20170422-2 - Copy

مصاحبه – روند اخذ مجوز تغییرجنس، کارت معافیت سربازی، تغییر شناسنامه و عمل های تخلیه سینه و لاپاراسکوپی رحم تخمدان دکتر گل محمد زاده بیمارستان دولتی قائم مشهد سال 1395

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است و برای حفظ حریم خصوصی مصاحبه شونده برخی جزییات حذف شده است.

⚫️محمد بهامین آسمانی: چه روندی را برای اخذ مجوز تغییرجنس و انجام عمل های تخلیه سینه و رحم تخمدان سپری کردید؟!

⚪️سلام من برای گرفتن مجوزم زیاد اذیت نشدم. اول از دادگاه دادخواست دادم زمان ما یعنی سال 1393 شش ماه تو نوبت بودم تا جوابش اومد و دادگاه منو خواست رفتم پیش قاضی گفت توضیح بده جریان رو براش گفتم اونم فرستاد پزشک قانونی و از این موضوعات اگاهی کامل داشت و اذیتم نکرد خداروشکر

بعد پزشک قانونی کلی تست و مشاوره و اینا ازم گرفت و منو به دوتا دکتر یکی روانشناس یکی غدد معرفی کرد و گفت برو جوابش رو بیار منم رفتم و جوابارو بردم

و بعد یک کمیسیون گذاشتن و اونجا گفتن که شش ماه مشاوره برو بعد مجوز میدیم و منم بعد مشاوره هام مجوزم رو گرفتم

و سال 1395 پیش دکتر حامدگل محمدزاده بیمارستان قاعم مشهد با کمترین هزینه هم تخلیه سینه به روش برش و هم تخلیه رحم به روش لاپراسکوپی انجام دادم و خداروشکر خیلی راضیم و عملامم به فاصله یک ماه از هم بود.

عمل سینم با هزینه بیمارستان 300هزارتومن شد با دفترچه سلامت و عمل تخمدان و رحمم 270 تومن اصلا باورم نمیشه که انقد کم هزینه.

البته جای گفتن باشه که من برای خرید دستگاه لاپاراسکوپی بیمارستان قاعم خیلی تلاش کردم چون بیمارستان نمی خرید و میگفت لازم نداریم دستگاهش گرونه، انقد نامه و نامه کشی کردم به بهزیستی و تهران و اینا تا خریدن بچه های دیگم خیلی کمک کردن با درخواست دادن.

بعد از اون بچه های مشهد با کمترین هزینه تو دولتی تخلیه رحم رو انجام دادن و میدن .. .چون توی مشهد تخلیه رحم فقط توی بیمارستانای خصوصی با هزینه 6میلیون انجام میشد. خداروشکر میکنم بابت این قضیه چون خیلیا پول این عملو ندارن و مجبور میشدن تخلیه رحم رو به روش برش بزنن تو دولتی ها…

اینم عکس عملم هست. روی شکمم هیچ چیزی نمونده، واقعا نسبت به بقیه راضیم. رد قرمزشم میره دکتر گفته و اینکه اگه نرف لیزر هست.
🔗عکس های نتایج جراحی تخلیه سینه و رحم تخمدان ضمیمه مصاحبه شد.

⚫️محمد بهامین آسمانی: نام دکتر هورمون و غددی که پزشکی قانونی شما را معرفی کردند چیست؟ آدرس مطب ابشان کجاست؟پزشکی قانونی در نامه معرفی به ایشان چه درخواستی داشتند؟!

⚪️ خانم دکتر بنکداران هستن متخصص غدد بیشتر ترنسارو پیش ایشون نامه میدن که برن..ادرس مطبشونم کوهسنگی چهار هستش روزای زوج میشینن فکر کنم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: از زمانی که پروسه گرفتن مجوز تغییرجنس را آغاز کردید تا زمان دریافت مجوز تغییرجنس چه مدت طول کشید؟!

⚪️نزدیک یک سال و سه ماه

⚫️محمد بهامین آسمانی: پوشش تان در پزشکی قانونی، ملاقات با دکترهای روانشناس، روانپزشک و در دادگاه با قاضی چگونه بود؟!

⚪️پوشش دخترانه بودم چون نمیتونستم پسرانه برم به علت های خاصی همه جا تو پوشش دخترانه بودم ولی کاملا اسپرت.

⚫️محمد بهامین آسمانی: در چه تاریخ و شهری مجوز تغییرجنس تان صادر شد؟! اسم قاضی، شعبه و آدرس دادگاه چیست؟!

⚪️مشهد سال 1395 بود قاضی مهدی ابوذری شعبه 38 دادگاه شفا، براتون عکس مجوزم رو ارسال کردم.
🔗عکس مجوز تغییرجنس ضمیمه مصاحبه شد.

20170422 (9)
مجوز تغییرجنس و تغییر نام

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در پروسه مجوز تغییرجنس، قاضی دادگاه یا پزشکی قانونی و یا ارگان های دیگر هرگونه معاینه بدنی نظیر پرده بکارت، سینه، سونوگرافی رحم و تخمدان، تست هورمون و کاریوتایپ را از شما درخواست کردند؟!

⚪️نخیر هیچکدام

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در پروسه مجوز تغییرجنس، قاضی دادگاه یا پزشکی قانونی و یا ارگان های دیگر هرگونه درخواستی اعم از رضایت محضری هردوی والدین، کپی مدارک شناسایی والدین، کپی پاسپورت، گواهینامه و مدارک تحصیلی، ارایه عکس با پوشش مردانه و زنانه، استشهاد محلی، تحقیق کلانتری، عدم سوپیشینه، تست الکل و اعتیاد و غیره… از شما درخواست کردند؟!

⚪️نه هیچ کدام هیچی نخاستن از من

⚫️محمد بهامین آسمانی: چند مرتبه قبل از جراحی با دکتر گل محمد زاده ملاقات داشتید؟!
➖آیا روند جراحی، نحوه مراقبت و رعایت نکات قبل و بعد از جراحی را برایتان توضیح دادند؟!
➖آیا وقت گذاشتند به سوالات شما پاسخ بدهند؟!

⚪️من پنج شیش باری رفتم و قشنگ ازشون میپرسیدم ایشونم برام توضیح میدادن زیاد رفتنم برا وقت عمل بود چون سرشون شلوغ بود دیروقت عمل میدادن هرسوالیم که داشتم بله جواب میدادن.

⚫️محمد بهامین آسمانی:  مدت زمان بستری در بیمارستان برای عمل تخلیه سینه و عمل تخلیه رحم و تخمدان چند روز بود؟!

⚪️برای سینه پنج روز  و برای رحم تخمدان سه روز

⚫️محمد بهامین آسمانی: عکس تخلیه سینه و رحم تخمدان مربوط به چند وقت بعد از عمل است و سایز سینه قبل از جراحی چند سانتی بود؟!

⚪️عکس مربوط به یازده ماه بعد از عمله هست.
سینم سایزس 75 بود.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا دکتر گل محمد زاده و بیمارستان قایم مشهد برای جراحی های تخلیه سینه و رحم تخمدان، درخواست رضایت کتبی والدین را دارند؟!

⚪️ نه  نمیخاد فقط مجوز میخاد ازت

⚫️محمد بهامین آسمانی: تکنیک برش تخلیه سینه انتخاب شما بود یا توصیه پزشکتان؟!

⚪️اول من گفتم دور هاله و پزشکم تنها نظری که داد این بود گفت شما پوست اضافه دارین و اگه برش بزنین خاطرتون جمع تره ، منم تصمیم به برش گرفتم نظر اول خودم دور هاله بود.

⚫️محمد بهامین آسمانی: میزان درد، خونریزی و دوره ریکاوری عمل تخلیه سینه و تخلیه رحم و تخمدان چگونه بود؟! آیا عوارض جراحی داشتید؟!

⚪️برای جراحی سینه من ده روز به دلیل وصل بودن درن زیر سینه اذییت بودم اما درد خاصی نداشت فقط دو روز اول درد داشت عوارض نداشتم

اما بخاطر بی توجهی کمک بهیارا که نمیدونستن عمل من چیه وقتی از ریکاوری بردنم تو بخش و هنگام جابه جایی روی تخت دست چپم رو کشیده بودن و به اندازه پنج سانت زیر بغل بخیه هامو بازکرده بودن. اینا بخاطر نداشتن همراهیه که حواسش باشه بهت.. خداروشکر هیچ عوارضی برای سینه نداشتم.

اما برای عمل تخلیه رحم و تخمدانم تا دو هفته احتباس ادرار پیدا کرده بودم.

و الان که یک سال میگذره از عملم دوباره احتباس ادرار میگیرم گاهی اوقات ، که نمیدونم براچی و چرا اینجور میشم ، دکترمم رفتم بعد از عمل بمن گفتن طبیعیه و قرصی که اقایون برا پروستات میخورن بمن دادن

⚫️محمد بهامین آسمانی:  در عمل تخلیه سینه چه مدت درین داشتید و آیا بعد از عمل از جلیقه گنی استفاده نمودید؟!

⚪️درن ده روز داشتم ، من از باند کشی استفاده کردم برای بستن سینه ..و از روز دوم هم بستم تا زمانی که درانارو کشیدم ک ده روز شد، بعدش به دلیل گرمی هوا و سوختن بخیه ها دیگه نبستم

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا در عمل لاپارسکوپی تخلیه رحم و تخمدان، سوند ادرارو  درین داشتید؟! اگر بله برای چه مدت و توسط چه کسی و درکجا کشیده شد؟ آیا از شکم بند گنی بعد از عمل استفاده نمودید؟!

⚪️بله درن داشتم فقط سه روز توسط پرستارا تو خود بیمارستان کشیده شد من برای تخلیه رحم اصلا از باند و گن استفاده نکردم.

اره سوند ادرار داشتم برای تخلیه رحم تخمدان اما روز بعد از عمل کشیدن و گفتن خودت باید هم راه بری هم توالت. ولی یک مسیله هم بگم بعد از عمل تخلیه رحم و تخمدان ، من احتباس ادرار پیدا کردم تا دو هفته

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا قبل از جراحی هورمون درمانی میکردید؟!

⚪️خیر هورمون درمانی نمیکردم چون میگفتن ضرر داره ..هورمونم از بعد عمل شروع کردم دیگه قطع نکردم تا به امروز

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا از خانواده ، فامیل یا دوست، فردی شما را برای انجام جراحی تغییرجنس همراهی نمود؟!

⚪️دوستم که چندوقت قبل از من عمل کرده بود اون موقع خانوادم در جریان نبودن، دوستم زحمت کشیدن بالاسرم اومدن تو بیمارستان فقط مرخص که شدم رفتم هتل و تنها بودم ده روزی بعدشم برگشتم خونه

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا در بهزیستی تشکیل پرونده دادید و کمک هزینه ای به شما تعلق گرفته است؟! آدرس بهزیستی مشهد که مراجعه داشتید کجاست؟
➖نحوه برخورد مسئولین و مددکارهای بهزیستی با شما چگونه بوده است؟ً

⚪️من بعداز عملام رفتم بهزیستی و تشکیل پرونده دادم و اونا گفتن باید تو نوبت باشی و همچنان بعد از گذشت یک سال و چندماه تو نوبتم برخوردشونم عالیه خیلی فهمیده هستن…ادرس پروین اعتصامی دقیقشو نمیدونم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: از چه سنی متوجه تفاوت خودتان شدید؟ از چه طریقی و در چه سالی با واژه ترنس آشنا شده و چه زمانی خودتان را ترنس هویت یابی نمودید؟!

⚪️من از پونزده سالگی متوجه شدم
با ترنس هم توسط یکی از دوستام که عمل کرده بود و بطور اتفاقی تو خیابون دیدمش اشنا شدم و از همون زمان فهمیدم منم ترنسم

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا خانواده در مسیر ترنزیشن و اخذ مجوز و عمل های تغییرجنس شما را حمایت کردند یا یا مخالفت روبه رو شدید؟!
➖آیا تجربه طردشدگی از سمت خانواده، فامیل یا دوستان را به صورت موقتی یا دایمی داشتید؟!
➖نحوه کسب رضایت خانواده و پذیریش شما در مسیر ترنزیشن چگونه میسر شد؟!

⚪️منو برای گرفتن مجوز اصلا همراهی نکردن منم توی این دوره فقط حرف میزدم عکس و فیلم و مستند نشون میدادمو میگفتم بهشون اما اونا همچنان مخالف بودن و منم نگفته بودم که دارم مجوز میگیرم

وقتی مجوز گرفتم بهشون نشون دادم ناراحت شدن. دو دل بودن خودشون منم براهمون یکم خاطرم جم بود و رفتم عمل و اونم نگفتم

خوب که شدم برگشتم ، اولش ناراحت بودن بعدش راضی شدن و کم کم به شوهرخاهرام و داداشم گفتیم

ولی اولش که میخاستم نفهمن خیلی برام سخت بود قایم موشک بازی بود همش تو خونه داداشم دوماهه فهمیده و راضی شده چون دیگه کاری از دستش برنمیاد.

الانم خداروشکر اقوام میدونن و طرد نشدم اصلا البته خیلیاشون رو ندیدم ولی راضیم

⚫️محمد بهامین آسمانی: اگر در یک کشور آزاد زندگی می کردید که بدون نیاز به انجام عمل جراحی از حقوق شهروندی کامل و امکان تغییر مدرک شناسایی به جنس دلخواه برخوردار بودید، آیا باز هم اقدام به جراحی میکردید؟!
➖آیا امکان داشت که برای جراحی با تامل بیشتری اقدام کنید؟!
➖آیا امکان داشت تنها به هورمون درمانی با یک مرحله جراحی بسنده کنید؟!

⚪️بله صددرصد اینکارو میکردم چون از جسمم ناراضی بودم

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا هرگونه عوامل یا فشار خارجی ، وجود داشت که شما را به سمت عمل تغیرجنس سوق بدهد؟!

⚪️اره دیگه جامعه ، خانواده ، چون فکر میکردن من همجنسباز هستم و راحت نبودم

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا اگر به گذشته برگردید بازهم اقدام به جراحی میکردید و چرا؟!

⚪️اره حتما تازه زودتر انجام میدادم من توسن 24روندو شروع کردم اگه میدونستم خیلی زودتر انجام میدادم اینکارو

⚫️محمد بهامین آسمانی: به عنوان ترنس، مایل هستید شاهد وضع چه قوانینی برای ترنس ها در ایران باشید و چه تاثیری در ابعاد مختلف زندگی شما و جامعه ترنس خواهد گذاشت؟!
➖از ارگان های بهزیستی
وزرات بهداشت
ثبت احوال
آموزش و پرورش
صدا و سیما
نیروی انتظامی
دادگستری
و نظام وظیفه و… چه انتظاراتی دارید؟!

⚪️ چه سوال سختی😐😊
از بهزیستی که شخصا خودم میخام که هزینه عملای بچه هاروبدن و کووتاهی نکنن و با خانواده هاشون صحبت کنن که طرد نشن و تنها بمونن با این جامعه ای که ما داریم خصوصا ام تو افا که خیلی بیشتر در معرض خطرهستن….

از ثبت احوالم توقع اینو دارم که با یک عمل شناسنامه رو بدن و اذییت نکنن و اینکه داخل شناسنامه چیزی رو قید نکنن اخه اینجوری خیلی بده من خودم شخصا داخل شناسنامم این متن بلند بالارو به اندازه دوخط و درشت نوشتن (طبق دستوردادگاه شفا شعبه ۳۸ به شماره دادنامه فلان اسم به …. تغییر یافت 😒) این خیلی رو اعصابمه اخه اینکارا چیه همونو تمیز بدن

اموزش و پرورشم باید خیلی سریع مدرکارو تغییر بدن ولی متاسفانه بیشتر از همه جای دیگه الاف میکنن من امسال کنکور رو بخاطر اینکه مدرکم تغییر نکرده بود نتونستم شرکت کنم الان هشت ماهه مدارکم رو دادم به اموزش و پرورش هر وقتم میرم جواب سر بالا میدن بمن

صدا و سیما هم اگه مستندای بیشتری پخش کنن و یا حتی فیلم راجب ترنسا عالی میشه که مردم اطلاعاتشون بالا بره و بفهمن که ما چی هستیم و از چه خانواده اییم اخه اکثریت بخود من میگن ینی تو دو جنسه بودی😔 منم هرچی توضیح میدم نمیفهمن فکر میکنن حتما یک عیبی داشتم تو بدنم

برای نیرو انتظامی که حرفی ندارم چون به مشکل نخوردم ولی اونام همکاری کنن خوبه برا  ترنسایی که تو پوشش هستن و گیر میدن ولی تا بیاد جا بیفته زمان میبره

دادگستری فقط روال کارارو سریع تر کنن

نظام وظیفه هم خوب میدونن ترنسا روانی نیستن که بند اعصاب میزنن همه ما از خیلیا زرنگتر و جا افتاده تریم و خوب میدونیم اینو اگه بندی معافیمونو غدد بزنن خیلی بهتره اخه مشکل غدد هم هست اینجوری بچه هایی که کار دولتی میخان برن استخدام میشن ولی بنظر من اصلا معافی هم نباید بخوره اگه میشد کارت معمولی و خدمت میدادن عالی بود.
من خودم کلی منت کشی و حرف با دکترا  پول که برام فقدان بیضه زدن رو کارت معافی.

⚫️محمد بهامین آسمانی: چه مراحلی را برای تغییر شناسنامه، گواهینامه و اخذ کارت معافیت سربازی پشت سر گذاشتید؟!

⚪️من برای شناسنامم اول رفتم دادگاه و عریضه مجدد نوشتم چون اول اسممو …. دادم و بعد به دلایلی نشد بزارم براهمون اسمم فرق میکرد گفتن دوباره باید عریضه بنویسی وقتی نوشتم یک هفته بعدش جوابش اومد رفتم پیش قاضی اول گفت میفرستمت پزشک قانونی معاینه بشی برا عمل اخر  منم خیلی اصرار کردم که عملو انجام دادم اونم دیگه نفرستاد و برگه داد بردم ثبت احوال نامه هامو خودم می بردم و می اوردم دادگاه به اصرار خودم که عجله دارم و سر دوماه شناسناممو گرفتم…

برای کارت پایان خدمتم رفتم پلیس به اضافه ده و منو فرستاد دکتر عمومی و بعدش  چشم پزشکی رفتم و بعدیک ماه نامه اومدکه برم کمیسیون وقتی رفتم یک دکتر بیشتر نبود که دکتر اولورژی بود و بهش توضیح دادم که من اینده دارم و میخام درس بحونم استخدام دولت بشم خلاصه خیلی حرفا زدم و قانعش کردم که بند فقدان بیضه برام بزنه که اونم بعد از معاینه دیدکه بیضه ندارم برام زد  هم دکتر عمومی اول و هم اولورژی بعدش گفتن برو بهت خبر می دیم

یک ماه بعدش نامه اومد رفتم پادگان سربازی اونجا تو نوبت نشستم و یک صحبت کوچیک با یک سرهنگ داشتم بعدش اسممو خوندن که معافی پزشکی دایم و بعد از یک ماه کارتم اومد که برام بند فقدان بیضه زده بودن.

🔗عکس توضیحات شناسنامه و کارت معافیت سربازی ضمیمه مصاحبه شد.

اینم بگم برای شناسنامم نزدیک ۵۰۰ هزار تومن خرج شد
بر اعریضه و پولایی ک باید هی واریز کنی که اصلا حضور ذهن ندارم چی بود

و برای کارت پایان خدمتم نزدیک ۳۰۰ تومن
۱۱۰ برای کارت هستش
۸۰ دکتراولورژی که همون کمیسیون پزشکیه
بقیشم خورده ریزایی ک هی باید واریز کنی…

من خرج تغییر مدارکم از خرج  عملم بیشتر شد

من تطبیق گواهینامه ماشینم خیلی اذییتم کردن چندتا کمیسیون گذاشتن خیلی پول میگرفتن برا دکتر برا کمیسیون و اینکه حتی تست روانشناسی هم گرفتن و حتی استشاد محلی خاستن

تمام مراحلو با صبر و حوصله انجام دادم و گواهینامم همون ده ساله بهم دادن ولی خیلی تو محیطش اذیت شدم باید به همه حتی سربازا توضیح میدادم اصلا خبر نداشتن و بی اطلاع بودن و همشون تعجب میکردن و کاراش تو یک کلانتری بود که من انجام دادم ..

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org/

Copyright © 2017 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر- شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved