1

✅پرسش و پاسخ در شبکه هلپ ترنس سنتر – گروه آموزشی هلپ اف تو ام (دسامبر 2016 ، مارچ و می 2017 – دی 1395 ، اسفند 1396 ، فروردین و اردیبهشت 1397)

⭕️موضوع: تغییر مدارک شناسایی در ایران پس از اقامت و انجام جراحی تغییرجنس در خارج از ایران
⚠️هویت کاربران محفوظ است.

👤ع می نویسد:✍️
سلام. خوب هستین آقای بهامین؟ من یه سوالی داشتم. اگه مثلا ما بریم تو خارج از کشور ساکن بشیم و پناهنده جنسی بشیم و اونجا عمل کنیم. خوب بعد این که اقامتو گرفتیم ، این مدارکی که تو ایران داریم ، مدارک ایرانی ما ، چه جوری تغییر میکنه؟ خوب حالا من مثلا بعد اقامت خواستم بیام ایران ، اون شناسنامه ای که تو ایران دارم پسره و خودم در حال حاضر دختر میشم وقتی میام چون عمل کردم برگشتم. و سفری اومدم ، یعنی مقیم خارج از کشور باشم. اون مدارکی که تو ایران هستو باید تغییر بدیم یا اینکه اون مدارک نیازی نیست تغییر بدیم همونجوری لغو میشه؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
در حدی که من اطلاع دارم، کلیه مدارک پزشکی دال بر تغییرجنس و جراحی که انجام دادید به همراه نامه ای از پزشک جراحتان که می نویسند شما عمل جراحی تغییرجنس کردید و جنس زن دارید را به همراه مدارک شناسایی ایرانی تان و کارت هویت خارجی تان به سفارت ایران می برید تا انها مدارک پزشکی شما را تایید کنند و سپس سفارت مدارک شما را به ایران ارسال میکند.

شما باید یک وکیل در ایران بگیرید یا به یکی از اعضای خانواده، دوست یا فامیل، وکالت بدهید که از طرف شما بتوانند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست تغییر مدارک شناسایی را بدهند. بعد از تغییرمدارک شناسایی، شناسنامه و کارت ملی را به سفارت ایران در کشور محل سکونت خود برده و برای شما گذرنامه صادر میشود.

ازاین سایت هم برای دادن وکالت محضری میتوانید به صورت انلاین استفاده نمایید و به تایید سفارت ایران برسانید.

http://tak.mfa.ir/

با توجه به اینکه از تاریخ اول فروردین 1394 ، کلیه امور مربوط به وکالتنامه و گواهی امضاء از طریق سامانه تاک به آدرس (www.tak.mfa.ir ) انجام می گیرد. خواهشمند است توسط مرورگر Google Chrome به آدرس فوق مراجعه و پس از انجام مراحل پیش بینی شده در سامانه ، نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام و جهت تایید نهایی حضورا و با همراه داشتن مدرک شناسایی ایرانی معتبر شامل(شناسنامه،گذرنامه و یا کارت ملی ) به بخش کنسولی مراجعه فرمایید.

👤د می نویسد:✍️
سلام دوستان يك سوال داشتم. من زماني كه به كانادا مهاجرت كردم با مدارك ايرانيم كه اسم و جنسيت دختر درش هست وارد شدم و الان براي سفر به ايران بايد حتما مداركم رو عوض كنم اما نمي دونم چه جوري مي تونم شناسنامه و يا پاسپورت ايراني بگيرم ؟ آيا بايد دادگاه برم و نامه اي ببرم ؟ من هنوز عمل هامو نكردم و اينجوري كه از سيستم كانتدا معلومه حداقل ٤-٥ سالي زمان مي بره كه همه ي عمل ها رو بتونم كامل كنم. يك سال هست منتظر عمل فقط سينه هستم كه گفتند هنوز بايد دو سال ديگه هم حداقل صبر كنم. مي شه بهم كمك كنيد كه راههاي عوض كردن مداركم چيه ؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
مطالبی که سعید جان محبت کردند و فوروارد نمودند در پاسخ به سوال یکی از بچه های گروه ترنس های مرد به زن بود. که برای افرادی است که جراحی تغییرجنس کامل کردند و میخواهند مدارک ایران را تغییر بدهند.

اما در خصوص سوال شما و موقعیتی که دارید کمی متفاوت است.
لطفا به من بگویید مدارک شناسایی شما در کانادا زن است یا مرد؟!

👤د می نویسد:✍️
در كانادا نامه دكتر براي عوض كردن جنسيت رو دارم اما هنوز اقدام نكردم و در حال حاضر زن هست ولي هر لحظه مي تونم عوض كنم اگر لازم است. چون از عوض كردن مدارك ايرانيم مطمءن نبودم عوض نكردم فعلا.

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
متاسفانه در قانون ایران، تنها زمانی رای بر تغییرشناسنامه صادر خواهد شد، که شخص عمل تخلیه سینه و عمل عقیم سازی رحم و تخمدان را انجام داده باشد.

و متاسفانه گاهی عمل های تغییر الت تناسلی مثل بستن واژن یا گذاشتن پروتز بیضه به جهت تغییر شناسنامه نیز ضروری است و باز هم متاسفانه قانون مشخص و مدونی وجود ندارد و به صورت سلیقه ای در شهرهای مختلف و توسط قاضی های مختلف و پزشکی که شما را معاینه میکند در پزشکی قانونی با شما برخورد خواهد شد که گاهی باید سعی کنید پزشک یا قاضی را مجاب نمایید که بتوانید تنها با عمل های تخلیه سینه و رحم و تخمدان، رای بر تغییر شناسنامه تان از زن به مرد صادر شود.

فردی در شرایط شما، فارق از اینکه مدارک شناسایی اش در کانادا بدون انجام عمل جراحی، به مرد تغییر کرده یا نکرده باشد، متاسفانه در حدی که من اطلاع دارم قادر نخواهد بود که مدارک شناسایی ایران را تغییر بدهد و ناچار خواهید بود که با هویت زنانه و مدارک شناسایی زنانه به ایران وارد شوید.

براساس قوانین ایران، هر زمان عمل های تخلیه صورت بگیرد، قادر خواهید بود برای تغییر مدارک شناسایی ایران اقدام نمایید.

👤د می نویسد:✍️
😔 در كانادا حداقل ٤-٥ سال اين پروسه اگر خوش شانس باشم قراره زمان ببره . و با هويت زنانه هم برگردم از امكان گير دادن در فرودگاه مي ترسم. به نظرتون من اطلاعات قطعي رو از كجا مي تونم بگيرم ؟ مثلا چه نامه اي بايد ببرم سفارت چي است پروسه ؟ خيلي متشكر از پاسختون اين تاريكي و اطلاع نداشتن برام روشن تر شد.

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
عمیقا متاسفم عزیزم
هر زمان که مدارک شناسایی خودتان را در کانادا تغییر دادید، میتوانید از پزشک نامه ببرید که جنس شما مرد است. سپس به سفارت ایران در کانادا مراجعه نمایید و ببنید ایا میتوانید با همین نامه و بدون انجام عمل تغییرجنس برای تغییر مدارک شناسایی ایران اقدام کنید. امیدوارم بتوانید، ولی درحدی که میدانم بدون انجام عمل جراحی مقدور نیست متاسفانه. شما تلاش خودتان را بکنید شاید موفق شوید عزیزم. اطلاعات را از سفارت ایران جویا شوید.

و نکته دیگر به هیچ عنوان از تهران برای تغییر مدارک شناسایی اقدام نکنید، چون به احتمال قوی پرونده زیر دست قاضی عباس قادری خواهد رفت و متاسفانه ایشان به شدت ترنس ستیز و بی اطلاع هستند، و میدانم فردی مقیم خارج از ایران که با وجود اینکه عملهایش را هم کرده بود و با وجود اینکه تمامی مدارک پزشکی اش به تایید سفارت هم رسیده بود و حتی وکیل هم داشت و تمامی خواسته های عجیب و غریب ایشان را هم انجام داده بود، (تست اعتیاد، معاینه ، سوپشینه و…. ) نتوانست مدارک شناسایش را تغییر بدهید و ناچار شد از شهر دیگری اقدام کند.

👤ل می نویسد:✍️
من داخل ايران مجوز ندارم چون خانوادم قبول ندارن دكتراي روانشناس اينجارو و گفتن خارج از ايران اجازه مي ديم عمل هاتو بكني و من دنبال كاراي مجوزم نرفتم ولي چند جلسه رفتم پيش دكتر محرابي و انيستيتو ولي براي مجوز اقدامي نكردم. تابستان امسال مي خوام برم المان پيش دكتر پائول دوريو براي تخليه هام بعدش بر مي گردم ايران مي خواستم بدونم چجوري مدارك شناساييمو مي تونم عوض كنم وقتي مجوز در ايران مدارم و دادگاه نرفتم؟ ايا مدارك عمل تغيير جنس خودمو بيارم كفايت مي كنه؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
دو نامه تاییدیه از دکترهای روانپزشک که پیشتر برایم نوشته بودید دارید و برای پزشکتان در آلمان به حهت عمل تهیه کردید ، را به همراه مدارک پزشکی عمل تخلیه سینه و تخلیه رحم و تخمدان را که انجام دادید به همراه نامه پزشکتان که تایید کردند جراحی کردید و جنس مرد دارید را به تایید سفارت ایران در آلمان رسانده و با خودتان به ایران می آورید و مثل روال مرسومی که برای همه ی ترنس ها در ایران است برای تغییر مداک شناساییی اقدام می نمایید.

اگر هم بعد از جراحی ها، خودتان نمی خواهید به ایران بیایید ، میتوانید به یکی نفر از اعضای فامیل یا دوست یا وکیل، وکالت داده ، و مدارک پزشکی جراحی ها و نامه پزشک را که به تایید سفارت ایران در آلمان رسانده اید به ایران ارسال کرده تا وکیل تان ، کارهای تغییر مدارک شناسایی شما را مشابه روند مرسوم برای ترنس ها در ایران انجام بدهند.

از این سایت تاک هم برای دادن وکالت محضری در خارج از کشور میتوانید به صورت انلاین استفاده نمایید و به تایید سفارت ایران در آلمان برسانید.
http://tak.mfa.ir/
با توجه به اینکه از تاریخ اول فروردین 1394 ، کلیه امور مربوط به وکالتنامه و گواهی امضاء از طریق سامانه تاک به آدرس (www.tak.mfa.ir ) انجام می گیرد. خواهشمند است توسط مرورگر Google Chrome به آدرس فوق مراجعه و پس از انجام مراحل پیش بینی شده در سامانه ، نسبت به اخذ کد رهگیری اقدام و جهت تایید نهایی حضورا و با همراه داشتن مدرک شناسایی ایرانی معتبر شامل(شناسنامه،گذرنامه و یا کارت ملی ) به بخش کنسولی مراجعه فرمایید.

👤م می نویسد:✍️
سلام خداقوت ببخشید یه سوال داشتم که لازمه قبلش یه توضیح بدم.طبق نحقبقاتی که کردم متوجه شدم من اگه حتی با پرواز عادی به آلمان سفر کنم خیلی سریع بمن پناهندگی میدن و بابد15ماه زیر نظر آنها یک دوره درمان بگذرانم و بعد از 18ماه که بیمه شامل حالم شد منو جراحی میکنن و 2ماهم دوره نقاهت دارم.حالا سوالم اینه که آیا بعد از این پروسه بمن پاسپورت ایرانی میدن که برگردم ایران؟؟؟ چون من قصد ندارم اونجا بمونم و فقط بخاطر کیفیت خوب و رایگان عمل میخوام پناهنده بشم و سوال دیگم اینه که وقتی برگردم ایران، کشور ایران منو مثله سابق قبول داره یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید🙏

💢🔴ادمین امیر می نویسد:🖊
سلام دوست خوبم .من یکی از اشناهامون سال قبل رفتن و هنوز در انتظار هستن که دادگاهشون برگذار بشه و تایید بشن بخاطر ازدیاد درخاست ها مقداری طول میکشه .بعدشم فکر کنم شما تا یه مدت خاص حق بازگشت به ایران رو نخواهین داشت.و بعد از اون هم گفتن اگر برگردین اطلاعات مثل اینکه ازتون تحقیق میکنن و گیر واینا میدن ولی خوب بنظر من تصمیم خوبی گرفتین ولی در نظر داشته باشین زمانش فکر کنم یه مقدار بیشتر هست از چیزی که فکر میکنین

👤ر می نویسد:✍️
دوست عزیزم بلاخره برای خروج از ایران حتما باید گذرنامه داشته باشید..مگه بخواین قانونی خارج نشدید..و توجه کنید پناهندگی با اقامت متفاوتِ از نظر حقوقی دو امر کاملا جداست…پناهندگی یعنی از تابعیت ایرانی خودتون دارین اعراض میکنید..حالا تو این مدت که شما رفتیم و تقاضای پناهندگی کردید مشخص نیست تا چه زمانی به شما پناهندگی بدن..و اصولا پناهندگی ها جنبه ی سیاسی دارن…حالا در مورد اقلیت های جنسی برا پناهندگی من دقیق اطلاع ندارم…اقامت هم که مشخصه باید. به سفارت اون کشور درایران مراجعه کنید…بازم در این مورد حتما با یک وکیل که در امور بین الملل تخصص داشته باشه مشورت کنید..من صرفا از نظر یک کارشناس حقوق به شما اطلاعات دادم..

👤م می نویسد:✍️
ممنون از شما دوست گرامی؛گذرنامه دارم و میخواستم به یه طریقی اقدام کنم که بیمه شامل حالم بشه و عملم رایگان باشه.اگه اقامت باشه که دیگه چه بهتر چون لفظ پناهندگی زیاد خوشایند نیس…بازم ممنون

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
«م» عزیز!

این سوالات تنها در حوزه تخصص افرادی است که در کارشان در زمینه مشاوره و پناهندگی است و هیچ یک از ما صلاحیت و تخصص این امور را نداریم. لذا گوگل کنید و به سازمان هایی که در این زمینه تخصص و فعالیت دارند مراجعه کنید.

تعریف پناهنده به کسی اطلاق می‌گردد که :
به علت ترس موجه از شکنجه و آزار بر اساس نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه‌های اجتماعی مشخص (افراد LGBTQ در این دسته قرار دارند)، و یا عقاید سیاسی‌، از کشور خود خارج شده (فرار کرده) و قادر به بازگشت به کشور خود نیست؛ و یا به دلیل ترس موجه از شکنجه و آزار، مایل به بازگشت به کشور خود و قرار دادن خود تحت قوانین مراقبتی جاری در کشور خود نیست.

روند پناهندگی یک پروسه طولانی و زمان بر است و بسته به شرایط هر کشور، مدت زمان این پروسه و روند ان متفاوت می باشد. لذا نیاز است که شما با اگهی کامل از روند پناهندگی مشخصا در کشور المان که مد نظرتان است ، اطلاعات و اگاهی کسب کنید.

نکته مهم اینجاست که شما باید دلایل و مستندات قوی و قانع کننده ای برای پناهندگی خودتان ارایه کنید و صرف اینکه همجنسگرا، دوجنسگرا، ترنسجندر یا ترنسکشوال ، یا کوییر هستید دلیلی موجه برای پناهندگی به شمار نمی رود.

راهنمای پناهندگی بر مبنای گرایش جنسی و هویت جنسیتی
https://helptranscenter.org/2017/03/19/78/

به لینک فوق بروید و این مقاله را که در 13 قسمت دنباله دار است با دقت مطالعه نمایید. تا اگهی و اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

در صورتی که قانونی و با اخذ ویزای کشور المان وارد این کشور می شوید، می توانید پاسپورت ایرانی خودتان را تحویل ندهید… چه در طول پروسه پناهندگی و چه بعد از دریافت اقامت، یا مشخصا همان طور که خودتان نوشتید بعد از انجام عمل تغییرجنس، که خواستید می توانید به ایران بازگردید و از این بابت هیچ گونه محدودیتی وجودندارد و تنها نیاز به داشتن پاسپورت ایران است که بازگردید.

اگر پاسپورت ایرانی هم نداشته باشید باز هم هیچ مشکل و نگرانی نیست، به سفارت ایران در المان مراجعه می کنید و به شما برگه ورود به ایران داده خواهد شد.

تاجای که میدانم، در ایران هم با شما هیچ کاری ندارند و از این بابت نگران نباشید

همان طور که در ابتدای مطلب هم عرض کردم، با افرادی که تخصصشان در زمینه مشاوره و پناهندگی است مشورت کنید که به قوانین و روند ان اگاهی دارند.

ضمنا تاریخ هایی که ارایه کردید صحیح نیستند. برای جراحی باید مجوز کسب کنید از روانشناس و روانپزشک، خود ان هم یک پروسه جدا دارد که باید طی کنید و بعد قرار دادن شما در لیست جراحی است که خود ان هم شاید یک سال یا کم یا بیشتر زمان ببرد ، جراحی فالوپلاستی چند مرحله است و با یک مرحله به اتمام نمی رسد. ضمن اینکه شما عوارض جانبی و عمل های ترمیمی که جز لاینفک عمل های فالوپلاستی هستند را مد نظر قرار ندادید. در کل محاسبات شما از روند پناهندگی و عمل درست نبود.

🔻مطالب مرتبط:

✳️پناهندگی در اروپا

https://helptranscenter.org/2015/12/26/79

✳️اصول جوگ‌جاكارتا: اصول مربوط به شمول قوانين بين‌المللى حقوق بشر، در زمينۀ تمايل جنسى و هويت جنسيتى

https://helptranscenter.org/2017/05/21/140/

🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 – 2017 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved