1

✅پرسش و پاسخ در شبکه هلپ ترنس سنتر – گروه آموزشی هلپ اف تو ام (جولای و اکتبر 2016، ژانویه، مارچ، می، سپتامبر، اکتبر و دسامبر 2017، فوریه، جون، نوامبر و دسامبر 2018 – فروردین، مهر و دی 1395، فروردین، اردیبهشت، خرداد، مهر، آذر و بهمن 1396، خرداد، آبان و آذر 1397)

⭕️موضوع: روش های باروری و فرزندآوری در ترنس های مرد (FTM) و زن (MTF)
⚠️هویت کاربران محفوظ است.

👤ق می نویسد:✍️
سلام و خدا قوت به همت بالای شما برای جمع آوری اطلاعات و ترجمه و انتقال آنها. یک سوال: ذخیره کردن تخمک و اسپرم برای فرد ترنسي که عمل کرده چه فایده ای دارد؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
يكي از روش هاي داشتن فرزند براي ترنس هايي كه مايل هستند فرزند بيولوژيك خودشان را داشته باشند، ذخيره اسپرم و تخمك ميباشد.
سپس هر زمان كه مايل بودند ميتوانند براي بچه دار شدن اقدام كنند

در ترنس هاي مرد، تخمك ان ها را با اسپرم از بانك اسپرم يا اسپرم اهدايي لقاح ميدهند و درون رحم همسر يا رحم اجاره اي قرار ميدهند و به اين طريق فرد ترنس، فرزند بيولوزيك خود را خواهد داشت

در صورت تمايل همسر، با شريك زندگي وي نيز ميتواند با وارد كردن همان اسپرم به رحم خود باردار شود كه در اين صورت كودكان باهم نسبت خوني خواهند داشت و همسر نيز از داشتن كودك بيولوژيك خود محروم نميشود.

در ترنس هاي زن ، بعد از ذخيره اسپرم، چون خودشان رحم ندارند نياز است از رحم جايگزين يا اجاره اي استفاده كنند، ميتوان از رحم مادر، خواهر يا فاميل استفاده كرد تا هزينه اي پرداخت نكنند يا اينكه از رحم اجاره اي با پرداخت پول استفاده نمايند
اسپرم را با تخمك اهدايي از فاميل يا تخمك در بانك، لقاح داده و وارد رحم جايگزين مينمايند، در اين حالت ترنس زن، فرزند بيولوژيك خود را خواهد داشت

سپس همسر فرد ترنس نيز ميتواند اسپرم خود را با همان تخمك اهدايي لقاح بدهد تا كودكان نيز باهم نسبت خوني داشته باشند و همسر نيز از داشتن كودك بيولوزيك خود محروم نشود.

ترنس هاي مرد، درصورتي كه از تخمك خود ذخيره نكرده ايد و مايليد كودكان شما با شما نسبت خوني داشته باشند ميتوانيد از اسپرم پدر ، برادر ، دايي، عمو، پسر عمو/دايي استفاده نماييد. اين نكته مهم را به خاطر داشته باشيد كه حتما از طريق وكالت محضري تعهد گرفته شود كه شخص اهدا كننده اسپرم «هيچ گونه» حقي نسبت به كودك ندارد و نميتواند ادعاي پدري يا گرفتن فرزند را بكند

در ترنس هاي زن در صورتي كه از اسپرم خود ذخيره نكرده ايد و مايليد. كودكان تان با شما نسبت خوني داشته باشند نيز ميتوانند از تخمك مادر، خواهر ،عمه، خاله ، دخترخاله/دخترعمه استفاده نمايند و اين نكته مهم را به خاطر داشته باشيد كه حتما از طريق وكالت محضري تعهد گرفته شود كه شخص اهدا كننده تخمك «هيچ گونه» حقي نسبت به كودك ندارد و نميتواند ادعاي مادري يا گرفتن فرزند را بكند

👤ع می نویسد:✍️
خو فریز کردن تخمک هزینه میبره برای کسی مثل من مشکله برای همین بخوام نخوام قید این کاررو باید بزنم

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
میتوانید یکی از تخمدان ها را در بدنتان نگه دارید.
ضمن اینکه حتی فریز کردن تخمک هم انچنان هزینه سنگینی ندارند.

👤س می نویسد:✍️
محمد جان اصله کاری اسپرمه 😔که نداریم وتااخره عمر حسرت فرزندی از وجوده خودمون تودلمون میمونه

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
فریز تخمک خودتان میتوانید فرزند بیولویزیک داشته باشید
حتی اگر فریز هم نکردید با گرفتن اسپرم از برادر یا پدر میتوانید بازهم بچه دار شوید و با فرزندتان نسبت خونی دارید

💢🔴ادمین علی سام می نویسد:🖊
میتوانید دو بچه داشته باشید ، بک بار با تخمک خودتان ، یک بار با تخمک ایشان
حتی میتوانید از اسپرمهای مردهای درجه یک خانواده دوطرف برای باروری ضربدری استفاده کنید، برای برقراری تعادل
در این صورت هم صفات مادر و هم شمارا دارا خواهد بود فرزند
توجه داشته باشید لقاحِ تخمک همسر با اسپرم یکی از نزدیکانش ، لقاح سالمی نیست و ژن های معیوب رو در بر خواهد داشت
مانند ازدواج فامیلی هست
هرچه دو والد به هم نزدیک تر باشند امکانش بیشتره

👤گ می نویسد:✍️
دوستان ببخشید سوال داشتم میخواستم بدونم اگر عمل کردیم میتونیم پدر بشیم ؟ یا فقط باید فرزند از پرورشگاه بگیریم؟

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
برای بارداری ترنس مردها، چندین روش وجود دارد.
برای داشتن فرزند بیولوزیک خودتان تنها روش ، فریز کردن تخمک ها است قبل از انجام عمل تخلیه رحم و تخمدان ها. که قبلا تجربه این روند توسط یکی از بچه ها که انجام دادند در تهران در کانال قرار گرفته است.

بعد از ایکه ازدواج کردید با گرفتن اسپرم از بانک اسپرم ، در محیط ازمایشگاه تخمک شما را با اسپرم لقاح میدهند و در رحم همسرتان قرار میدهند. و در ین صورت شما فرزند بیولوزیک خودتان را خواهید داشت.

و با گرفتن همان اسپرم مجداد و وارد کردن ان به رحم همسرتان ، زن شما هم میتواند فرزند بیولوزیک خودش را داشته باشد و بچه ها هم با هم نسبت خونی دارند چون اسپرم هر دو از یک نفر بوده است.

👤ر می نویسد:✍️
من که بچه دار نمیشم چی😔😒

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
میتوانید قبل از اقدام به عمل کردن از اسپرم خودتان فریز کنید و بعدا از طریق خریدن تخمک و رحم اجازه ای فرزند بیولوزیک خودتان را داشته باشید و بازهم از طریق همان تخمک و رحم اجاره ای به همراه اسپرم همسرتان، مجداد فرزند بیولوزیک همسرتان را هم داشته باشید و بچه ها هم با هم نسبت خونی دارند با توجه به اینکه تخمک هردو یکی است.

دوستان حتما اگر مایل هستید فرزند بیولوزیک خودتان را داشته باشید قبل از انجام هورمون درمانی و عمل ارکیدکتومی از اسپرم خودتان فریز نمایید.❗️حتی اگر هورمون درمانی هم کرده باشید میتوانید متوقف کنید زیر نظر پزشک و این پروسه را انجام بدهید. البته امکان عقیم شدن به دلیل هورمون درمانی وجود دارد.

👤ص می نویسد:✍️
سلام این بچه دار شدن از طریق مغز استخوان چجوریه؟تا حالا موفقیت امیز بوده؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
این تحقیق با شکست مواجه شد؛ در صورت تمایل به داشتن فرزند بیولوژیک خود می توانید پیش از جراحی تخلیه غدد جنسی (تخمدان ها در مردان ترنس FTM و بیضه ها در زنان ترنس MTF) و ترجیحا پیش از شروع هورمون درمانی تخمک/اسپرم خود را ذخیره نمایید.

🔻جهت مطالعه بیشتر:
✳️روش باوری ساخت اسپرم از مغز استخوان با شکست مواجه شد
https://helptranscenter.org/2015/11/15/181/

👤م می نویسد:✍️
هزینه ذخیره اسپرم و تخمک چقد در میاد؟؟؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
هزینه ذخیره تخمک/اسپرم در مراکز مختلف متفاوت است؛ می توانید به مراکز مدنظرتان مراجعه نموده و هزینه را مستقیما از ایشان جویا شوید.

👤ح می نویسد:✍️
سلام به همه، فریز تخمک یک و نیم الی دو تومن هزینه دار و لقاح و جنین ۸ الی ۱۰ میلیون. قیمت مرکز ناباروری ابن سینا تهران. چند روز پیش با قسمت صندوق مرکز ابن سینا صحبت کردم بمن گفتن نهایتا دو تومان، هزینه های جانبی دیگ متغییره. ابن سینا اولین مرکز ناباروری تهران و معتبر، اما گفتن اگر بخواید برای ترنس..‌ باید با مسئول صحبت کنید ک فکر نمیکنم موافقت کنن، من با یکی از دکتراشون صحبت کردم، موفق باشید. شماره تماس و آدرس از اینترنت سرچ کنید. حواستون باشه مراکز خصوصی هزینشون بالاست و ترجیحا نیمه دولتی و دولتی پرسجو کنید

👤ش می نویسد:✍️
من پرسیدم . از مرکز ناباروری ابن سینا‌. هفت تومن هزینه داروها و فریز تخمک و عملشه . بعد از اون باید سالی ۲۰۰هزار تومن بابت نگه داری تخمک ها بدی. اول داروها و هورمونایی بهتون میدن استفاده کنید. دوبار قاعدگی اتفاق بیفته. نزدیک یک ماه تا چهل روز طول میکشه. بعد ی عمل با بیهوشی انجام میشه تخمکو درمیارن.

👤ظ می نویسد:✍️
سلام دوستان، بیمارستان طالقانی تهران بدون هزینه تمام تخمک هارو فیریز میکنن که همراه با عمل لاپاروسکپی این کار انجام میشه توسط تیم دکتر صالحی

👤ر می نویسد:✍️
مرکز رویان از طریق اسپرم اهدا شده این کارو انجام میده،یعنی از مادر تخمک میگیرن و با اسپرم اهدایی لقاح میدن و داخل رحم مادر قرار میدن،این تنها برای ما ترنس ها انجام نمیشه من تو فامیلامون دیدم دو نفر انجام دادن و دو خانواده صاحب دو قلو شدن،از این عزیزان هم سوال کردم گفتن فقط یک تی اس بود که مراجعه کرده بود بقیه ترنس نبودن.

👤ض می نویسد:✍️
دوستان دکتر نوری گفتن دیگه برای بچه های ترنس تخمک فیریز نمیکنن

👤ث می نویسد:✍️
چرا؟

👤ض می نویسد:✍️
اطلاع ندارم منم قبل عمل میخواستم فیریز کنم ازشون پرسیدم گفتن دیگه مرکز رویان قبول نمیکنه

👤ک می نویسد:✍️
سلام عزیزان من یه مطلب خیلی مهم میخواستم بهتون بگم، من پنج شنبه هفته پیش فریز تخمک کردم پیش دکتر جعفرابادی و متاسفانه دو روز بعدش امبولی ریه گرفتم و تا امروز بیمارستان بستری بودم، درواقع از پیش مرگ برگشتم، هفت روز کامل تو ای سی یو و دوشب بخش بستری بودم. بخاطر فریز تخمک نزدیک به دوهفته امپول زدم که خب اکثرا هورمونی بودن، یکی از عوارض این امپولا امبولی هستش ولی دکتر هیییییچی از عوارضش به من نگفته بود و حتی توصیه به زدن امپولم نکرد، ایشون حتی شماره موبایلشوهم نداده بود، درصورتی که موظف هستن اینکارو بکنن،من هیچ دسترسی به ایشون تا الانم نداشتم، از دوستان خواااهش میکنم بعد هر جراحی حتما امپول ضد امبولی رو مصرف کنن و شماره از دکترشون داشته باشن و به عوارض هرکاری اشنایی داشته باشن. متاسفانه ایشون نه مطب داره و نه شماره موبایلشو میده، من هردفعه که میخواستم ایشونو ببینم یا باید میرفتم نورافشار یا بیمارستان امام خمینی

👤ه می نویسد:✍️
دوستان در همدان برای اولین بار تو دنیا تونستن با روش prp یا همون سلول های بنیادی بچه بدنیا بیارن این روش بنظرتون برای ما کارآیی نداره؟؟؟؟؟

👤ش می نویسد:✍️
داداش الان پرسیدم. Prpیک روش کمکی برای ivf هست. این نیست ک خود prpباعث تولد نوزاد بشه. در روش ivf که جنین رو وارد رحم میکنن، ممکنه که در محل مورد نظر قرار نگیره و شکست بخوره‌ و مجبور ب تکرار دوباره بشن. حالا با استفاده از prp ک از پلاکت خون استفاده میشه، میتونن ب قرارگیری جنین در رحم کمک کنن تا نیازی ب تکرار مجدد ivfنباشه.

👤ه می نویسد:✍️
چ روشیه ivf؟

👤ش می نویسد:✍️
بعضی زوجها ک ب طور طبیعی بچه دار نمیشن، ازشون اسپرم و تخمک گرفته میشه و اینها در محیط ازمایشگاه ادغام میشن و جنین ساخته شده وارد رحم خانوم میشه. این روش ivf هست. اینی ک عرض کردم برای زن و شوهرهاییه ‌ک ب طور طبیعی بچه دار نمیشن. حالا اسپرم مرد ضعیفه یا هز دلیل دیگ ای. میان اسپرم و تخمک خانم و اقا رو میگیرن. بطور مصنوعی ادغام میکنن و جنین تولید شده رو وارد رحم خانم میکنن. ینی بچه مال خودشونه. ولی یه اهداء جنین داریم، ک باز همین روش انجام میشه منتها جنین تولید شده وارد رحم ی خانم دیگ میشه. این کار نیاز ب نامه دادگاه داره. و نوزادی ک متولد میشه از لحاظ ژنتیکی ب خانم و اقای دوم شبیه نیست.

👤ر می نویسد:✍️
لقاح مصنوعی یا IVF یعنی اینک تخمک خانوم رو با اسپرم اهدایی لقاح میدن و داخل رحم خانوم قرار میدن، امروزه به غیر از ما ترنس ها مرد های زیادی هستن که اونا هم بچه دار نمیشن و از این روش استفاده میکنن

👤ذ می نویسد:✍️
ایران بانک اسپرم داره مگه؟

👤ح می نویسد:✍️
پس آقایونی ک منیشون اسپرم بارور ندار چطور بچه دار میشن داداش، نظر مراجع متفاوت، آقا خامنه ای حرام نمیدونن، چون بصورت پزشکی لقاح صورت میگیره نه با رابطه ی مستقیم

💢🔴ادمین علی سام می نویسد:🖊
وقتی بانک اسپرم در ایران وجود داره، پس غالبا شرعی هست، اما اینکه شما و مذهب یا مرجع تقلیدتان چه نظری دارید بی اطلاعم.

👤ی می نویسد:✍️
برای لقاحش باید باهم رابطه داشتنه باشن؟ یعنی اهدا کننده اسپرم باید با همسر من رابطه جنسی داشته باشه؟

👤م می نویسد:✍️
داداشا لقاح مصنوعي توي يك محيط ازمايشگاهي انجام ميشه و حضرت خامنه اي اين موضوع رو شرعا و قانونا حلال اعلام كردن. دالاس يكي از اقوام ما ك بچه دار نميشد از طريق لقاح مصنوعي الان حامله هستن و من ازش در اين مورد توضيح خاستم. ايشون هم گفتن ك چون اسپرم شوهرشون ضعيف بوده امكان بارداري نبود و رفتن مراكز ازمايشگاهي مربوط ب همين موضوع ك الان حضور ذهن ندارم اسمش روبگم و بعد تخمك هاي ايشون رو با اسپرم اهدايي لقاح دادن و وقتي گرفت داخل رحمش گذاشتن. ايشون ن صيغه ي كسي شده نه از لحاظ شرعي اين موضوع اشكال داره

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
خیر
این مراحل توسط مسئولین ازمایشگاه که در حال لقاح هستند انجام میشود نه شما. و شما عملا حضور ندارید.

👤د می نویسد:✍️
دوستان اینکه اگر مدتی هورمون مصرف کنیم بدون تخلیه رحم و بعد بخوایم تخمک فریز کنیم،هورمون را قطع کنیم دوباره تخمدان ها فعال میشن رو میدونم.اما اگر مثلا کلا تخلیه رحم نکنیم.و هورمون مصرف کنیم.امکان داره تخمدان ها بعد چچچند سال مثلا۱۰سال دیگه دیگه غیرفعال بشن؟

🔴💢ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
با توجه به این که تاثیرات هورمون ها بر توانایی باروری موضوع جدیدی است، و از طرفی پاسخ بدن هر شخص به هورمون درمانی با دیگر اشخاص متفاوت است، مدت زمانی که به طول می انجامد تا پس از شروع هورمون درمانی قدرت باروری فرد به طور کامل از بین بروند قابل پیش بینی نیست.

🔻جهت مطالعه بیشتر:
🔲2. من متوجه هستم که تاثیرات تستسترون بر باروری بطور دقیق شناخته نشده است
🔷من آگاه شده ام که در صورتی که مصرف تستسترون را متوقف نمایم ، ممکن است قادر به بارداری در آینده نباشم
🔶توصیه شده است در صورتی که این مسئله ، موجب نگرانی برای من باشد ، ذخیره گامت (تخمک) انجام دهم

✳️فرم رضایت آگاهانه پیش از شروع تستسترون درمانی در ترنس های مرد (FTM) در کلینیک Fenway ، ایالات متحده
https://helptranscenter.org/2017/05/21/142/

🔷من متوجه هستم که ظرفیت تولید مثل پس از درمان ، اگر چه ممکن است چندین سال به طول انجامد ، اما سرانجام از بین خواهد رفت
🔰از گزینه هایی که مرا قادر به داشتن فرزند بیولوژیک می نماید ، بطور کامل آگاه شده ام و اطلاعات ویژه ای در رابطه با امکانات و تجهیزات مناسب محلی ، خصوصی یا NHS (خدمات بهداشت ملی) جهت ذخیره سازی [تخمک ها] دریافت نموده ام
🔶من متوجه هستم که در صورتی که پیش از انجام درمان ، از این امکانات استفاده نکرده باشم ، ممکن است بعدا قادر به انجام آن نباشم

✳️فرم رضایت آگاهانه پیش از شروع تستسترون درمانی در ترنس های مرد (FTM) انتشار یافته توسط جامعه تحقیق و آموزش هویت جنسیتی بریتانیا (GIRES)
https://helptranscenter.org/2017/05/25/149/

👤ل می نویسد:✍️
سلام. یه سوالی برای من پیش اومده ممنون میشم جواب بدین.🙏 برای داشتن دو فرزند باید دو اسپرم یکسان از بانک اسپرم درخواست کنیم؟ بین دو بارداری یه فاصله ی دو سه ساله لازمه همون اول باید از همون اسپرم دوتا بخوایم یا چطوری میشه ؟ هردو همزمان میشه مث دوقلوها؟؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
جهت انجام تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)، برای هر تخمک تنها یک اسپرم مورد نیاز است؛ اما در روش تلقیح درون آزمایشگاهی (IVF) بدون تزریق درون سیتوپلاسمی از 50,000 تا 100,000 اسپرم مورد نیاز است (تعداد اسپرم مورد نیاز در مراکز مختلف متغیر است.)

شانس تقسیم جنین و ایجاد دو قلو های همسان پس از تلقیح درون آزمایشگاهی (IVF) بالاتر است، اما علت این رخداد مشخص نیست. لذا این امکان وجود دارد که زوجی با انتقال یک جنین صاحب دو قلو های همسان شوند، و همچنین این امکان وجود دارد که زوجی با انتقال دو جنین صاحب سه قلو شوند. همچنین زوج هایی که تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم بهمراه تلقیح درون آزمایشگاهی انجام می دهند، شانس حدودا 30 الی 35 درصدی دوقلوزایی و شانس 5 الی 10 درصدی سه قلوزایی و بیشتر را خواهند داشت.

لذا تعداد تخمک و اسپرم اهدایی مورد نیاز جهت تلقیح درون آزمایشگاهی، شرایط ایجاد دو فرزند و … را بهتر است تنها از مرکزی که بدین منظور به آنجا مراجعه می نمایید جویا شوید؛ چرا که روش ها، تعداد اسپرم و تخمک های مورد نیاز، درصد موفقیت و … بسته به عواملی که ذکر گردید کاملا متغیر است.

فاصله مناسب بین دو بارداری را نیز بهتر است از پزشک متخصص جویا شوید؛ پزشک با انجام معاینات و بررسی های لازم، توصیه هایی مناسب شرایط هر شخص ارائه خواهد نمود.

👤ش می نویسد:✍️
سلام دوستان.یه سوال داشتم.کسی قصد فریز تخمک داره و چندین ماهه ک تستسترون تزریق میکنه. از طرفی برای فریز تخمک، حجم زیادی دارو و هورمون زنانه تجویز میشه. خواستم بپرسم با دریافت این حجم از هورمون زنانه اثار تستسترون از بین میره ؟ یعنی دچار ریزش ریش، بازگشت صدا و … میشه؟ و اینکه پزشکها درمورد اینکه چنددرصد، فریز تخمک در اینده منجر ب ایجاد بچه میشه، اتفاق نظر ندارن. بعضی میگن زیر ۲۰ درصد بعضی میگن بالای ۵۰ درصد.کسی اطلاعاتی داره لطف کنه بگه؟ ممنون.

👤ح می نویسد:✍️
سلام درس مسائل علمی نمی شه به یقیین حرفی رو زد چون همیش استثنا وجود دار، اما مصرف تستوسترون بر روی تخمک گذاری و قابلیت لقاح بی تاثیر نخواهد بود، با پزشک خودتون مشورت کنید نظر ایشون بدونید اما شنیدم کسایی ک تستوسترون هم زدن اقدام ب این کار کردن. اما این هم بگم ک اگر شما تستوسترون هم نمی زدید به یقین نمیش گفت لقاح شکل بگیره یا خیر. الان تخمک همه ی خانم های غیر ترنس مگر بارور میشه؟؟؟

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
تاثیرات حاصل از تستسترون درمانی دو گونه هستند: تاثیرات برگشت پذیر و تاثیرات برگشت ناپذیر

فعالیت مجدد تخمدان ها و مصرف استروژن، تاثیرات برگشت ناپذیر تستسترون را تحت تاثیر قرار نمی دهد. برای مثال، صدایی که با تستسترون درمانی مردانه شده است دیگر به حالت زنانه باز نمی گردد، یا موی صورت و بدن که در اثر تستسترون درمانی رشد کرده و ضخیم شده است به طور کامل از بین نخواهد رفت؛ تنها امکان دارد سرعت رشد و ضخامت مو هایی که از پیش در اثر تستسترون درمانی رشد کرده است کاهش یابد.

فعالیت مجدد تخمدان ها و مصرف استروژن، تاثیرات برگشت پذیر تستسترون درمانی نظیر توقف سیکل قاعدگی، افزایش میل جنسی، توزیع مجدد چربی بدن و … را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بدین ترتیب که سیکل قاعدگی مجددا آغاز می گردد، میل جنسی احتمالا کاهش خواهد یافت و …

تاثیرات برگشت پذیر تستسترون درمانی پس از شروع مجدد تستسترون درمانی قابل بازگشت هستند.

🔻جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به دسته «هورمون درمانی FTM» در وبسایت هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس به آدرس زیر مراجعه نموده و مقالات موجود را مطالعه نمایید.
https://goo.gl/bXmyQ6

میزان موفقیت لقاح درون آزمایشگاهی (IVF) بسته به بدن و شرایط شخص اهدا کننده تخمک و شخص حامل جنین (از جمله سن، سلامت دستگاه تولید مثل، سبک زندگی و …)، کیفیت تخمک های ذخیره شده، تکنیک مورد استفاده، مهارت و تجربه متخصصی که شرایط لقاح تخمک و اسپرم را فراهم می آورد، کیفیت آزمایشگاه، مهارت متخصص باروری در انتقال سلول تخم به داخل رحم و … متفاوت است و نمی توان به طور دقیق بیان نمود. در این زمینه بهتر است در مورد سابقه پزشک و مرکز باروری مدنظرتان تحقیق نموده و پاسخ این پرسش را مستقیما از ایشان جویا شوید.

👤خ می نویسد:✍️
بچه ها شما خودتون كدوم راه رو انتخاب ميكنيد؟

🔴💢ادمین امیر می نویسد:🖊
چه رحم اجاره ای چه رحم همسر،فرقی ندارن باهم از لحاظ مراحل پزشکیش .اون دیگه بستگی به سلیقه شما داره که با کدوم روش راحتر هستین

👤ر می نویسد:✍️
این هم بستگی ب زمان داره و ما نمیتونیم یه طرفه ب قاضی بریم،مشاور بنده اون موقع ک هنوز تخمک و اسپرم رو برای ترنس ها ذخیره میکردن گفتش ک این روش یه روش غلط هستش من خودم هم ب شخصه با این روش مخالفم چون اصلا دوست ندارم از این روش بچه دار بشم،مشاور بنده میگفتن ک ترنس هایی ک تخمکشون رو ذخیره کردن و بعد از بانک اسپرم ،اسپرم گرفتن و لقاح انجام شد و داخل رحم خانومشون قرار گرف خانومشون رو ب عنوان ی حامل نگاه کردن فقط،اگه خوب به قضیه نگاه کنیم میبینیم که واقعا ظلمه ایشون میگفتن فرض کن اون دختر اومده با شرایط شما کنار اومده و شما رو عاشقانه دوست داره و اون موقع شما ها میخوایید این کارو انجام بدین؟ من که به هیچ عنوان چه قبل اینکه صحبت های مشاورم رو بشنوم چه بعدش حاضر ب انجام این کارنبودم ومخالف بودم.!

💢🔴ادمین محمد بهامین آسمانی می نویسد:🖊
عزیزم به همسران افراد ترنس ظلمی نمیشود. شما میتوانید با گرفتن اسپرم اهدایی از بانک اسپرم در ایران و تزریق ان با سرنگ به درون واژن توسط دکتر زنان، همسرتان باردار شود و هردو صاحب فرزند شوید.

درضمن در صورت تمایل به داشتن نسبت خونی میتوانید از اسپرم پدر، برادر، یا اعضای فامیل استفاده نماییید و برای اطمینان از اینده در محضر هم سندی را تنظیم کنید که فردی که اسپرم به شما اهدا کرده است هیچ گونه حقی نسبت به فرزند ندارد.

زنان و مردان بسیاری هستند در سراسر جهان و در ایران خودمان که قدرت باروری ندارند به دلایل مختلف، و از اسپرم یا تخمک اهدایی و یا رجم اجاره ای استفاده میکنند و این تکنیک ها کاملا جا افتاده است. اما به هر روی هرکسی صاحب اختیار زندگی خود است.

💢🔴ادمین سعید.ش می نویسد:🖊
مردان ترنس (FTM) جهت داشتن فرزند ژنتيكى مى توانند پيش از شروع هورمون درمانى و پيش از انجام جراحى تخليه تخمدان ها، اقدام به ذخيره تخمك نمايند تا در آينده با انجام لقاح مصنوعى بتوانند فرزند ژنتيكى خود را داشته باشند.

همچنين بعضى از مردان ترنس ‏(FTM) تمايل دارند شخصا دوره باردارى را تجربه نمايند و بدين ترتيب، شخصا فرزند بيولوژيك خود را بدنيا آورده و شاهد لحظات رشد و نمو تدريجى جنين در رحم خويش باشند.

تصميم گيرى در خصوص استفاده از رحم اجاره اى يا رحم همسر، بستگى به ترجيحات ، شرايط و رضايت زوجين دارد؛ ممكن است شخصى مايل به رشد و پرورش جنين در رحم خويش باشد تا بدين ترتيب بتواند شاهد لحظه به لحظه رشد و نمو جنين در رحم خويش باشد، دوره باردارى را تجربه نموده و جنين را از منابع بدن خويش تغذيه نمايد، و از تجربه دوران باردارى كه بعضى از اشخاص آن را بسيار زيبا و شگفت انگيز توصيف مى كنند محروم نگردد؛ اما ممكن است شخص ديگرى قادر يا مايل به تجربه دوره باردارى نبوده يا شرايط آن را نداشته باشد و بدين ترتيب، زوجين جهت رشد و پرورش فرزند از رحم اجاره اى استفاده نمايند.

بطور كلى اشخاص ترنسجندر همانند تمامى انسان ها از این حق برخوردار هستند که در صورت تمایل با استفاده از امکانات و روش های ممکن فرزند ژنتیکی خود را داشته باشند؛ تصميم گيرى در خصوص روش داشتن فرزند ژنتيكى به ترجيحات شخصى فرد ترنسجندر و همسر ايشان، و امكانات و شرايط موجود بستگى دارد.

🔻جهت مطالعه بیشتر:

💠پاسخ به پرسش های مهم و پرتکرار در خصوص روش ها و انتخاب های ممکن جهت حفظ توانایی باروری و داشتن فرزند ژنتیکی در ترنسجندر های مرد (FTM) و زن (MTF) توسط Dr. Samuel Pang
https://helptranscenter.org/2017/10/08/243/

🌐منبع: هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس
https://helptranscenter.org

Copyright © 2016 – 2018 محمد بهامین آسمانی https://helptranscenter.org هلپ ترنس سنتر – شبکه اطلاع رسانی ترنسجندر و تغییرجنس All Rights Reserved