1

مصاحبه – روند اخذ مجوز تغییرجنس، چالش خانواده و عمل لاپارسکوپی رحم و تخمدان، دکتر گل محمد زاده در بیمارستان دولتی قائم مشهد سال 1395

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

⚫️محمد بهامین آسمانی: چه عملی انجام دادید؟ اسم و تخصص جراحتان چیست؟ اسم بیمارستان، دولتی یا خصوصی بود؟!

⚪️تخلیه رحم تخمدان انجام دادم پیش دکتر حامد گل محمدزاده. جراح عمومی. بیمارستان دولتی قائم مشهد.

⚫️محمد بهامین آسمانی: روش جراحی چه بود؟ ميزان درد؟ آيا عفونت يا عوارض جانبي داشتيد؟!

⚪️لاپاراسکوپی. 24 ساعت درد داشتم و بعدش درد قابل تحمل بود حتی بدون مسکن. عفونت نداشتم. عوارضی هم نداشتم. برام جالب بود ک سوراخ زیر ناف نداشتم. کلا دو تا بخیه یکی ناف و دیگری پهلوی راست. هفته اول کمی خون آبه میومد فقط.

⚫️محمد بهامین آسمانی: درن درون شكم داشتید؟ آيا سوند ادرار داشتید؟ چه زماني و توسط چه کسی كشيده شدند؟!

⚪️بله درن شکم داشتم. سوند ادرار هم تا روز مرخصی داشتم و قبل مرخصی پرستار بیمارستان کشید.

⚫️محمد بهامین آسمانی: چند روز بستري بوديد؟ هزينه بيمارستان چقدر شد و اسم بیمه اگر استفاده کردید؟!

⚪️دو شب بستری، ولی به درخواست خودم چهار شب و پنج روز بودم. هزینه عمل با بیمه سلامت 120 هزار تومان.

⚫️محمد بهامین آسمانی: نحوه برخورد دكتر گل محمدزاده و پرسنل بيمارستان چگونه بود؟!

⚪️رفتار دکتر و برخی پرستاران عالی.. اخلاق دکتر گل محمدزاده واقعا عالی ایشون خیلی دلسوزن نسبت به همه بیمارانشون. روزی که مطب رفتم سونوگرافی نوشتند و فرداش رفتم نوبت عمل گرفتم. سه شنبه رفتم و نوبت عمل برای شنبه گرفتم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: در چه بخشي بستري بوديد؟ اتاق چند تخته بود؟! نحوه برخورد بيماران ديگر چگونه بود؟ روي تخت چه اسمی نوشته شده بود و شما را با چه اسمی صدا می زدند و با چه هويت و پوششي در بیمارستان بوديد؟!

⚪️بخشی که بودم هم اتاق های زنانه بود هم مردونه. یک اتاق سه تخته دارند که دو تختش اطفال هست. ترنس ها رو اون اتاق میبرن. برخورد بیماران و همراهی هاشون عالی بود البته کسی نمیدونست ترنس هستم.

من رو به فامیل صدا می زدند. روی تخت هم فامیلم نوشته بود. روی مچ بندم اسم دخترونم بود که خودم روش چیزی چسبوندم دیده نشه.

با پوشش مردونه و هویت مردونه بودم. اگر اسم مردانه هم بگین بالای سرتون مینویسن که من نگفتم و فامیلمو فقط نوشتن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آيا در طول چهار روز اقامت تان در بیمارستان از جانب پرسنل بیمارستان، مورد پرسش يا كنجكاري در خصوص ترنس بودن قرار گرفتيد؟! گر پاسخ تان مثبت است چه سوالاتی پرسیدند و آیا موجب آزار یا رنجش شما شد و چه احساسی داشتید؟!

⚪️روز قبل عمل یه سری چکاب انجام می شد که پرستار خانوم جوانی بودن و سوالاتی از روی کنجکاوی پرسید. مثل اینکه عمل چندمته. برخورد خانوادت چجوریه. و اکثرا عمل زن به مرد انجام میشه؟ چون اون بیمارستان همه ترنسای مرد برای تخلیه میرن و ترنس زن بیمارستان امام رضا میرن و اطلاعی نداشتن.

نه اذیت نشدم با مهربونی می پرسیدن حتی گفت صبر کن بگم پرستار خانوم بیاد نوار قلب ازت بگیره که راحت باشی. و مدام سفارش میکرد اون اتاقو خالی کنن که مجبور نشن منو اتاق مردونه ببرن. اکثرا با ترنس اگاهی دارن چون خیلیا اون بخش بستری میشن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آيا خانواد اطلاع داشتند قصد عمل تخليه رحم تخمدان داريد و آیا شما را همراهي و حمايت كردند يا مخفيانه جراحی کردید؟ واکنش خانواده تان چگونه بود؟!

⚪️پدرم مخالفتی نداشت مادرم هم در نهایت مجبور شدن بپذیرن ولی نگرانی از عمل و استرس داشتن برای همین روز قبل عملم فقط به پدرم گفتم. مخفیانه بود ولی همه پیش زمینه داشتن و میدونستن قطعا من انجام میدم. واکنش بدی نداشتن و اکثریت اطرافیان پدیرفتن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آيا هورمون درماني كرديد؟ اگر بله چه مدت، چه تعداد، چه دوزي و زير نظر چه پزشكي؟!

⚪️بله. من قبل از عمل هورمون میزدم و برای عمل دو ماه قطع کردم. ماهی یه 250 به مدت شش ماه. زیر نظر پزشک غدد. البته در مشهد فقط خانوم بنکداران آشنایی خوبی دارن به ترنسها و من بدلیل اینکه وقت گرفتن ازشون سخت بود پیش دکتر دیگری بودم و از کارش ناراضی.

یکی از دوستانم سه ماه قبل پیش دکتر گل محمدزاده عمل کردن و دو شب بیمارستان با بیمه تامین اجتماعی 398 هزار تومان و خیلی راضی بود و میگف هیچ درد و خونریزی نداشتم. حدودا سی نفرو میشناسم که پیش دکتر گل محمدزاده عمل کردن.

اون مبلغ 398 هزار تومن که دوستم با تامین اجتماعی شد گفت چون بیمه تکمیلی دارم برام مبلغشو بیشتر میگیرن.

دکتر گل محمدزاده برای عمل رضایت والدین نمی خواهند و فقط روز قبل عمل یه نفر از پزشکی قانونی میاد و مجوزتو نگاه میکنه و تایید. و با هر پوششی که دوست داری میتونی بری . جناب دکتر گل محمدزاده ابتدا تخلیه رحم انجام میدهند بعد سینه و هر دو عمل رو همزمان انجام نمیدهند به دلیل سنگینی عمل.

در همون بیمارستان دولتی قائم مشهد، دکتر رضایی فوق تخصص پلاستیک همزمان دوتا عمل رو بتازگی انجام میدهند. برای سینه یکی از دوستام رفته بود برای سه چار ماه بعد نوبت داده بود و برخورد مناسبی نداشتن. منم برای نوبت گرفتن رفتم که ابتدا رزیدنتاشون شرح حال میگیرن و به من گفتند ما تخلیه کامل انجام نمیدهیم😳😐 و کار ما ترمیم هست. نفر بعدی مادر یکی از بچه ها بود رفته بود برای یه کار دیگر و از خود دکتر پرسیده بودن که گفتن هر دو تا عمل رو انجام میدهند.

⚫️محمد بهامين آسماني: در مطلب فوق، منظورتان این است که 30 نفر عمل تخلیه رحم و تخمدان را توسط دکتر گل محمد زاده کردند و راضی بودند یا عمل تخلیه سینه و تخلیه رحم تخمدان هردو منظوزتان است؟!

⚪️منظورم فقط تخلیه رحم و تخمدان بود.
برای سینه سایز کوچک را خوب درمیارن ولی سایز بزرگ رو خیر.
دوستانی بودند که با سینه بزرگ و دارای افتادگی. عمل هاله انجام دادند و دچار تورفتگی و پوست اضافه شدند.

⚫️محمد بهامين آسماني: لطفا آدرس، تخصص و شماره مطب دکتر بنکداران و دکتر گل محمد زاده را بنویسید و چقدر هزینه ویزت شان است؟!

⚪️خانم دکتر شکوفه بنکداران (متخصص غدد)
مطب شخصی: کوهسنگی4 . شماره تلفن051.38558300

هزینه ویزیت با بیمه سلامت 32 هزارتومن. فقط روزهای زوج از ساعت 15 الی 20 مطب هستند. برا گرفتن نوبت ساعت 2.30 حضوری مراجعه . و از اسفند ماه به صورت تلفنی هم می شود نوبت گرفت.

در کلینیک ویژه بیمارستان قائم هم ویزیت میکنند و باید نوبت اینترنتی گرفت. فقط روز شنبه هستند ک دو روز قبل باید از طریق اینترنت نوبت گرفت. هزینه 4 هزار تومان با بیمه.

دکتر حامد گل محمدزاده (جراح عمومی)
تقریبا همه روزه صبح و عصر در کلینیک قائم ویزیت میکنند. نوبت اینترنتی و هزینه 4 هزار تومان. آدرس کلینیک هم کنار بیمارستان قائم واقع در خیابان احمدآباد

⚫️محمد بهامین آسمانی: در چه سالي و از چه شهری مجوز تغييرجنس گرفتيد؟!

⚪️بهمن94 مجوز گرفتم از تهران . از قاضی نورالهی.

📎عکس مجوز تغییرجنس صادر شده توسط قاضی نورالهی شعبه 237 و متن آن ضمیمه مصاحبه شد.

1

متن مجوز تغییرجنس صادر شده در بهمن ماه 1394 توسط قاضی نورالهی شعبه 237 دادگاه عمومی خانواده مجتمع قضایی خانواده یک تهران

شعبه ۲۳۷ شعبه دادگاه خانواده مجتمع قضایی خانواده یک تهران

دادنامه

دادگستری کل استان تهران

پرونده کلاسه…… شعبه ۲۳۷ دادگاه خانواده مجتمع قضایی خانواده یک تهران تصمیم نهایی شماره….
خواهان…. فرزند….. به نشانی تهران…..

خواسته : تغییر جنسیت
گردشگار- خواهان دادخواستی بخواسته فوق بطرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده/ مقرر دادگاه به تصدی امضا کننده زیر تشکیل شده است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای مینماید

رأی دادگاه
در خصوص دادخواست خواهان خانم…… فرزند….. بخواسته تغییر جنسیت از اثاث به ذکور و تغییر نام به … اختصارا بدین توضیح که خواهان در دادخواست تقدیمی اظهار میدارد : به موجب گواهی پزشکی قانونی اینجانب مبتلا به اختلال هویت جنسی می باشم درخواست صدور حکم تغییر جنسیت را خواستارم.

دادگاه بمنظور احراز صحت اظهارات خواهان و قابلیت تغییر جنسیت ضمن صدور قرار کارشناسی موضوع را به پزشکی قانونی ارجاع نموده که در نظریه واصل شده مراتب تغییر جنسیت مورد تایید و تصدیق قرار گرفته است علی هذا دادگاه پس از بررسی مجموع اوراق و محتویات پرونده خواسته خواهان را محمول برصحت و ثابت تشخیص داده

لذا مستندا به بند ۱۸ ماده ۴ حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۹۱ و ماده ۳ قانون آیین دادرسی مدنی واصل ۱۶۷ قانون اساسی و بند ۴ ماده ۳ قانون ثبت احوال و نظرات فقهی امام خمینی (ره) در جلد چهارم تحریر الوسیله که میفرماید تغییر جنسیت مرد به زن یا زن به مرد با عمل جراحی و نیز تغییر جنسیت خنثی و تبدیل وی به یکی از دو جنس مرد یا زن حرام نیست یعنی جایز است و حضرت آیت الله خامنه ای در کتاب ره توشه قضایی حکم به تغییر جنسیت را تجویز نموده اند لذا حکم به تغییر جنسیت خواهان از اثات به ذکور و تغییر نام از …. به ….صادر و اعلام میگردد

اجرای حکم تغییر نام پس از احراز تغییر جنسیت و ارائه گواهی لازم مبنی بر اعمال جراحی از سوی پزشکی قانونی میسر است. رای صادره حضوری و ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی در دادگاه محترم تجدید نظر استان تهران می‌باشد.
رییس شعبه ۲۳۷ دادگاه عمومی خانواده یک تهران -نورالهی

💠با سپاس از علی سام عزیز، برای نوشتن متن عکس مجوز تغییرجنس صادر شده

⚫️محمد بهامین آسمانی: چه مراحلی را برای اخذ مجوز تغییرجنس در تهران سپری کردید و چه مدت زمان طول کشید؟! لطفا مراحل را به همراه اسامی، آدرس ها، هزینه ها و چالش هایی که با آن مواجه شدید بنویسید. ممنونم

⚪️ابتدا مطب دکتر محرابی رفتم و جلساتم رو شرو کردم. برای شروع حضور و اعلام رضایت یکی از اعضای خانواده لازم بود. حین جلسات به دفتر قوه قضاییه رفتم و فرداش پیامک اومد رفتم دادگاه خانواده نبرد بعد رفتم پزشک قانونی خیابون امام خمینی دو پزشک چند سوال پرسیدن و خواستن نامه معرفی انیستیو بدن که گفتم مطب دکتر محرابی میرم و گفتن هر وقت جلساتت تموم شد جوابشو بیار. نامه ای دادند ک به منشی دکتر محرابی دادم برای گرفتن مدارک.

8 جلسه روانشناس. 2 جلسه روانپزشک. و چهار تست . بعد از گدزوندن جواب رو به علاوه آزمایش هورمون و کاریوتایپ بردم پزشکی قانونی و گفتن دو ماه بعد با والدینت برو کمیسیون پزشکی قانونی

ادرسش : شهرک غرب. خ ایوانک.خ فلامک شمالی. روب روی منطقه14 پستی.

پدرومادرم به دلایلی نتونستن همرام بیان و خواهرمو بردم. گفتن خانوادت راضی نبودن نیومدن؟ توضیح دادم که نتونستن بیان و سختگیری رو این موضوع نداشتن حتی ترنسی بود ک تنها اومده بود.

در کمسیون پزشکی قانونی، هم چندتا خانوم بودند و یک اقا که فقط یک خانوم و اقا سوالاتی میپرسیدن و بقیه یادداشت میکردن. بعد گفتن یک ماه دیگه برو دادگاه. و بعد هم رفتم از منشی قاضی مجوز رو گرفتم.

من بهمن 93 کارمو شروع کردم و بهمن 94 مجوزمو گرفتم. پنج ماهه مجوز رو میگیری. طولانی شدن مجوزم بخاطر فاصله بین جلسات روانشناسم شد اون هم چون راهم دور بود از مشهد تا تهران اغلب برف اومده بود و دیگر شرایط شخصی.

آدرس دکتر محرابی: ولیعصر بعد از پارک ساعی . بن بست چمن. هزینه مطب850 هزار تومن. 20 هزار تومن دفتر قوه قضاییه گرفت. 180 تومن ازمایش کاریوتایپ و هورمون. 25 تومن برای کمیسیون اول پزشک قانونی. 140 تومن برای کمیسیون دوم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: پوششتان در پزشکی قانونی، ملاقات با دکترهای روانشناس و روانپزشک و در دادگاه به قاضی چگونه بود؟!

⚪️پوششم در دادگا دخترونه بود به دلیل چک کردن کارت ملی دم در. بقیه جاها پسرونه بود.

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در پروسه مجوز تغییرجنس قاضی نورالهی یا پزشکی قانونی هرگونه معاینه بدنی نظیر پرده بکارت، سینه، سونوگرافی رحم تخمدان، رضایت محضری هردوی والدین، کپی مدارک شناسایی والدین، کپی پاسپورت، گواهینامه و مدارک تحصیلی، ارایه عکس با پوشش مردانه و زنانه، استشهاد محلی، تحقیق کلانتری، عدم سوپیشینه، تست الکل و اعتیاد و غیره… از شما خواسته شد؟!

⚪️خیر خواسته نشد.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا قاضی نورالهی پرسیدند که مرجع تقلیدتان کیست؟! آیا پرسیدند که در گروهای ترنس و اقلیت های جنسی عضو هستید؟! آیا از شما خواستند روی یک برگه کل زندگی تان را بنویسید؟!

خیر نخواستن.
فقط گفتن تو این برگه یکم از خودت بنویس که از جسمیت راضی نیستی و تقاضای تغییر جنسیت داری و اسمی که میخای بزاری رو هم بنویس.

⚫️محمد بهامین آسمانی: از چه سنی متوجه تفاوت خودتان شدید؟ از چه طریقی و در چه سالی با واژه ترنس آشنا شده و چه زمانی خودتان را ترنس هویت یابی نمودید؟!

⚪️از بچگی فکر میکردم پسرم از حدود5 سالگی. تا سن بلوغ ک دیدم که صد درصد دخترم و تمام امیدم ناامید و با این جمله به خودم روحیه دادم که من جسمم دختره و میخام تغییرش بدم.

اطرافیان هم میگفتن اینکار غیر ممکنه و فقط دوجنسه ها میتونن عمل کنن. و میگفتم خب حتما در اینده علم پیشرفت میکنه و شاید خارج از کشور انجام بدن. از طریق سرچ در اینترنت. سال92 . و فهمیدم ترنس هستم.

⚫️محمد بهامين آسماني: چه مدت است که در پوشش مردانه زندگی میکنید و چه تاثیری در روحیه، احساس تان نسبت به خودتان و بهبود کیفیت زندگی اجتماعی تان گذاشته است؟!

⚪️قبل عمل به صورت مخفیانه تو پوشش بودم دور از چشم فامیل و همسایه. ولی الان جدیدا علنی.

حس اعتماد ب نفس، شادی و عدم عصبانیت و تنفر از خودم. ارامش. اینا رو هر موقه ک تو پوشش هستم دارم.

و از زمانی ک هورمون زدم این حس برام ثابت و پیوسته همراهمه. و کلا آدم خوش اخلاقی شدم درست مثه زمان بچگی.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا در مسیر ترنزیشن و اخذ مجوز تغییرجنس تجربه طردشدگی از سمت خانواده، فامیل یا دوستان را به صورت موقتی یا دایمی داشتید؟!

⚪️از طرف خانواده طرد نشدم ولی با مخالفت اکثریت روب رو شدم. ترم اخر دانشگا ک فهمیدم ترنس چیه ب دوستام گفتم و گفتن اگر عمل کنی باهات قطع رابطه میکنیم منم گفتم سری دوستان جدید رو جایگزینتون میکنم. و خودم شمارمو عوض کردم و گذاشتمشون کنار. تنهایی ب نسبت این دردی ک داشتم مثه ی خار در مقابل نیزه است. حتی اگر کل دنیا منو بزاره کنار بازم کار خودمو میکردم😊

⚫️محمد بهامین آسمانی: اگر در یک کشور آزاد زندگی می کردید که بدون نیاز به انجام عمل جراحی از حقوق شهروندی کامل و امکان تغییر مدرک شناسایی به جنس دلخواه برخوردار بودید، آیا باز هم اقدام به جراحی میکردید؟ آیا امکان داشت که برای جراحی با تامل بیشتری اقدام کنید؟ آیا امکان داشت تنها به هورمون درمانی با یک مرحله جراحی بسنده کنید؟!

⚪️اتفاقا این پیشنهاد بهم شد. اطرافیان از فامیل خانواده حاضر بودن همه کار بکنن من عمل نکنم. هزار تا فکر و پیشنهاد و مخالفت از هر طریقی که فکر کنید.

پیشنهاد اینکه برات شناسنامه می گیریم زنم می گیریم تو پوشش و زندگی مردانه باش هورمونم بزن ولی عمل نکن یا فقط عمل سینه کن.

تازه اونا از عوارض هورمون و تخلیه تخمدان اطلاعی نداشتن و من کاملا اگاه بودم از کاری ک میخام بکنم.

جوابی ک دادم اینه: من نارضایتیم بخاطر حجاب نیست. هدفم از عمل بخاطر زن گرفتن نیست. بخاطر ریش سیبیل هم اینکارا رو نمی کنم. با تخلیه سینه هم حس مرد بودن ندارم. فقط یکم راضی ترم. حاضرم عمل کنم تا اخر عمر مجرد.

تنها. قید موقعیت شغلی خوبی که داشتم رو هم زدم برای گرفتن مجوز. کلی ازمونو مصاحبه و … تا تونستم استخدام یک شرکت عالی بعنوان مهندس کنترل کیفیت شم. ولی تعهد 5 سال کار میخاس و من نرفتم چون مخل کارای مجوزم بود.

و برای پول عملم شاگردی در مغازه میرفتم خانواده میگفتن پولتو خودت دربیار و رو پول ما حساب نکن

همیشه مسخره شدم از اطرافیان ولی برام مهم نیست. من همه چی داشتم ولی احساس خوشبختی نمیکردم. و حتی به یک رفتگر حسودیم میشد چون اون چیزی رو داشت ک من ندارم

این مثالو فقط یک ترنس عمقشو میفمه بقیه فقط یک لبخند عاقل اندر سفیه میزنن. یک عمر منو به عنوان یک آدم عاقل، موقق، نخبه. دیندار مومن و… میدونستن ولی عده ای تا اسم تغییر جنسیت میشنون تهمت دیونه، همنجسباز ، شیطان پرست و… میزنن

نظر دیگران مهم نیست. آدما پشت سر همه حرف هست مهم اینه خودم و خدا میدونن کار درستیه. امیدوارم دوستای عزیزم کمی روحیه بگیرن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا هرگونه عوامل یا فشار خارجی ، وجود داشت که شما را برخلاف میلتان به سمت عمل تغیرجنس سوق بدهد؟!

⚪️خیر. برعکس تمام شرایط منو هل میداد سمت عمل نکردن.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved