20170422-6
به جهت اگاهی خوانندگان، تصویر کارت معافیت سربازی، ضمیمه مصاحبه شد که متعلق به مصاحبه شونده «نمی باشد»

مصاحبه – روند اخذ کارت معافیت سربازی بعد از تغییرجنس/خوزستان/آبادان سال 1395

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
⚠️هویت مصاحبه شونده محفوظ است.

بعد از تغییرمدارک شناسایی شناسنامه، کارت ملی ( ولی من کارت ملی نداشتم،چون توی نوبت کارت ملی هوشمند بودم و شماره ی شناسنامه و کارت ملیم یکی بود سختگیری نکردن) و همین طور اخرین مدرک تحصیلی، مراجعه کردم به پلیس+10 یه سری مدارک میخواست ک خودشون توضیح میدن و میگن از کافینت تهیه کنید

اسمم رو بار اول زدن توی سیستم گفتن نیمده، بعد10روز مراجعه کردم اسمم اومده بود برگه مربوط به پزشک و واکسناسیون رو بهم دادن (کپی از مدارکتون 2نسخه برای احتیاط بهمراه داشته باشین و یک قطعه عکس که بعد اسکن بهمون برمیگردونن)

مرکز درمانی برای واکسیناسیون آبادان واقع در ایستگاه 10 روبروی آموزش پرورش که روزهای یکشنبه و چهارشنبه 8 صبح برای مشمولان در نظر گرفته شده! بهداری نظام وظیفه منطقه ای بریم، پایینتر از روابط عمومی شرکت نفت جنب بانک تجارت، ساعت مراجعه یکشنبه و چهارشنبه 10صبح با واریز دو فیش هفت هزارو نوزده هزار تومنی واریز به بانک سپه و باز کردن حساب شخصی توی بانک سپه

با مدارک پزشکی خلاصه عمل هام و رای دادگاه مبنی بر تطبیق جنس و اسم و صبحت و درخواست از پزشک که بغیر بند 5 که اعصاب روان هست بند غدد هم به من تعلق میگیره ،مطالعه کردن و بخش 2غدد مترحشه داخلی بند 6 را انتخاب کردن!

بعد با برگه واکسیناسیون و برگه پزشکی به پلیس+10 رفتم، ثبت کردن اطلاعات رو توی سیستم و گفتن 10روز بعد به نظام وظیفه واقع در خیابون دبستان برم که ببینم اسمم اومده که برم برای بیمارستان یا نه! بعد 10روز اسمم توی سیستم نظام وظیفه بود و نوع معافیت رو نگاه کردن و گفتن مربوط به دکتر داخلی میشه و دکتر مربوطه این روزها هستن از شانسم دکتر داخلی روز بعد بیمارستان بودن و برای معاینه و گزارش باید میرفتم اهواز بیمارستان فاطمه الزهرا (از آبادان به مرکز استان)

اول وقت مراجعه و اسم نوشتم و وزیت21تومن پرداخت کردم! مدارک پزشک اول و واکسن و مجوز دادگاه و خلاصه پرونده رو به دکتر نشون دادم. گفتن که معرفی از دکتر غدد یا اعصاب روان باید داشته باشی که من با توجه به اون نامه گزارش بدم گفتم گزارش عمل و مجوز دادگاه که مشخصه، گیر داد گفت یه معرفی نامه باید داشته باشی از اولین مراجعه برای اقدام به عملا اون رو بیار

خلاصه من یه نامه از رواندرمانم داشتم که فلانی اختلال هویت جنسی،ترنسکشوال و نیاز به عمل جراحی دارن، رو به دکتر دادم و گزارشش رو به این صورت بامدارکم ثبت کرد،معاینه هم نداشتم. (اگه معرفی نامه رو نداشتم لنگ میموندم).

ولی یکی از دوستای هم شهریم (قبل من درسال94) زمانیکه به پزشک اول توی بهداری مراجعه کردن براشون بند اعصاب روان بند ترنس رو زدن و برای مراجعه به بیمارستان دکتر اعصاب روان رفتن و معاینه آلت داشتن (نحوه معاینه دکتر یه لحظه اومده پشت پرده نیم نگاه و رفته)

ده روز بعد از بیمارستان به نظام وظیفه (خیابون دبستان) رفتم و پرسیدم پروندم اومده گفتن بعید میدونیم به این زودی ولی زدن توی سیستم و دیدن که اسمم اومده برای کمیسیون و برم پرونده قرمز و یه سری برگه کپی کنم. یک فیش 10تومن بانک ملی که برای کمیسیون باید پرداخت بشه!

شانسم فردا روز کمیسیون بود.با فیش رفتم یه برگه دادن پر کردم از مشخصاتم ،یه دور اسم خوندن و رفتم فیش و برگه رو به سرهنگ تحویل دادم، بعد همراه بقیه افراد منتظر دکترای کمیسیون که ساعت 11 اومدن!

دو دکتر و سرهنگ حضور داشتن پرونده رو با هم خوندن و گفتن معافه گفتم آره دکتر بند غدد بخش دو دیگه خودشون نگاه کردن و صحبت کردن* بخش دو غدد مترحشه داخلی بند 7(ب )هرمافروديسم)* رو برام زدن! گفتم همان بند 6 رو بزنین اما گفتن مربوط به بند 7میشی، سرهنگ گفت بیرون منتظر باش، خلاصه به کسانی که گفتن بمونید معافیتی ها بودن! اسم خوندن، سرهنگ برگه ای داد که این اقلام رو تهیه کنین برای صدور کارت
-فیش صدهزار تومنی به خزانه کل دولت
-هزار تومن به خزانه دولت
-هشت هزارو دویست به ناجی پاس
-عکس2در3 زمینه سفید 3قطعه
-50برگ A4
-کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
بعد دادن این مدارک به نظام وظیفه یک الی دو ماه کارت با پست به آدرسی که دادین میاد! ا
گه نرسید پیگیری کنید!
(این پروسه طی دو الی دوماه نیم اتفاق افتاد، برای صدور کارت منتظرم کارت ملی هستم و دقیق نمیدونم چقدر طول میکشه کارت معافیتم بیاد)

مصاحبه کننده: محمد بهامین آسمانی
🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved