1

پاسخ به پرسش های مهم و پرتکرار در خصوص روش ها و انتخاب های ممکن جهت حفظ توانایی باروری و داشتن فرزند ژنتیکی در ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) توسط Dr. Samuel Pang

مترجم: سعید.ش

آیا ترنسجندر مرد (FTM) یا زنی (MTF) هستید که در حال حاضر یا در آینده به داشتن فرزندی که نسبت ژنتیکی با شما داشته باشد ، علاقه مند هستید ؟

دکتر Samuel Pang ، مدیر پزشکی در IVF New England از سال 1998 تا کنون مردان و زنان همجنسگرا و ترنسجندر را تحت درمان قرار داده است. ایشان در خصوص انتخاب های ممکن جهت حفظ [توانایی] باروری و تشکیل خانواده قبل و بعد از ترنزیشن [در اشخاص ترنسجندر] با وبسایت FertilityAuthority گفتگو نموده است.

🔲پرسش: من تصمیم به انجام ترنزیشن دارم. جهت داشتن فرزندان ژنتیکی در آینده ، چه انتخاب هایی برایم ممكن است ؟

✅پاسخ: مطابق با [توصیه] دکتر Pang ، با پزشک خود گفتگو نمایید و پیش از آن که تحت هرگونه درمانی – جراحی یا هورمونی – قرار گیرید که ممکن است موجب ناتوانی شما در تولید تخمک یا اسپرم در آینده شود ، ایشان را از تمایلتان جهت فریز تخمک یا اسپرم خود آگاه کنید

🔷مردی که به زن ترنزیشن نموده {ترنسجندر مرد به زن (MTF)} و ذخیره سازی اسپرم انجام داده است ، در صورتی که با یک زن ازدواج نموده باشد ، [جهت داشتن فرزند ژنتیکی] می تواند از اسپرم خود با روش IUI استفاده نماید. همچنین در صورتی که با یک مرد ازدواج نموده یا این که مجرد باشد ، [جهت داشتن فرزند ژنتیکی] می تواند از یک تخمک اهدایی و یک رحم اجاره ای استفاده نماید.

🔶زنی که به مرد ترنزیشن نموده {ترنسجندر زن به مرد (FTM)} و فریز تخمک انجام داده است ، در صورتی که مجرد بوده یا این که با یک مرد ازدواج نموده باشد ، [جهت داشتن فرزند ژنتیکی] می تواند از یک اسپرم اهدایی یا اسپرم پارتنر خود و یک رحم اجاره ای استفاده نماید. همچنین در صورتی که با یک زن ازدواج نموده باشد ، [جهت داشتن فرزند ژنتیکی] می توانند تحت روند Reciprocal IVF قرار گیرند که به موجب آن ، پارتنر زن با جنینی که با استفاده از اسپرم اهدایی و تخمک فریز شده خلق شده است ، تلقیح می گردد.

🔲پرسش: من در حال حاضر روند ترنزیشن خود را با انجام هورمون درمانی آغاز نموده ام ، اما پیش از شروع هورمون درمانی فریز اسپرم یا تخمک انجام نداده ام. [جهت داشتن فرزند ژنتیکی] چه اقداماتی باید انجام دهم ؟

✅پاسخ: متاسفانه اینگونه نیست که تمامی پزشکان پیش از ترنزیشن انتخاب هایی جهت [حفظ توانایی] باروری ارائه نمایند. در صورت توقف هورمون درمانی ، این احتمال وجود دارد که تولید اسپرم مجددا آغاز شود و تخمک گذاری تخمدان ها مجددا انجام پذيرد.
با توجه به این که [موضوع تاثیرات هورمون ها بر توانایی باروری اشخاص] زمینه جدیدی است ، مدت زمانی که قادر به انجام هورمون درمانی هستید بطوری که توانایی باروری تان بالقوه برگشت پذیر باشد ، ناشناخته است.

🔻دکتر Pang بیان می دارد «مراجعه کنندگان ترنسجندر مرد (FTM) داشته ام که تا 18 ماه تستسترون درمانی انجام می داده اند ، و هنگامی که تستسترون درمانی ايشان را متوقف نمودیم ، تخمک گذاری و قاعدگی ايشان شروع شد. لذا موجب شد که بتوانیم تخمدان هايشان را تحریک نموده و تخمک هایشان را بازیابی کنیم»

🔰اما بسیاری از مردان تمایلی به توفف تستسترون درمانی ندارند ، چرا که این اقدام می تواند از لحاظ روانشناختی ناراحت کننده باشد. ايشان به عنوان یک مرد می زیسته اند ، اما حال رشد موی صورت ایشان متوقف شده و قاعدگی آن ها شروع می شود. این یک انتخاب است ، اما ایده آل نیست. به همین جهت است که درنظر داشتن حفظ [توانایی] باروری پیش از شروع ترنزیشن ، بسیار حائز اهمیت است.

🔲پرسش: من جراحی تخلیه تخمدان ها یا بیضه هایم را انجام داده ام/انجام خواهم داد. آیا همچنان قادر به داشتن فرزندان بيولوژيكى هستم ؟

✅پاسخ: اگر تخمدان ها تخلیه گردد دیگر تخمکی تولید نخواهد شد ، و اگر بیضه ها تخلیه گردد دیگر اسپرمی تولید نخواهد شد. به همین جهت حفظ توانایی باروری پیش از انجام جراحی حائز اهمیت است.
اگر پیش تر جراحی نموده اید ، جهت تشکیل خانواده [بهره مندی از] تخمک یا اسپرم اهدایی می تواند انتخابی برایتان باشد.

🔲پرسش: من فرزندی با كمتر از 18 سال سن دارم که تصمیم به انجام ترنزیشن دارد. جهت حفظ توانایی باروری وی چه انتخاب هایی ممكن است ؟

✅پاسخ: کودکان در سنین پایین تری آشکارسازی نموده و روند ترنزیشن خود را طی می کنند.
اگر فرزندتان دوران بلوغ را سپری نموده باشد ، می توان تخمک یا اسپرم های وی را بازیابی و فريز نمود.

دکتر Pang بیان می دارد «بزرگترین مانع هنگامی ست که پسران یا دختران جوان دارو هایی را بمنظور سرکوب بلوغ دریافت می کنند.»
وی همچنین بیان می دارد «به دختر ترنس دارو هایی داده می شود که از شروع دوران بلوغ وی جلوگیری بعمل آید ، لذا آلت مردانه و بیضه های وی رشد نخواهد یافت و تولید تستسترون انجام نخواهد شد. اگر این اشخاص دوران بلوغ را طی نکنند ، از ایجاد چالش عظیمی در حفظ توانایی باروری جلوگیری بعمل خواهد آمد»

[پس از آن که شخص بلوغ طبیعی خود را طی می کند ، سلول های جنسی (Germ cells) که در نهایت تبدیل به تخمک یا اسپرم می شوند ، بالغ می گردند. لذا اگر از روند بلوغ طبیعی جلوگیری بعمل آید و شخصی هرگز بلوغ طبیعی خود را تجربه نکند ، سلول های جنسی (Germ cells) در غدد جنسی (تخمدان ها یا بیضه ها) بالغ نمی شوند و لذا شخص امکان استفاده از سلول های جنسی را جهت حفظ توانایی باروری خویش یا داشتن فرزند ژنتیکی از دست خواهد داد. با توجه به این موضوع بنظر می رسد منظور دکتر Pang از بیان فوق بدین صورت باشد که «اگر این اشخاص دوران بلوغ را طی کنند ، از ایجاد چالش عظیمی در حفظ توانایی باروری جلوگیری بعمل خواهد آمد» /مترجم]

🔲پرسش: آیا کودک با سن كمتر از 18 سال توانایی حفظ قدرت باروری را دارد ؟

✅پاسخ: دکتر Pang بیان می دارد «اخیرا تماس تلفنی از جانب مادر یک پسر ترنسجندر 14 ساله دریافت نمودم که در طی پنج سال گذشته تصمیم به انجام روند ترنزیشن از دختر به پسر داشته است ، و پیش از آن که هورمون درمانی را شروع کند ، به حفظ تخمک هایش می اندیشیده است. این عالی است.»

وی می افزاید «اما در این خصوص مسائلی وجود دارد چرا که وی همچنان زیر سن قانونی است. ما اشخاصی را که زیر سن قانونی و مبتلا به سرطان بوده و نیازمند حفظ توانایی باروری می باشند را تحت درمان قرار می دهیم ، لذا [جهت ذخیره تخمک یا اسپرم اشخاص ترنسجندر زیر سن قانونی نیز] از همين مدل استفاده خواهیم نمود.»

🔲پرسش: چگونه می توانم پزشکی ترنس دوست در زمینه باروری بیابم ؟

✅پاسخ: تمامی مراکز باروری ، GLBT دوست نیستند. لذا معارفه [جهت يافتن مراكز ترنس دوست] نقطه شروع خوبى است.

و دکتر Pang تاکید می کند که در جستجوی یک مرکز باروری نباشید که تنها به دلیل منافع مالی خود ، جامعه GLBT را تحت درمان قرار دهد. شما نیازمند مرکزی هستید که تمامی دست اندر کاران آن با احترام و پذيرش از شما استقبال نمايند ، و به تفاوت ها و شباهت هاى فرهنگى اشخاص ترنسجندر آشنا باشند.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
https://www.fertilityauthority.com

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved