1

مصاحبه – روند اخذ مجوز تغییرجنس در دو شهر اصفهان و شهرکرد و گرفتن وکیل، سال 1395

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

⚫️محمد بهامین آسمانی: در چه سال و ماهی و از کدام شهر مجوز تغییرجنس گرفتید؟!

⚪️آذرماه سال 1395 از شهرکرد.

⚫️محمد بهامین آسمانی: لطفا مراحل اخذ مجوز تغییرجنس در شهرکرد را به همراه اسامی، آدرس ها، هزینه ها و چالش هایی که با آن مواجه شدید را بنویسید. ممنونم

⚪️من تیرماه 1395بود که اقدام به رفتن پیش روانپزشک کردم و باتوجه به اینکه در شهرکرد پزشک مناسب برای این مسئله پیدا نکردم، تصمیم گرفتم از طریق اصفهان اقدام کنم.. و باتوجه به تجربیاتی که در کانال مشاهده کردم ، تصمیم براین شد که پیش دکتر «مهرداد صالحی» برم.

از اونجایی که هم پدر و مادرم مخالفتی نداشتن، به همراه پدر و مادرم رفتم پیش دکتر صالحی و برخوردشون فووق العاده بود!

به من گفتن برو و یک ماه دیگه بیا! ولی ایشون انقدر با انصاف بودن بخاطر اینکه هزینه مراجعه بهشون نصف بشه، از من خاستن هر ماه برم کلینیک اختلال جنسی واقع در کلینیک نوید ، حضرت نور علی اصغر و در اونجا من کلا 21هزارتومن ویزیتم میشد هربار.

و علاوه بر خود دکتر یک پزشک دیگه و چندتا هم دانشجوی دکتر به جلسه نظارت میکردن و باهام حرف میزدن و برخورد همشون عالی بود!

همزمان با جلسات پزشکی ،از طریق دادگاه هم اقدام کردم ولی ترجیح دادم همین شهرکرد پی گیر بشم چون قطعا اصفهان سختگیر تر بودن!

جلسه دادگاهم برگزار شد در شعبه 3خانواده و قاضی دادگاه هم اقای حسین حیدری بودن. ایشون چندین بار با یه لحن خوب و منطقی بهم تذکر میدادن که عمل ها غیرقابل بازگشت هستن و..

البته ناگفته نماند من وکیل هم گرفته بودم! هزینه وکیلم حدودا 4 ملیون تومن شد! ایشون طی 5ماه موفق شدن مجوز من رو بگیرن و حتی جلسه اخر ونهایی خودم در جلسه دادگاه حضور نداشتم! و ایشون خودش همه مراحل قضایی و قانونی رو انجام دادن.

قاضی ازم خاست مراحل روان درمانی رو تا 4 ماه دیگه ادامه بدم و بعد جواب نهایی رو از طریق پزشک قانونی براشون ببرم من هم بعد از گرفتن تاییدیه از دکتر صالحی، تاییدیه رو پیش پزشک قانونی شهرکرد بردم و هزینه ویزیت روانپزشک هم شد40 هزارتومن.

در شهرکرد دکتر جوادیان مستندات و نظرات دکترصالحی رو خوندن و خودشون هم سوالاتی پرسیدن و در اخر نظریه ایشون هم حالت ترنس بود و تاییدیه رو برام نوشتن من هم تاییدیه رو تحویل دادگاه و پیوست به پروندم کردم

حدودا چند هفته بعد رای نهایی برای عمل صادرشد درضمن من همه جا با پوشش پسرونه میرفتم و برخورد خوب بود، تازه کارت پوشش و مجوز پوشش هم نداشتم اصلا.

⚫️محمد بهامین آسمانی: با توجه به توضیحات تان، بنابراین فقط حدود پنج ماه مشاوره رفتید که تشخیص و مجوز تغییرجنس برایتان صادر شد؟!

⚪️بله! حدودا 5 ماه و بعد قاضی چون کافی ندونست گف باید چند ماه دیگه هم ادامه بدی! و تو مجوز هم ذکر کردن که هنوز تحت روان درمانی هستم.

⚫️محمد بهامین آسمانی: از چه سنی متوجه تفاوت خودتان شدید؟ از چه طریقی و در چه سالی با واژه ترنس آشنا شده و چه زمانی خودتان را ترنس هویت یابی نمودید؟!

⚪️از پنجم دبستان که به خوبی به یاد میارم همیشه اذیت بودم… با خودم سازگاری نداشتم تیپ و رفتارام همش پسرونه بود و خب آرامش میداد بم… حدودا 1سال پیش بصورت اتفاقی در اینترنت ، وقتی دنبال راه درمان بودم متوجه شدم این مسئله فقط درد من نیس و خیلی ها هم به عنوان ترنس این مشکل رو دارن…

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در پروسه مجوز تغییرجنس هرگونه معاینه بدنی نظیر پرده بکارت، سینه، سونوگرافی رحم تخمدان، کاریوتایپ را از شما خواستند که انجام بدهید؟!

⚪️فقط معاینه پرده بکارت رو انجام دادم! چیزی که از من خواستن فقط همین بود.

⚫️محمد بهامين آسماني: چه کسی درخواست معاینه پرده بکارت نمود و جواب برای چه کسی ارسال شد؟ در کجا و توسط چه پزشکی معاینه پرده بکارت صورت گرفت و چقدر هزینه شد؟ چه احساسی از انجام این معاینه به شما دست داد و چه تاثیری روی شما گذاشت؟!

⚪️پزشکی قانونی درخواست داشت و جواب هم پیوست شد به پروندم و ارسال شد برای قاضی. هزینه حدودا همون هزینه 40تومان شد.. پزشک خانم کرولندی بودند خودشون در پزشک قانونی هستند و آزمایش هم در اتاق ایشون انجام شد. خیلی حس بدی بود تا چندساعت بعد معاینه واقعا حالت روحی بدی داشتم..

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در پروسه مجوز تغییرجنس رضایت محضری هردوی والدین، کپی مدارک شناسایی والدین، کپی پاسپورت و مدارک تحصیلی تان، ارایه عکس با پوشش مردانه و زنانه، استشهاد محلی، تحقیق کلانتری، عدم سوپیشینه، تست الکل و اعتیاد و غیره… از شما خواسته شد؟!

⚪️خیر

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا قاضی پرسیدند که مرجع تقلیدتان کیست؟! آیا پرسیدند که در گروهای ترنس و اقلیت های جنسی عضو هستید؟! آیا از شما خواستند روی یک برگه کل زندگی تان را بنویسید؟!

⚪️خیر

⚫️محمد بهامين آسماني: لطفا آدرس و شماره مطب دکتر صالحی را بنویسید و چقدر هزینه ویزت شد؟!

⚪️ویزیت 34 هزار تومان با دفترچه بیمه تامین اجتماعی شد.
آدرس پلی کلینیک فوق تخصصی (دانشگاه علوم پزشکی) اصفهان_خیابان حکیم نظامی_اول شریعتی (پژوهشکده) تلفن 36260709*

دکتر صالحی از من خواستن برای نصف شدن هزینه ها به کلینیک اختلال جنسی برم چهارشنبه ها که ایشون هم حضور دارن و 21تومان کلا ویزیت میشدم بعضی وقتا هم 27تومان.

⚫️محمد بهامين آسماني: جمعا چند جلسه و طی چند ماه در اصفهان دوره رواندرمانی را گذراندید که دکتر صالحی به شما تاییدیه ترنس بودن را دادند؟!

⚪️دکترصالحی همون جلسه سوم تشخیص ترنس بودن دادند و به من یک گواهی دادن که توش نوشته بودند نامبرده دچاره ملال جنسیتی می باشد و تحت درمانه! البته این نامه رو واسه پوشش هم یجورایی استفاده کردم من! و حتی در کلانتری ام جواب داد! کلا 5ماه زیرنظر بودم ماهی 1بار.

⚫️محمد بهامين آسماني: بنابراین برطبق توضیحات تان، دکتر صالحی هم در جلسه سوم گواهی ترنس بودن دادند و هم جلسه پنجم و اخر؟!

⚪️بله ولی گواهی آخر، متن کاملتری داشت.

⚫️محمد بهامين آسماني: دلیل اینکه وکیل گرفتید چه بود؟!

⚪️در دادگاه پرونده دچاره مشکل شده بود. یعنی درواقع پروندم اول در شعبه 2خانواده بود که ایشون یک حاج اقایی بودن و اصلا مخالف این مسئله بودن و رفتارشون هم خیلی بد بود ناچارن ما مجبورشدیم برای بهبود و تسریع روند کار وکیل بگیریم! ایشون پرونده رو انتقال دادن به شعبه 3خانواده و مراحل رو انجام دادن.

⚫️محمد بهامين آسماني: ماجرای کلانتری و نشان دادن گواهی دکتر صالحی چه بود؟!

⚪️یکبار به همراه دوتا دختر توسط گشت ارشاد گرفته شدم که همین نامه دکترصالحی قضیه رو حل کرد و سوءتفاهم برطرف شد.

⚫️محمد بهامين آسماني: مامورین گشت ارشاد شما را سوار ماشین کردند و به کلانتری بردند یا در همانجا گواهی دکتر صالحی را نشان دادید و شما را آزاد کردند؟! نحوه برخود مامورین با شما چگونه بود؟!

⚪️نه من چیزی از ترنس بودنم بیان نکردم! و به عنوان یک پسر من رو بردن! بعد در کلانتری که متوجه شدم کار به حضور پدر و این چیزا داره میکشه و خب یکی از دخترایی که همراهم بود خانوادش درجریان نبود من تصمیم گرفتم برگه دکتر رو نشون بدم و برخوردشون فوق العاده بود!

حتی پلیس های قسمت مددکاری و مشاوره هم نامه ای بمن دادن که ببرم اداره امنیت اجتماعی و از کمک هاشون برخوردار بشم . ولی من خیلی پی گیر نشدم و نرفتم چون لازم نبود دیگه بنظرم.

⚫️محمد بهامين آسماني: پیش تر نوشتید که در پزشکی قانونی شهرکرد، دکتر جوادیان فقط نظرات دکترصالحی را خواندند و بعد هم چند سوال پرسیدند و به شما تاییدبه ترنس بودن برای ارایه به دادگاه دادند. بنابراین در پزشکی قانونی شهرکرد، هیچگونه کمسیون پزشکی که متشکل از چند پزشک باشد برای شما تشکیل نشد، درست است؟!

⚪️بله درسته! کمیسیون پزشکی بنده در پزشک قانونی اصفهان انجام شد! و من درواقع نامه پزشک قانونی اصفهان رو هم در کناره تاییدیه دکترجوادیان به پروندم در دادگستری پیوست کردم

⚫️محمد بهامين آسماني: روند کمسیون در پزشکی قانونی اصفهان چگونه برگزار شد و چقدر هزینه شد و چه آزمایشاتی از شما درخواست کردند؟ چند نفر پزشک حضور داشتند؟!

⚪️در پزشک قانونی اصفهان، اقدامات پزشکی رو با اختیار خودم و بدونه نامه بردن از جایی انجام دادم و فقط همون نامه دکترصالحی رو نشونشون دادم! اونا هم دیگه ادامه مراحل پزشکی رو انجام داده و براای من نامه صادر کردند و بعد من اون نامه رو پیوست کردم به پروندم در شهرکرد! صرفا واسه اینکه از چندجا تاییدیه داشته باشم اصفهان رو هم امتحان کردم که بار پزشکی پروندم بیشتر باشه.

روند پزشک قانونی در اصفهان هم خوب بود هزینه معاینات و روانشناسی کلا 80تومن شد و 40 تومن معاینات جسمی و 40 تومن هم روانپزشکی و چهار نفر پزشک حضورداشتن و نظر میدادن و فقط معاینه بکارت رو نوشتند و در اتاقی دیگر که خانم کرولندی متخصص زنان بودند معاینه و بررسی جسمی رو انجام دادن.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا در مسیر ترنزیشن و اخذ مجوز تغییرجنس تجربه طردشدگی از سمت خانواده، فامیل یا دوستان را به صورت موقتی یا دایمی داشتید؟!

⚪️خیر هرگز ! من پدرم حامی اصلیم بوده و هس و همینطور مادرم. دوستان هم برخوردشون فوق العاده بوده.

⚫️محمد بهامین آسمانی: آیا هورمون درمانی می کنید؟! اگر بله زیر نظر چه دکتری، با چه دوزی و چه تعداد استفاده نمودید؟!

⚪️به تازگی آزمایشاتی رو انجام دادم و به زودی دوز مصرف توسط خانم دکتر دکتر غزل عطا آبادی مشخص میشه.

⚫️محمد بهامین آسمانی: از چه طریقی با دکتر غزل عطا آبادی آشنا شدید؟ آیا مراجعه کننده ترنس داشتند؟! لطفا آدرس مطب و شماره تماسشان را بنویسید.

⚪️خیر! ولی کاملا به مقوله ترنس آشنا هستن! ایشون روزهای دوشنبه و شنبه در کلینیک امام علی هستند و از ساعت 4در مطب حضور دارن. من شماره ایشون رو از طریق اپراتور کلینیک بدست اوردم 0383103

⚫️محمد بهامين آسماني: چه مدت است که در پوشش مردانه زندگی میکنید و چه تاثیری در روحیه، احساس تان نسبت به خودتان و بهبود کیفیت زندگی اجتماعی تان گذاشته است؟!

⚪️4ماهی میشه که دیگه همه جا بطور رسمی در پوشش پسرونه هستم و خیلی خیلی وضعیت روحیم عالی شده در اجتماع هم حضور فعال دارم. حتی به تازگی در جایی مشغول به کار شدم و واقعا اوضاع عالیه!

⚫️محمد بهامين آسماني: آیا در محل کارتان به دلیل عدم تطابق مدارک شناسایی با ظاهرتان، از ترنس بودن شما مطلع هستند؟!

⚪️شغلم بصورتیه که خیلی نیاز به مدارک شناسایی و… نداره! خیر کسی اطلاع نداره! بجز یکی از دوستام که به سبب آشنایی و اعتمادی که نسبت به هم داشتیم ترنس بودنه من رو میدونه! ولی خب رفتارشون با من دقیقا مشابه رفتارشون با سایر کارکنان مرد هست و هیچ تفاوتی رو ایجاد نمیکنن و من خیلی خوشحالم از این بابت.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved