photo_2017
پاسخ به سوالات رایج هورمون درمانی تستوسترون در ترنس های زن به مرد

نویسنده: محمد بهامین آسمانی

⚠️سلب مسئولیت :
این مقاله صرفا جنبه اگاهی و آشنایی دارد و براساس تجربیات شخصی، تحقیق و مطالعه مقالات مختلف نوشته شده است و به هیچ وجه جایگزین راهنمایی و مشاوره پزشک معالجی که مستقیما در تماس با بیمار است نمی باشد. لذا مسئولیت هر گونه استفاده و سوء استفاده از این مقاله با خود شخص می باشد.

🔹هورمون درمانی یک پروسه مستقل در مرحله ترنزیشن (تغییر از یک جنس به جنس دیگر) به شمار میرود.

🔺برخی از ترنسجندرها، تنها مایلند هورمون درمانی کنند و علاقه و احساس نیاز به عمل یا عمل های تغییرجنس ندارند.

🔸ترنسجندرها می توانند سالیان متمادی و بدون محدودیت زمانی به روی هورمون درمانی باشند بدون نیاز یا ضرورت به انجام عمل های تخلیه سینه و رحم تخمدان در صورتی که دارای بیماری یا منع پزشکی نباشند.
همچنین در صورت تصمیم به هرومون درمانی بدون انجام جراحی ضروروی است که زیر نظر پزشک زنان و غدد بوده و هر شش ماه یکبار یا سالیانه آزمایشات سونوگرافی ، ماموگرافی ، پاپ اسمیر و… را به صورت منظم انجام بدهند.

🔹اینکه ابتدا هورمون درمانی کنید و سپس عمل تغییرجنس و یا اینکه ابتدا جراحی تغییرجنس کنید و سپس هورمون درمانی یک تصمیم کاملا شخصی و فردی است و هر دو روش قابل انجام می باشد. نکته حایز اهمیت اینکه هیچ محدودیت، ممنوعیت و یا برتری در انتخاب این دو روش وجود ندارد.

🔺به صورت پیش فرض اولین قدم در پروسه ترنزیشن و تغییرجنس هورمون درمانی می باشد. این دوره آغازین و مهم برای ترنس ها این فرصت و امکان را فراهم می کند تا تغییرات صفات ثانویه جنسی را تجربه نمایند و این امکان را داشته باشد تا در پروسه ی زمانی چندین ماه و چندین سال، حس و احساس خود را تحلیل و ارزیابی نمایند که؛ آیا از تغییرات فیزیکی ایجاد شده به احساس رضایت رسیده اند و منجر به کاهش ملال جنسیتی در آنها شده است؟!
آیا ترنزیش مطابق خواسته و انتظار انها بوده است؟!
آیا می توانند با عوارض جانبی هورمون درمانی در زندگی روزانه تا آخر عمر کنار بیایند؟!
آیا تحمل تزریق عظلانی هفتگی یا چند هفته یک بار و آنهم تا اخر عمر را دارند؟! (البته امکان استفاده از ژل، کرم، چسب و انواع دیگر تستوسترون درمانی وجود دارد که متاسفانه در ایران در دسترس نیست).
آیا در این مرحله به احساس رضایت و آرامش دورنی رسیده اند؟!
و در نهایت آیا مایل هستند و «احساس نیاز» میکنند که یک قدم فراتر رفته و به سمت جراحی تغییرجنس گام برداند یا خیر؟!

🔸هورمون درمانی پیش نیاز عمل های تخلیه سینه و رحم تخمدان نیست.

🔹هورمون درمانی چند ماه یا چند سال (و یا برای همیشه) قبل از عمل های تخلیه قابل انجام است.

⭕️براساس جدیدترین تحقیقات صورت گرفته محققان دانشگاه بوستون دانشکده پزشکی (BUSM) این یافته در مجله بالینی غدد منتشر شده است تا به امروز از نظر علمی هیچ شواهدی مبنی بر سرطان، کوتاه شدن عمر یا مرگ به دلیل هورمون درمانی به اثبات نرسیده است.

🔸برخی از تاثیرات و تغییرات فیزیکی هورمون درمانی؛ نظیر بم شدن صدا، رویش موی بدن، ریش، سیبیل و رشد کلیتوریس حتی بعد از قطع هورمون درمانی غیرقابل بازگشت است. بنابراین قبل از اقدام به هورمون درمانی مطالعه مقالات و اگاهی از تغییرات غیر قابل بازگشت ضروری میباشد لذا زمانی آغاز به هورمون درمانی نمایید که با اگاهی کافی از تصمیم خود در این زمینه اطمینان لازم را کسب کرده باشید.

🔹هورمون درمانی ممکن است باعث عقیم شدن شود.

🔺هورمون درمانی سایز تخمدان ها را کاهش می دهد.

🔸هورمون درمانی باعث خشک شدن مخاط واژن و کم تر شدن ترشحات می شود.

🔹عادت ماهیانه بین دو تا شش ماه (مدت زمان از فردی به فرد دیگر متغیر است) پس از آغاز به هورمون درمانی منظم قطع خواهد شد.

🔺هورمون درمانی باعث افزایش قد نمی شود.

🔸هورمون درمانی باعث بسته شدن صفحات رشد قد می شود.

🔹هورمون درمانی باعث تغییر گرایش جنسی نمی شود برفرض اگر شما یک ترنس دگرجنسگرا، هم جنس گرا، دوجنسگرا، همه جنسگرا و یا بی جنسگرا هستید، با هورمون درمانی تغییری در گرایش جنسی شما ایجاد نمی شود.

🔺هورمون درمانی باعث پوکی استخوان نمی شود.

🔸خودارضایی باعث کاهش تستوستورن نمی شود.

🔹رابطه جنسی زیاد باعث کاهش تستوسترون نمی شود.

🔺هورمون درمانی ایمن تنها و تنها زیر نظر پزشک هورمون و غدد قابل انجام است.

🔸هورمون درمانی تستوسترون باعث حجیم شدن عضلات می شود.

🔹هورمون درمانی تستوسترون باعث رشد طولی یا عرضی استخوان نمی شود.

🔺تاثیر هورمون درمانی تستوسترون چه قبل و چه بعد از عمل تخلیه رحم و تخمدان یکسان است.

🔹اگر هورمون درمانی می کنید  و عمل تخلیه رحم تخمدان را انجام نداده اید بسیار ضروری است که سالی یک بار تست سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر توسط دکتر متخصص زنان انجام شود. همچنین سونوگرافی از تخمدان ها و رحم شش ماه یک بار یا سالی یک بار.

🔺اگر هورمون درمانی می کنید و عمل تخلیه سینه را انجام نداده اید بسیار ضروری است که شش ماه یک بار یا سالی یک بار سونوگرافی از سینه و ماموگرافی را انجام بدهید.

🔸قبل از اقدام به هورمون درمانی یک آزمایش کامل خون شامل سی بی سی، انزیم های کبد، کلیه، هورمون های زنانه و مردانه، سطح LH و FSH ، تیروید، کلسترول چربی و غلطت خون، سونوگرافی از کبد، سینه و رحم تخمدان انجام بدهید.

🔹پس از آغاز به هورمون درمانی هر دو یا سه ماه یک بار آزمایش کامل خون بدهید و هر شش ماه یا یک سال یک بار، سونوگرافی (درصورت عدم عمل های تخلیه) بدهید و بعد از یک یا دو سال مدت زمان آزمایش خون را به 6 ماه یک بار تغییر بدهید ضمنا بسته به شرایط فیزیکی هر فرد، نوع و دوز هورمون مصرفی مدت زمان انجام آزمایش خون، سونوگرافی و تست های پزشکی دیگر و… متغیر خواهد بود.

🔺بهترین زمان انجام آزمایش تعیین میزان هورمون تستوسترون در خون، یک روز قبل از تزریق تستوسترون و یا دقیقا قبل از لحظه تزریق است.

🔸افرادی که در خانواده سابقه سرطان سینه یا سرطان رحم و تخمدان دارند حتما و حتما با دقت و حساسیت بیشتری پروسه هورمون درمانی را انجام بدهند و بسته به تاریخچه خانوادگی و شرایط فیزیکی فرد، گاهی بهتر یا ضروری است (بسته به تشخیص پزشک معالج) ابتدا عضو مورد نظر تخلیه شود و سپس آغاز به هورمون درمانی کرد. این یک پیشگیری اگاهانه جهت ریسک نکردن است.

🔹لازم به ذکر است که دوز مصرفی هورمون و مدت زمان تزریق باید براساس نتایج آزمایش خون و توسط پزشک هورمون و غدد تشخیص داده شود.

🔺توجه داشته باشید که دوز مصرفی هورمون و مدت زمان تزریق، هرگز ثابت نیست و در طول زمان تغییر میکند. به همین دلیل ضروری است که به صورت منظم و مرتب آزمایش خون برای تعیین سطح تستوستورن انجام شود. اگر شما چند سال به روی یک دوز مشخص بودید به این معنا نیست که تا همیشه این دوز و مدت زمان تزریق برای شما ثابت خواهد ماند.

🔸برخی افراد بعد از چند سال هورمون درمانی و دست یابی به صفات ثانویه جنسی (تغییرات فیزیکی جنس دلخوا) تصمیم می گیرند به جای تزریق امپول، از انواع محصولات دیگر تستوستورن درمانی نظیر ژل، کرم، چسب و… استفاده نمایند.

🔹تخمدان ها موظف به ترشح هورمون های جنسی هستند که برای سلامت جسم و روان ضروری است در صورتی که عمل تخلیه رحم و تخمدان را انجام داده اید بسیار ضرروی است که مراقب باشید و هورمون تستوسترون را در زمان های مقرر شده تزریق نمایید در غیر اینصورت با خطر بالای پوکی استخوان و بیماری های قلبی مواجه خواهید شد.

🔺در صورتی که عمل تخلیه رحم و تخمدان را انجام داده اید و به هر دلیل مایل هستید هورمون درمانی تستوسترون را قطع کنید باید بدانید که با خطر بالای پوکی استخوان و بیماری های قلبی مواجه خواهید شد.

🔸کاهش بیش از حد تستوسترون در بدن و همین طور افزایش بیش از حد سطح تستوسترون در بدن هر دو خطرناک است و بر سلامت جسم و روان فرد اثر می‌ گذارد و منجر به ایجاد عارضه میشود.

🔹درصورتی که میزان تستوسترون در خون بیش تر از حد نرمال باشد متاسفانه به هورمون زنانه تبدیل می شود و اثر بلعکس دارد و به این معناست که شما نه تنها به تغییرات فیزیکی سریعتر دست پیدا نمی کنید که با تبدیل شدن هورمون تستوسترون به هورمون زنانه باعث ایجاد اختلال و کندی در ایجاد تغییرات فیزیکی خواهید شد.

🔺پروسه صفات ثانویه جنسی (تغییرات فیزیکی) یک روند آهسته و تدریجی است که نیاز به صبوری و گذر زمان دارد از لحظه آغاز به هورمون درمانی منظم حدود پنج سال زمان نیاز است تا تغییرات فیزیکی به مرحله ثابتی برسد.

🔹کاهش تستوسترون در بدن باعث علایمی نظیر گرگرفتگی، زودرنجی، تحریک پذیری و پرخاشگری، کاهش میل جنسی، تغییرات خلق و خو، کاهش تمرکز و انرژی است.

🔺در اثر هورمون درمانی تستوسترون به صورت منظم و به میزان مورد نیاز بدن، تخمدان ها به خواب رفته و فعالیتی نخواهند داشت در نتیجه هورمون های زنانه استروژن ترشح نمی شود. و جنگ یا تداخلی در بدن بین هورمون زنانه و مردانه ایجاد نمی شود. چون فقط هورمون مردانه تستوسترون در بدن فعال و غالب است.

🔸هورمون درمانی منظم باعث تغییر توزیع و تجمع چربی از فرم زنانه در قسمت سینه، باسن و ران که باعث ایجاد تیپ بدنی گلابی شکل می شود به فرم مردانه در قسمت مرکزی، بالاتنه و شکم که باعث ایجاد تیپ سیب شکل می شود.

🔹هورمون درمانی باعث افزایش رشد طولی یا عرضی استخوان ها نمی شود. تغییر سایز بدن به دلیل تغییر توزیع چربی از فرم زنانه به مردانه و همچنین افزایش حجم عضلات است.

🔺برخی از ترنس ها گزارش کردند که سایز پاهایشان بعد از هورمون درمانی تغییر کرده است و برخی دیگر از ترنس ها، هیچ تغییری در سایز پاهایشان ایجاد نشده است.

🔸درصورتی که هنوز عمل تخلیه رحم و تخمدان نکردید، و میزان تستوسترون در خون بیش تر از حد نرمال باشد متاسفانه به هورمون زنانه تبدیل شده و باعث می شود پریود یا عادت ماهیانه شوید. بنابراین هرگز بیش از حد تجویز شده توسط پزشک، هورمون تستوسترون مصرف نکنید زیرا تبدیل به هورمون زنانه می شود و مسلما شما این را نمی خواهید.

نویسنده : محمد بهامین آسمانی
منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org/

Copyright © 2016 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org/  هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس  All Rights Reserved