1

✅پرسش و پاسخ در شبکه هلپ ترنس سنتر – گروه آموزشی هلپ اف تو ام (دسامبر 2016 – دی 1395)

⭕️موضوع: ناهمخوانی جنسیتی و شایعات غیر علمی و متعصبانه در زمینه ترنزیشن و تغییرجنس
⚠️هویت کاربران محفوظ است.

👤د می نویسد:✍️
دوستان یه سوال داشتم. ایا برای عمل فالوپلاستی، تخلیه رحم و تخمدان اجباریه؟

👤ح می نویسد:✍️
ازنظرمن وخیلی ازترنسا،حامله شدن ترنسای اف تو ام اصلاقابل قبول نیس. پس بهتره عمل تخلیه رحم انجام بگیره . محاله ممكنه كه كسي همچين چيزي قبول كنه بهش نميشه ديگه گفت ترنس و مرد از نظر من. بعضی اشخاص نه،تمامی ترنسا این رونمیپذیرن.مگراینکه بپذیرن ترنس نیستن وکارشون که تغییرجنسیت دادن اشتباه بوده. معقول نیس چون تابه حال مردی روندیدیم که پریودبشه و…

💢🔴ادمین امیر می نویسد:🖊
دوستان شما اصلا در مقامی نیستین که بخواین ترنس بودن یک نفر رو اعلام کنین نه تنها شما بلکه حتی خود من و بقیه.شما حق ندارین به کسی که رحمش رو نگه میداره تا بچه دار بشه در آینده رو بهش بگین ترنس نبوده.چون شما و باورهای شما این رو قبول نمیکنه دلیل نمیشه که این چیز خراب باشه یا اشتباه باشه. چرا انقد ملاک رو خودتون و دوستاتون قرار میدین عزیزم؟من الان این رو قبول دارم ترنس ساکن ایران هم هستم یعنی من ترنس نیستم؟!!! من نه عقیده خاصی رو گفتم ن بحثی رو شروع کردم نه حرف و یا توهینی به کسی کردم دارم میگم چیزی رو که شما قبول ندارین دلیل بر این نیست که اشتباهه .چرا نظر خودتون رو از جانب همه ترنس های ایران میگین ؟منه ترنسه ایرانی عقیدم برخلاف شماست .اگر کسی خارج از ایران حامله شده بخاطر عشق به فرزند من به هیچ عنواااااااان حق ندارم بهش انگ ترنس نبودن رو بچسبونم .من و یا شما در مقامی نیستیم که بخوایم کسی رو قضاوت کنیم.یه کم به خودمون بیایم.خود ما ترنس ها داریم از قضاوت شدن مینالیم .ولی خودمون مثل بقیه داریم بقیه رو قضاوت میکنیم .من چه ترنس بودم و چه ترنس نبودم هیچوقت این شخص رو که حامله شده قضاوت نمیکردم .جدا از بحث علمی و روان پزشکی و هر چیزی…ملاک من انسانیته همین و بس،حالا شما هرچی دوست دارین بمن بگین

👤م می نویسد:✍️
✔️حرفات عینه منه دقیقا واقعا راسته ما همیشه از قضاوت شدن میترسیم اما ما ترنسها بیشترشون قضاوت کننده ان حتی تو گروه درمانی که میرفتم میگفتن ترنس قابل قبوله اما لز و همجنسگرا و … مسخره ان😏

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
متاسفانه به علت تعصبات بی مورد ، جنسیت زدگی ، آگاهی و اطلاعات بسیار ناقص موجود در ایران ، چه از جانب قشر ترنس و چه از جانب بعضی درمانگران ، کلیشه ها ، تعاریف و توصیه های بسیار غلطی رایج شده است. بسیار جای تاسف و ناراحتی ست که بعضی اشخاص به جای «شنیدن از این و آن» ، بدنبال منابع علمی و معتبر روز دنیا نمی روند و زندگی و آینده خود و دیگر دوستان را بر پایه چنین اطلاعات نادرست و توصیه های خانمان سوزی ، به تباهی می کشانند. مخاطب صحبت من ، تمامی اشخاصی ست که بدون اطمینان کامل صحبتی انجام می دهند ، توصیه ای می کنند یا سعی در اصرار بر عقاید و تعصبات غلط خویش دارند. هر شخصی باید بداند در برابر تک تک کلماتش مسئول است ، چه بسا اشخاصی آینده خود را بر طبق چنین توصیه هایی پایه گذاری نمایند و مسیر زندگی شان تحت تاثیر صحبت های شاید به ظاهر کوچک و بی اهمیت قرار گیرد. لذا تنها منابع علمی و معتبر هر صحبت ملاک می باشد و این منبع باید مطابق با علم روز دنیا و تایید شده باشد. صحبت ها ، شنیده ها ، عقاید و تعصبات و … هیچگونه جایگاهی در هیچ کجای دنیا نخواهند داشت.

یکی از ضوابط استاندارد های مراقبتی WPATH جهت انجام جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها در ترنس های مرد این است که هورمون درمانی متناسب با «جنسیت» شخص به مدت 12 ماه مداوم انجام پذیرد؛ مگر آنکه شخص منع مصرف پزشکی داشته و یا قادر یا مایل به مصرف هورمون نباشد.

هدف اصلی انجام هورمون درمانی پیش از تخلیه غدد جنسی این است که یش از آن که شخص تحت عمل جراحی برگشت ناپذیر قرار گیرد ، یک دوره سرکوب استروژن را تجربه نموده و اثرات تستسترون درمانی را بر جسم و روان خویش مشاهده نماید تا بتواند منطقی تر و آگاهانه تر جهت انجام یا عدم انجام جراحی تصمیم گیری نماید.

تحت نظارت پزشک می توان هورمون درمانی را بصورت ایمن و موثر انجام داد. در خارج از ایران و در بسیاری از کشور ها تخلیه رحم و تخمدان ها یک «اجبار» نیست و بعضی از ترنس های مرد نیازی به انجام این عمل جراحی در خود احساس نمی کنند؛ بعضی اشخاص پس از گذشت سالیان سال هورمون درمانی اقدام به جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها می کنند؛ همه چیز کاملا بستگی به ترجیحات ، تصمیمات و شرایط هر شخص دارد.

لذا هورمون درمانی پیش از جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها به هیچ وجه «مضر» نیست ، بلکه به جهت آشنایی شخص با هورمون درمانی پیش از آنکه تحت عمل جراحی برگشت ناپذیر قرار گیرد توصیه شده است. فقط باید توجه داشت هورمون درمانی در هر صورت (انجام یا عدم انجام عمل های جراحی از جمله جراحی تخلیه رحم و تخمدان ها) حتما و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص و ماهر انجام شود.

نگه داشتن رحم به این معنا نیست که سیکل قاعدگی همچنان ادامه خواهد داشت. یکی از اهداف تستسترون درمانی در مردان ترنس سرکوب سیکل قاعدگی شخص می باشد؛ و پزشک غدد مجرب و ماهر آشنا با مسائل ترنس بدین منظور دوز تستسترون را تنظیم می نماید.

توجه داشته باشید نظرات شخصی ، معقول بودن یا نبودن انجام کاری از نظر هر فرد ، قابل قبول بودن یا نبودن کاری از نظر هر فرد ، به هیچ وجه قابل تعمیم به دیگر انسان ها نیست. هر شخصی از این آزادی و احترام برخوردار هست که برای زندگی خودش تصمیم بگیرد ، باردار بشود یا نشود ، تخلیه رحم و تخمدان ها را انجام بدهد یا ندهد ، این موضوع کاملا شخصی است و به تصمیمات و ترجیحات هر فرد بستگی دارد.

گفته و عقاید ترنس ها در صورتی «معتبر» است که طبق منابع علمی روز باشد؛ و بسیار مورد نکوهش است هر شخص طبق نظرات و عقاید شخصی خویش علم را زیر سوال برده ، بر طبق دانسته های ناقص خویش یا تعصبات بی مورد حکم صادر کند ، هویت جنسیتی و گرایش جنسی انسان ها را زیر سوال ببرد ، و ایشان را مورد قضاوت و سرزنش قرار دهد.

👤ع می نویسد:✍️
کلا این موضوع ترنس بودن تاثیر بدی علاوه بر جامعه رو خود ترنسا هم گذاشته چه از نظر روانی چه جسمی که بعضی از مسائل قابل هضم نیست شما از خود یه مرد سالم بپرسی واسه استحکام زندگی مشترک حاضر حامله بشه بی شک قبول میکنه البته نه همه چون عقاید و نظرات همه فرق میکنه مثل همه ما ترنسا… آدم عاشق دست به هر کاری میزنه چه منطقی چه غیر منطقی… من خودم شخصا حاضر به چنین کاری نیستم اما نمیتونم نظر خودمو تحمیل کنم به دیگران…. خیلی مردایه ناباروری هستن که بخاطر بچه دار شدن تو کلینیکایه ناباروری چه چیزایی رو تحمل نمیکنن و نمیپذیرن من خودم نمیتونم قبول کنم که زنم از طریق بانک اسپرم… اما بازم انگشت اشاره به سمت کسی نمیبرم هر کسی زندگیه شخصی و عقاید خودشو داره… تا زمانی که پاتو تو کفش کسی نزاشتی در مورد راه رفتنش نباید قضاوت کرد

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
درست می فرمایید دوست من ،
بسیاری از ترنس ها از قضاوت و تمسخر دیگر همنوعانشان ناراحت و دلشکسته هستند.

جای بسی تاسف هست که بعضی از اعضای جامعه LGBTQ ، که خود بعضا مورد تمسخر و قضاوت ناعادلانه اشخاص سیسجندر واقع می شوند ، این چنین برخورد های مورد نکوهش را نسبت به همدیگر روا می دارند.

هیچ شخصی اجازه قضاوت و اظهار نظر در مورد زندگی و حریم شخصی و خصوصی دیگران ، تصمیمات و ترجیحات شخصی دیگر انسان ها ندارد؛ هیج شخصی اجازه توهین ، تهمت یا زیر سوال بردن شخصی دیگر را ندارد.

اگر ترنس مردی تصمیم می گیرد باردار شود ، فقط و فقط به خودش مربوط است؛ او نیز به اندازه همگی مردان ترنس «مرد» است و مورد پذیرش و لایق احترام. اگر ترنس مردی تصمیم می گیرد تنها به هورمون درمانی اکتفا کند و از انجام جراحی بپرهیزد ، یا بنا به صلاحدید خویش ، یک یا چند مرحله جراحی جهت «کسب آرامش درونی خویش» برگزیند ، تنها به خودش مربوط است.

تمامی ترنسجندر های محترم ، با هر آشفتگی جنسیتی و هرگونه اقدام ، تصمیم و عملی در زندگی شخصی خویش محترم هستند و هیچ یک بر دیگری از این لحاظ برتری ندارد.

بیاییم همگی با هم دوست و مهربان باشیم و به همدیگر احترام بگذاریم.

👤ح می نویسد:✍️
اگه تخلیه رحم وتخمدان انجام نشه شمااصلانمیتونی عمل اخر یاهمون الت تناسلیت روانجام بدی.حالاچه عملت فالوباشه وچه متو

👤ن می نویسد:✍️
دقيقااگه تخليه رحم انجام نشه همون طور كه نميشه شناسنامه گرفت همون طورن نميشه عمل اخر انجام داد مگه ميشه يكي هم رحم داشته باشه هم الت

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
اطلاعات شما اشتباه و غیرعلمی است.

دوستان عزیز عمل های تخلیه رحم و تخمدان دو عمل مستقل می باشد و در توضیحات زیر نیز دقت فرمایید که در کجا اشاره به عمل تخلیه رحم و در کجا اشاره به عمل تخلیه تخمدان ها شده است.

🔹در عمل فالوپلاستی و متودئوپلاستی هیچ ضرورت و پیش نیازی به تخلیه «تخمدان ها» وجود ندارد.

🔸در عمل فالوپلاستی و متودئوپلاستی بسته به اینکه دقیقا با چه «تکنیکی» این عمل ها صورت بگیرد می تواند ضرورت تنها «تخلیه رحم» و نه تخمدان ها وجود داشته یا نداشته باشد.

🔹در عمل فالوپلاستی و متودئوپلاستی در صورتی که عمل واژینکتومی (تخلیه مخاط واژن و دوختن دهانه) را انجام بدهید تنها در این صورت ضرورت است که فقط عمل «تخلیه رحم» را انجام بدهید.

🔸در عمل فالوپلاستی و متودئوپلاستی در صورتی که قصد عمل واژینکتومی حذف مخاط واژن و دوختن دهانه را ندارید ، هیچ ضرورت و نیازی به حذف رحم وجود ندارد.

🔹در عمل فالوپلاستی و متودئوپلاستی درصورتی که تنها قسمتی از دهانه واژن را ببنید بدون اینکه عمل وازینکتومی حذف مخاط واژن انجام بدهید، که این روش در ایران مرسوم است. نیز ضرورتی به تخلیه «رحم» وجود ندارد.

⭕️نکته: اگر عمل وازپنکتومی حذف مخاط واژن و دوختن دهانه را انجام دادید و عمل متودئوپلاستی یا فالوپلاستی کردید به همراه تخلیه رحم. ولی تخمدان ها را درون بدن نگه داشتید و در حال هورمون درمانی تستوستورن هستید. اگر بنا به هر دلیلی فردی تصمیم بگیرد هورمون را متوقف کند. به دلیل نبود رحم، پریودی یا خونریزی ماهیانه وجود ندارد و داشتن تخمدان هم خطری فرد را تهدید نمی کند. فقط مشابه تمامی مطالبی که پیشتر نوشتم انجام سونوگرافی سالیانه از تخمدان ها و زیر نظر پزشک بودن و چک اپ مرتب همواره لازم و ضروری است.

براساس قوانین هر کشوری ، پیش نیازها و شرایطی برای تغییر نام و تغییر جنس در مدارک شناسایی وجود دارد که شهروندان ملزم به اجرای ان هستند. در ایران و برخی کشورهای خارجی عمل عقیم سازی که شامل حذف رحم و تخمدان ها است ضرورت تغییر نام و جنس در گواهی تولد است ❌ و نه به این دلیل که پیش نیاز و ضرورتی برای عمل فالوپلاستی یا متودئوپلاستی است.❌

✅قانون تغییرمدارک شناسایی ترنسجندر ها در کشورهای دیگر

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، ملاک تشخیص جنس افراد صرفا اندام تناسلی آن ها نیست، بلکه مبنا و اصل، باور ذهنی و جنسیت مغزی هر فرد نسبت به خود اوست. بنابراین زن بودن صرفا در داشتن واژن و رحم و مرد بودن در داشتن پنیس و بیضه تعریف نمی شود و به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا، ملاک تشخیص جنس افراد، اندام تناسلی آن ها نیست و به همین روی در این کشورها افراد ترنسجندر می توانند فارغ از هرگونه اقدام پزشکی نظیر هورمون درمانی و یا جراحی، مدارک شناسایی خودشان را به جنس دلخواه تغییر بدهند.

کشورهای ایتالیا، دانمارک، ایرلند، آرژانتین، مالت و پرتغال، اقدام اجباری برای هرگونه معالجات پزشکی جهت تغییر مدارک شناسایی را لغو کردند و افراد ترنسجندر برای تغییرمدارک شناسایی حتی نیاز به مراجعه به روانشناس و روانپزشک و دریافت تاییدیه نیز ندارند، و «تنها» کافی است فرم هایی را پر کرده و درخواست اصلاح جنس خود را در مدارک شناسایی تسلیم نمایند.

و در کشورهای دیگر، نظیر انگلیس، مجارستان، اسراییل، اسپانیا، لتونی، امریکا و کانادا (برخی ایالت ها) و… ترنسجندرها «تنها» با دریافت تاییدیه از روانشانس و روانپزشک و بدون «هیچ گونه اقدام پزشکی» نظیر جراحی با هورمون درمانی قادر هستند مدارک شناسایی خودشان را به جنس دلخواه تغییر بدهند

ملاک تشخیص و بر رسمیت شناختن جنس در این کشورها، خودشناسی و جنسیت مغزی افراد است نه جنس (اندام تناسلی) و نه اجبار قانون برای تغییر اندام تناسلی و عقیم سازی به جهت تغییر مدارک شناسایی و کسب هویت اجتماعی دلخواه.

امیدواریم روزی در کل کشورهای جهان و به ویژه «ایران»، شاهد چنین روزی باشیم که مبنای جنس افراد را صرفا در اندام تناسلی محدود نکنند و ترنسجندر ها بتوانند فارغ از عمل جراحی تغییرجنس، مدارک شناسایی خویش را به جنس دلخواه تغییر بدهند و اجبار جراحی و عقیم سازی برای تغییر مدارک شناسی لغو شود.

نه من و نه شما و نه هیچ کس در مقامی نیستیم که دیگران را قضاوت کنیم.
در روند ترنزیشن، هر فردی آزاد است اقدامی را انجام بدهد که او را به احساس کمال و رضایت درونی می رساند.
برای برخی ترنس ها، تغییر پوشش و تغییر مدارک شناسایی بدون جراحی، ان ها را به احساس کمال می رساند
برخی با تغییر پوشش و هورمون درمانی و تغییر مدارک شناسایی
برخی با هورمون درمانی و عمل تخیه سینه به احساس کمال می رساند.
و تعداد کمتری با تخلیه رحم و تخمدان ها یا عمل های الت تناسلی.

لذا هرکدام از ترنس ها آزاد هستند مسیری را که احساس میکنند برایشان مناسب است انتخاب کنند و همه ی این افراد ترنس زن به مرد فارق از هرگونه اقدام پزشکی یا جراحی یه یک میزان مرد و به یک میزان اعتبار و احترام دارند.

⭕️یک ترنس زن به مرد که تنها مایل به هورمون درمانی و تخلیه سینه است به همان میزان مرد است که یک ترنس مرد که عمل تخلیه رحم و تخمدان کرده است.

✳️ افرادی که در گروه ما هستند و تنها عمل های تخلیه سینه و رحم تخمدان را انجام دادند به همان میزان مرد هستند که افرادی که در گروهمان عمل های الت تناسلی را انجام دادند.

🔆 افرادی که در گروه ما مجوز تغیرجنس کسب کرده است به همان میزان مرد هستند که افرادی که در گروه ما هورمون درمانی کردند.

💢 مردانگی هیچ از کدام از ما به عمل ها یا هورمون نیست.

مردانگی و مرد بودن ما در جنسیت مغزی و باور ما نشسته است که چه قبل از مجوز و چه بعد از هورمون و عمل، ثابت است.

اینکه ترنس زن به مردی مایل باشید رحم و تخمدان ها را تخلیه نکند، دلیلی بر این نیست که حتما میخواهد حامله شود، خیر این چنین نیست.

ترنس های بسیاری هستند که هیچ ضرورت یا نیازی به انجام عمل تخلیه رحم و تخمدان نمی کنند و بیش از 30 یا 50 سال هم، فقط با هورمون درمانی و تخلیه سینه به زندگی خودشان به عنوان یک مرد ادامه داده اند…

رحم و تخمدان، ارگان های داخلی هستند و غیر قابل دیدن. لذا چه فردی تخلیه رحم تخمدان کرده باشد چه نکرده باشد برای کسی قابل دیدن نیست و تنها خود شخص از این موضوع اگاهی دارد.

اما تخلیه سینه، برجستگی سینه، به دلیل بیرونی بودن قابل مشاهده است.

یک فردی که فقط عمل تخلیه سینه کرده است همان میزان مرد است که یک فردی که هر دو عمل تخلیه سینه رحم و تخمدان را انجام داه است

🔻مطالب مرتبط:

✳️مفاهیم جنس، جنسیت، هویت جنسیتی، ابراز جنسیتی، گرایش جنسی، ترنسجندر و ترنسکشوال
https://helptranscenter.org/2016/10/26/279/

✳️بررسی تصورات نادرست رایج در رابطه با اشخاص ترنسجندر
https://helptranscenter.org/2017/08/14/224/

✳️پرسش و پاسخ – تصورات و کلیشه های نادرست جنسی و جنسیتی رایج در جامعه
https://helptranscenter.org/2017/01/04/312/

🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved