IMG_2091 - Copy

روش های هورمون تراپی در ترنس های مرد به زن و تاثیر بر رشد سینه و اندام های بدن

نویسنده: نفس (این مقاله بصورت اختصاصی برای شبکه هلپ ترنس سنتر نوشته شده است)

🔻عزيزاني که اقدام به هورمون تراپی میکنن  چند نکته مهم رو در ابتدا متذکر میشم.
1حتما ابتدا آزمایش اولیه هورمونی گرفته بشه
2حتماً تحت نظر پزشک آزمایش تحلیل بشه
3 تجویز هورمون هم حتما با نظر پزشک باشه🔸 بلاکر ها یا به عبارتی آنتی آندروژن ها در ابتدا بسیار مهمه
آنتی آندروژن ها در درجه اول
1 آمپول دکاپتیل
2 مصرف سیپروترون استات 50 و اسپیرنولاکتون 100 هستش.

عزیزان مصرف دکاپتیل اگر با نسخه پزشک و تائيد بیمه باشه تقریباً مناسب در میاد و اطمینانی هستش اما پروسه تشکیل پرونده در بیمه و همکاری پزشکان محترم یکم پروسه سخت و طولانی داره بسته به پزشک مربوطه و تشریفات تشکیل پرونده.

آمپول دکاپتیل هر ماه یه دفعه تزریق میشه. اما دوز بالاتر اون هم هست که هر سه ماه یه بار تزریق میشه اما قیمتش گرون تر تموم ميشه.

اگر آمپول دکاپتیل رو استفاده کردید مصرف 100 میلی گرم در روز اسپیرنولاکتون و 50 میلی گرم سیپروترون در روز کافیه که بهترین زمان مصرش شب قبل خواب هستش.

البته گفتم طبق آزمایشات هورمونی و کبدی اولیه… چون گاهاً با تحلیل پزشک این دوز ها کمتر یا حذف میشه.

🔹اما اگر آمپول دکاپتیل استفاده نشه برای بلاک یا توقف و کاهش ترشح تستسترون
100 تا 200 میلی گرم اسپیرنولاکتون
50 تا 150 میلی گرم سیپروترون استات
بصورت منقصم (صبح ظهر شب) در ساعات مشخص قابل استفاده هستش.

عزیزان مصرف بلاکر بصورت تهاجمی و با دوز بالا نه تنها اثر زود هنگام نداره بلکه کبد رو رچار مشکل میکنه و میزان گلبول های قرمز رو کاهش میده و در آزمایشات مقدارRBC افت میکنه

توجه داشته باشید این مقدار نباید به زیر 13 برسه چون علایم کم خونی رو نشون ميده مثل ریزش مو ها و سرگیجه هنگام بلند شدن تاری دید یا سیاه و تاریک شدن مناظر و سردر خستگی روزانه و کاهش در تمرکز و پایین اومدن توان کاری….. نهایتاً حالات عصبی.

مخصوصاً سیپرو ترون استات و اسپیرنولاکتون که در حقیقت یه داروی کنترل فشار خون هست به علت بالا بردن باز جذب کلیه ها و دفع ادرار بیشتر میتونه کمی باعث افت فشار و سرگیجه و خواب آلودگی بشه.

🔻پس توصیه میشه از دوز های
اسپیرنولاکتون 100 تا 200 میل منظم صبح و شب
سیپروترون25 تا 50 یا 150 میل منظم صبح و شب
استفاده بشه

عزیزان مصرف اسپیرنولاکتون در ابتدا باعث تکرر در ادرار میشه چون درحقيقت یک داروی کنترل فشار خونه ولی از ژرفی از طریق تاثیر بر غدد فوق کلیوی باعث کاهش ترشح آندروژن میشه. یکم هم باعث خشک شدن پوست و کاهش چربی پوست میشه.

نگران نباشین به مرور زمان با مصرف آب مناسب در طول روز و استفاده از مرطوب کننده این مشکل قابل حل هستش.

🔹در خصوص سیپروترون
باید بگم این بلاکر گیرنده های آندروژنیک بدن رو غیر فعال میکنه و اگر مقدار کمی هم تستسترون ترشح بشه مانع از بروز صفات ثانویه میشه

اما سیپروترون روی کبد و تيروئيدم خیلی اثر داره پس عزیزان حتماً تست آنزیمهایی کبد و تستT1….T4 تیروئد رو از یاد نبرید.

عزیزان از اونجایی که با مصرف بلاکر ها تولید هورمون جنسی در بدن کاهش پیدا میکنه مثل خانم های یائسه احتمال پولی استخوان و کم خونی به خاطر اختلال در جذب آهن و کلسیم و روی پدیدار خواهد شد لذا زیر نظر پزشک مصرف مکمل تقویتی حاوی آهن و کلسیم فراموش نشه.

