1

✅پرسش و پاسخ در شبکه هلپ ترنس سنتر – گروه آموزشی هلپ اف تو ام (می، آگست، و دسامبر 2017 – اردیبهشت، خرداد، مرداد، و دی ۱۳۹۶)

⭕️موضوع: پاسخ به شایعات بی اساس و غیرعلمی و تصورات نادرست متداول پیرامون هورمون درمانی، تخلیه سینه، تخلیه رحم و تخمدان و فالوپلاستی
⚠️هویت کاربران محفوظ است.

👤ل می نویسد :✍️
پروتز بهتره یا عمل فالو؟!

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
دو چیز کاملا متفاوت است و خوب و بد مطرح نیست. چون ملاک انتخاب و ترجیح شخصی است.

👤ل می نویسد :✍️
میشه راجب پروتز یکم بدونم؟!

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
به جهت اگاهی مطالب موجود در این لینک که مربوط به پروتز است را مطالعه نمایید.
https://goo.gl/FQbZqJ

👤ف می نویسد :✍️
دوستان سلام، کسی از این تکنیک خبر داره؟؟؟ تو ایران انجام میشه؟ کسی میدونه فالو کشور آلمان بهتر هست یا این؟

👤م می نویسد :✍️
این پروتزه

👤ف می نویسد :✍️
خوب میگن عمل میکنن پروتز رو میذارن

👤م می نویسد :✍️
نه اینا با چسب مخصوص وصل میشه ب بدن عمل کردنی نیست تو ایرانم وارد نمیشه مگه بری از ی کشور دیگه بخری ببندی بیای

👤ن می نویسد :✍️
بهتر از دید شما چه معنایی داره؟؟برای هرشخص ملاک های رضایت از بدن و نتیجه جراحی ها متفاوته. شما باید بسنجی باتوجه به شرایط موجود،ملاک هایی که وجود داره رو مقایسه کنی،و به نتیجه دلخواهت برسی😊

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
«ن» عزیز، این ها شایعه است عزیزم، چنین چیزی وجود ندارد. از شما هم خواهش میکنم به این پرت و پلاهایی که در جامعه ترنس بدون هیچ مدرک و سند علمی گفته میشود، توجهی نکرده و آن ها را در هیچ کجا به اشتراک نگذارید و باعث ترویج بیشتر اطلاعات غلط و بی اساس نشوید عزیزم. ما در حسن نیت شما در کمک به دوستان هیچ شکی نداریم و این توصیه به همین خاطر برای شما نوشته شد. ممنونم از درک و همکاری شما🙏🌺

👤ق می نویسد :✍️
سوال داشتم :
_بعد از عمل کارگذاشتن اريکشن {پنایل ایمپلنت} در آلت تناسلی؛ در هنگام رابطه جنسی آلت تناسلی در حالت نعوض قرار ميگيرد؟ یعنی حالات ما روی اريکشن تاثير میگذارد؟
لطفا نحوه کارکرد اريکشن را توضیح بدید.

👤پ می نویسد :✍️
سلام میخواستم بپرسم این ایمپلنت {پنایل ایمپلنت} همیشه آلتو سیخ نگه میداره؟چجوریه؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
ایمپلنت از نوع غیربادی و نیمه سخت است و به این صورت نمی باشد که همواره آلت در حالت نعوظ قرار گیرد. ایمپلنت ایرکشن جهت کمک به ایجاد نعوظ در اشخاصی که «توانایی ایجاد نعوظ ندارند»مورد استفاده قرار می گیرد. لذا کارایی پنایل ایمپلنت و ایجاد نعوظ پس از جراحی قرار دادن ایمپلنت ایرکشن ارتباطی با برانگیختگی جنسی فرد ندارد. هنگام رابطه جنسی، فرد می تواند با کمک دست آلت تناسلی خود را در حالت نعوظ قرار دهد و سپس مجددا به کمک دست آلت تناسلی مردانه را به حالت خوابیده در آورد. در خصوص پنایل ایمپلنت مدل بادی نیز شخص به کمک پمپ پنایل ایمپلنت که در کیسه بیضه کاشته شده است می تواند آلت تناسلی مردانه را در حالت نعوظ قرار دهد. در خصوص پنایل ایمپلنت بادی دو تکه ، به کمک دست آلت تناسلی مردانه را 6-12 ثانیه به سمت پایین خم می کنید تا آلت در حالت خوابیده قرار گیرد. در خصوص پنایل ایمپلنت بادی سه تکه نیز با فشردن قسمتی از پمپ ، آلت تناسلی مردانه را به حالت خوابیده در می آورید.

👤ق می نویسد :✍️
متشکرم بی نهایت. یعنی با دست خودمون حالت آلت تناسلی را برای سکس تغییر میدیم ؟

👤پ می نویسد :✍️
یعنی خودش بادست سیخش کنه سیخ میمونه و دوباره به سمت پایین بکشه میخوابه؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
بله درست است. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون پنایل ایمپلنت ها و انواع آن ها ، عوارض جانبی کاشت پنایل ایمپلنت و اطلاعات بسیار مفید دیگر ، به دسته بندی «عمل پنایل ایمپلنت و ایجاد نعوظ» در وبسایت هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس ، به آدرس زیر مراجعه نمایید و مقالات موجود را مطالعه نمایید.
https://goo.gl/6wHf6I

👤ش می نویسد :✍️
نمیدونی بعد هر جراحی چقد باید صبر کنیم تا جراحی بعدی؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
فاصله مناسب میان دو عمل جراحی بصورت یک قانون واحد نیست و بسته به نوع جراحی ، مدت زمان بیهوشی ، حجم خونریزی هنگام جراحى ، پيشينه سلامت و وضعيت سلامت كنونى شخص ، چگونگى پيشروى روند بهبودى پس از جراحى و عوامل ديگر ، توسط پزشک توصیه می گردد؛ لذا بهتر است پاسخ پرسش خود را از پزشکان جراح خود جويا شويد.

معمولا مدت زمان شش الی دوازده هفته بین انجام دو عمل جراحی از جانب پزشکان جراح توصیه می شود؛ اما توجه داشته باشيد كه این مدت زمان برای تمامی اشخاص و تمامی روند های جراحی قابل تعمیم نمی باشد؛ پس از انجام جراحی های سنگین با مدت زمان بیهوشی بالا ممکن است جهت انجام جراحى بعدى ، سپرى شدن دوره ريكاورى ، و بازيابى توان بدنى نیازمند شش ماه الی یک سال صبر باشيد.

لذا بهترين امر آن است كه شرح حال و تمامى ساير موارد ضرورى و مورد درخواست پزشک را به طور كامل به پزشكان جراح خود ارائه نماييد و مطابق با صلاحديد ايشان عمل كنيد.

👤ح می نویسد :✍️
من تا جایی ک شنیدم اول رحم رو تخلیه میکنن بعد از ۱ماه الی ۴۰روز میرن تخلیه سینه

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
چنین ترتیبی صحیح نمی باشد و هیچ قانون و توصیه ای جهت تقدم و تاخر در انجام جراحی ها وجود ندارد.

همانطور که مطلع هستید ، ملاک هر شخص جهت آغاز روند ترنزیشن و انجام یا عدم جراحی یا هورمون درمانی ، «دستیابی به آرامش درونی و رضایت شخصی» می باشد. ممکن است شخصی «فقط» با انجام هورمون درمانی به آرامش درونی برسد ، و هیچگونه ضرورتی به انجام جراحی در خود احساس نکند. ممکن است شخصی تنها ترجیح بر انجام جراحی تخلیه سینه داشته باشد و احساس کمال نماید. ممکن است شخصی فقط به تغییرمدارک شناسایی و زندگی در نقش جنسیتی خود در جامعه ، بدون انجام هیچگونه اقدام پزشکی و هورمون درمانی بسنده کند و …

لذا هیچ گونه قانون و تقدم و تاخری جهت انجام جراحی ها وجود ندارد و همه چیز به شخص ، ترجیحات وی ، صلاحدید پزشک جراح بستگی دارد.

🔴یک مسئله بسیار مهم دیگر نیز این است که «به تجربیات اشخاص نمی توان اتکا نمود»؛ هر شخص منحصر به فرد و متفاوت می باشد ، لذا تجربیات هر شخص نیز مختص خود شخص و متفاوت است. چه بسا ممکن است تجربیات اشخاص «اشتباه» یا برگرفته از تصور اشتباه ایشان باشد …

بطور کلی براساس تجربیات تعداد محدودی از اشخاص نمی توان نتیجه گیری و توصیه نمود. ملاک توصیه های علمی ، فقط و فقط منابع کاملا معتبر و مستندات علمی است که حاصل تلاش سالیان سال تحقیق ، تفحص و تجربه محققان ، پزشکان ، دانشمندان و … می باشد.

👤ک می نویسد :✍️
سلام این بچه دار شدن از طریق مغز استخوان چجوریه؟تا حالا موفقیت امیز بوده؟ من شنیده بودم کسی بوده که بچه دار شده

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
این تحقیق با شکست مواجه شد. برای داشتن فرزند بیولوژیک ، می توانید پیش از انجام هورمون درمانی و پیش از انجام جراحی تخلیه تخمدان ها ، ذخیره تخمک انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ارزشمند زیر را که آقای آسمانی محبت کردند ترجمه نمودند در وبسایت هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس مطالعه نمایید.

✳️روش باوری ساخت اسپرم از مغز استخوان با شکست مواجه شد
https://helptranscenter.org/2015/11/15/181/

👤ن می نویسد :✍️
دوستان من میخام اول تخلیه سینه کنم.بعدش دوسال هورمون مصرف کنم و اماده بشم برای عمل فالوپلاستی،و در اواخر دوسال تخلیه رحم روانجام بدم.به این دلیل که شااااید تا دوسال دیگه علم پیشرفت بیشتری کرد در زمینه بچه دار شدنمون و حداقل من رحم و تخمدان هارو هنوز دارم.
ولی شنیدم که اگه اول سینه رو تخلیه کنیم بعدش رحم،فشار به بدن میاد و بدن اُفت میکنه و توصیه پزشک ها هم اینه که اول رحم و سپس سینه تخلیه بشه. میخاستم نظر شمارو هم بدونم

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
ترنزیشن ، انتخاب و ترتیب عمل های تغییرجنس و هرگونه اقدام پزشکی ، یک سفر و تجربه کاملا منحصر به فرد است که هر فردی بنا به شرایط زندگی شخصی، ملاک ها، جدول ترجیحات و نیازها و براساس شرایط جسمی (در صورت داشتن بیماری با مشورت پزشک) مسیر خود را انتخاب میکند.

برای داشتن فرزند بیولوژیک، قبل از آغاز به هورمون درمانی میتوانید از تخمک خود فریز نمایید. این تنها روش برای داشتن فرزند بیولوژیک است و در ایران قابل انجام می باشد.

شنیده های شما غیرعلمی و اشتباه است.

تا زمانی که مایل باشید میتوانید رحم و تخمدان را نگه دارید، تنها نکته این است که به صورت منظم و مرتب آزمایشات لازم اعم از سونوگرافی از رحم و تخمدان هر شش ماه یک بار و تست پاپ اسمیر سالیانه را انجام بدهید و تا زمانی که آزمایشات و بررسی ها خوب هستند ضرورتی به انجام عمل عقیم سازی «علارقم میل تان» وجود نخواهد داشت.

اکثریت ترنس مردهای خارجی که محدودیت و قوانین ایران برای اجبار به جراحی های کامل و عقیم سازی در جهت کسب حق و حقوق (تحصیل، کار، ازدواج و…..)، برای کسب هویت اجتماعی و تغییرمدارک شناسایی را ندارند، بسته به نیاز درونی شان تنها به هورمون درمانی یا تخلیه سینه بسنده میکنند و به رضایت درونی می رسند و درصد بسیار کمتری به سمت عمل عقیم سازی یا جراحی های ناحیه تناسلی می روند.

این افراد سالیان بسیار به روی هورمون درمانی هستند و همان طور که گفتم به صورت سالیانه زیر نظر دکتر متخصص زنان بوده و آزمایشات لازم را انجام میدهند و تا زمانی که منعی از نظر سلامت برایشان ایجاد نشده باشد، توصیه یا ضرورتی به انجام عمل عقیم سازی از جانب پزشک برایشان وجود ندارد.

ترنس مردهایی هستند که حتی با وجود انجام عمل متودئوپلاستی یا فالوپلاستی ، همچنان رحم و تخمدان خود را نگه داشتند و هر کدام بنا به دلایل شخصی خودشان که پیش تر نیز ویدئو و داستان آن ها و دلایلشان را برایتان ترجمه کرده بودم.

ذکر این نکته حایز اهمیت است که ؛
تا زمانی که مایل به انجام عمل واژینکتومی (تخلیه مخاط واژن و دوختن دهانه) نباشید، میتوانید رحم را نگه دارید. اما در خصوص تخمدان ها ، هیچ تفاوتی ندارد و فارق از هرگونه عملی می توانید هر دو تخمدان یا یکی را در بدن تا هر زمان که منع پزشکی وجود نداشته باشید نگاه دارید.

👤ر می نویسد :✍️
يعني احتمال سرطان در صورت عدم تخليه وجود نداره؟ البته در صورتي كه هورمون تراپي انجام بشه. ظاهرا در خارج از ايران خيلي از ترنس ها عمل تخليه رو انجام نميدن. اين كار منعي نداره

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
🔴براساس جدیدترین تحقیقات صورت گرفته محققان دانشگاه بوستون دانشکده پزشکی (BUSM) این یافته در مجله بالینی غدد منتشر شده است تا به امروز از نظر علمی هیچ شواهدی مبنی بر سرطان، کوتاه شدن عمر یا مرگ به دلیل هورمون درمانی به اثبات نرسیده است.

👤گ می نویسد :✍️
و اینکه اگه تخلیه تخمدان و رحم صورت نگیره مردانه سازی ظاهر با کندی پیش میره؟ بخاطر تولید هورمون زنانه در بدن

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
🔺در اثر هورمون درمانی تستوسترون به صورت منظم و به میزان مورد نیاز بدن، تخمدان ها به خواب رفته و فعالیتی نخواهند داشت در نتیجه هورمون های زنانه استروژن ترشح نمی شود. و جنگ یا تداخلی در بدن بین هورمون زنانه و مردانه ایجاد نمی شود. چون فقط هورمون مردانه تستوسترون در بدن فعال و غالب است.

🔸تاثیر هورمون درمانی تستوسترون چه قبل و چه بعد از عمل تخلیه رحم و تخمدان یکسان است.

🔹پروسه صفات ثانویه جنسی (تغییرات فیزیکی) یک روند آهسته و تدریجی است که نیاز به صبوری و گذر زمان دارد از لحظه آغاز به هورمون درمانی منظم حدود پنج سال زمان نیاز است تا تغییرات فیزیکی به مرحله ثابتی برسد.

👤ص می نویسد :✍️
سلام. من یکساله که هر ماه یه تست250 آلمانی میزنم.این ماه هشت روز دیرتر زدم چون مسافرت بودم. بعد از 8 روز،ینی امروز تازه رفتم زدم.این چند روز درد داشتم.درست مث درد قبل پریوده.یه لکه خیلی کمرنگ قرمز هم دیدم.خیلی برام عجیبه که چرا اینجوری شده.مگه تخمدانا فعالیتشون متوقف نشده بعد یکسال؟؟؟

💢🔴ادمین امیر می نویسد :🖊
روش دایمی واسه قطع پریودی نیست.فعالیت تخمدان ها بر اثر هورمون تراپی موقت قطع میشه و بعد از قطع هورمون برای هر شخص در یک زمان خاص دوباره شروع میشه گاهی اوقات نیاز به مداخله پزشک برای برگشت فعالیت تخمدان ها هست ولی اکثر اوقات تخمدان ها بعدواز قطع هورمون خود ب خود دوباره فعالیتشون رو از سر میگیرن،حالا امکان داره یک شخص بعد 6 ماه یک شخص بعد دوماه یکی هم بعد از یک ماه بعد از قطع هورمون پریود شه

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
لطفا مطالعه نمایید. 👇

✳️بررسی کامل تاثیرات هورمون تستسترون بر سیکل قاعدگی
https://helptranscenter.org/2016/09/02/53

✳️بررسی تاثیرات هورمون تستسترون بر تولیدات غدد جنسی
https://helptranscenter.org/2016/07/30/103

👤ص می نویسد :✍️
یه سوال دیگه ، اگر من تخلیه رحم و تخمدان کنم و بعدش نخام تست بزنم چ اتفاقی میفته؟؟ تغییراتم چطور میشه؟ دوباره برمیگرده؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
پاسخ سوالاتان در مقالات موجود در این لینک قرار گرفته است با صرف وقت مطالعه نمایید.

https://goo.gl/bXmyQ6

👤ک می نویسد :✍️
کلا میگن قبل عمل هورمون زدن اشتباهه اونم مداوم و یک سال خیلی مشکل ایجاد میکنه تو بدن چون در حال حاضر شما الان رحم و تخمدان داری و هورمون زنونه ترشح می کنن. به نظرم برو دکتر چون خطرناکه

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد :🖊
این توصیه کاملا غیرعلمی و نادرست است.
🔴یکی از ضوابط استاندارد های مراقبتی WPATH جهت انجام جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها (Hysterectomy and Ovariectomy) در ترنس های مرد ، هورمون درمانی متناسب با «جنسیت» شخص به مدت 12 ماه مداوم است (مگر آنکه شخص منع مصرف پزشکی داشته و یا قادر یا مایل به مصرف هورمون نباشد).

هدف اصلی انجام هورمون درمانی پیش از حذف غدد جنسی این است که پیش از آن که شخص تحت مداخلات جراحی «غیر قابل بازگشت» قرار گیرد ، یک دوره برگشت پذیر سرکوب استروژن در بدن را تجربه کند.

✅هورمون درمانی ایمن و موثر را می توانید تحت نظر پزشک انجام دهید ،
در خارج از ایران و در بسیاری از کشور ها ، تخلیه رحم و تخمدان ها یک «اجبار» نیست و بعضی از ترنس های مرد هیچگونه نیازی به جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها در خود احساس نمی کنند ، بعضی اشخاص پس از سالیان سال از شروع هورمون درمانی جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها را انجام می دهدن. همه چیز کاملا بستگی به ترجیحات هر شخص دارد ، چرا که ملاک «دستیابی به آرامش درونی و رضایت شخصی» هر شخص می باشد.

🔰لذا هورمون درمانی پیش از جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها به هیچ وجه «مضر» نیست ، بلکه به جهت آشنایی شخص با هورمون درمانی پیش از آنکه تحت عمل جراحی غیر قابل بازگشت قرار گیرد ، توصیه شده است و یکی از معیار های WPATH جهت انجام جراحی های تخلیه غدد جنسی می باشد.

تاثیر گذاری هورمون های جنسی ارتباطی با تخلیه یا عدم تخلیه غدد جنسی (تخمدان ها در ترنس های مرد) ندارد. در هر صورت باید سطوح هورمون های شخص در محدوده طبیعی مردان قرار داشته باشد و دوز مورد نیاز بدن شخص توسط پزشک تعیین می گردد.

پس از تخلیه غدد جنسی (تخمدان ها در ترنس های مرد) ، ممکن است نیاز باشد دوز تستسترون مصرفی را بنا بر صلاحدید پزشک تغییر دهید. اگر چه بعضی از اشخاص هیچگونه نیازی به تغییر دوز هورمون های مصرفی خود پیدا نمی کنند.

⚠️توجه داشته باشید هورمون درمانی ایمن و موثر در هر صورت (انجام یا عدم انجام عمل جراحی از جمله جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها) حتما و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص و ماهر انجام پذیرد.

🔴🔵جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استاندارد های مراقبتی WPATH جهت انجام جراحی های تغییرجنس ، مقاله زیر را در وبسایت هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس ، به آدرس زیر مطالعه نمایید.

✳️ضوابط و پیش نیاز های انجام جراحی های تغییر جنس در ترنسجندر های زن به مرد (FTM) و مرد به زن (MTF) مطابق با استاندارد های WPATH
https://helptranscenter.org/2016/12/28/1

👤ه می نویسد:✍️
میگم اگ کسی عمل سینه انجام بده و عمل رحم انجام نداده باشه .هورمونم مصرف نکنه مشکلی واسش پیش میاد تو طول زمان؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
بعضی از اشخاص ترنس ترجیح می دهند جراحی تخلیه سینه را پس از تستسترون درمانی انجام دهند؛ بعضی از ترنس های مرد ترجیح میدهند سال ها قبل از شروع تستسترون درمانی جراحی تخلیه سینه خود را انجام دهند؛ و بعضی اشخاص ترنس پس از جراحی تخلیه سینه ، بطور کلی هیچگونه تمایلی به مصرف هورمون تستسترون ندارند.

در صورت عدم تخلیه تخمدان ها و عدم شروع تستسترون درمانی ، بدن همانند سابق به تولید هورمون های جنسی می پردازد و هیچگونه مشکلی به وجود نمی آید. چرا که تولید هورمون های جنسی در بدن ارتباطی با تخلیه یا عدم تخلیه سینه ندارد.

👤ش می نویسد:✍️
این جوری چون هورمون های زنانه ات هنوز فعاله امکان رشد سینه در گذشت زمان زیاده. دکتر به من اینجور گفت. بافت سینه امکان رشد را داره

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه «غیرقابل بازگشت» است.
❌تصور رشد مجدد پستان ها پس از جراحی تخلیه سینه در صورت عدم انجام تستسترون درمانی یا عدم تخلیه تخمدان ها ، و به دلیل ترشح استروژن و دلایلی مشابه ، تصوری کاملا غیرعلمی و نادرست است.

بافت سینه مردان و زنان از چربی ، بافت همبند ، بافت غددی یا «لوب ها» و سیستم ductal تشکیل شده است. بافت غددی و ductal در اکثر زنان هنگام بلوغ و به دلیل ترشح استروژن رشد می کند و همراه با آن تعداد بسیاری سلول چربی در پستان ها به وجود می آید. طی جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس ، جراح بافت غددی و بافت چربی مازاد را تخلیه می کند. پزشک جراح (اگر مجرب و ماهر باشد) تا جای ممکن بافت غددی سینه را تخلیه می نماید.

🔻پس از این که بافت غددی پستان با مداخله جراحی از بدن تخلیه شود ، دیگر از بین رفته است و مجددا خود به خود رشد نخواهد کرد. مقادیر بسیار ناچیز بافت غددی باقی مانده ممکن است در حد بسیار ناچیزی تحلیل رود یا رشد یابد ، و قابل چشم پوشی ست.

در جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس ، اندکی چربی دست نخورده باقی می ماند ، چرا که اگر هیچگونه چربی در سینه وجود نداشته باشد ، دیواره سینه بسیار تخت شده یا حالت فرو رفته پیدا می کند. با توجه به این که که سلول های چربی بدن در نتیجه غذا های مصرفی ، تغییرات سوخت و ساز بدن ، یا سطح هورمون های بدن می توانند تحلیل روند یا رشد کنند ، بافت چربی موجود در سینه پس از جراحی نیز همانند سایر بافت چربی بدن می تواند تحلیل رود یا رشد کند.

اما توجه داشته باشید طی جراحی تخلیه و بازسازی سینه در ترنس مردان ترنس ، مقادیر بسیاری از بافت چربی پستان حذف می گردد ، و پس از جراحی حتی در صورت رشد سلول های چربی باقی مانده در سینه نیز ، این رشد به اندازه ای چشمگیر نیست که بتوان آن را «رشد مجدد» سینه همانند آن چه قبل از جراحی بوده است ، محسوب نمود.

🔻همچنین همانطور که پیش تر ذکر گردید ، بعضی از اشخاص ترنس ترجیح می دهند جراحی تخلیه سینه را پیش از تستسترون درمانی انجام دهند ،
بعضی از مردان ترنس ترجیح میدهند سال ها پیش از شروع تستسترون درمانی جراحی سینه خود را انجام دهند ، و بعضی اشخاص ترنس پس از جراحی تخلیه سینه هیچگونه تمایلی به مصرف هورمون تستسترون ندارند
❌و سینه های این اشخاص پس از جراحی مجدا رشد نمی کند.

🔴به طور کلی، جراحی تخلیه و مردانه سازی سینه در مردان ترنس ، یک عمل جراحی «غیرقابل بازگشت» است ، و سینه ای که با مداخله جراحی تخلیه گردید ، هرگز مانند قبل از آن رشد نخواهد کرد و توانایی شیردهی در آن نیز بصورت دائمی از بین خواهد رفت.

👤د می نویسد:✍️
بچه ها تزریق هورمون تو باسن بهتر جذب میشه یا تو بازو؟ قبلا من شنیدم باسن بهتره . ولی یکی از بچه ها میگه تجربه ش میگه بازو بهتره اگ ممکنه ج بدین اگ اطلاعاات دارین

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
آمپول تستسترون که با برچسب (IM) مشخص شده است ، جهت اثرگذاری کامل و اجتناب از عوارض جانبی مرتبط با تزریق محلول های روغنی ، بصورت درون عضلانی تزریق مى گردد. مکان تزریق درون عضلانی تستسترون (IM) در اعمال تاثیرات و نتایج حاصل از آن تفاوتی ايجاد نمى كند؛ چرا که تستسترون وارد گردش خون مى شود و تاثیرات خود را اعمال می نماید. تنها ممکن است با تزریق تستسترون در عضلات مختلف ، تفاوتی در سرعت جذب و مدت زمان ماندگارى تستسترون در بدن به وجود آید.

