1

جراحی آلت در مردان ترنس FTM

نویسنده: علی سام

در مردان ترنس جراحی مردانه سازی آلت به دو شیوه انجام میشود: متودئوپلاستی و فالوپلاستی

**متودئوپلاستی:
با مصرف تستسترون در مردان ترنس،کلیتوریس پس از مدتی رشد می‌کند. طول آلت در این روش کاملا بستگی به رشد کلیتوریس فرد دارد.
میانگین طول رشد در حدود چهار الی پنج سانت میباشد،و در بهترین حالت به شش الی هفت سانت میرسد.در موارد بسیار نادر ممکن است به هشت سانت هم برسد. در اکثریت موارد، بعد از دوسال روی هورمون بودن،فرد به حداکثر رشد کلیتوریس دست میابد.

در این جراحی ریشه آلت کاملا تا زیر استخوان عانه، آزاد میشود تا به حداکثر طول ممکن خود برسد، به این مرحله از جراحی،آزاد سازی و یا میگویند.

در این تکنیک نعوظ و ارگاسم وجود دارد، اما نعوظ از نظر سایز، زاویه و موقعیت قرارگیری، همچنین بعلت کم بودن طول و قطر،مناسب برای دخول نمیباشد. یا اگر دخول صورت پذیرد در پوزیشن های غیر متعارف و همچنین بصورت ناقص صورت میگیرد.

**فالوپلاستی:
در این روش فلپ از یک نقطه بدن برداشته میشود ،که شامل عروق و پوست میباشد. این فلپ میتواند از کمر ،زیر بغل،ران،ساعد ، شکم و همچنین دوطرف کشاله ران برداشته شود. فلپ پیوندی شامل بافت چربی سرخرگ،سیاهرگ و اعصاب می‌باشد.

🔻جراحی های تکمیلی اختیاری و مشترک در عمل متودیو پلاستی و فالوپلاستی، میتواند شامل موارد زیر باشد:

کاشت پروتز بیضه، برداشتن واژن و بستن دهانه واژن ، همچنین افزایش طول مجرای ادرار و رد کردن ان از آلت تناسلی تا سر آن ، برای توانایی ایستاده ادرار کردن.

همینطور جراحی های تکمیلی مخصوص عمل های فالوپلاستی شامل درست کردن کلاهک سر آلت تناسلی (مثل آلت ختنه شده) ، و قرار دادن ایمپلنت برای نعوظ میباشد. که تمامی این جراحی ها اختیاری و تکمیلی میباشند، که گاهی در یک عمل و گاهی در طی چندین عمل انجام میشوند.

ایمپلنت اریکشن در مرحله اخر عمل فالوپلاستی قرار داده میشود. فاصله بین هرمرحله از عمل فالوپلاستی حدود 6 ماه است.

🔴مقایسه دو تکنیک متودیوپلاستی و فالوپلاستی:

جراحی متودیو پلاستی در مقایسه با تکنیک فالوپلاستی؛
از دوران نقاهت، میزان زخم، هزینه و عوارض کمتری برخوردار است. حس جنسی و امکان نعوظ دارد. سایز بسیار کوچک این جراحی و عدمِ امکانِ دخول ،از معایب بزرگ این تکنیک بشمار میرود.

عمل فالوپلاستی در مقایسه با متودئو پلاستی؛
دارای عوارض، هزینه،جای زخم بسیار بیشتری می‌باشد. همین طور مدت زمانِ عمل فالوپلاستی و میزان بیهوشی بیشتر از تکنیک متودئوپلاستی است. عوارضی چون عفونتِ جای زخم، شامل محل فلپ گیری می‌شود. همچنین گاهی ممکن است در عمل فالوپلاستی پیوند فلپ پس زده شده و کاملا از بین برود .

⭕️در جراحی فالوپلاستی حس جنسی و همچنین امکان نعوظ به خودی خود وجود ندارد:

1. برای داشتن حس جنسی در فلپ بایستی عصب های جنسی بصورت میکروسکوپی از کلیتوریس به فلپ،پیوند زده شوند.

2. برای داشتنِ نعوظ بایستی ایمپلنت اریکشن در داخل فلپ کاشته شود. همچنین میتوان از پنیس سلیو و یا اکستندر برای ایجاد اریکشن استفاده کرد.
(ایمپلنت شامل جسم سخت و پمپهایی برای پر و خالی شدن میباشد. پنیس سلیو و اسکتندر همانند یک کاندوم بسیار ضخیم بر روی فلپ کشیده میشوند)

سایز آلت در جراحی فالوپلاستی نرمال و طبیعی می‌باشد. و در صورت داشتن ایمپلنت ،اکستندر و یا سلیو میتوان رابطه جنسی برقرار کرد.

🔰آنچه که مسلم هست، انتخاب تکنیک جراحی یک تصمیم کاملا شخصی میباشد و با توحه به مزایا و معایب هر روش،توسط افراد انتخاب میشود.

نویسنده: علی سام
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 علی سام https://helptranscenter.org  هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس  All Rights Reserved