ima250 - Copy

مصاحبه – تجربه جوانب مثبت و منفی شرکت در جلسات تاتر درمانی سامان ارسطو

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

مصاحبه ها و گفتگوهای دوستان عزیزمون رو در مورد کلاسها و جلسات سامان ارسطو خوندم .
بعنوان فردی که در حدود 4جلسه در کلاسهای ایشان شرکت داشته ام و تا حدودی با محیط و افراد شرکت کننده، و برنامه هاشون آشنایی دارم،خواستم تجربیاتم رو برای شما بازگو کنم.

باید بگم بنده بخاطر حضورم در این چهار جلسه یک تومان هم پرداخت نکردم.
همانطور که دوست عزیزمون گفتند در کلاسها خط قرمزی وجود نداره که این ایراد نه صرفا به این کلاس بلکه در کل به محیط هنری و بخصوص تئاتر وارد هست، یعنی یک سری اصول رعایت نمیشه ، از جمله اصول و فاصله هایی که در عرف جامعه برای جنس مرد و زن مطرح هست، البته ناگفته نماند که خود بنده با چنین محیطی مشکل ندارم ، اما آیا پدر و مادری که برای اولین بار نوجوان کم سن و سالشون رو در چنین محیطی می بینند ، چه فکری میکنند؟

هدف تشکیل این کلاس، کمک به خانواده ها برای درک فرزندان ترنسشون هست یا ایجاد دشمنی و حساسیت بیشتر ؟ مادری با بنده دردو دل کردند در آخر یکی از جلسات و گفتن چطور در چنین محیطی فرزندم رو راه بدم؟ دخترم (ترنس اف تو ام) سیگاری نشه؟
پدری رو دیدم که بدون تعصبات رایج همسر و فرزندش رو مرتب در کلاس ها شرکت میداد، اما نگرانی در چشم هاش موج میزد.

سیگاری شدنِ ترنسهای زن به مرد و مرد به زن مسلما تقصیر سامان ارسطو نیست، اما شخصی خودش رو آموزگار یک کلاس معرفی میکنه شکی نیست که دانش آموزانش بعنوان ترنسهای نوجوان ، از او الگو برداری خواهند کرد.

ترنسهای نوجوان ما ، به اندازه کافی درگیر مشکلات شخصی، مالی،خانوادگی و گاها در مسیر مجوز درگیر مشکلات حقوقی هستند ، ترویج چنین فرهنگی در کلاسهای آموزشی ایشان نقطه ضعف بسیار بزرگی هست.

و یک مسئله خیلی مهم اینکه در بین صحبتهاشون ، به نوعی تشویق به شورانیدن ترنسها دیده میشه، نوجوانان ما خیلی تحریک پذیرند ، اگر ما بدنبال اصلاح قانون یا وضعیت حمایتی ترنسها هستیم بایستی از طریق مراتب بالا اقدام کنیم نه اینکه توی گوش بچه های معصوم و از همه جا بی خبر بخونیم و باد تو کله شون بندازیم؟؟

همینطور که دوست عزیزمون هم گفتند من هم رفتار مناسبی از سامان ارسطو ندیدم ، چون ایشون هم سن پدرهای ما هستند و این بدلفظی ها و اهانت ها مناسب نیست، من احترام ریش سفیدش رو نگه داشتم و مسلما خیلی ها هم مثل من.

سامان ارسطو بچه هارو دست میندازند، یا قضاوت میکنند در جمع، یا داد می‌زنند و این تحقیر بزرگی برای ترنس هایی هست که با هزار امید به این کلاسها وارد میشوند.

مثلا ایشان طبق تعاریف قدیمی از روانشناسان ایرانی، یا طبق تجربیات خودشان ، ترنس ها را مورد قضاوت قرار میدهند و الگو هایی تعریف میکنند که با علم شناخت هویت جنسیتی، متناقض هست ، به طور مثال ایشون سوالاتی از افراد میپرسند ، میگن بدنت رو لمس کردی اگر پاسخ فرد مثبت باشه مورد قضاوت قرار میگیره، یا در خصوص رشته تحصیلی و شغلیشون میپرسن و اگه مطابق کلیشه های ایران نباشه ،صراحتا حمله و اعلام میکنند تو ترنس نیستی.

به چالش کشیدن افراد برای رو راست بودن با خودشون خیلی خوبه و من این موضوع رو در این کلاسها دوست داشتم که افراد بفکر فرو می رفتند در خصوص خود شناسی، اما باید شرایطی فراهم بشه که فرد دچار خودسانسوری یا پنهان کاری یا غلو در رفتار نشه. این خودشناسی و تفکر زمانی ارزشمند هست که فردی که مورد پرسش واقع میشه در نهایت صداقت به خود یا دیگران پاسخ بده و نه با ترس از قضاوت شدن ، و نه با حالت دفاع از گناه نکرده، یا فرار از رفتار های کلیشه ای و جنسیت زده.
باید شرایطی برای افراد فراهم کرد که بتونند احساس راحتی بکنند ، نه منزوی تر شده و به رفتارهای غلو آمیز روی آورن.

یکی از بزرگترین ایرادات این کلاسها ارایه اطلاعات غلط و قدیمی هست برای مثال یکی از بحث های چالش برانگیز ایشون همیشه اینه که افراد رو همجنسگرا خطاب می کنند و میگن ترنس نیستی/نیست. (لیزبین /گی هستی/هست)

در حالیکه سطح اطلاعات سامان ارسطو در خصوص سایر اقلیت های جنسی و جنسیتی پایین هست. ایشان صلاحیت مشاوره دادن یا تشخیص را ندارن، هرکسی را بهر کاری ساختند، ایشون باید به کار فرهنگی و هنری بپردازند و نه درمان یا تشخیص و تجویز. حتی یه بار با چند نفر بحثش شد برای اینکه اطلاعات اشتباه میدادن در مورد تفاوتهای جنس و جنسیت، اما باز هم اشتباهش رو نپذیرف سامان ارسطو

یا به تاکید و اصرار میگن ترنس کسی هست که حتما اقدام به جراحی کنه و جراحی هاش رو به پایان برسونه درحالیکه همگی ما میدونیم قرار نیس حتما شخصی اجبار به جراحی های عقیم سازی، یا آلت و یا…. بشه.

ترویج این موضوع که اگه ترنس مرد جراحی آلت رو انجام نده ،نباید آرامش داشته باشه یه اشتباه فاحش هست. نوعی تشویق بچه ها به جراحی های پرعارضه ایران هست،
یکی از اشتباهات دیگه سامان ارسطو ، اینه که روش هایی از جراحی رو توصیه و تعریف میکنن ازش برای مثال میگن عمل متو خوبه و عمل فالو خوب نیس

همینطور اصرار ایشون برای اینکه دکتر کهن زاد رو خوب معرفی کنن برای جراحی آخر ترنس های زن به مرد ، به من اثبات کرده که اطلاعات زیادی از اصول عمل متو ندارن.

وقتی بچه ها از دغدغه هاشون و جراحی های نامناسب ایران میگن، سامان ارسطو اعلام میکنن که نه ما دکتر کهن زاد رو داریم ، جراحی هاش اینجور خوبه، اونجور خوبه.

یادم نره که شرط انصاف رو هم رعایت کنم و از فواید این کلاسها بگم ، اولا که محیطی برای گردهم آیی ترنسها و آشنایی حامیان و خانواده ها هست، (البته لازم به ذکره گاهی خونواده ها با دیدن یک سری رفتارهای جلف و بی بندو باری ها از چنین جمع هایی، فرزندشون رو بیشتر توی منگنه میذارن)

دوما بچه ها بخاطر حضور در جمع و حرف زدن و یک سری تمرینات، اعتماد به نفس پیدا میکنند و تک به تک افراد به بحث و تبادل نظر دعوت میشن.

سوما تشویق به کتابخوانی، و مطالعه در کلاسها میشه،
از همه مهمتر تابو شکنی میشه و رفتارهای کلیشه ای به چالش کشیده میشه. افراد با جای گیری در نقش همدیگه یاد میگیرند چطور در مقابل حملات ترنس ستیزانه، دفاع کنند.
ترنسها شیوه آشکار سازی و معرفی و برون آیی خودشون رو به مرور یاد میگیرن (جرأت پیدا میکنن ، اعتماد به نفس میگیرن و نوع بیانشون رو و تعریف از خودشون رو یاد میگیرن).
یاد میگیرن فرهنگ سازی کنن و از حقشون دفاع کنن (البته قبلتر هم گفتم که گاهی این تحریکات خیلی زیاد دیده میشه از طرف ایشون و به سمت حرف های سیاسی کشیده میشه)

سعی کردم همه جوانب مثبت و منفی این دورهمایی هارو بگم ،
در حالت کلی نمیدونم این برنامه ها و داستانا چه چیزی روپشت پرده داره، اما خیلی برام عجیبه که هرکی یه طرف برای خودش یه امپراطوری راه انداخته تا اسم و رسم خودش پر آوازه تر بشه. به نظر میاد یه سری آدما از جنس خودمون دارن سعی میکنن اسمشون پررنگ تر بشه (برای کدوم اهداف پنهانی؟ اینو دیگه خدا میدونه و بس). یه طرف ترانه آرام و سایه چشمکه،یه طرف سام گشتاسب و دارو دستشه، یه طرف  طاهر خانی و انجمنشه…. هرکی میخواد خودشو برجسته کنه اما هیچ کدومشونم کاری برای ما نکردن و نمیکنن، جز یه سری کارای کوچکی که با اینا راه به جایی نمیبره قشر ترنس توی ایران.

⚫️محمد بهامین آسمانی:  جلسات سامان ارسطو که عنوان کردید و شرکت داشتید، تاتر درمانی بود؟!

⚪️یک یا دو جلسه ش بله
بافیش بیشتر حالت گردهمایی داشت.

⚫️محمد بهامین آسمانی: محل تشکیل جلسات سامان ارسطو هر دفعه کجا بود؟!

⚪️در کوچه ای در خیابان آزادی داخل یه ساختمونی که کلاس های تئاتر داشتند

⚫️محمد بهامين آسماني:  در چه سال و ماهي در اين جلسات سامان ارسطو شركت داشتيد؟!

⚪️دقیقا نمیدونم زمستون سال 94 بود

⚫️محمد بهامین آسمانی: شما در مشاهدتان عنوان کردید كه نوعي تشويق به شورانيدن ترنس ها در جلسات توسط سامان ارسطو صورت ميگيرد. لطفا در اين خصوص واضحتر و با مثال توضيح دهيد.

⚪️بطور مثال از رفتارهای خشن خودش با مسئولین در پروسه ی مجوزشون تعریف میکنه، البته ایشون در روند مجوز گرفتن مشکلاتی هم داشته به تعریف خودش ، جنبه مثبت این قضیه اینه که بچه ها از حق خودشون دفاع کنند و بشناسند ، اما آیا بچه های نوجوان ، میتونند تشخیص بدن این حماسه سرایی ها با چه نیتی هست؟ یا ترویج قلدر بازی میشه در بینشون؟
من احساس میکنم این جور حرفهای تحریک آمیز زدن برای اجتماع ترنس ها، اونم اکثرا ترنس هایی که ابتدای راه هستن اصلا جالب و مناسب نیست
اگر قصد اتحاد دارن بصورت جدی انجامش بدند، یه کمپین راه بندازن و کارهایی بکنن، چرا اینهمه جار و جنجال میکنن؟

⚫️محمد بهامین آسمانی: شما در توضیحاتتان عنوان کردید که سامان ارسطو در جلسات ، افراد را براساس شغل و لمس بدن مورد قضاوت نادرست قرار می دادند، لطفا در این باره بیشتر توضیح بدهید.

⚪️برای مثال از شغل یا رشته های تحصیلی افرادی که خودشون رو ترنس معرفی میکنن ، میپرسن و اگه برای مثال کسی بگه خیاطم یا آرایشگرم و ترتس زن به مرد باشه سریع میگن خب اینهمه کار ، چرا نرفتی دنبال کارای مردونه تر ؟

یا میگن بدن خودتو لمس میکردی؟ دوست داشتی؟ سوتین می بستی؟ اگه پاسخ مثبت باشه با بازگویی تجربیات و احساستت خودش میگه ترنس بدن خودشو دوست نداره
درحالیکه هممون میدونیم که این تعریف ها درست نیستن

⚫️محمد بهامین آسمانی: از نظر شما چه قوانینی در خصوص ترنس ها در ایران وجود دارد و چه قوانینی باید وجود داشته باشد که ندارد و چه تاثیری بر زندگی شما و جامعه ترنس ها گذاشته است؟!

⚪️قوانینی مانند اجبار به عقیم سازی/
اجبار به تغییر آلت تناسلی برای صدور شناسنامه/
صدور کارت معافیت روانپزشکی/
عدم ورود لوازم کمکی پزشکی مثل بیندر، وکیوم کلیتوریس و  پروتز آلت تناسلی (حتی پروتز شل و تو شلواری) و….
اینها شرایط و قوانینی هست که ترنس هارو به دردسر زیادی انداخته

نبود نظارت های منصفانه بر نحوه صدور احکام تغییر جنس و تغییر مدارک/
نبود نظارت های مناسب به نحوه جراحی ها و مراحل درمانی ترنس ها از ابتدای مراحل تغییر جنس تا پایان جراحی ها و طی کردن دوره نقاهتشون /
نبود قوانین نظارتی برای ارتقا خدمات پزشکی در حد استانداردهای جهانی/
نبود  قانون های حمایتی مناسب از طرف بیمه و سازمان تامین اجتماعی/
نبود قوانین مشخص برای صدور شناسنامه، مجوز و همچنین کمک هزینه جراحی از سوی بهزیستی/

نبود سازمان مستقلی که ترنسهارو مستقیما زیر حمایتش بگیره
به فرض توی بهزیستی هم ترنس ها قانون ها و حمایت های ضعیفی دارن به این خاطر که بهزیستی ترنس هارو بعنوان زیرمجموعه بخش آسیب می شناسه، انقدر بقیه مراجعین بخش آسیب زیاد هستن که دیگه وقت و هزینه و انرژی برای ترنس ها نمی مونه )

نبود اطلاع رسانی توی رسانه ها، مجلات و روزنامه هامون (حتی مجلات پزشکی)و …..
همه اینها قوانین ناقص و مهمی هستن که اگه مسئولین بیشتر بهشون توجه کنن بخش بزرگی از مشکلات ترنس ها حل میشه

⚫️محمد بهامین آسمانی: به عنوان ترنس، مایل هستید شاهد وضع چه قوانینی باشید و چه تاثیری در زندگی شما خواهد گذاشت؟!

⚪️اگه قوانینی که براتون نوشتم تغییر کنه 70-80% زندگی همه ماها تغییر میکنه.

⚫️محمد بهامین آسمانی: بعنوان ترنس، شرایط و قوانین جاری در ایران چه ناراحتی هایی از نظر روحی، جسمی و اجتماعی برایتان بوجود اورده اند؟!

⚪️شغلم رو از دست دادم ، اعتبار اجتماعی م، متحمل هزینه زیاد مالی شدم بخاطر جراحی ها، هزینه های جراحی، نبود بیمه بعد از عمل تغییر جنس فشار مادی زیادی به ما وارد میکنه، بیمه سلامت پاسخگوی هزینه های سنگین جراحی و چکاپ های پشت سر هم و مادام العمر نیست،

همه اینها یک طرف ماجراست. فکر کنید مجبور به مهاجرت از پیش خونواده هم شده باشید ، بیکار هم که هستید ، معافیت روانپزشکی هم دارید (همه مون میدونیم معافیت پزشکی یعنی قید 99% استخدام هارو بزنیم، حالا چه برسه روانپزشکی باشه) خانواده تا کی قراره مارو حمایت کنن؟

مگه ما دلمون درس خوندن، کار کردن و ازدواج کردن نمیخواد؟ با این اوضاع قوانین که حداقل ترین چیزهای زندگیمون که حق داشتن بچه ست ازمون گرفتن دیگه باقیش با کرام الکاتبین

مراحل تغییر مدارک یکی دوسالی طول میکشه بعد از اونم همش باید خدا خدا کنیم اسم و اطلاعات قبلیمون جایی نباشه بیاد بالا ،سکته کنیم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: فکر میکنید چه قوانین یا شرایطی در ایران وجود دارد که بر علیه شما به عنوان ترنس هستند؟!

⚪️میتونم بگم قانون حمایتی خاصی نیست، چند تا فتوا و چند تا بخش نامه هس که اونم هرچند وقت یه بار یکیشو خراب تر و سخت تر میکنن.
از تفکیک جنسی توی مدارس و دانشگاهها بگیرین تا مراحل بزرگتر زندگیمون که همه چیزمون درگیر این مسئله هست از دوسه سالگی تا الان

⚫️محمد بهامین آسمانی: از چه ارگان ها و نهادهایی در ایران انتظار کمک و حمایت دارید؟ از بهزیستی، وزرات بهداشت، قوه قضاییه، دادگستری، نظام وظبفه، ثبت احوال و… چه انتظاراتی دارید؟!

⚪️بهزیستی فقط به مشاوره های سرسری و کمک هزینه بسنده کرده
درحالیکه باید بیشتر به فکر اسکان بچه های طرد شده و مهاجرت کرده باشه، یا بچه هایی که هنوز مدارک ندارن و آواره موندن بین زمین و آسمون و دستشونم هیچ جا بند نیست
میتونه به قسمتهای مختلفی مثل دادگستری ها و ثبت احوالها و دانشگاهها نامه نگاری بکنه برای راحت تر شدن تردد و زندگی و تحصیل و اشتغال ترنس ها

وزارت بهداشت که کلا تعطیله، توی کل ایران یه جراح نداریم که بتونه عملهای آلت تناسلی ترنسهای ftm  mtf درست انجام بده، یا ظاهرش خرابه ، یا سایزش یا هزار و یک مدل عارضه داره، یا ناقص انجام میده، در نهایت هم حس نداره

یه دکتر غدد درست نداریم که هورمون درمانی ماهارو درست انجام بده ،
یه مرکز لیزر و پوست مختص خودمون نداریم که در جریان باشن و هزینه خوبی داشته باشن.
حتی کوچکترین و ابتدایی ترین نیازهای ما بعنوان ترنس مثل داروها و هورمون های خوب ، وسایل پزشکی و…. وجود نداره اینجا.

وزارت بهداشت میتونه با کمک تامین اجتماعی، خیلی به ترانس ها کمک کنه تا اینطوری با هزینه های گزاف و (زیر میزی دادن به دکترها) بدنشون تیکه پاره نشه.

قوه قضائیه میتونه با صدور کارت های تردد موقت در حین گرفتن مجوز ، به ترنس ها فرصت بده تا با مبدل پوشی و هورمون تراپی قبل از عمل ، بتونن آمادگی کسب کنن،

فشارهای اجتماعی، تفکیک جنسی ، و مشکلات قضایی باعث میشه ترانس ها پشت سرهم به عمل های پرعارضه و سنگین دست بزنن

نظام وظیفه میتونه با صدور کارت های غیر از بند معافیت روانپزشکی برای ترنس ها، کمک بزرگی بهشون بکنه
چون ترنسها به اندازه کافی توی بدست آوردن دوباره شغل و موقعیت اجتماعیشون دچار مشکل هستن، و با معافیت های بند روانپزشکی بیشتر و بیشتر میشه این مشکل

ثبت احوال میتونه در مراحل تغییر مدارک خیلی حمایت کننده باشه،
اکثر شهرستان ها اسم قبلی رو مینویسن توی قسمت توضیحات،
یا تغییر مدارک رو انقدر طول میدن تا مشکلات بیشتر و وسیعتر میشه،
آدم بی هویت توی ایران چطوری میتونه تا سر کوچه بره و نون بخره حتی؟؟؟

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org/

Copyright © 2017 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org/  هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس  All Rights Reserved