👤ل می نویسد:✍️
من خودم به شخصه تو رون پام ميزنم. اما يه بار يادمه يكي گف بدنش بيش از حد پرمو شده بود و احتمال ميداد بخاطر اينكه تو بازو ميزنه باشه. به گفته خودش دستا و سينش خيلييييي پرمو شده بود

👤ت می نویسد:✍️
اون مستعد پر مو بودن، بوده. ژنتیک دخیل هست بیشتر تو این پر مویی و صدا و … مقاله ای هست که نوشته باشه نقطه ای که هورمون رو‌ میزنیم باعث پر مویی اون نقطه میشه؟ چون من اولین بار هست که میشنوم. حتی من یادم هست کسی که دکترای فیزیولوژی ورزشی داشت میگفت ورزشکارا که مثلا تو بازو‌ هورمون میزنن یا کلا جایی هورمون میزنن که میخوان عضله ساخته بشه این موضوع هیچ تأثیری تو رشد عضله اون قسمت نداره

🔴💢ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
تجربه ای که این شخص از خودشان نوشتد، هیچ «پایه و مبنای» «علمی» ندارد.

همان طور که سعید عزیز، پیشتر نوشتند، تاثیرات تستوسترون درمانی به صورت «موضعی نیست» و بعد از تزریق ، تستستورن، وارد گردش خون شده و تاثیرات حاصل از ان بروری «کل بدن» میباشد نه موضعی.

👤ب می نویسد:✍️
میشه خواهش کنم اگر اطلاعات بیشتری در خصوص قسمت آخر پاسختون دارین در اختیارمون بذارید. لطف میکنید. ممکنه که به طور مثال تزریق تستوسترون در عضلات بزرگتر مثلا عضلات نشیمنگاهی یا ران نسبت به سایر نواحی تزریق سرعت جذب بالایی داشته باشه و مدت ماندگاری پایین؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
نرخ جذب دارو به فرم تزريقى پس از تزريق درون عضلانى ، به عوامل فيزيولوژيكال بسيارى از جمله فعاليت عضله ، عمق تزريق ، جريان خون و خونرسانى ناحيه تزريق ، و … بستگى دارد.

🔻در خصوص سرعت جذب دارو به فرم تزريقى پس از تزريق درون عضلانى در عضلات مختلف ، مطالعاتى به شرح زير انجام پذيرفته است :

💠در مطالعه اى كه در سال 1975 انتشار يافته است ، جريان خون عضله در حال استراحت (MBF) در نواحى رايج تزريق درون عضلانى ، به طور همزمان مورد سنجش قرار گرفته است تا مشخص شود كه آيا اختلاف جريان خون در عضلات مختلف در حال استراحت (MBF) بر جذب دارو اثر گذار است يا خير.

◾️داده هاى حاصل از اين مطالعه نشان مى دهد كه تفاوت هاى پايدارى در جريان خون عضلات مختلف در حال استراحت (MBF) وجود دارد ، و ميزان اين تفاوت به اندازه اى است (19%) كه مى تواند بر نرخ جذب و بالاترين سطح سرمى دارو ها پس از تزريق درون عضلانى اعمال اثر كند.
نتیجه این مطالعه نشان می دهد که جريان خون عضله دلتوئید در حال استراحت (MBF) به طور قابل توجهی بیشتر از جريان خون عضله سرینی بزرگ در حال استراحت (MBF) می باشد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1122668

💠در مطالعه ديگرى كه در سال 1997 انتشار يافته است ، مقايسه اى ميان فارماكوكينتيک و فارماكودايناميک دو استر دكانوآت و فنيل پروپيونات ناندرولون (يک استروئيد آنابوليک) ، و همچنين مقايسه تاثير نواحى تزريق درون عضلانى (عضله گلوتئال در مقايسه با عضله دلتوئيد) و حجم تزريقات ، انجام پذيرفته است.

◾️نتيجه حاصل از آناليز داده هاى اين مطالعه براى نخستين بار تفاوت هاى فارماكولوژيكال پايدارى را ميان استر هايى – كه تنها تفاوت آن ها در يک اتم كربن در زنجيره جانبى مى باشد – نشان مى دهد. از ديگر نتايج اين مطالعه ، تفاوت هاى سيستماتيک مربوط به ناحيه و حجم تزريق مى باشد.
http://jpet.aspetjournals.org/content/281/1/93.full

لذا با توجه به دو مطالعه فوق و تاثير عوامل فيزيولوژيكال متعدد بر جذب دارو در شيوه تزريق درون عضلانى ، سرعت جذب و مدت زمان ماندگارى دارو پس از تزريق در عضلات مختلف «ممكن است» متفاوت باشد؛

با توجه به اين كه بدن اشخاص مختلف با يكديگر متفاوت است ، و همچنين جهت دستيابى به يک نتيجه قطعى نيازمند مطالعات و بررسى هاى جامع و متعددى هستيم ، لذا تفاوت در سرعت جذب و ماندگارى دارو پس از تزريق در عضلات مختلف را بصورت يک امكان (و نه قطعيت) مى پذيريم.

همچنين مطابق با تجربيات انتشار یافته توسط بعضى از اشخاصى كه تزريق درون عضلانی تستسترون به فرم تزريقى را در عضلات مختلف انجام داده اند ، جذب دارو از طريق عضله دلتوئيد (عضله سرشانه) با سرعت بيشترى نسبت به عضله گلوتئال (عضله سرینی بزرگ) انجام پذيرفته است.

👤ی می نویسد :✍️
فکر نمیکنم دارویی بتونه کامل نبود هورمون و جبران کنه

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
هورمون درمانی «جایگزین» است.

👤ه می نویسد :✍️
زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان هستند، ما ترنس ها هم به اندازه زنان درمعرض این خطر هستیم چون اندام های جنسی و غدد مترشحه هورمون های جنسیمون رو خارج کردیم و عملا کار تمام غدد درون ریز و اندام هارو مختل کردیم

👤ج می نویسد :✍️
چرا ما ترنسها در معرض خطریم ؟ ما که داریم از هرمون تستسترون استفاده میکنیم پس بدنمون بدون هرمون نیست که بخواییم به پوکی استخوان مبتلا بشیم

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
اطلاعات شما در خصوص ترنس ها و پوکی استخوان اشتباه است.

اصلا مهم نیست که تخمدان ها خارج شده اند، تا زمانی که فرد هورمون تستوسترون را با فواصل زمانی صحیح و به میزان مورد نیاز بدنش استفاده میکند مشابه مردان دیگر است و همان میزان ریسک پوکی استخوان مشابه مردان برایش وجود دارد نه زنان و نه بیشتر از زنان یا مردان

👤ج می نویسد :✍️
دقیقا. اگر بخواییم با وجود تزریق هرمون باز هم به پوکی استخوان مبتلا بشیم پس چه فرقی میکنه بزنیم یا نزنیم

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد :🖊
⚠️ اعضای محترم، لطفا در پاسخ گویی هایتان دقت و حساسیت بیشتری داشته باشید.

🔴 7-بزرگترین نگرانیِ گروه آموزشی هلپ اف تو ام، رواج شایعاتِ بی اساس، غیر حقیقی و غیر علمی هست از این رو خواهشمندیم در بیانِ نظرات و پیشنهادات خود به اعضای گروه آموزشی با مسئولیت پذیری و وسواسِ بیشتری رفتار کنید، چرا که هر جمله از تک تکِ افراد حاضر در گروه آموزشی میتواند برای اعضا سرنوشت ساز باشد و همچنین ممکن است سرمشق یا الگو قرار بگیرد و یا شخصی برای برنامه ریزی زندگی آینده، روی چنین جملاتی حساب باز کند.
آنچه که مسلم است، نظر ندادن و دامن نزدن به شایعات، به مراتب بهتر از ارایه اطلاعاتِ غلط است. اگر سکوت کنید اشکالی ندارد، اما اگر با ارایه اطلاعاتِ غلط ،آینده شخصی را تباه کنید، مسئول هستید.
بنابراین با عضویت در گروه آموزشی هلپ اف تو ام، شما متعهد می شوید که اظهار نظرتان همواره با دقت، وسواس، وجدان و مسئولیت پذیریِ باشد.

🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2017 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved