1

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی کاشت پنایل ایمپلنت مدل های بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid) در ترنس های مرد (FTM) به قلم Dr. Curtis Crane

مترجم: سعید.ش

دو نوع اصلی پنایل ایمپلنت موجود است : نیمه سخت (Semi-Rigid) و بادی (Inflatable).

به استثناء ضروریات جهت استفاده از پنایل ایمپلنت نوع بادی ، مراقبت های پس از جراحی برای هر کدام تقریبا مشابه است.

پنایل ایمپلنت نیمه سخت (Semi-Rigid) نیازمند توجه بسیاری به تثبیت موقعیت آلت مردانه به جهت حداقل سازی ریسک جدا شدگی (جدا شدگی از اتصالات استخوان عانه) و سایش دارد.

🔲فعالیت

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

پس از ترخیص ، از روز جراحی به مدت هشت هفته کامل از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید (ورزش ، دويدن ، بلند کردن وزنه) خودداری کنید

تقریبا هشت هفته به طول خواهد انجامید تا برش به سطح قابل توجهی از بهبودی دست یابد و مجاز شوید که در این نوع فعالیت ها مشارکت داشته باشید.

در صورتی که پیش از زمان تعیین شده در انجام فعالیت های شدید مشارکت نمایید ، ممکن است موجب ایجاد اختلال در عروق خونی کوچک یا تثبیت موقعیت ایمپلنت شوید.

🔲مدیریت ایمپلنت

🔻مدل بادی (Inflatable)

پزشک جراحتان در این خصوص دستورالعمل ها را ارائه خواهد نمود

🔻مدل نیمه سخت (Semi-Rigid)

آلت مردانه به همراه ایمپلنت نیمه سخت ممکن است سنگین باشد ، لذا بسیار مهم است که در ماه نخست پس از جراحی آلت مردانه را حفظ نموده و آن را رو به بالا نگاه دارید تا به واسطه نیروی جاذبه زمین در دوره های زمانی طولانی به سمت پایین کشیده نشود. بدین منظور استفاده از شورت چسبان/شورت باکسر/پوشاک ورزشی کفایت می کند.

🔲انجام ادرار

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

در چند روز نخست پس از جراحی ، انجام ادرار ممکن است به علت تورم آلت مردانه ناشی از [کاشت] ایمپلنت دشوار باشد. این مسئله با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.

اگر هر زمان احساس نمودید که انجام ادرار ممکن نیست و مثانه تان در حال پر شدن است ، لطفا با جراحتان تماس حاصل نمایید.

بسیاری از مردان پس از جراحی فالوپلاستی تشویق می شوند که جهت خارج نمودن ادرار باقی مانده در مجرای ادرار ، آلت مردانه را شیردوشی کنند.

اما در دو ماه نخست پس از جراحی باید مراقبت به عمل آید ، و شیردوشی آلت مردانه گاهی اوقات ممکن است فشار بی مورد بر اتصالات ایمپلنت واقع بر استخوان عانه وارد آورد ، آن را تضعیف نموده و مستعد جدا شدگی نماید.

لذا در پروسه شیردوشی ، از کشیدن آلت مردانه و ایمپلنت خودداری کنید و در عوض ، به جاى كشيدن آلت مردانه به سمت خارج از بدن خود ، به آرامى به بخش زیرین آلت مردانه نيرو وارد كنيد ، و به اين ترتيب پیش آبراه را فشرده سازید

🔲نشستن

🔻مدل بادی (Inflatable)

در چهار هفته نخست پس از جراحی بصورت راست قامت (به گونه ای که پاهایتان بر روی زمین قرار گیرد) بر روی صندلی سخت بیش از یک ساعت ننشینید

بهترین حالت آن است که در موقعیت نیمه نشسته (به گونه ای که پا ها رو به بالا باشد) بر روی صندلی خمیده ، مبل راحتى ، یا صندلی راحتی به همراه یک زيرپايى بنشینید.

در این صورت به دو هدف دست می یابید : با بالا بردن پا ها از ایجاد و توسعه لخته خونی در ورید های پاهایتان اجتناب می کنید ، و از تمرکز وزن بر روی ناحیه جراحی هنگام بهبودی جلوگیری به عمل می آورید.

🔻مدل نیمه سخت (Semi-Rigid)

هنگام نشستن موقعیت راحتی بیابید و از اعمال هر گونه فشار بر روی کیسه بیضه یا آلت مردانه اجتناب کنید

🔲پیاده روی

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

چندین مرتبه در روز تحرک داشته باشید (مثال : اگر در مجموع یک ساعت در روز پیاده روی داشته باشید ، می توانید آن را بصورت چهار مرتبه پیاده روی 15 دقیقه ای ، شش مرتبه پیاده روی 10 دقیقه ای و … انجام دهید)

مجبور نیستید هر روز پیاده روی طولانی داشته باشید. پیاده روی هاى کوتاه و منظم به روند بهبودی و ریکاوری شما سرعت فراوانی خواهد بخشید.

در صورت لزوم می توانید از راه پله بالا/پایین بروید ، اما اگر برایتان ناراحت کننده است [بر خود] آسان بگیرید و به بدن خود گوش سپارید

در ماه نخست [پس از جراحی] پیاده روی در حد چندین مایل انجام ندهید. سطح انرژی تان ممکن است تا شش هفته به سطح نرمال باز نگردد ، لذا بیش از اندازه تلاش نکنید.

🔲فعالیت جنسی

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

هشت هفته پس از جراحی می توانید فعالیت جنسی طبیعی را از سر بگیرید

🔲برش/دوش/استحمام

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

برش های پوستی در طول دوره ای دو – سه هفته ای به خوبی بهبود خواهند یافت. ممکن است زیر خط برش گره های بخیه را احساس نمایید.

می توانید دوش بگیرید ، اما از برخورد مستقیم جریان آب با نوار های پانسمان اجتناب کنید.

جداسازى نوار هاى پانسمان پس از حدود یک هفته به خودی خود شروع خواهد شد.
پس از دو هفته باید به طور کامل جدا شده باشند.
در صورت لزوم پس از دو هفته مى توانيد به جداسازی آن ها كمک كنيد.

پس از دوش ، ناحیه را با استفاده از حوله ای تمیز یا سشوار با درجه حرارت يا تنظیمات هواى پايين به آرامی خشک کنید

🔲برنامه غذایی/تهوع/یبوست

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

هر آن چه از خوردنی و آشامیدنی که مایل هستید می توانید میل کنید.

مصرف الکل در حد اعتدال قابل قبول است.

داروی مسکن مخدر ممکن است منجر به ایجاد یبوست در بعضی از اشخاص شود

برنامه غذایی خود را به گونه ای تنظیم کنید تا از یبوست اجتناب کنید

جهت رفع يبوست باید Miralax (نرم کننده مدفوع قابل تهیه بدون نسخه پزشک و با نسخه داروساز) را از زمان ترخیص تا خانه مصرف نمایید.
داروی Miralax را در شش هفته نخست پس از جراحی باید بصورت روزانه مصرف کنید. اگر مدفوع بسیار نرم شد ، مصرف Miralax را متوقف نمایید

در صورت انجام [دستورالعمل های فوق] و ایجاد یبوست ، می توانید روغن معدنی ، منیزیم سیترات ، یا شیر منیزیم مصرف نمایید. تمامی این محصولات را می توانید از دراگ استور محلی خود خریداری کنید.

🔲درد و دارو ها

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

عموما اکثریت اشخاص [درد مرتبط با] برش را به خوبی تحمل می کنند. این درد معمولا با [مصرف] تعدادی دارو کنترل می شود

در ملاقات پیش از جراحی ، داروی مسکن با پایه مخدر دریافت خواهید نمود

بعضی از اشخاص دردی را در عمق ناحیه عانه (در محل بخيه هاى لنگرى استخوانى) احساس می کنند. این درد می تواند از یک هفته تا سه ماه به طول انجامد. این مسئله معمولا با گذشت زمان بر طرف می شود و هفته به هفته بهبود می یابد.

درد پس از جراحی ، یک رخداد طبیعی پس از جراحی می باشد. لطفا دارو ها را به همان صورت که تجویز شده است ، مصرف نمایید — دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا اسپرین مصرف نکنید ، چرا که ممکن است موجب افزایش خونریزی پس از جراحی شوند

می توانید مصرف دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا اسپرین را بعد از اولین ملاقات پس از جراحی خود شروع کنید.

دارو های مسکن باید به همان صورت که تجویز شده و جهت درمان درد حاضر ارائه گرديده است ، مورد استفاده قرار گیرند

دردی که به مرور زمان بدتر شود ممکن است نشانه اى از وجود عفونت بوده و نیازمند ارزیابی فوری گردد.

🔲رانندگی

🔻هر دو مدل بادی (Inflatable) و نیمه سخت (Semi-Rigid)

مادامی که در حال مصرف دارو های مسکن هستید ، نباید رانندگی کنید.

بايد مطمئن شويد که می توانید در مواقع اضطراری پای خود را از روی پدال گاز به ترمز به سرعت جا به جا کنید.

⚠️[توجه داشته باشید این مقاله ، جایگزینی برای دستورالعمل های ارائه شده از جانب پزشک جراحی که توسط ایشان جراحی کاشت پنایل ایمپلنت انجام داده اید ، نمی باشد.
لذا دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی کاشت پنایل ایمپلنت را فقط از پزشک جراح خود جویا شوید و مطابق با آن عمل نمایید/مترجم]

مترجم: سعید.ش
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org
مرجع:
http://brownsteincrane.com/penile-implant-postop

Copyright © 2017 سعید.ش https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved