضعی (Transdermal) روند زنانه سازی موفقیت آمیزی نداشته اند مورد استفاده قرار گیرد

توصیه می شود درمان تمامی مراجعه کنندگان با پایین ترین دوز مجاز آغاز گردد و سپس دوز مصرفى به آرامی افزایش یابد. سطوح سرمی استرادیول هر سه ماه یک مرتبه نظارت مى شود.

تنظیم دوز با افزایش یا کاهش دوز یا تغییر فاصله [بین] دوز ها انجام می پذیرد؛ استرادیول درون عضلانی (IM) ممکن است هر چهار هفته یک مرتبه تجويز گردد.

⭕️توجه : مراجعه کنندگان برای انجام تزریقات اولیه و یادگیری چگونگی تزریق به خود بهتر است به یک پرستار ارجاع شوند؛ مراجعه کنندگان می توانند متقاعبا تزریقات را شخصا در خانه انجام دهند

🔘ضد اندروژن ها

✳️فرم خوراکی/زیر زبانی

◾️نام دارو (ها)
اسپیرونولاکتون (Aldactone) ، قرص 25 ، 50 و 100 میلی گرمی

🔻دوز معمول
روزانه 200 الی 300 میلی گرم یک یا دو مرتبه در روز

🔻دوز شروع
دوز شروع 50 میلی گرم در روز می باشد و پس از دو الی چهار هفته به 200 میلی گرم در روز افزایش می یابد. نظارت بر سرم پتاسیم [هنگام مصرف این دارو در نظر گرفته می شود]
اشخاصی که تاثیرات زنانه سازی کافی تجربه نکنند و/یا سطوح سرمی تستسترون آن ها بالاتر از محدوده زنان باشد ممکن است نیازمند مصرف دوز های بالا تر باشند

🔻توضیحات بیشتر
درمان در اشخاصی با جثه کوچک یا لاغر ، در اشخاصی با فشار خون مبناى پایین ، و در اشخاصی که در حال مصرف مهار کننده های ACE/ARB می باشند باید با دوز 25 میلی گرم در روز شروع گردد و افزایش دوز با احتیاط انجام پذیرد.
اسپیرونولاکتون به طور مستقیم ترشح تستسترون و همچنین اتصال به پذیرنده های تستسترون را مهار می کند؛ اين دارو ممکن است به خودی خود نیز تاثیرات استروژنیک اعمال نماید.
این دارو ارزان قیمت بوده و عموما به خوبی تحمل می گردد.
اسپیرونولاکتون ضد اندروژن انتخابى در پروتکل های امریکای شمالی می باشد.

✳️فرم خوراکی/زیر زبانی

◾️نام دارو (ها)
فیناستراید (پروپشیا/پروسکار) ، 1 میلی گرمی ، 2.5 میلی گرمی ، 5 میلی گرمی.

🔻دوز معمول
1 الی 5 میلی گرم از طریق دهان یک مرتبه در روز

🔻دوز شروع
تبدیل آنزیماتیک تستسترون به فرم قوی تر آن ، دی هیدرو تستسترون (DHT) را مهار می کند.

🔻توضیحات بیشتر
استفاده از این دارو در اشخاصی که دچار طاسی سر با الگوی مردانه هستند ، در اشخاصی که موی صورت بسیار پرپشت دارند ، یا در اشخاصی که قادر به تحمل دوز های بالاتر اسپیرونولاکتون نیستند در نظر گرفته می شود

✳️فرم خوراکی/زیر زبانی

◾️نام دارو (ها)
دوتاستراید (Avodart)

🔻دوز معمول
0.5 میلی گرم از طریق دهان یک مرتبه در روز

🔻توضیحات بیشتر
تاثیری مشابه با فیناستراید اعمال مى كند اما بصورت فرمولاسیون ژنریک عرضه نمی گردد ، و لذا گران قیمت تر می باشد.

🔘پروژستین ها

توصیه Fenway Health و اکثریت سایر پروتکل های درمانی برخلاف استفاده روتین از پروژستین ها در درمان زنان ترنسجندر می باشد.

در مطالعه برنامه بهداشت زنان که بر روی جایگزین هورمون پس از یائسگی انجام پذیرفت ، استفاده از پروژستین خوراکی به همراه استروژن با ریسک بالاى ابتلا به بیماری قلبی عروقی و سرطان پستان مرتبط بود. همچنین این دارو ها ممکن است موجب افزایش وزن قابل توجه و تغییرات منفی در خلق و خو شوند

مزیت این دارو ها در درمان هورمونی تطبیق جنسیت منتشر نشده است.
مطابق با گزارش های روایی ، مصرف پروژستین ها به بهبود رشد و توسعه پستان به ویژه هاله و نوک پستان کمک می کند ، اما این پی آمد در مطالعات کوچک حمایت نمی شود.
علت افزایش سایز پستان که در گزارش های روایی آمده است ، ممکن است افزایش وزن ناشی از تحریک پروژستین باشد.

فرمولاسیون های درون عضلانی (Depo-Provera ر 150 میلی گرم درون عضلانی هر 120 روز) و خوراکی (Provera ر 2.5 الى 10 میلی گرم در روز ، یا Prometrium ر 100 الی 200 میلی گرم در روز) مورد استفاده قرار گرفته است.

در صورت تجویز فرمولاسیون های خوراکی ، دوز مصرفى فقط ده روز در ماه به صورت چرخه اى در نظر گرفته می شود تا دوز مصرفی و عوارض جانبی به حداقل ممکن برسد ، اگر چه بعضی از اشخاص با دوز چرخه اى ممکن است علائم پیش از قاعدگی را تجربه کنند.

🔘سایر دارو ها

⭕️(توجه : این دارو ها در پروتکل درمانی Fenway Health مورد استفاده قرار نمی گیرند ، اما مراجعه کنندگان ممکن است در خصوص این دارو ها پرسش هایی داشته باشند يا این که این دارو ها را پیش از درمان و مراقبت در کلینیک Fenway مصرف نموده باشند)

◾️نام دارو (ها)
سیپروترون استات

🔻شرح
یک پروژستین با تاثیر ضد اندروژنی قوی.

🔻توضیحات بیشتر
استفاده از این دارو در ایالات متحده مورد پذیرش نیست ، اما در بسیاری از پروتکل های درمانی اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ممکن است به خودی خود تاثیرات ترمبوژنیک اعمال نماید.

◾️نام دارو (ها)
فلوتاماید

🔻شرح
یک بلاکر (مسدود كننده) پذیرنده اندروژن.

🔻توضیحات بیشتر
این دارو با سمیت قابل توجه کبدی مرتبط بوده است.

◾️نام دارو (ها)
گاسرلین استات (Goserelin Acetate)

🔻شرح
یک آگونیست پذیرنده GnRH که از توليد منظم هورمون های جنسی جلوگیری می كند

🔻توضیحات بیشتر
در پروتکل های مطالعه ای در درمان اشخاص MTF مورد استفاده قرار گرفته است و موثر و به خوبی قابل تحمل بوده است.
این دارو در ایالات متحده در درجه اول بمنظور درمان سرطان های پروستات و پستان مورد استفاده قرار می گیرد.

◾️نام دارو (ها)
الکترولیز

🔻شرح
مراجعه کنندگان زن جهت مدیریت موی صورت و بدن مکررا الکترولیز یا لیزر درمانی انجام می دهند ، چرا که موی صورت و بدن با انجام هورمون درمانی به اندازه کافی کاهش نمى يابد.

◾️نام دارو (ها)
بیحسی موضعی ، کرم لیدوکائین 2.5% / پریلوکائین 2.5% (EMLA)

🔻شرح
پیش از الکترولیز بمنظور کاهش ناراحتی درمان ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

 

🔲مراجعه کنندگانی که پيش از شروع مراقبت و درمان در ‏Fenway Health هورمون درمانی تغییرجنس انجام می داده اند

✅هورمون درمانی تغییرجنسی که توسط پزشک تجویز گردیده است

در اشخاصی که پيش تر هورمون درمانی را با تجویز پزشک یا خدمات پزشکی مجاز آغاز نموده اند و اكنون مايل به انتقال مراقبت و درمان خود به Fenway Health مى باشند ، برنامه بهداشت ترنسجندر از ایجاد وقفه در درمان مداوم اجتناب خواهد نمود و از درمان مسئولانه و مناسب پزشكى اين اشخاص و مديريت پزشكى اطمينان حاصل خواهد نمود.

این مسئله به ویژه براى اشخاصی که جراحی هاى بازسازی نواحی تناسلی به همراه حذف غدد جنسی انجام داده اند و لذا بدن آن ها ديگر قادر به تولید هورمون های جنسى درون زاد نمى باشد ، حائز اهمیت است.

از اشخاصی که پيش تر هورمون درمانی انجام می داده اند درخواست می شود تا مدارک درمان قبلی خود را ارائه نمایند یا اين كه فرم انتشار يافته را امضا نموده و با دسترسى Fenway Health به مدارک و پرونده هاى درمان سابق خود موافقت نمايند.

در اکثریت موارد هورمون درمانی باید بدون وقفه ادامه یابد مگر این که نگرانی های جدی ويژه اى در بخشى از مراقبت پزشکی یا بهداشت روانی وجود داشته باشد

پزشک از مناسب و ایمن بودن دوز و فرمولاسیون دارو های هورمونی در هر کدام از اشخاص مراجعه کننده اطمینان حاصل خواهد نمود.

اگر مراجعه کننده با تجویز پزشک هورمون درمانی را به مدت بیش از یک سال انجام داده باشد ، انجام ارزیابی کامل اولیه جهت اطمينان از شایستگی هورمون درمانی ممکن است ضروری نباشد.
پزشک ضرورت به انجام معاينه نظارتی مناسب و ارزیابی آزمایشگاهی را مورد سنجش قرار می دهد.

از مراجعه کننده درخواست می شود تا فرم رضایت جهت انجام هورمون درمانی تغييرجنس را امضا نماید.

✅هورمون درمانی تغییرجنسی که سرخود انجام شده است

در مراجعه کنندگانی که خود درمانى نموده و دارو های هورمونی را سرخود مصرف نموده اند ، پزشک در ابتدا ایمنی و شایستگی دارو هایی که شخص در حال حاضر در حال استفاده از آن ها می باشد را مورد سنجش قرار می دهد.

پزشک ممکن است بمنظور کاهش آسیب مادامی که مراجعه کننده در حال انجام ارزیابی و سنجش اولیه است ، دوره هورمون درمانی تغییرجنس مناسب شخص را بدون ایجاد وقفه ادامه دهد («bridging therapy»)

مراجعه کننده با [ارائه] سوابق کامل ، انجام معاینه بدنی ، و ارزیابی آزمایشگاهی بطور کامل مورد سنجش قرار می گیرد.

مراجعه كننده جهت سنجش و مدیریت بهداشت رفتاری که برای هر فردى شایسته و ضروری است ، ارجاع مى شود

از مراجعه كننده درخواست می شود تا فرم های رضایت جهت انجام هورمون درمانی تغییرجنس را امضا نماید.

🔻جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در خصوص فرم های رضایت آگاهانه پیش از شروع هورمون درمانی ، ضروریات پزشکی پیش از شروع هورمون درمانی ، و چگونگی انجام مراقبت و ارزیابی پزشکی پس از شروع هورمون درمانی در ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) در Fenway Health ، مقالات زیر را مطالعه نمایید

💠فرم رضایت آگاهانه پیش از شروع تستسترون درمانی در ترنس های مرد (FTM) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده
https://helptranscenter.org/2017/05/21/142/

💠فرم رضایت آگاهانه پیش از شروع هورمون درمانی زنانه سازی در ترنس های زن (MTF) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده
https://helptranscenter.org/2017/05/25/148/

💠ضروریات پزشکی پیش از شروع هورمون درمانی در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده
https://helptranscenter.org/2017/09/11/232/

💠چگونگی انجام مراقبت و ارزیابی پزشکی پس از شروع هورمون درمانی در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده
https://helptranscenter.org/2017/09/23/238/

 

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://fenwayhealth.org

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved