505

مصاحبه – هیچ قانون مشخص و مدونی برای صدور رای در دادگاه یا پزشکی قانونی وجود ندارد و به صورت سلیقه ای و تصادفی انجام میشود

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

پیرو مطالب جدیدی که در کانال گذاشته بودید با این مضمون که «قاضی شعبه 45 دادگاه عمومی مجتمع قضایی ویژه امور حسبی، جناب آقای عباس قادری، به آدرس کریم خان زند» ، در ابتدای پرونده دادخواست تغییر جنس مواردی از قبیل؛

🔺 معاینه پرده بکارت در پزشکی قانونی،
🔺برگه تحقیق کلانتری در منطقه سکونت و همین طور استشهاد محلی با امضا چهار مرد و مهر امضا مسجد محل
🔺سه جلد قضایی،
🔺مهجوریت،
🔺رضایت نامه محضری هر دوی والدین باهم،
🔺چهار قطعه عکس 10در15دوتا پسرونه و دوتا دخترونه که هر کدوم یکی سیاه و سفید و یکی رنگی که حتما باید پشت عکس ها، مهر عکاسی باشه.
🔺کپی شناسنامه والدین
🔺آخرین مدرک تحصیلی بنده
🔺و گواهی نامه

رو درخواست کرده بودند ،لازم میدونم مطالبی رو بگم و تحربیات چند نفر از دوستانم رو برای شما بنویسم.

ابتدا باید بگم طبق سوالی که از یکی از قضات محترم شعبه خانواده ،شخصا پرسیدم هیچ قانونی مشخص و مدون بصورت مستقیم به روند مجوز و مراحل قانونی تغییر جنس اشاره ندارد. و هر رأیی که داده میشود با استفاده از استفتائات و قوانینی میباشد که بصورت غیر مستقیم میتوانند دخیل باشند.

با توجه به این توضیحات ،به راحتی میتوان تشخیص داد که صدور رأی در دادگاه یا انجام پروسه در دادسراها و مراکز پزشکی قانونی، پیرو قانون ثابت و یکسانی نیست.

و به صورت سلیقه ای و تصادفی انجام میشود. با این مقدمه، میتوان به تجربیات دوستان پرداخت تا بتوان این موضوع رو درک کرد.

طبق تجربیات و پروسه ای که دوستان من در شهرستان داشتند، بعد از ثبت دادخواست الکترونیک و تعیین شعبه، قاضی در جلسه اول طی نامه ای، فرد رو به پزشکی قانونی معرفی میکنه برای بررسی بیشتر پیرامون تایید صلاحیت یا شرایط انجام جراحی تغییر جنس.

در این نامه قاضی ،صراحتا نوشته بود فرد معرفی شده با این مشخصات شناسایی درخواست تغییر جنسیت دارد آیا فرد معرفی شده از نظر روحی و جسمی شرایط مساعد برای تغییر جنسیت را دارد یا خیر؟

(لازم به ذکر هست وقتی فردی درخواست تغییر جنسیت دارد یا مشکل جسمی دارد ،مانند افراد اینترسکس یا هرمافرودیت و یا اینکه از نظر روحی خود را در هویت دیگری میبیند و دستور قاضی به این منظور بوده است)

با این معرفی، پزشکی قانونی گاهی از افراد میخواد که پیش ماما و یا دکتر زنان بروند و از نظر جسمی ،سلامت جسمی و جنسیشان تایید شود.

همچنین معرفی نامه برای آزمایشات هورمونی و کاریوتایپ و به طبع آن تاییدیه پزشک غدد، و نظریه روانپزشکی.

در مرحله اول (زنان) و مرحله دوم (غدد) ممکن هست پزشکی قانونی، یا پزشکان معاین از شما درخواست معاینه بدنی شامل سینه ،دستگاه تناسلی و پرده بکارت داشته باشند.

آنچه که مسلم هست ، اگر فردی ترنس باشد از نتیجه ی عادی و سالم تست های کاریوتایپ و هورمونی ،مشخص میشود و نیازی به معاینه بدنی ندارد.

اما گاهی مسئولین و بخصوص پزشکان،با دیدن معرفی نامه از پزشکی قانونی بعلت عدم آگاهی از موضوع ترنس ممکن هست از شما درخواست معاینه بدنی یا دستگاه تناسلی یا حتی پرده بکارت را داشته باشند.

در اینصورت شما باید با توضیح دادن موضوع ترنس و بی ربطی بودنش به جسم، پزشک معاین رو آگاه کنید و تن به این معاینه های عذاب آور ندهید.

برای مثال یکی از دوستان من ،برای معاینه و بررسی نتایج آزمایش به پزشک غدد معرفی شده بود و بدون هیچ درخواست معاینه ای، بقیه پروسه رو انجام داد.

یکی از دوستانم به پزشک غدد خانم معرفی شده بود و ایشون اصرار کرده بودند که باید سینه های تورو ببینم، دوستم امتناع کرده بود، پزشک گفته بود باید ببینم رشد داشته یا نه،که دوستم گفته بود رشد داشته که با باند بستم که صاف شه و پزشک هم درخواستش رو تکرار نکرده بود دیگه.

یکی از دوستانم برای معاینه به ماما معرفی شده بود، ماما درخواست معاینه پرده بکارت، الت تناسلی و سینه هارو داشته که دوستم از انجام معاینه الت امتناع کرده بوده و فقط سینه هاش معاینه شده.

دوستی هم به پزشک زنان معرفی شده بودند و ایشون درخواست معاینه الت تناسلی و پرده بکارت رو تاکیدا داشتند علی رغم اصرارها و مقاومتها دوست ترنسمون.

البته در تهران ،این معاینات در خود پزشکی قانونی انجام میشود.

از گزارشات بالا چنین برداشت میشه که اگر شخصی درخواست معاینه بدنی و پرده بکارت از شما داره،احتمالا بعلت آگاهی کم او، در باب ترنس و عملهای تعییر جنس افراد ترنس هست،

اگر با چنین پیشنهادات یا معرفی نامه هایی مواجه شدید ،در کمال صبر واحترام برای پزشکتون توضیح بدید که افراد ترنس از نظر جسمی تفاوتی با افراد غیر ندارند و تا حد امکان با این درخواستها مخالفت کنید،

چرا که این معاینات ضربه های روحی بزرگی به دوستانمان وارد کرده و ورود بی دلیل و بی تاثیر به حریم شخصی و بسیار خصوصی افراد نام دارد.

همینطور میتوانید با بستن پرونده و به راه اندازی مجدد پرونده در نزد قاضی دیگری،روند اخذ مجوزرا از سر بگیرید

در خصوص کلانتری و تحقیق محلی و همین طور استشهاد محلی، هردو این کارها باعث تشدید مخالفت ها و خصومتهای خانوادگی میشود. همینطور بسیاری از افراد ترنس بدون اطلاع همسایه ها،و اهل محل ،دنبال مجوز و بقیه کارهایشان میروند ، ممکن هست خانواده ها بعلت ترس از آبرو بیشتر از پیش فرزندانشان رو اذیت کنند

اگر ادامه روند یا روال در این شرایط برای شما مقدور نیست، که معاینه بشید و یا استشهاد محلی و سوپیشینه بگیرید، میتوانید درخواست بستن پرونده جاری و باز شدن پرونده مجدد زیر نظر قاضی دیگری داشته باشید.

همچنین اگر در معرفی پزشکی قانونی،پزشک متوجه مفهوم ترنس (فردی که جسمش با هم جنسانِ ظاهریِ خود ،نفاوتی ندارد) نشد درخواست معرفی به پزشک دیگر (صرفا جهت مشاوره یا بررسی نتایج آزمایشات) داشته باشید.

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved