Vitamin-E-Oil

ویتامین E و تاثیرات آن بر روی رشد مو و ترمیم زخم

یک آنتی اکسیدان قوی و محلول در چربی می باشد که گروهی هشت تایی از توکوفرول ها و توکوترینول ها را گرد هم آورده است.

برخی از منابع غذایی غنی از ویتامین E عبارتند از: روغن زیتون، روغن نارگیل، آووکادو، اسفناج، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، آجیل و غلات سسبوس دار.

فواید این ویتامین برای پوست و مو به خوبی مشخص شده است. شما می توانید براحتی از روغن ویتامین E و کپسول های ویتامین E استفاده کنید.

ما در اینجا به بهترین فواید ویتامین E برای پوست و مو اشاره خواهیم کرد.

1. افزایش رشد مو
ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد که به ترمیم فولیکول های آسیب دیده مو و جلوگیری از خوردگی بافت ها کمک می کند و به نوبه خود به افزایش رشد مو کمک می کند.

همچنین ویتامین Eبه طور قابل توجهی به سالم تر و درخشان تر شدن موها (از ریشه تا بدنه مو) کمک می کند و از سفید شدن پیش از موعد موها جلوگیری می کند.

طرز استفاده:
محتوای 2 کپسول ویتامین E را در 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون گرم ترکیب نموده و آن را با نوک انگشتان تان بر روی پوست سرتان بمالید. 30 دقیقه منتظر بمانید و موهای تان را بشویید. ای کار را هفته ای 2 تا 3 بار به منظور افزایش رشد موهای تان انجام دهید.

همچنین شما می توانید پوست سرتان را با شیر نارگیل (غنی از ویتامین E)ماساژ داده و پس از 30 دقیقه آن را بشویید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید.همچنین برای تغذیه بهتر موهای تان از غذاهای غنی دارای ویتامین E در رژیم غذایی تان استفاده کنید.

2. از بین بردن اسکار (جای زخم)
یکی از فواید ویتامین E برای افزایش زیبایی قابلیت آن برای از بین بردن جای زخم می باشد. ویتامین E به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بهبود پوست آسیب دیده را تسریع می کند و اسکارها را از بین می برد.
به علاوه خاصیت مرطوب کنندگی ویتامین E به حفظ رطوبت پوست و ترمیم بافت آسیب دیده کمک می کند.

طرز استفاده:
محتوای کپسول ویتامین E را بر روی قسمتی از پوست که آسیب دیده، بمالید.به مدت 5 تا 10 دقیقه به آرامی آن را ماساژ دهید.پس از دقیقه آن را بشویید.این کار را روزی دو بار انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

🔺نحوه استفاده از ویتامین E برای کاهش و ترمیم زخم🔺

1- ویتامین E به صورت روغن یا کپسول به فروش می رسد. اگر شما شکل کپسول را انتخاب می کنید با یک پین استریل داخل کپسول را بهم بزنید و مقداری از روغن ویتامین E را خارج کرده و استفاده کنید.

2- با دقت بسیار زخم و یا سطح زخم را پاک کنید. ویتامین E ضد باکتری و ضد قارچی نیست. اگر قارچ یا باکتری در منطقه زخم وجود دارد زخم را به درستی تمیز کنید زیرا روغن ویتامین E ممکن است به دام باکتری ها افتاده و سبب زمینه های مناسبی برای عفونت شود.

3 – در صورت استفاده از کپسول ویتامین E با فشار نوک انگشت مقداری از روغن را بر روی یک سواب پنبه ریخته و مصرف کنید مراقب باشید که روغن را با دست لمس نکنید و یا روغن به لباس یا لوازم داخلی نشت نکند.

4 – با چیز نرمی روغن ویتامین E را به صورت نوازش کردن بر روی زخم بمالید. آنرا به داخل زخم وارد نکنید

5 – منطقه را با لایه سبک از گاز پوشش دهید از پانسمان روی روغن ویتامین E استفاده نکنید. زیرا می تواند باکتری و یا قارچ ها را درزخم به دام اندازد.

6 – روغن ویتامین E را روی منطقه زخم و اسکار حداقل برای 4 – 5 ساعت نگه دارید. و پس از 8 ساعت زخم را برای حذف باکتری ها و یا قارچ های به دام افتاده، شستشو دهید.

7 – ویتامین E را حداقل یک بار در روز برای مدت چند هفته یا تا زمانی که زخم ترمیم یابد روی زخم و اسکار استفاده کنید. برای اسکار، شما ممکن است برای بهترین نتایج، نیاز به استفاده از روغن ویتامین E برای یک تا دو ماه داشته باشید.

گردآوری: علی سام

مراجع:
http://www.parsivenus.com
-foodregime