در حالت های خفیف این کمبود ها مصرف قرصهای تقویتی پرناتال (مکمل های ویژه خانم های باردار) خالی از لطف نیست.

در ادامه بحث هورمون تراپی رو دنبال میکنیم با محوریت شناخت و تاثیر هورمون ها

عزیزان بلاکرها یا آنتی آندروژن ها که قبلا در خصوص اون صحبت کردیم رو گاهاً پزشکان محترم در پروتکل هورمون تراپی به دو صورت با توجه به سطوح هورمونی به دو صورت توصیه میکنن

1 روش استارت با بلاکر بصورت تنها
2 روش ترکیبی بلاکر + مقادیر ابتدایی و پایین استروژن

همون جور که میدونین در بدن هر دو جنس ما هر دو نوع هورمون رو داریم اما در ژنوتیپ xy غالباً هورمون بصورت طبیعی تستسترون هست. استروژن و مقداری پروژسترون در سطوح خیلی پایین و جود داره اما تاثیر گذار نیست.

پس اگر مدت 1 تا 3 ماه استفاده بشه و سطح سرمی تستسترون در خون پایین بیاد خود به خود استروژن و پروژسترون در همون سطح پایین هم قدرت عمل پیدا میکنن و از این به بعد برای تقویت کاهش صفات ثانویه مردانه و بروز صفات ثانویه زنانه هورمون اعمال میشه

بعضی پزشکان عزیز هم بر اساس نوع بلاکر تجویز شده و نتیجه آزمایشات بلاکر و هورمون رو باهم توصیه میکنن.

در خصوص هورمون ها باید خدمت دوستان عرض کنم که باز هم انتخاب نوع هورمون با پزشک هست در این خصوص در مورد هورمون ها قدری باهم صحبت میکنم
🔸هورمون استروژن شامل انواع مختلف در بازار
1استروژن کونژوئگه
2 استیل استرادیول
3 استرادیول والرات

🔻پروژسترون

استروژن کونژوئگه ساده ترین فرم استروژن هستش که در بازار موجوده این هورمون خیلی سریع در کبد متابولیزه شده و اثر اون در بدن کمتر میشه پس باید توجه داشت که خوردن سر ساعت مشخص در این هورمون و فراموش نکردن دوز روزانه خیلی مهمهِ چون بعد از چند ساعت کاملا در کبد متابولیزه شده و تاثیر خودشو از دست میده.

اِتیل استرادیول قوی ترین توع استروژن هستش که به همین علت متابولیزه شدن اون در کبد به مراتب کند تر صورت میگیره و دوز های اون میلی گرم نیست و برای اطمینان از دو زنهاي میکرو گرم استفاده ميشه.

این ترکیب +سیپروترون استات به عنوان قرص ضد بارداری در بازار موجود هستش که همون سیپروترون کامپاند (ایرانی) و جاسمین و دیان (خارجی) موجود هست.

توجه داشته باشید عزیزان مصرف ترکیبات اِتيل استرادیول نباید از 1 میلی گرم در روز بیشتر بشه.

استرادیول والرات هم یک استروژن ساده هست که به علت پیوند والرات در کبد دیر تر متابولیزه شده و ماندگاری اون در بدن بیشتره.

استرادیول والرات بصورت قرص1_2میلی گرمی و هم بصورت آمپول 5 میلی گرمی در داروخانه موجود هست.

مصرف استرادیول والرات بصورت قرص با تجویز پزشک 1تا 2 میلی گرم در روز گاهی تا 4 میلی گرم هم ندرتاً تجویز میشه

آمپول اون هم در افراد بسته به پاسخگویی بدن به بلاکر ها بصورت 10 میلی گرم هر هفته یا هر 10 روز و گاهاً اول و 15 هرماه قابل توصیه هست

البته ثابت شده استرادیول والرات تزریقی در رشد و تکامل سینه ها از فرم خوراکی اون اثر بخش تر هستش.

عزيزاني که در پروسه هورمون تراپی قرار گرفتن از ناهماهنگ رشد سینه ها نگران نباشید، کاملاً طبیعیه

حتی در خانمها هم سایز و فرم سینه ها کاملاً قرینه نیست
عزیزان حداقل 3 تا 6 ماه زمان لازمه که بدن با بلاکر ها و هورمون تراپی تاثبت بشه و یک روال طبیعی به خودش بگیره و مطمین باشید در این زمان سینه ها تقریباً رشدش روی روال می افته (برابر و قرینه نمیشه ولی زیاد مشخص نیست)

تغیر صفات ثانویه با درمان منظم هورمون تراپی بعد از دو سال به حداکثر میرسه و بعد اون ديگه تغیر چندانی ایجاد نخواهد شد.

نکته مهم این که عزیزان توجه داشه باشن افزایش دوز هورمون در رسیدن به نتیجه زمان و کوتاه نخواهد کرد!!!!

بلکه امکان تاثیرات منفی مثل میگرن و سردرد و حالت تهوع و افسردگی….لک های پوستی و تغیر رنگ رو به دنبال خواهد داشت.

اما هورمون پروژسترون هورمونی هست که در بدن خانم ها موجوده اما بیشتر در زمان سیکل ماهیانه تاثیر داره و سیکل ماهیانه رو تنظیم میکنه.

این هورمون در تکمیل احساسات و میل جنسی موثِرِه ولی از مواردی که میشه بهش اشاره کرد گاهاً باعث درشت و پر رنگ شدن موهای نازک و کرکی میشه و در دژهای بابل لک ملاسما یا لک های شبه لک های حاملگی روی صورت ایجاد میکنه.

اما مصرف اون میتونه در تکامل سینه ها موثر باشه به علت خاصیت احتباس یا تجمع آب در بدن کمی باعث تورم یا حس بزرگ شدن سینه ها رو بوجود میاره.

از موارد دیگه اينه که نوک سینه رو حساس تر میکنه و کمی دردناک.

در خصوص دوز مصرفی این هورمون نظری نمی دهم چون حتماً دوز اون باید توسط پزشک تجویز بشه و یکی از پر ریسک ترین هورمون هاست و مصرف دوز اشتباهی میتونه نتیجه رو عکس بکنه و باعث افزایش Lh و FSH در فرد بشه.

مهم ترین موضوع اينه که مصرف هم زمان این هورمون با استروژن ها در دوزهای اشتباه امکان تشکیل لخته و سکته قلبی و مغزی رو بالا میره.

يه توصیه به دوستان میکنم اون هم اینکه اگر پزشکتون دوز این دو هورمون رو برای شما مشخص کرد و تصمیم به مصرف داشتین حتماً از کپسول مکمل omega3 و آسپرین هم استفاده کنین چون این دو محصول در رقیق شدن خون بسیار موثره.

البته آسپرین رو بیشتر شبها و Omega 3 رو روزها با صبحانه یا نهار میل کنید ولی آسپرین رو با حداقل 2 ساعت فاصله با داروهای هورمونی مصرف کنید تا تداخل دارویی به حداقل برسه

مبحث هورمونها به پایان رسید عزیزان. اما داروی دیگری که در این پروتکل در مانی گاهاً قرار ميگيره قرص فیناستراید هست که هورمون محسوب نمیشه.

این قرص در آقایون که مبتلا به پروستات هستن در روزهای 1تا 5 میلی گرم تجویز میشه.

اساس کار این قرص اينه که از تبدیل تستسترون به دِهیدروکسی تستسترون یا DHT جلو گیری میکنه و DHT رو غیر فعال میکنه.

تاثیرDHT در بدن:
* تاثیر بر گیرنده های فولیکولهای مو در سر و بدن
این گیرنده ها در آقایون در قسمت پیشانی و پَسِ سر  و بسته به ژنتیک فرد در شانه بازوها سینه و پشت قرارداره که تاثیر اون در گیرنده های سر در آقایون باعث ریزش موی ارثی یا هورمونی میشه که با مصرف این دارو این گیرنده ها غیر فعال شده و ریزش مو تا زمان مصرف دارو و کنترل DHT متوقف میشه.

از دیگر آثار این قرص کاهش حجم مایع منی و کاهش میل جنسی و کاهش نعوظ در آقایون میباشد

که جز جلو گیری از ریزش هم در ترنس های عزیز مرد به زن بقیه آثار اون هم باعث رضایت مندی مصرف این دارو هستش.

در خانمها گیرنده های مذکور تنها در کف سر پراکنده هست و کاهش موها بصورت کم پشتی ظاهر میشه و غالباً ابن دارو در خانمها توصیه نمیشه.

اما عزیزان توجه داشته باشن این دارو یک هورمون نیست و در کاهش موهای زائد و بروز صفات ثانویه زنانه تاثیری نداره فقط قدری از حالات صفات مردانه رو ضعیف میکنه که در آقایون که این قرص رو بابت پروستات یا ریزش مو مصرف میکنن

بعد از مدت کمی از قطع مصرف مجدد کلیه حالات و تمایلات مردانه و گاهاً ریزش و عقب رفتن خط رویش مو ها در پیشانی و شقیقه ها برگشت پذیر هستش.

با تشکر از صبر و حوصله ای که به خرج دادین در خوندن مطالب صمیمانه از همه عزیزان تشکر میکنم. درود بر شما.

نویسنده: نفس (این مقاله بصورت اختصاصی برای شبکه هلپ ترنس سنتر نوشته شده است)
منبع: شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org/

Copyright © 2016  https://helptranscenter.org شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس  All Rights Reserved