1

چگونه متوجه شویم که فردی ترنسجندر هستیم ؟

مترجم: سعید.ش

با وجود حدس و گمان هایی که در خصوص تفاوت های بیولوژیکی مغز اشخاص ترنسجندر و سیسجندر مطرح گردیده است، هیچ تست و روشی وجود ندارد که با انجام آن بتوان گفت که جنسيت نسبت داده شده در بدو تولد به یک شخص {وظايف اوليه اى كه بر مبناى جنس و شکل ناحیه تناسلى اشخاص به عنوان یک زن يا یک مرد از زمان كودكى از آنها انتظار مى رود} با هویت جنسیتی شخص تطابق دارد یا خیر. با این حال ، با بررسی دقیق احساسات و انگیزه های خود و دریافت اندكى کمک از کارشناسان می توانید مناسب ترین هویت خویش را بیابید.

اگر با جدیت در حال بررسی و پرسش در مورد هویت جنسیتی خود هستید ، احساسات خود را در یابید و شک ها و عدم قطعیت هایتان را با آغوش باز پذیرا باشید. با یک مشاور متخصص در امر هویت جنسیتی صحبت کنید و در این پروسه از حمایت های ایشان بهره مند شوید. به یاد داشته باشید از روش های مختلفی می توان به کشف هویت پرداخت و مهم ترین مسئله این است که خواسته های خود را در یابید.

🔲بخش اول : پرسش سوالات مناسب

1

✅1. قبول کنید که کنجکاو هستید

اگر با جدیت می خواهید بدانید که آیا ترنسجندر هستید یا خیر ، احتمالا جنس و جنسیتتان تطابق کامل ندارند. این گفته ضرورتا به این معنا نیست که ترنسجندر هستید ، اما می تواند نشانه ترنسجندر بودنتان نیز باشد ، یا این که ممکن است دارای نوع دیگری از عدم انطباق جنسیتى باشید.

🔹از خود بپرسید که چرا کنجکاو هستید. اگر از جنسیتی که در بدو تولد به شما نسبت داده شده است دائما احساس ناراحتی می کنید یا علاقه مند هستید خود را با جنسیت دیگری تصور نمایید ، ممکن است ترنسجندر باشید.

🔸احتمال بدهید جنسیت شما غیر باینری {غیر از زن و مرد} باشد. اگر احساس می کنید که دقیقا یک مرد یا یک زن نیستید ، ممکن است چیز دیگری باشید.

🔹اگر با جنسیتی که در بدو تولد به شما نسبت داده شده است {وظايف اوليه اى كه بر مبناى جنس و نواحى تناسلى اشخاص به عنوان یک زن يا یک مرد از زمان كودكى از آنها انتظار مى رود} احساس راحتی می کنید اما برخورد و رفتارتان با سایر اشخاص سیسجندر تفاوت هایی دارد ، ضرورتا به این معنا نیست که ترنسجندر هستید. ممکن است تنها مردی [با ظاهر و برخورد] زنانه ، یا زنی [با ظاهر و برخورد] مردانه باشید.

🔸به یاد داشته باشید که ترنسجندر بودن همان ترنسکشوال بودن نیست. ترنسکشوال عبارتی قدیمی تر است و اشخاصی را توصیف می کند که جهت تغییر دائمی جنس فیزیکی خود به اقدامات پزشکی روی می آورند. بعضی از اشخاص ترنسجندر ممکن است هورمون درمانی و حتی عمل جراحی انجام دهند ، اما تمامی اشخاص ترنسجندر چنین تصمیم و ترجیحی ندارند.

 

2

✅2. به تمایلات دوران کودکی خود فکر کنید

بسیاری از اشخاص ترنسجندر در دوران کودکی نشانه هایی قوی نارضایتی جنسیتی را از خود نشان داده اند. تمایلات مداومی که بیش از شش ماه به طول انجامد غالبا نشانه ای از ملال جنسیتی است. این نشانه ها عبارت اند از :

🔹اصرار و پا فشاری بر اين كه با جنسیتی که پدر و مادرتان می گویند هستید ، تفاوت داريد.

🔸تفکر در این خصوص که جنس و نواحی تناسلی شما با رشد و افزایش سن تغییر خواهد يافت.

🔹ایفای نقش جنس مخالف {و مطابق با جنسیتی که فکر می کنید هستید} در حین بازی های خیالی.

🔸پوشیدن یا تمایل به پوشیدن لباس های مختص جنسیتی که فکر می کنید هستید.

🔹ترجیح به دوستی با کودکانی که جنسیت آنها مطابق با جنسیتی است که فکر می کنید هستید.

🔸تمایل قوی به مشارکت در فعالیت ها ، بازی ها ، و سرگرمی های گروهی مختص جنسیتی که فکر می کنید هستید.

🔹عدم قبول اسباب بازی های ویژه جنسیتی که در بدو تولد به شما نسبت داده شده است.

🔸ناراحتی و انزجار از آناتومی و/یا اندام تناسلی خود.

🔹احساس غم ، ترس ، گیجی ، خجالت ، عصبانیت ، يا سایر احساسات.

 

3

✅3. از خودتان بپرسید که آیا با نقشی که در اجتماع ایفا می کنید مطابقت دارید یا خیر.

بسیاری از اشخاص ترنسجندر با ایفای نقشی كه در اجتماع از آن ها انتظار می رود احساس بیگانگی می کنند. از خود بپرسید آیا با انجام کار هایی که انتظار می رود همراه با سایر اشخاص همجنس تان انجام دهيد احساس بیگانگی می کنید ؟ هنگامی که از شما انتظار می رود امری کلیشه ای ویژه جنسیتی که در بدو تولد به شما نسبت داده شده است را انجام دهید ، آیا احساس می کنید در جسمی اشتباه محبوس شده اید ؟

🔹هنگامی که همراه با همجنس های خود در گروهی حضور دارید به احساس خود توجه نمایید. اگر احساس تفاوت می کنید ، یا این که احساس می کنید دیگران شما را به چشم یکی از همجنس های تان می بینند اما حقیقتا یکی از آن ها نیستید ، ممکن است دچار ملال باشید.

 

4

✅4. هنگامی که با نام و ضمائری که به شما نسبت داده شده است مخاطب قرار می گیرید به احساس خود توجه کنید

هنگامی که با ضمیری که به شما نسبت داده شده است مخاطب قرار می گیرید ، به احساس خود فکر کنید. اگر احساس می کنید به اشتباه مخاطب قرار گرفته ايد ، شاید بهتر باشد ضمیر خود را تغییر دهید.

🔹اگر از خطاب شدن به عنوان «آقا» یا «خانم» وحشت دارید ، ممکن است این عبارات مناسب شما نباشند.

🔸هنگامی که در گروهی حضور دارید و شخصی [گروه] شما را با عبارت «خانم ها» یا «آقایان» مخاطب قرار می دهد ، ببینید که چه احساسی دارید.

🔹آیا احساس می کنید اسمتان اشتباه است ؟ به احساس خود توجه کنید. اگر احساس مى كنيد اسمتان مناسب است ، از خود بپرسید که آیا فکر می کنید این اسم «دخترانه» است یا «پسرانه» ؟

🔸هنگامی که شخصی تصادفا شما را با ضمیر جنس مخالف مخاطب قرار می دهد چه احساسی دارید ؟ اگر احساس راحتی یا رضایت می کنید ممکن است ترنسجندر باشید.

 

5

✅5. ملال جسمانی را تشخیص دهید

احساس اشتباه بودن بدن و جسم ، تجربه ای رایج در میان اشخاص ترنسجندر است. بعضی از اشخاص ترنسجندر احساس می کنند در بدن خود «محبوس» شده اند. اگر دائما تمایل به تغییر ویژگی های جنسی خود دارید ، ممکن است دچار ملال باشید.

🔹اگر دوران بلوغ خود را شوک آور یا ناراحت کننده می دانسته اید ممکن است دچار ملال بوده باشید. تلاش کنید تا به خاطر آورید که آیا در دوران بلوغ از اکتساب ویژگی های ثانویه جنسی (بم شدن صدا ، رشد و شکل گیری پستان ، عریض شدن شانه ها ، رشد موی صورت ، شروع سیکل قاعدگی) ناراحت بوده اید ؟

🔸اگر از آینه دوری می کنید ، دوست ندارید از شما عکسی گرفته شود ، یا بدن خود را در چند لایه لباس پنهان می کنید ، ممکن است دچار ملال جسمانی باشید.

 

🔲بخش دوم : دریافت حمایت

6

✅1. یک جنسیت درمانگر خوب بیابید

روانشناسان ، مشاوران ، و مددکاران اجتماعی بسیاری وجود دارند که در زمینه تفاوت های جنسیتی متخصص هستند. این کارشناسان در پرسش سوالات اساسی و مهم و یافتن پاسخی برای آنها به شما کمک می کنند.

🔹در جستجوی مشاوران متخصص در زمینه هویت جنسیتی ، ملال جنسیتی ، یا نگرانی های LGBT باشید

🔸در صورت وجود کلینیک بهداشت ترنسجندر در منطقه تان ، با ایشان تماس حاصل نمایید تا ببینید که آیا در آنجا درمانگری حضور دارد که بتواند به شما کمک کند یا خیر.

🔹اگر در ایالات متحده امریکا (USA) زندگی می کنید ، جهت یافتن روانشناس متخصص در زمینه مسائل مرتبط با هویت جنسیتی می توانید از موقعیت یاب انجمن روانشناسی امریکا بهره جویید:
http://locator.apa.org/

🔸در بریتانیا (UK) به جهت یافتن مراجع با Beaumont Society تماس حاصل نمایید:
http://www.beaumontsociety.org.uk/

🔹همچنین می توانید از پزشکتان راهنمایی بخواهید ، یا اگر در دبیرستان یا کالج تحصیل می کنید می توانید با مشاور مدرسه خود ملاقاتی داشته باشید.

 

7

✅2. با اشخاص جنسیت نامنطبق و آنهایی که در حال کشف و جستجوی هویت جنسیتی خود هستند صحبت کنید

با اشخاصی که روند ترنزیشن خود را طی کرده اند ، یا اشخاصی که در حال پرسش و تحقیق در خصوص جنسیت خود هستند در تماس باشید. گروه های ملاقات ، مراکز اجتماعی و مناسبت های LGBTQ از جمله بعضی مکان هایی هستند که می توانید مراجعه نمایید. اگر در مدرسه هستید با گروه های دانش آموزی مانند گروه LGBTQ یا اتحاد گی استریت ملاقات نمایید. لزومی ندارد که بلافاصله آشکارسازی نمایید؛ بگویید حامی هستید ، یا توضیح دهید که در حال پرسش و تحقیق هستید اما اکنون راحت نیستید که در این مورد صحبت کنید.

🔹اینگونه نیست که هر شخصی را که ملاقات می کنید تمایل به گفتگو در مورد جنسیت خویش داشته باشد ! اگر سوالات شخصی بپرسید ممکن است بعضی از اشخاص احساس عدم امنيت کنند. می توانید سوالات خود را مطرح کنید ، و اگر آن ها از شما سوالاتی پرسیدند شما نیز متقابلا از آن ها بپرسید.

🔸اگر احساس اطمینان ندارید برای آن ها بنویسید یا در پی فرصتی برای طرح خصوصی پرسش هایتان باشید. می توانید بگویید «من در مورد هویت جنسیتی خود بسیار فکر کرده ام ، و شاید شما از بعضی از پرسش هایم آگاه باشید. هر زمان که فرصت و انرژی داشتید بسیار خوشحال خواهم شد که در این خصوص با شما صحبت کنم. لطفا راحت باشید و اگر مایل به گفتگو نیستید بگویید.»

 

8

✅3. شبکه های اجتماعی آنلاین را دریابید

یک روش عالی جهت ارتباط با سایر اشخاص جنسیت نامنطبق و پرسشگر ، جستجوی آنلاین است. می توانید در گروه ها یا شبکه های اجتماعی ناشناس عضو شوید. در ارتباط آنلاین با اشخاص از حفظ اطلاعات شخصی خود اطمینان حاصل نمایید.

🔹در یک تالار گفتگوى عمومی LGBTQ عضو شوید. مانند:
http://emptyclosets.com/forum/

🔸اگر 13-24 سال سن دارید می توانید در تالار گفتگوی ايمن و مورد نظارت TrevorSpace عضو شوید:
https://www.trevorspace.org/login

🔹همچنین جهت یافتن حمایت و مراجع برای خود و خانواده تان می توانید به سازمان هایی مانند PFLAG (والدین ، خانواده ها ، و دوستان لزبین ها و گی ها) و GLAAD مراجعه نمایید.

 

🔲بخش سوم : آگاهی از خواسته ها

9

✅1. فرصت هویت یابی به عنوان یک ترنس باینری {ترنس مرد یا ترنس زن} را برای خود ایجاد نمایید

اگر فکر می کنید ممکن است یک ترنس مرد یا یک ترنس زن باشید ، امتحان کنید تا ببینید چه احساسی دارید. یک آخر هفته را به تجربه جنسیت دلخواه خود اختصاص دهید. اگر مسئله خود را با یک دوست ، درمانگر یا عضو خانواده در میان گذاشته اید ، برنامه خود را به آن ها بگویید و از آن ها درخواست حمایت کنید.

🔹سایر ضمائر را امتحان کنید. هنگامی که خود را با ضمائرى متفاوت با ضمیری که در بدو تولد به شما نسبت داده شده است خطاب می کنید ببینید که چه احساسی دارید. اگر فکر می کنید ممکن است یک ترنس زن باشید ، خود را «خانم» خطاب کنید و از یک شخص معتمد درخواست نمایید تا وی نیز شما را «خانم» خطاب کند.

 

10

✅2. به تنوع جنسیتی توجه داشته باشید

روش های بسیاری برای ابراز جنسیتى فرای «مرد» و «زن» وجود دارد. ممکن است جنسیت نامنطبق ، بی جنسیت ، دو جنسیتی ، یا چیز کاملا دیگری باشید. هیچ ضرورتی ندارد عنوانی را برای خود برگزینید که هیچگونه تطابقی با آن در خود احساس نمی کنید.

🔹تلاش کنید تا از ضمیر «ایشان» استفاده نمایید. اگر احساس می کنید که «آقا» یا «خانم» نیستید ، یا در جستجوی روشی هستید که با انجام آن بتوانید عدم انطباق جنسیت خود را به دیگران نیز بگویید ، ضمائر خنثی از لحاظ جنسیتی را امتحان نمایید.

🔸به یاد داشته باشید که برای تصمیم گیری در این خصوص هر اندازه که بخواهید فرصت دارید ، یا ممکن است تصمیم داشته باشيد که دست به انتخاب نزنید. اجازه ندهيد دیگران شما را به جهت انتخاب تحت فشار قرار دهند.

 

11

✅3. با پوشش خود را ابراز نمایید

پوشش را تجربه کنید تا پوشش مناسب خود را بیابید. اگر علاقه شدیدی به لباس خاصى دارید ، آن را بپوشید. برای نمونه ، اگر به عنوان یک مرد شناخته می شوید اما همیشه در آرزوی پوشیدن پیراهن زنانه بوده اید ، آن را امتحان کنید. از احساساتی که هنگام پوشیدن لباس های مورد علاقه تان تجربه می کنید چیز های بسیاری را خواهید آموخت.

🔹اگر احساس می کنید فردی با جنسیت کوئیر هستید ، ترکیبی از ظاهر زنانه و مردانه ، یا ترکیبی از لباس های ویژه جنسیت های مختلف را تجربه نمایید.

 

12

✅4. در جستجوی سایر روش های تطبیق جنسیت خود باشید

هر جنسیتی که داشته باشید بدانید که تطبیق به یک راه و روش واحد محدود نمی شود. از خود بپرسید که چه می خواهید : چه چیزی بیش از همه موجب می شود كه احساس کنید خود واقعیتان هستید ؟ اگر احساس گیجی می کنید ، اين مسائل را با یک مشاور در میان بگذارید.

🔹نام خود را تغییر دهید.

🔸از دیگران درخواست كنيد تا شما را با ضمائر متفاوتی مانند خانم ، آقا ، یا ایشان خطاب کنند.

🔹اگر احساس امنیت می کنید برای اطرافیان خود آشکارسازی نمایید. می توانید به عنوان یک ترنسجندر آشکارسازی نمایید یا این که بگویید در حال تحقیق و پرسش در مورد جنسیت خود هستید.

🔸به بدن خود فکر کنید. آیا مایل هستید بدنتان زنانه تر یا مردانه تر باشد ؟ می توانید موی سر خود را رشد دهید یا آن را کوتاه کنید ، هورمون مصرف کنید ، جراحی هایی بر روی نواحى بالا تنه یا پایین تنه انجام دهید ، یا این که بطور کلی هیچ چیز را تغییر ندهید.

🔻توصیه ها

▪️از خودتان به خوبی مراقبت کنید. ترنسجندر بودن بسیار استرس زا است ، لذا حائز اهمیت است به خود زمان کافی اختصاص دهید. به علایق خود بپردازید و با انجام فعالیت هایی که دوست می دارید از جمله حمام حباب ، دریافت ماساژ ، پیاده روی های طولانی ، یا مدیتیشن ، خود را آرام و ریلکس نمایید.

▪️اگر فکر می کنید ترنسجندر هستید پس به همین صورت رفتار کنید و در جهت خودشناسی نهایت تلاشتان را انجام دهید. اگر احساس می کنید گاهی اوقات دختر هستید و گاهی اوقات پسر ، در هر لحظه به همان صورت که مایل هستید رفتار کنید.

▪️به خود فرصت بدهید. پروسه درک و کشف جنسیت مدتی به طول می انجامد ، لذا برای کشف فوری همه چیز خود را تحت استرس و فشار قرار ندهید.

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://www.wikihow.com/Know-if-You-Are-Transgender

Copyright © 2017 – 2018 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved